
Справа № 591/2144/16-а
Провадження № 2-а/591/249/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 липня 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Кривцової Г.В.
при секретарі Устименко М.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Соколенка А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
29 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому просить визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати здійснити перерахунок і виплачувати пенсію державного службовця в розмірі 80 відсотків заробітної плати починаючи з 01квітня 2015 року на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, відповідно до довідки Сумської обласної ради від 11 березня 2015 року № 23 та здійснити виплати..
Позов обґрунтовує тим, що постановою Зарічного районного суду м. Суми від 11 листопада 2015 року було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 березня 2015 року про перерахунок пенсії. Рішення суду набрало законної сили 18 січня 2016 року. Дане рішення було виконано лише у квітні 2016 року, коли УПФУ розглянуло його заяву. Однак, в перерахунку пенсії йому було відмовлено.
Так. рішенням Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 01 квітня 2016 року № 803348 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року. Листом від 05 квітня 2016 року відповідач про своє рішення повідомив ОСОБА_1 Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству. Крім того, просить стягнути з відповідача понесені та документально підтвердженні судові витрати.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, подав письмові заперечення (а.с.25-26).
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та документи пенсійної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню
Як встановлено судом, з 05 квітня 2012 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Сумах, йому призначена пенсія за віком як державному службовцю у відповідності до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від заробітної плати (а.с.8), при цьому розрахунок пенсії позивачу здійснювався без включення у розмір заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Оскільки відповідач провів нарахування пенсії без урахування виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, ОСОБА_1 20 березня 2015 року звернувся до УПФУ в м. Сумах з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, та надавав відповідну довідку про складові заробітної плати (а.с.8-10)
Проте, позивачу листом від 30 березня 2015 року № 125/М відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати, яке він оскаржив в судовому порядку. (а.с.8)
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 11 листопада 2015 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 березня 2015 року. Судове рішення набрало законної сили (а.с. 11-14).
Як результат, 01 квітня 2016 року Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області розглянуло заяву позивача від 20 березня 2015 року та відмовило і перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 (а.с.15-16).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з ч. 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
04 лютого 2003 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, а тому позивач має право на перерахунок призначеної пенсії.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах N 2а-8893/12/2670, N 2а-4753/09/2670» затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки передбачає зазначення у ній, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд констатує, що у довідці № 23 від 11 березня 2015 року, виданій позивачу Сумською обласною радою, зазначено, що з виплат, включених в довідку, були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.9).
Крім того, слід відмітити, що в наданій позивачу довідці відповідно до вимог п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 p. N 22-1, зазначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
При цьому, форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, передбачає, що довідка видається на підставі первинних документів - особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату, про що зазначається у довідці.
Суд встановив, що за формою та змістом вищевказана довідка, зазначений розмір заробітної плати за посадою заступника начальника відділу організаційного забезпечення діяльності Сумської обласної ради відповідає встановленим в Постанові Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 вимогам.
Таким чином, суд приходить до висновку, що довідка Сумської обласної ради № 23 від 11 березня 2015 року є належною підставою для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1
Доводи пенсійного органу в Рішенні від 01 квітня 2016 року про те, що починаючи з 01.06.2015 р. і до законодавчого врегулювання пенсії в порядку та на умовах, визначених спеціальними законами, не призначаються, а раніше призначені - не перераховуються, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.
Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, пенсія позивачу призначена в 2012 році, тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Вирішуючи питання про застосування Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення" у часі, суд виходить з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На підставі викладеного, суд вважає помилковими доводи пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії про те, що пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону з 01.06.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються.
При цьому, в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло ще при призначенні пенсії.
Посилання відповідача на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», не діють - суд вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернулася до УПФУ в м. Сумах із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а не про призначення пенсії вперше.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу», чинну на час призначення пенсії позивача, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до частини 4 статті 37 Закону України «Про державну службу», чинну на час призначення пенсії позивачки, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно зі змінами до зазначеної статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, суд зазначає, що підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" змін не зазнали.
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд вважає, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачу не були включені до пенсії і не виплачуються наступні складові заробітної плати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань.
Таким чином, позивачу необхідно провести перерахунок пенсії із урахуванням зазначених у позові складових заробітної плати в розмірі 80 відсотків цих складових, оскільки на момент виходу позивача на пенсію пенсія державним службовцям призначалася згідно з положеннями ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 80%, а тому позовні вимоги в зазначеній частині підлягають задоволенню.
Згідно з приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно.
Як вбачається з заяви про перерахунок пенсії, ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача 20 березня 2015 року (а.с.15).
Рішення по даній заяві було прийнято відповідачем лише 01 квітня 2016 року, і лише на виконання рішення суду.
З цих підстав, суд не приймає до уваги послання відповідача на те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, оскільки відповідач протягом значного часу не приймав рішення по заяві позивача про перерахунок пенсії і прийняв таке рішення лише через рік, і лише на виконання рішення суду, який зобов'язав УПФУ розглянути заяву позивача.
Таким чином, суд вважає, що відмова відповідача в перерахунку призначеної позивачу пенсії у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» є неправомірною, і вважає необхідним зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01 квітня 2015 року ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, відповідно до довідки Сумської обласної ради від 11 березня 2015 року № 23 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» у розмірі 80% цих складових.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір в сумі 551,20 грн. (а.с.2), то на підставі ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.
Керуючись ст.ст.2, 9, 41, 98-100, 158-163, 256 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в перерахунку раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Сумської обласної ради №23 від 11 березня 2015 року про складові заробітної плати.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області починаючи від 01 квітня 2015 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, відповідно до довідки Сумської обласної ради №23 від 11 березня 2015 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% цих складових.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551, 20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повна постанова суду складена протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи.
Суддя