Справа № 215/6254/15-а
2-а/215/13/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2016 року Тернівський районний суд м. Кривого Рогу
у складі: головуючого, судді - Тарасенко О.В.
при секретарі - Пасько М.В.
за участю
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Дудар Т.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в залі №6 Тернівського районного суду м. Кривого Рогу адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, в інтересах якої діє ОСОБА_4 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
25.11.2015 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, який був уточнений 05.05.2016 року до Управління пенсійного фонду Тернівського району м. Кривого Рогу та Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії.
В обгрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_5
З померлим ОСОБА_3 перебувала в зареєстрованому шлюбі з 1999 року, що підтверджується свідоцтвом про шлюб.
З 2008 року позивач мешкала разом з чоловіком за адресою: АДРЕСА_1, після смерті чоловіка, ОСОБА_3 продовжую мешкати за тією ж адресою.
ОСОБА_5 отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи та мав 2-гу групу інвалідності, розмір пенсії чоловіка позивача на квітень 2014 року становив - 7 482 грн. 89 коп., що підтверджується довідкою УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу № 1074/04/50 від 25.02.2016 р..
12.08.2014 р. позивач звернулася до УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу в Дніпропетровській області із заявою про перевід на пенсію чоловіка по втраті годувальника інваліда, ліквідатора Чорнобильської катастрофи, що підтверджується заявою від 12.08.2014 р.. Відповіді на дану заяву позивач не отримала.
Відповідач почав робити запити щодо підтвердження довідок про розмір заробітної плати ОСОБА_5, посилаючись на матеріали пенсійної справи, які вже перебували в архіві. Крім того, відповідач почав вимагати, щоб ОСОБА_3 надала документи на підтвердження розміру заробітної плати померлого чоловіка під час його роботи в зоні відчуження, при тому що дані документи вже містилися в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_5 ( яка знаходилася в архіві управління), за життя чоловіку призначалася, переховувалася пенсія на підставі саме цих документів.
Не отримавши відповідь на заяву від 12 серпня 2014 року, позивач повторно подає аналогічну заяву від 13 березня 2015 року.
На дану заяву відповідач надав позивачу копію розпорядження № 169923 від 19.03.2015 р..
В пункті 4.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, в якому зазначено, що орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
В порушення даного пункту в розпорядженні , яке було надано ОСОБА_3 на її заяву від 13.03.2015 р. не зазначено : 1) причин відмови в переведенні на пенсію чоловіка ОСОБА_5, якому на момент смерті була призначена та виплачувалась пенсія відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не зазначено, чому відповідач визначив загальний розмір пенсії по втраті годувальника - 1 068,96 грн., а не 7 482 грн. 89 коп. - розмір пенсії, яку отримував чоловік позивача на час смерті; 2) порядок оскарження рішення УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу.
Рішенням Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 16 вересня 2015 року було встановлено факт втрати джерела засобів до існування ОСОБА_3 у зв'язку зі смертю чоловіка ОСОБА_5, рішення набрало законної сили 29.09.2015 р..
Не отримавши від відповідача обґрунтованих причин відмови в переведенні на пенсію чоловіка, не маючи даних, що розпорядження № 169923 від 19.03.2015 р. - це рішення, яке позивач має право оскаржити, 09.10.2015 року позивач втрете подала заяву до Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про перехід на 50% від пенсії чоловіка - ліквідатора ЧАЕС.
21.10.2015 року позивачем було отримано рішення УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № К-47/03 від 21.10.2015 р. в якому зазначено, що провадити перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника за померлого чоловіка недоцільно, оскільки розмір пенсії за віком більший ніж розмір пенсії в разі втрати годувальника. Текст рішення був викладений на бланку УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу, який містив реквізити установи, номер рішення, та в якому було зазначено що даний текст є рішенням, яке позивач може оскаржити.
Вважає, що саме 21.10.2015 р. позивачем було вперше отримано рішення УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу на її заяви: від 12.08.2014 р., 13.03.2015 р., 09.10.2015 р., адміністративний позов направлений до суду поштою 20.11.2015 р., згідно поштового штемпелю, тому строки оскарження рішення позивачем не пропущено.
Рішення УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області вважає незаконним за наступних обставин.
Згідно довідки УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05.01.2015 р. № 10/10/29 ОСОБА_5 знаходився на обліку в УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам ІІ групи в розмірі станом на 01.04.2014 р. - 7 482,89 грн., яка була обчислена згідно довідки № 47 за період з 11.09.1987 по 05.10.1987 р., відповідно до роз'яснення управління по праці і соціальних питаннях виконкому Запорізької обласної ради народних депутатів від 13.10.1992 р. № 152.
Позивач має статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2, виданим 30.07.2014 року.
Тобто, позивач має право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника, згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого ПКМУ від 23.11.2011 року №1210, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Нормами частини 1 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058) передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника..
Непрацездатними членами сім'ї, відповідно до частини 2 статті 36 цього Закону, вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області не взяло до уваги розмір пенсії чоловіка позивача - ОСОБА_5 - 7 482,89 грн., натомість визначив загальний розмір пенсії по втраті годувальника - 1 074,00 грн., чим порушив норми ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Просить скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № К-47/03 від 21.10.2015 р. щодо розрахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_3 та зобов'язати Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, провести розрахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_3 з 12 серпня 2014 року на підставі ст. 54 ч. 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку розміру пенсії, яка виплачувалась ОСОБА_5 на момент смерті - 7 482,89 грн., із врахуванням виплачених сум пенсії ОСОБА_3 та стягнути з Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_3 понесені нею та документально підтверджені судові витрати: судовий збір - 487,20 грн., витрати на правову допомогу - 1 500,00 грн., а всього: 1987, 20 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнала пояснила, що частиною 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка має назву «Види пенсійних виплат і соціальних послуг», закріплено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено: особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором; особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
За матеріалами пенсійної справи вбачається, що ОСОБА_3 з 08.06.1987р. була призначена пенсія за віком за списком №1 (протокол призначення №229/о). Користуючись встановленим законодавством правом, 12.08.2014 року ОСОБА_3 подала заяву про призначення пенсії по втраті годувальника - померлого чоловіка, якому на момент смерті була призначена та виплачувалась пенсія відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок_ Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі.
Пунктом 2.3 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за подане додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
Для переходу на пенсію по втраті годувальника з урахуванням заробітку у зоні ЧАЕС потрібно надати довідку про заробіток відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Так, в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_5 знаходиться довідка б/н і дати видачі, надана територіальним трестом «Запоріжшляхбуд» шляхово-будівельне управління №47, де зазначено, що ОСОБА_5 за період роботи на ЧАЕС з 11.09.1987р. по 05.10.1987р. отримав заробітну плату, при цьому в довідці відсутні посилання на первинні документи, на підставі яких вона видана. Також в пенсійній справі наявна довідка від 18.09.1993р. №97, надана трестом «Запоріжшляхбуд» Миколаївське ШБУ в якій зазначено, що заробітна плата ОСОБА_5 за вересень 1987 року склала 71,20 крб., за жовтень 1987 року - 218,58 крб., посилання на первинні документи, на підставі яких вона видана відсутні.
З метою перевірки відомостей, зазначених у довідці б/н та дати видачі, а також отримання архівної довідки відповідної форми, управлінням були направлені запити до управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області.
10.09.2014 року на адресу управління надійшла відповідь управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, до якої додано відповідь Трудового архіву виконавчого комітету Мелітопольської міської ради від 22.08.2014р. №К-53, де зазначено, що в архівних документах фонду відкритого акціонерного товариства «Шляхово-будівельного управління № 47» особовий рахуй на нарахування заробітної плати ОСОБА_5 за 1987 рік відсутній, також не значиться ОСОБА_5 у відомостях нарахування заробітної плати працівникам Мелітопольської автоколони №3 Запорізької спеціалізованої автобази №16 за 1987 рік.
Додатково у відповіді було зазначено, що 25.10.2004р. було проведено Державну реєстрацію припинення юридичної особи «Шляхово-будівельне управління №47» у зв'язку з визнанням її банкрутом.
Враховуючи відсутність первинних документів в архіві під час перевірки довідки, виданої на ім'я ОСОБА_5 (б/н та дати видачі) управління не мало законних підстав застосувати довідку для призначення пенсії по втраті годувальника ОСОБА_3, що підтверджено роз'ясненнями головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (№22216/09/29 від 26.09.2014р.), яке було надано на запит управління.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
У разі ліквідації підприємства, на якому працювала особа, право визначення даних
про заробітну плату покладено на Регіональні комісії з визначення даних про заробітну
плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, які діють на підставі
Положення, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2012р. №886. ц
13.03.2015 року ОСОБА_3 звернулась до управління із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника, додавши довідку №90 від 04.03.2015р. про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках та витяг з протоколу засідання комісії від 03.03.2015р. №15.
Розглянувши заяву та подані документи, управління прийнято розпорядження №169923 від 19.03.2015р., яким відмовлено ОСОБА_3 в переході на пенсію по втраті годувальника, оскільки в теперішній час вона отримує пенсію у розмірі 1 376,61 грн., а у разі призначення пенсії по втраті годувальника розмір пенсії становитиме 1 068,96 грн.
Таким чином, дії управління є правомірними та таким, що відповідають нормам чинного законодавства.
Крім того, з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_3, вбачається, що вона зверталась до управління з приводу здійснення переходу з пенсії за віком на пенсію по-втраті годувальника та подала наступні документи: заяву встановленого зразка про перерахунок пенсії від 13.03.2015р.; довідку №90 від 04.03.2015р. про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках;витяг з протоколу засідання комісії від 03.03.2015р.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_3 управлінням прийнято розпорядження №169923 від 19.03.2015р. (правовий акт індивідуальної дії) про відмову в переході з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, оскільки розмір пенсії по втраті годувальника менший за отримуваний розмір пенсії за віком. Копію розпорядження №169923 від 19.03.2015р. було вручено ОСОБА_3 27.03.2015р. під підпис.
Таким чином, 27 березня 2015 року ОСОБА_3 стало відомо про факт відмови управлінням у призначені їй пенсії по втраті годувальника та підстави на яких ґрунтується таке рішення. Саме з цієї дати і починається перебіг строку звернення до адміністративного суду.
09 жовтня 2015 року ОСОБА_3 звертається до управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу із заявою, яка була розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян» та надана відповідь №К-47/03 від 21.10.2015 р.
В подальшому, позивач звернувся до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу з позовом в листопаді 2015р. з вимогою скасувати відповідь на звернення, тобто з пропуском встановленого строку для звернення до суду, оскільки про прийняте процесуальне рішення управлінням позивачу було відомо ще 27 березня 2015 року.
Отже, позивач мав можливість вчасно звернутися до суду за захистом своїх
Відповідно до частини першої та другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Враховуючи наведене, просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити у повному обсязі.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч.1 ст.2 КАС України).
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Позивач - ОСОБА_3 з 27.08.1999 року перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 (а.с.5).
ОСОБА_5 отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи та мав 2-гу групу інвалідності, розмір пенсії чоловіка позивача на квітень 2014 року становив - 7 482 грн. 89 коп., що підтверджується довідкою УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу № 1074/04/50 від 25.02.2016 р., та не оспорюється відповідачем (а.с.53).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер. (а.с.6). Згідно посвідчення НОМЕР_2 від 30.07.2014 року виданого Дніпропетровською обласною державною адміністрацією ОСОБА_3 є дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою (а.с.12).
Рішенням Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 16 вересня 2015 року було встановлено факт втрати джерела засобів до існування ОСОБА_3 , у зв'язку зі смертю чоловіка ОСОБА_5, рішення набрало законної сили 29.09.2015 р.(а.с.8).
Даним судовим рішенням встановлено, що згідно довідки Управління пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу розмір пенсії ОСОБА_3 складав до смерті чоловіка 1 236,22 грн., розмір пенсії чоловіка - ОСОБА_5 на дату смерті складав 7 482,89 грн.
На підставі розпорядження УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № 161533 від 08.04.2014 р. ОСОБА_5 була призначена пенсія з 01.12.2013 р. в розмірі 7 482,89 грн., довічно.
Згідно довідки УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05.01.2015 р. № 10/10/29 ОСОБА_5 знаходився на обліку в УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам ІІ групи в розмірі станом на 01.04.2014 р. - 7 482,89 грн., яка була обчислена згідно довідки № 47 за період з 11.09.1987 по 05.10.1987 р., відповідно до роз'яснення управління по праці і соціальних питаннях виконкому Запорізької обласної ради народних депутатів від 13.10.1992 р. № 152.
Позивач має статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, тобто має право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника, згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого ПКМУ від 23.11.2011 року №1210, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Нормами частини 1 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058) передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євро інтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника..
Непрацездатними членами сім'ї, відповідно до частини 2 статті 36 цього Закону, вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Позивач на час смерті чоловіка - ОСОБА_5 була непрацездатна, що також не заперечується відповідачем.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей54і57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 року.
Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005р., затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).
Пунктом 4.1. Порядку встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в трьохмісячний термін з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
12.08.2014 р. позивач звернулася до УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу в Дніпропетровській області із заявою про перевід на пенсію чоловіка по втраті годувальника інваліда, ліквідатора Чорнобильської катастрофи, що підтверджується заявою від 12.08.2014 р. та не заперечується відповідачем. Відповіді на дану заяву позивач не отримала.(а.с.54).
Разом з тим, відповідач, безпідставно, з метою зволікання розгляду заяви позивача, став робити запити про розміри заробітної плати померлого ОСОБА_5 на підставі якої йому була призначена пенсій, в той час як ні раніше за життя ОСОБА_5 , ні під час судового розгляду розмір призначеної пенсії померлому ОСОБА_5 відповідачем не оспорювався.
Крім того, порушуючи вимоги діючого законодавства, відповідач безпідставно став вимагати, щоб позивач ОСОБА_3 надала документи на підтвердження розміру заробітної плати померлого чоловіка під час його роботи в зоні відчуження, в той час як дані документи вже містилися в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_5 і на підставі яких ОСОБА_5 була призначена та перераховувалася пенсія. Тим самим змусили жінку похилого віку , за власний рахунок, виїжджати за межі області, з метою витребування довідок.
13.03.2015 року, позивач повторно звернулася до УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу в Дніпропетровській області із заявою про перевід на пенсію чоловіка по втраті годувальника інваліда, ліквідатора Чорнобильської катастрофи (а.с.56).
На дану заяву відповідач надав позивачу копію розпорядження № 169923 від 19.03.2015 р. (а.с.26), яка була отримана позивачем 27.03.2014 року.
Абзацом 3 пункту 4.10 Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Надані документи та заява зберігаються в пенсійній справі.
Відповідно до п. 4.7. Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відповідач не дотримався вищевказаного порядку та в порушення даного пункту в розпорядженні , яке було надано ОСОБА_3 на її заяву від 13.03.2015 р. не зазначив : причину відмови в переведенні на пенсію чоловіка ОСОБА_5, якому на момент смерті була призначена та виплачувалась пенсія відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не зазначено, чому відповідач визначив загальний розмір пенсії по втраті годувальника - 1 068,96 грн., а не 7 482 грн. 89 коп. - розмір пенсії, яку отримував чоловік позивача на час смерті, а також, що дане розпорядження може бути оскаржено в суді та порядок і строки його оскарження.
Не отримавши від відповідача обґрунтованих причин відмови в переведенні на пенсію чоловіка, не маючи даних, що розпорядження № 169923 від 19.03.2015 р. - це рішення, яке позивач має право оскаржити, 09.10.2015 року позивач втрете подала заяву до Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про перехід на 50% від пенсії чоловіка - ліквідатора ЧАЕС.(а.с.9).
21.10.2015 року позивачем було отримано лист УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № К-47/03 від 21.10.2015 р. в якому зазначено, що провадити перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника за померлого чоловіка недоцільно, оскільки розмір пенсії за віком більший ніж розмір пенсії в разі втрати годувальника. Текст рішення був викладений на бланку УПФУ в Тернівському районі м. Кривого Рогу, який містив реквізити установи, номер рішення, та в якому було зазначено що даний текст є рішенням, яке позивач може оскаржити.(а.с.10-11).
Аналізуючи матеріали справи, суд вважає, що позивачем дійсно пропущено строк звернення до адміністративного суду, оскільки вперше вона дізналася про порушення своїх прав 27.03.2014 року , коли нею була отримана копія розпорядження № 169923 від 19.03.2015 р.
Відповідно до ст.. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Відповідачем грубо порушені права відповідача, яка не тільки втратила чоловіка, а з вини відповідача позбавлена і джерела засобів для існування, скориставшись похилим віком позивачки, її правовою не обізнаністю, не роз'яснивши останній її право на оскарження даного розпорядження, умисно зволікав розгляд її заяви та ввів в оману про не доцільність переведення на пенсію чоловіка, а тому з метою захисту законних прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним поновити строк звернення до адміністративного суду.
Згідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином, враховуючи, що 21.10.2015 року на заяву про перерахунок пенсії від 09.10.2015 року, відповідач відреагував листом від 21.10.2015 року за № к-47/03, який не є рішенням, суд вважає з метою захисту прав і інтересів позивача, необхідним вийти за межі позовних вимог, а саме скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № 169923 від 19.03.2015 р. та зобов'язати Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, провести розрахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_3 з 12 серпня 2014 року , дати першого звернення с заявою про перерахунок пенсії, на підставі ст. 54 ч. 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку розміру пенсії, яка виплачувалась ОСОБА_5 на момент смерті - 7 482,89 грн., із врахуванням виплачених сум пенсії ОСОБА_3
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова особа чи службова особа), таким чином суд вважає необхідним стягнути на користь ОСОБА_3 з Державного бюджету України судові витрати , а саме судовий збір в сумі 487,20 грн. та 1 500,0 грн. за надання правової допомоги (а.с.1, 122).
Керуючись ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 36, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 94, 99, 122, 158-163, 167, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області № 169923 від 19.03.2015 р. щодо розрахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_3 та зобов'язати Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, провести розрахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_3 з 12 серпня 2014 року на підставі ст. 54 ч. 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку розміру пенсії, яка виплачувалась ОСОБА_5 на момент смерті - 7482,89 грн., із врахуванням виплачених сум пенсії ОСОБА_3.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені нею та документально підтверджені судові витрати: судовий збір - 487,20 грн., витрати на правову допомогу - 1 500,00 грн., а всього: 1 987, 20 грн. ( Одну тисячу дев'ятсот вісімдесят сім грн. 20 коп.).
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ , а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАСУ , було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови обчислюється з дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя: