Ухвала суду № 58812095, 06.07.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2016
Номер справи
804/1148/16
Номер документу
58812095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

06 липня 2016 рокусправа № 804/1148/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Юхименка О.В. Нагорної Л.М.

за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.,

за участю:

представника позивача: Євтєхова Є.В., Лось Д.М..

представника відповідача: Гери Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2016 року у справі №804/1148/16 за позовом публічного акціонерного товариства «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» до Державної служби геології та надр України, третя особа: Південний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу, -

в с т а н о в и в :

26 лютого 2016 року публічне акціонерне товариство «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» звернулось до суду з адміністративним позовом в якому просило: визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 02.02.2016 року №27 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 21.10.1997 р. №1119.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що 02.02.2016 року відповідачем видано наказ №27 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» з підстав порушення позивачем вимог пп. 1, 8 пункту 22 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615. Позивач наголошує на протиправності означеного наказу, оскільки станом на час його прийняття позивачем було усунуто порушення вимог закону.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2016 року адміністративний позов задоволено: визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 02.02.2016 року №27 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 21.10.1997 р. №1119.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Державна служба геології та надр звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивачем було порушено вимоги п. 8 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», а саме у разі виникнення підстав для переоформлення документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня настання таких підстав подати дозвільному органу або адміністратору заяву про переоформлення документа дозвільного характеру разом з документом дозвільного характеру, що підлягає переоформленню. Оскільки Державною службою геології та надр України було опубліковано на офіційному сайті Держгеонадр України 09.04.2015 року інформацію стосовно відміни обов'язкового моніторингу та наукового-супроводження відповідно до Постанови КМУ №42 від 28.01.2015 р. «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності» абз. 3, п. 26 та повідомлено про необхідність внесення змін до спеціальних дозволів на користування надрами, угоди про умови користування надрами та програми робіт відповідно до вимог пункту 17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами,тому позивач був зобов'язаний протягом п'яти днів з моменту опублікування повідомлення подати документи про внесення змін до дозвільного документу. Однак, позивачем вчасно вказаних дій здійснено не було, у зв'язку з чим, на думку відповідача, до нього було правомірно застосовано заходи про зупинення дії Дозволу на користування надрами.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 23.07.2015 року посадовими особами Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України була проведена планова перевірка ПАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини). Перевіркою встановлено, що позивачем не внесені зміни до спеціального дозволу № 1119 від 21.10.1997 р. та Угоди про умови користування надрами, у зв'язку із скасуванням обов'язкового моніторингу та наукового супроводження відповідно до Постанови КМУ № 42 від 28.01.2015 р. "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності", абз. 3 п. 26 (а.с. 25-40).

У зв'язку з чим, Департаментом державного геологічного контролю Південного міжрегіонального відділу Державної служби геології та надр України внесено припис від 23.07.2015 року № 18/1119-Д про усунення в строк до 23.08.2015 року порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, що виразилися у не внесенні позивачем змін до спеціального дозволу № 1119 від 21.10.1997 р. та Угоди про умови користування надрами, у зв'язку з скасуванням обов'язкового моніторингу та наукового супроводження відповідно до Постанови КМУ № 42 від 28.01.2015 р. "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності", абз.3 п. 26, порушення п. 17 постанови КМУ № 615 від 30.05.2011 р. (а.с. 41).

З метою виконання вказаного припису, позивачем на адресу Державної служби геології та надр України було направлено заяву № 3752/84 від 31.07.2015 р. (яка надійшла до відповідача 10.08.2015 року) з необхідним пакетом документів на внесення змін до спеціального дозволу (а.с. 42-44).

У встановлений законом 30-денний строк відповідач не надав жодної відповіді на зазначену заяву, що стало підставою для повторного звернення до відповідача з листом від 09.09.2015 р. № 4404/84 про надання відповіді щодо результатів розгляду заяви стосовно внесення змін до спеціального дозволу (а.с. 45).

Також, ПАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" на адресу Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України направлено повідомлення від 20.08.2015 р. за № 4102/84 про вчинення усіх залежних від підприємства дій щодо усунення викладеного у приписі № 18/1119-Д від 23.07.2015 р. порушення, зокрема, направлено на адресу Держгеонадр України відповідну заяву на внесення змін від 31.07.2015 року (а.с. 46).

03.09.2015 року на адресу Південного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України позивачем направлено повідомлення про виконання припису (а.с. 47).

Наказом від 09.10.2015 р. № 325 відповідач задовольнив заяву ПАТ "Північний ГЗК" та вніс зміни до спеціального дозволу на користування надрами № 1119 від 21.10.1997 р. (а.с. 48).

02.02.2016 року Державною службою з геології та надр України видано наказ № 27 "Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", пунктом 2 якого зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до цього наказу, у тому числі щодо ПАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат", та надано 15 календарних днів на усунення порушень (а.с. 21-22).

Про прийняття вказаного наказу, позивача повідомлено листом від 08.02.2016 року за № 1746/13/14-16 (а.с. 20).

Правомірність та обґрунтованість наказу Державної служби геології та надр України від 02.02.2016 року №27 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 21.10.1997 р. №1119 є предметом спору переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що станом на час прийняття оскаржуваного наказу позивач належним чином та в повному обсязі виконав вимоги щодо внесення змін до дозвільного документу на користування надрами від 21.10.1997 р. №1119, відтак станом на 02.02.2016 року відсутніми були підстави для зупинення дії вказаного дозволу.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно з ч. 8 ст. 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Статтею 25 Кодексу України про надра встановлено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 57 Кодексу України про надра, у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

У відповідності до п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615 (надалі - Порядок № 615), дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби. Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр роботи, передбачені дозволом. Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії, і сплати сум фінансових санкцій, застосованих у зв'язку із зупиненням дії дозволу.

Відповідно до п. 23 Порядку № 615, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби зокрема у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк. Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу про анулювання дозволу.

Як вбачається з письмових пояснень відповідача, підставою для зупинення дії дозволу ПАТ «Північного ГЗК» на користування надрами стало виявлення під час перевірки факту не внесення змін до довільного документу.

Так, у відповідності до приписів ст. 4-1 ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» підставами для переоформлення документа дозвільного характеру є: зміна найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи або прізвища, імені, по батькові фізичної особи - підприємця; зміна місцезнаходження суб'єкта господарювання. Законом можуть бути встановлені інші підстави для

переоформлення документів дозвільного характеру.

У разі виникнення підстав для переоформлення документа

дозвільного характеру суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня настання таких підстав подати дозвільному органу або адміністратору заяву про переоформлення документа дозвільного характеру разом з документом дозвільного характеру, що підлягає переоформленню.

Дозвільний орган протягом двох робочих днів з дня одержання заяви про переоформлення документа дозвільного характеру, документа, що додається до неї, зобов'язаний видати переоформлений на новому бланку документ дозвільного характеру з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.

Згідно п.17 Порядку № 615, внесення змін до дозволу здійснюється на підставі заяви та поданих надрокористувачем документів у разі, зокрема, зміни особливих умов та інших умов, визначених у дозволі. Для внесення змін до дозволу заявник подає заяву, в якій зазначаються номер та дата дозволу, разом з: інформацією (у формі довідки, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою) про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування надрами; пояснювальною запискою, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом, скріплюється печаткою та містить обґрунтування необхідності внесення змін до дозволу.

Згідно з п.18 Постанови КМУ № 615, орган з питань надання дозволу протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви про переоформлення дозволу (внесення змін до нього) та документів, що додаються до неї, надає заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що Постановою Кабінету Міністрів України № 42 від 28.01.2015 р. "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності" внесені зміни до Порядку № 615, згідно з якими, був скасований абзац 3 пункту 26 стосовно необхідності проведення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов користування надрами, що потягло необхідність виключення цих умов із спеціального дозволу.

Державною службою геології та надр України було опубліковано на офіційному сайті Держгеонадр України 09.04.2015 року інформацію стосовно відміни обов'язкового моніторингу та наукового-супроводження відповідно до Постанови КМУ №42 від 28.01.2015 р. «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності» абз. 3, п. 26 та повідомлено про необхідність внесення змін до спеціальних дозволів на користування надрами, угоди про умови користування надрами та програми робіт відповідно до вимог пункту 17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами.

Відповідно до акту перевірки № 18/1119-Д від 23.07.2015 р., проведеної Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України зафіксовано порушення ПАТ "Північний ГЗК" законодавства в сфері надрокористування, асаме: не внесено змін до спеціального дозволу № 1119 від 21.10.1997 р. та Угоди про умови користування надрами у зв'язку із скасуванням обов'язкового моніторингу та наукового супроводження відповідно до Постанови КМУ № 42 від 28.01.2015 р. "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності", абз. 3 п. 26".

При цьому, перевіркою встановлено, що у спеціальному дозволі на користування надрами від 21.10.1997 р. № 1119, поряд з іншими, було передбачено особливу умову у вигляді обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених дозволом та Угодою про умови користування надрами відповідно до абз. 3 п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615.

Приписом № 18/1119-Д від 23.07.2015 р. Південний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України зобов'язав ПАТ "Північний ГЗК" усунути вищезазначене порушення у місячний строк від дати складання припису, тобто, до 23.08.2015 року.

Як вже зазначалось, з метою виконання вказаного припису, позивачем на адресу Державної служби геології та надр України було направлено заяву № 3752/84 від 31.07.2015 р. (яка надійшла до відповідача 10.08.2015 року) з необхідним пакетом документів на внесення змін до спеціального дозволу (а.с. 42-44).

ПАТ "Північний ГЗК" також зверталось до відповідача із письмовими запитами за вих. №4311/84 від 03.09.2015 р., та за вих. № 4404/84 від 09.09.2015 р. про надання інформації щодо результатів розгляду заяви №3752/84 від 31.07.2015 року, а також листом за вих. № 4102/84 від 20.08.2015 р. повідомило Південний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України про вчинення усіх залежних від нього дій щодо усунення викладеного в акті перевірки № 18/1119-Д від 23.07.2015 р. порушення (а.с. 45-47).

Листом від 15.10.2015 р. за вих. № 13392/13/14-15 відповідач повідомив позивача, що за результатами планової перевірки наказом Державної служби геології та надр України від 05.10.2015 р. № 313 власнику спеціального дозволу від 21.10.1997 р. № 1119 надано 5 робочих днів для усунення порушень вимог Порядку № 615, зокрема: не внесення змін до проектної документації відповідно до статті 19 Гірничого закону України, в частині розвитку сировинної бази до кінця дії Дозволу №1119 від 21.10.1997 р. На час перевірки підприємство здійснює видобувні роботи на підставі проекту "Розвиток сировинної бази комбінату на період до 2015 року"; не внесення змін до спеціального дозволу № 1119 від 21.10.1997 р., відповідно до пп. 2 п. 17 Порядку (відмінено "Обов'язковий моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами, передбачених дозволом та Угодою про умови користування надрами відповідно до абз. 3 п. 26 Порядку" постановою КМУ № 42 від 28.01.2015 р.) (а.с. 50).

У відповідь на зазначений лист, позивачем на адресу Державної служби геології та надр України направлено лист від 26.10.2015 р. за вих. 5232/84, в якому повідомлено, що підприємством направлено на адресу Держгеонадр України заяву № 3752/84 від 31.07.2015 р. з необхідним пакетом документів на внесення змін до спеціального дозволу № 1119 від 21.10.1997 р. відповідно до Постанови КМУ № 42 від 28.01.2015 р., крім того, неодноразово направлялися листи про вжиті підприємством заходи щодо внесення вказаних змін, на які від Держгеонадр України не отримано жодної відповіді. Посилаючись на викладене, позивач зазначив, що вжив усі передбачені чинним законодавством заходи, що залежали від його волі як суб'єкта господарювання, а тому невнесення вказаних змін станом на 26.10.2015 р. відбулося не з його вини (а.с. 51-52).

Наказом № 325 від 09.10.2015 р. відповідач вніс зміни до спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 1 до цього наказу, в тому числі щодо спеціального дозволу ПАТ "Північний ГЗК" від 21.10.1997 р. № 1119 (а.с. 48-49).

Отже, на момент прийняття відповідачем оскаржуваного наказу № 27 від 02.02.2016 р., ПАТ "Північний ГЗК" були усунуті порушення, зазначені у акті перевірки № 18/1119-Д від 23.07.2015 р. та у приписі третьої особи, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що правові підстави для зупинення дії спеціального дозволу від 21.10.1997 р. № 1119 згідно з підпунктами 1, 8 пункту 22 Порядку № 615 були відсутні.

Також, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими доводи відповідача з приводу достатності підстав для зупинення дії дозвільного документу ПАТ «Північний ГЗК» з огляду на фактичне не внесення змін до дозволу на користування надрами у п'ятиденний строк з моменту опублікування інформації на сайті Держгеонадр про необхідність внесення змін до дозвільних документів на підставі постанови КМУ № 42 від 28.01.2015 р. "Деякі питання дерегуляції господарської діяльності", абз. 3 п. 26", з огляду на наступне.

Зупинення дії дозволу на користування надрами є спеціальним заходом відповідальності, що також здійснює і превентивну функцію, та застосовується уповноваженим органом до надрокористувачів в разі невнесення змін до довільних документів, оскільки такі документи вважаються недійсними у відповідності до приписів п. 8 ст. 16 ЗУ «Про довільну систему в сфері господарської діяльності».

Враховуючи той факт, що позивачем на час винесення оскаржуваного наказу, 02.02.2016 року, було усунуто порушення чинного законодавства та внесено необхідні зміни до спеціального дозволу від 21.10.1997 р. № 1119, то підстави для зупинення його дії були відсутні.

З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції прийнято постанову у відповідності до вимог норм матеріального та процесуального права, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для вирішення справи по суті позовних вимог, відтак підстави для зміни або скасування оскаржуваної постанови - відсутні.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, 198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2016 року у справі №804/1148/16 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: О.В. Юхименко

Суддя: Л.М. Нагорна