
Головуючий у 1 інстанції - Аляб'єв І.Г.
Суддя-доповідач - Васильєва І.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2016 року справа №805/14/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Васильєвої І.А.
Судді: Жаботинська С.В.
Казначеєв Е.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2016 року у справі № 805/14/16-а за позовом Державного підприємства «Донецька залізниця» в особі Артемівської дистанції сигналізації та зв'язку до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19 серпня 2015 року № 0015091702, -
ВСТАНОВИВ:
04 січня 2016 року Державне підприємство «Донецька залізниця» в особі Артемівської дистанції сигналізації та зв'язку (далі - позивач, ДП «Донецька залізниця», відокремлений підрозділ, Артемівська дистанція сигналізації та зв'язку) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - відповідач, Артемівська ОДПІ) із вимогами про визнання неправомірним та скасування рішення від 19 серпня 2015 року № 0015091702 про застосування штрафних санкцій в сумі 16 996,69 гривень та нарахування пені в сумі 424,92 гривень за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 лютого 2015 року по 25 лютого 2015 року (арк. справи 4-6).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2016 року вказаний адміністративний позов задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 19 серпня 2015 року № 0015091702 про застосування штрафних санкцій в сумі 16 996,69 грн. та нарахування пені в сумі 424,92 грн. за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (арк. справи 45-47).
Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції відповідачем (далі - апелянт, Артемівська ОДПІ) подано апеляційну скаргу, в якій останній посилався на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просив постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, оскільки на думку апелянта, судом першої інстанції не враховано, що на позивача не розповсюджуються вимоги Закону № 1669, оскільки антитерористична операція триває, а остаточний перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась АТО є невизначеним, а отже посилання суду першої інстанції на Закон № 1669 є безпідставним. При цьому апелянт зауважив, що у відповідності до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України, за наявністю у позивача Сертифікату ТПП за умови звернення з відповідною заявою до контролюючого органу про списання безнадійного боргу, яка подана у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення АТО - такий борг підлягає списанню (арк. справи 73-74).
Представник позивача 05 липня 2016 року, та 06 липня 2016 року надіслала на адресу суду заперечення, а також клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні за її відсутністю, підтримала свою позицію, вказану у запереченнях, просили суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Апелянт до судового засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду даної справи.
З урахуванням викладеного суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін, на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Державне підприємство «Донецька залізниця» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 01074957, має відокремлений структурний підрозділ - Артемівська дистанції сигналізації та зв'язку (ЄДРПОУ 01075106), який не є юридичною особою та знаходиться на обліку у Артемівській об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області як платник єдиного внеску (арк. справи 14-15). Відокремлений підрозділ здійснює свою діяльність на підставі положення про Артемівську дистанцію сигналізації та зв'язку Державного підприємства «Донецька залізниця» (арк. справи 8-13).
19 серпня 2015 року Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийняте рішення № 0015091702 про застосування штрафних санкцій до відокремленого підрозділу в сумі 16 996,69 грн. за несплату (несвоєчасне перерахування) позивачем єдиного внеску за період з 21 лютого 2015 року по 25 лютого 2015 року та нарахування пені за вказаний період в сумі 424,92 грн. (арк. справи 16).
Не погодившись із вказаним рішенням Артемівська дистанції сигналізації та зв'язку звернулась до відповідача та Головного управління ДФС у Донецькій області із відповідними скаргами у яких просили скасувати спірне рішення, але за результатами розгляду скарг Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийнято рішення про залишення наведених скарг без розгляду (арк. справи 18, 19-20, 21, 22-23,26-28, 29-32).
У зв'язку з чим позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Як вказувалось судом вище, відокремлений підрозділ не погодившись із винесеним податковим органом рішенням звернувся до суду першої інстанції із адміністративним позовом про його скасування, судом першої інстанції задоволені вимоги позивача та скасовано рішення № 0015091702 про застосування штрафних санкцій в сумі 16 996,69 грн. за несплату (несвоєчасне перерахування) позивачем єдиного внеску за період з 21 лютого 2015 року по 25 лютого 2015 року та нарахування пені за вказаний період в сумі 424,92 грн., проте, податкова інспекція не погодившись із вказаним рішенням подала апеляційну скаргу, посилаючись на те, що остаточний перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась АТО є невизначеним, а отже посилання суду першої інстанції на Закон № 1669 є безпідставним, а позивачем для списання податкового боргу повинна у відповідності до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України разом із Сертифікатом ТПП до контролюючого органу у довільній формі подаватись заява про списання безнадійного боргу, не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення АТО.
Таким чином спірним питанням в даній справі є розповсюдження на відокремлений підрозділ вимог Закону № 1669 в частині звільнення суб'єкта господарювання, який здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції та має Сертифікат ТПП від сплати штрафних санкцій з єдиного внеску за рішенням контролюючого органу № 0015091702 від 19 серпня 2015 року у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску за період з 21 лютого 2015 року по 25 лютого 2015 року і нарахування пені за вказаний період в сумі 424,92 грн., та як наслідок, правомірність винесення відповідачем спірного рішення.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року № 406-VII до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI (далі - Закон №2464-VI) та ПК України внесено зміни, відповідно до яких право адміністрування єдиного внеску, яке раніше було у органів Пенсійного фонду України, передано органам доходів і зборів.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI).
Частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини 10 та пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначив тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
При цьому стаття 10 Закону України № 1669 передбачає, що єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує форс-мажорні обставини, як підставу для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх податкових зобов'язань є наявність у такого суб'єкта господарювання Сертифікату ТПП про засвідчення форс мажорних обставин.
Таким чином Сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з боку податкових органів з 14 квітня 2014 року з урахуванням здійснення суб'єктом господарювання діяльності на території проведення АТО, населені пункти якої затверджені наведеними вище Переліками за розпорядженнями КМУ.
30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з яким до зазначених населених пунктів належало м. Артемівськ Донецької області, яке відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців є основним місцем реєстрації позивача.
Не можна залишити поза увагою і той факт, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», від 05 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053»), м. Артемівськ також віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Отже з наведеного вбачається, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах та знаходилися на територіях, визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період мають усі законні права для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань щодо сплати єдиного внеску (штрафів та пені) з 14 квітня 2014 року, за наявності Сертифікату ТПП про засвідчення форс-мажорних обставин на період АТО.
14 жовтня 2014 року позивачу виданий Сертифікат (висновок) № 1361 про настання обставин непереборної сили, відповідно до якого ТПП засвідчила настання непереборної сили Державному підприємству «Донецька залізниця» з 01 серпня 2014 року в частині справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.
З урахуванням викладеного суд вважає, що позивач виконав усі вимоги законодавства, що є підставою для звільнення останнього з 01 серпня 2014 року від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань щодо сплати єдиного внеску.
Як вказувалось судом вище, податковим органом до загальної суми спірного рішення від 19 серпня 2015 року № 0015091702 включені:
- штрафні санкції в сумі 16 996,69 грн. за несплату (несвоєчасне перерахування) позивачем єдиного внеску за період з 21 лютого 2015 року по 25 лютого 2015 року;
- нарахування пені за вказаний період в сумі 424,92 грн. (арк. справи 16).
З урахуванням викладеного суд погоджується з висновком суду першої інстанції про скасування рішення Артемівської ОДПІ від 19 серпня 2015 року № 0015091702 про застосування штрафних санкцій в сумі 16 996,69 грн. та нарахування пені в сумі 424,92 грн. за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, оскільки останнє включає в себе нарахування штрафних санкцій за несплату єдиного внеску за період після 14 квітня 2014 року, який у розумінні статті 10 ЗУ № 1669 є підставою для звільнення платників єдиного внеску від невиконання обов'язків щодо такої сплати за наявності Сертифікату ТПП про засвідчення форс-мажорних обставин на період АТО та здійснення останнім діяльності на території проведення антитерористичної операції.
До того ж, посилання апелянта на те, що позивач повинен був у відповідності до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України за наявністю Сертифікату ТПП звернутись до контролюючого органу із завою про списання безнадійного боргу (не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення АТО) колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки наявність чи відсутність такого звернення не спростовують факту настання для позивача обставин непереборної сили (форс-мажору) з 01 серпня 2014 року, що підтверджено відповідним сертифікатом Торгово-промисловою палатою України про засвідчення форс-мажорних обставин на спірний період (обставини непереборної сили) та, як наслідок, факту звільнення його від відповідальності за неналежне виконання зобов'язань відповідно до прямої норми Закону України № 1669.
Таким чином судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та прийнята постанова з додержанням норм матеріального та процесуального права, а отже наявні підстави у відповідності до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2016 року у справі № 805/14/16-а, - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2016 року у справі № 805/14/16-а, - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя: Васильєва І.А.
Судді: Жаботинська С.В.
Казначеєв Е.Г.