Ухвала суду № 58816957, 05.07.2016, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
05.07.2016
Номер справи
127/14057/16-к
Номер документу
58816957
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа №127/14057/16-к

Провадження №1-кс/127/5015/16

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2016 року м. Вінниця

Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області Клапоущак С.Ю, при секретарі Гнасько Н.О., за участю слідчого Панченка В.О., розглянувши клопотання заступника керівника Вінницької місцевої прокуратури юриста 1- го класу Панченка В.О. про призначення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Вінницьке трамвайно-тролейбусне управління» (нині - комунальне підприємство «Вінницька транспортна компанія», 21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 29, код ЄДРПОУ 03327925) з питань дотримання вимог законодавства при витрачанні впродовж 2007-2012 років бюджетних коштів на оплату праці своїх працівників, за відсутністю клопотання учасників процесуальної дії про застосування технічних засобів, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Вінницької місцевої прокуратури юрист 1- го класу Панченко В.О. звернувся до суду з вказаним клопотанням, мотивуючи свої вимоги тим, що 22.03.2013 прокуратурою міста Вінниці до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42013010010000210 внесено заяву ОСОБА_2 про безпідставну невиплату їй комунальним підприємством «Вінницьке трамвайно-тролейбусне управління» (далі - КП «ВТТУ»), нині реорганізованим у комунальне підприємство «Вінницька транспортна компанія», впродовж 2007-2012 років заробітної плати в сумі 59,332 тис. грн.

Проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні відповідно до ч. 7 ст. 214 КПК України доручено СВ Вінницького МВ УМВС України у Вінницькій області (наразі досудове розслідування проводиться СВ Вінницького ВП ГУНП у Вінницькій області).

За результатами проведеного досудового розслідування 16.05.2013 слідчим СВ Вінницького МВ УМВС України у Вінницькій області кримінальне провадження №42013010010000210 закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, про що винесено постанову.

Однак, постановою першого заступника прокурора Вінницької області від 21.03.2016 вищевказану постанову слідчого скасовано. Однією з підстав прийняття такого рішення стало непроведення в ході слідства із залученням спеціалістів перевірки щодо нарахування та виплати заробітної плати ОСОБА_2

Таким чином, для з'ясування обставин, які відповідно до ч. 1 ст. 91 КПК України підлягають доказуванню у цьому кримінальному провадженні, виникла необхідність у проведенні ревізії фінансово-господарської діяльності КП «ВТТУ» з питань дотримання вимог законодавства при витрачанні впродовж 2007-2012 років бюджетних коштів на оплату праці своїх працівників, в тому числі кондуктора ОСОБА_2

Зокрема, слід з'ясувати наступні питання:

чи відповідала система оплати праці працівників КП «ВТТУ» впродовж 2007-2012 років вимогам законодавства?;

чи відповідала вимогам законодавства впродовж 2007-2012 років тарифна ставка кондуктора ОСОБА_2?;

чи підлягала застосуванню до ОСОБА_2 впродовж 2007-2012 років Галузева угода між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України, Всеукраїнським об'єднанням обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунальної галузі «Федерація роботодавців ЖКГ України» та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2010-2012 роки (далі - Галузева угода), зокрема, її положення щодо встановлення коефіцієнтів співвідношень мінімальної тарифної ставки кондукторів громадського транспорту до встановленої угодою мінімальної тарифної ставки робітника І розряду, встановлення доплат і надбавок?;

чи застосовувались до ОСОБА_2 впродовж 2007-2012 років доплати і надбавки, в тому числі за робочий день з розділенням зміни на дві частини, за інтенсивність праці, за роботу у вечірній час, за роботу в нічний час, чи відповідало вимогам законодавства застосування чи незастосування до ОСОБА_2 впродовж 2007-2012 років таких надбавок?;

чи дотримано стосовно ОСОБА_2 впродовж 2007-2012 років положень колективних договорів, укладених в КП «ВТТУ», зокрема, Колективного договору, укладеного між адміністрацією та трудовим колективом КП»ВТТУ», на 2010-2012 роки (з відповідними змінами і доповненнями)?;

чи дотримано стосовно ОСОБА_2 впродовж 2007-2012 років вимог законодавства, колективних договорів, Галузевої угоди щодо оплати праці в нічний та вечірній час, оплати праці за робочий день з розділенням зміни на дві частини (так звані «розривні» години), щодо преміювання?;

чи виконано КП «ВТТУ» вимоги припису Територіальної державної інспекції з питань праці у Вінницькій області № 02-01-06/666-612 від 03.05.2012 про приведення оплати праці на підприємстві у відповідність до норм чинного законодавства?

З'ясування вищенаведених питань іншим шляхом, окрім як проведення перевірки ревізії контролюючим органом, неможливе.

Разом із тим, в задоволенні двох клопотань прокурора про призначення позапланових перевірок дотримання КП «ВТТУ» вимог законодавства про працю та доручення їх проведення Управлінню Держпраці у Вінницькій області слідчим суддею ухвалами від 12.04.2016 та від 16.05.2016 відмовлено.

При цьому відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» орган державного фінансового контролю здійснює контроль за цільовим та ефективним використанням коштів державного і місцевих бюджетів, веденням бухгалтерського обліку, а також складанням бюджетної і фінансової звітності, кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету.

Згідно з п. 1 рішення Вінницької міської ради № 1635 від 27.02.2014 назву КП «ВТТУ» змінено на комунальне підприємство «Вінницька транспортна компанія» (далі - КП «ВТК»).

Згідно з п. 1.1 Статуту КП «ВТК», затвердженого рішенням Вінницької міської ради № 137 від 26.02.2016, вказане підприємство є правонаступником всіх прав і обов'язків КП «ВТТУ». Відповідно до п.п. 1.2, 3.1, 4.2, 4.4 цього Статуту власником підприємства є територіальна громада міста Вінниці в особі Вінницької міської ради; воно є самостійним господарюючим суб'єктом із статусом комунального підприємства; його майно є комунальною власністю територіальної громади міста Вінниці; одним із джерел формування його майна є кошти міського бюджету.

Підставою для проведення ревізії є наявність у зібраних на даний час доказах відомостей, що свідчать про порушення КП «ВТТУ» вимог законодавства.

Так, відомості про порушення зазначеним підприємством вимог законодавства при витрачанні бюджетних коштів на оплату праці найманих працівників містяться у:

скарзі ОСОБА_2 від 04.03.2013, в якій остання вказує на безпідставну невиплату їй заробітної плати в КП «ВТТУ», звільнення з роботи вагітних жінок, примушування працівників до відмови від фіксації виробничих травм тощо;

акті перевірки Територіальної державної інспекції з питань праці у Вінницькій області (далі - ТДІПП) № 02-01-36/1880 від 28.11.2011, проведеної в КП «ВТТУ», згідно з яким, серед іншого, з січня 2011 року ОСОБА_2 відпрацювала повністю кількість робочих днів, але нарахована заробітна плата була меншою мінімального встановленого законодавством розміру;

довідці Державної фінансової інспекції у Вінницькій області (далі - ДФІ) № 08-946 від 23.03.2012 щодо перевірки дотримання чинного законодавства при оплаті праці кондукторів на КП «ВТТУ» за період з 01.01.2009 по 01.12.2011, згідно з якою виявлено порушення в системі оплаті праці, в тому числі кондукторів;

приписі ТДІПП № 02-01-06/6766-612 від 03.05.2012, внесеному начальнику КП «ВТТУ» з вимогою привести систему оплати праці на підприємстві у відповідність до вимог законодавства, а також акті перевірки ТДІПП № 02-01-06/666 від 03.05.2012, де зафіксоване це порушення;

листі ТДІПП № 02-Б307/01-03 від 03.08.2013, згідно з яким за результатами розгляду звернення ОСОБА_2 керівнику КП «ВТТУ» внесено припис та у зв'язку з його невиконанням 11.07.2012 керівника підприємства притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 1886 Кодексу України про адміністративні правопорушення (вказане також підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 02-01-06/684 від 11.07.2012 та постановою у справі про адміністративне правопорушення № 02-01-06/684-80 від 11.07.2012);

показаннях потерпілої ОСОБА_2, яка повідомила, що під час її роботи кондуктором в КП «ВТТУ» відносно неї порушувалось законодавство про працю та оплату праці, а саме: система оплати праці загалом не відповідала законодавству, неправомірно не застосовувались положення галузевої угоди, колективного договору, не виплачувались надбавки, порушувались вимоги про оплату праці в нічний та вечірній час, у «розривні» («пікові») години, за понаднормову роботу, неправильно проводилось преміювання, підприємство не виконувало приписів ТДІПП, належний облік робочого часу не вівся;

листі Управління Держпраці у Вінницькій області № 1047 від 14.04.2016, згідно з яким за порушення вимог трудового законодавства керівництву КП «ВТТУ» (нині КП «ВТК») впродовж 2007-2011 років вносились ряд приписів та за невиконання яких особи притягались до відповідальності.

Згідно з листом ДФІ № 02-10-27-17/2567 від 20.05.2016 вказана інспекція повідомляє Вінницьку місцеву прокуратуру про можливість прийняття до виконання звернення про проведення позапланової ревізії з ухвалою суду про дозвіл на її проведення орієнтовно в останній декаді липня поточного року.

Відтак, єдиним можливим процесуальним шляхом для призначення ревізії фінансово-господарської діяльності КП «ВТТУ» з питань дотримання вимог законодавства при витрачанні впродовж 2007-2012 років бюджетних коштів на оплату праці своїх працівників, в тому числі кондуктора ОСОБА_2, під час кримінального провадження є отримання судового рішення (ухвали слідчого судді) про дозвіл на проведення такої ревізії.

Дослідивши клопотання та матеріали кримінального провадження вважаю, що клопотання підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 6, 7 ст. 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал. {Частина шоста статті 11 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3202-IV від 15.12.2005}.

Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.{Частина сьома статті 11 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4652-VI від 13.04.2012, № 1697-VII від 14.10.2014}

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Оскільки здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у суб'єктах господарювання, незалежно від форми власності, відноситься до головних завдань органу державного фінансового контролю, а забезпечення розслідування кримінального провадження є можливим лише при проведенні позапланової ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності установи, клопотання підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 93 КПК України, ст. ст. 2, 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", -

УХВАЛИВ:

Клопотання задоволити.

Призначити в кримінальному провадженні 42013010010000210 від 22.03.2013 року позапланову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Вінницьке трамвайно-тролейбусне управління» (нині - комунальне підприємство «Вінницька транспортна компанія», 21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 29, код ЄДРПОУ 03327925) з питань дотримання вимог законодавства при витрачанні впродовж 2007-2012 років бюджетних коштів на оплату праці своїх працівників, в тому числі кондуктора ОСОБА_2

Проведення вищевказаної ревізії доручити Державній фінансовій інспекції у Вінницькій області) (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, код ЄДРПОУ 20080633), яку зобов'язати при її проведенні з'ясувати наступні питання:

чи відповідала система оплати праці працівників КП «ВТТУ» впродовж 2007-2012 років вимогам законодавства?;

чи відповідала вимогам законодавства впродовж 2007-2012 років тарифна ставка кондуктора ОСОБА_2?;

чи підлягала застосуванню до ОСОБА_2 впродовж 2007-2012 років Галузева угода між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України, Всеукраїнським об'єднанням обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунальної галузі «Федерація роботодавців ЖКГ України» та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2010-2012 роки (далі - Галузева угода), зокрема, її положення щодо встановлення коефіцієнтів співвідношень мінімальної тарифної ставки кондукторів громадського транспорту до встановленої угодою мінімальної тарифної ставки робітника І розряду, встановлення доплат і надбавок?;

чи застосовувались до ОСОБА_2 впродовж 2007-2012 років доплати і надбавки, в тому числі за робочий день з розділенням зміни на дві частини, за інтенсивність праці, за роботу у вечірній час, за роботу в нічний час, чи відповідало вимогам законодавства застосування чи незастосування до ОСОБА_2 впродовж 2007-2012 років таких надбавок?;

чи дотримано стосовно ОСОБА_2 впродовж 2007-2012 років положень колективних договорів, укладених в КП «ВТТУ», зокрема, Колективного договору, укладеного між адміністрацією та трудовим колективом КП»ВТТУ», на 2010-2012 роки (з відповідними змінами і доповненнями)?;

чи дотримано стосовно ОСОБА_2 впродовж 2007-2012 років вимог законодавства, колективних договорів, Галузевої угоди щодо оплати праці в нічний та вечірній час, оплати праці за робочий день з розділенням зміни на дві частини (так звані «розривні» години), щодо преміювання?;

чи виконано КП «ВТТУ» вимоги припису Територіальної державної інспекції з питань праці у Вінницькій області № 02-01-06/666-612 від 03.05.2012 про приведення оплати праці на підприємстві у відповідність до норм чинного законодавства?

Встановити строк проведення ревізії протягом 15 (п'ятнадцяти) робочих днів, починаючи з 21.07.2016 року.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: