КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2016 року (12:17 год.) м. Київ№810/2093/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні подання Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "ХАС" про зупинення видаткових операцій шляхом накладення арешту на кошти на рахунках,
за участю представників сторін:
заявника: ОСОБА_1, довіреність №51 від 21.06.2016
ОСОБА_2, довіреність №54 від 24.06.2016
відповідача: не зявився
Суть спору:
23.06.2015 о 14:05 год. Миргородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі по тексту заявник, Миргородська ОДПІ) звернулась до Київського окружного адміністративного суду з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "ХАС" (надалі по тексту відповідач, платник податків), в якому заявник просить:
- зупинити видаткові операції Договору про спільну діяльність від 04.02.2004 №60 - уповноважена особа ТОВ "Фірма "ХАС" (21237338), (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) шляхом накладення арешту на кошти на рахунках Договору про спільну діяльність від 04.02.2004 №60 - уповноважена особа ТОВ "Фірма "ХАС" (21237338), та на рахунки, які будуть відкриті в майбутньому у сумі 8699643,61 грн. до дня погашення податкового боргу у повному обсязі;
- зобов'язати Договір про спільну діяльність від 04.02.2004 №60 - уповноважена особа ТОВ "Фірма "ХАС" (21237338), виконати законні вимоги податкового керуючого, а саме: допустити податкового керуючого до опису майна в податкову заставу.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.06.2016 подання Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "ХАС" про зупинення видаткових операцій на рахунках шляхом накладення арешту на кошти та зобов'язання допустити податкового керуючого до опису майна в податкову заставу - залишено без руху та надано строк до 24.06.2016 до 12:00 год. для усунення виявлених недоліків подання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.06.2016 подовжено строк для усунення виявлених недоліків подання Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "ХАС" про зупинення видаткових операцій на рахунках шляхом накладення арешту на кошти та зобов'язання допустити податкового керуючого до опису майна в податкову заставу до 24 червня 2016 року до 14:00 год.
24.06.2016 о 12:55 год. представником заявника через канцелярію суду подано заяву "Про виконання ухвали Київського окружного адміністративного суду від 23.06.2016 у справі №810/2093/16" №1706/10/16-20-10-19 від 24.06.2016, якою заявник відмовився від пункту 5 прохальної частини подання, а пункт 4 - викладено у новій редакції, а саме заявник просить:
« Зупинити видаткові операції платника податків Договору про спільну діяльність від 04.02.2004 № 60 уповноважена особа ТОВ «Фірма «ХАС»» (21237338)
МФО банкуНазва банкуНомер рахункуВалюта рухункуДата відкриття300465АТ "ОЩАДБАНК"260053011737840-ДОЛАР США08.06.2016300465АТ "ОЩАДБАНК"260053011737978-ЄВРО08.06.2016300465АТ "ОЩАДБАНК"260053011737980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ08.06.2016899998Казначейство України(ел. адм. подат.)37517000198485980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ24.12.2014320854ПАТ "ДIАМАНТБАНК"26001300003599840-ДОЛАР США15.01.2015320854ПАТ "ДIАМАНТБАНК"26001300003599978-ЄВРО15.01.2015320854ПАТ "ДIАМАНТБАНК"26001300003599980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ15.01.2015821018ГУ ДКСУ У КИЇВСЬКIЙ ОБЛАСТI37127455860305980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ08.12.2015320478АБ "УКРГАЗБАНК"26009212000954840-ДОЛАР США25.12.2015320478АБ "УКРГАЗБАНК"26009212000954978-ЄВРО25.12.2015320478АБ "УКРГАЗБАНК"26009212000954980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ25.12.2015Рахунки ТОВ «Фірма «ХАС»» (21237338):
МФО банкуНазва банкуДата закриття банкуНомер рахункуКод валютиНазва валюти 320627ПАТ "СБЕРБАНК"-26009013007564840ДОЛАР США320627ПАТ "СБЕРБАНК"-26009013007564980УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ320627ПАТ "СБЕРБАНК"-26043013007564980УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ320854ПАТ "ДIАМАНТБАНК"-26001300003351840ДОЛАР США320854ПАТ "ДIАМАНТБАНК"-26001300003351978ЄВРО320854ПАТ "ДIАМАНТБАНК"-26001300003351980УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ351005АТ "УкрСиббанк"-26000323805000840ДОЛАР США351005АТ "УкрСиббанк"-26000323805000980УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ351005АТ "УкрСиббанк"-26009323805001840ДОЛАР США351005АТ "УкрСиббанк"-26044323805000980УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ899998Казначейство України(ел. адм. подат.)-37519000021828980УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ300465АТ "ОЩАДБАНК"-260053011656840ДОЛАР США300465АТ "ОЩАДБАНК"-260053011656978ЄВРО300465АТ "ОЩАДБАНК"-260053011656980УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯта на рахунки, які будуть відкриті в майбутньому у сумі 8 699 643,61 грн. до дня погашення податкового боргу в повному обсязі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.06.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №810/2093/16 та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування заявлених у поданні вимог заявник зазначив, що ТОВ фірма «Хас» є оператором спільної діяльності за договором №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004, сторонами спільної діяльності за договором №60 про спільну інвестиційну діяльність та виробничу діяльність від 04.02.2004 є ТОВ Фірма «ХАС»та ГПУ «Полтавагазвидобування» Дочірньої компанії «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України».
Згідно з пп. 5.3, 5.10 п. 5 договору №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004 ТОВ фірма «ХАС» як оператору спільної діяльності надані повноваження ведення справ спільної діяльності, представництва інтересів сторін, повязаних зі спільною діяльністю, у взаємовідносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, фізичними особами, сплати передбачених чинним законодавством податків, обовязкових зборів (платежів).
Заявник зазначає, що станом на 23.06.2016 сума податкового боргу по ТОВ фірма «ХАС» як уповноваженої особи за договором №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004 по рентній платі за користування надрами для видобування природного газу по Миргородській ОДПІ становить 8699643,61 грн. З метою погашення податкового боргу відповідачу поштою направлено податкову вимогу №19702-17 від 15.06.2016. Крім того, заявник зазначає, що 15.06.2016 Миргородською ОДПІ прийнято рішення про опис майна у податкову заставу №6, яке направлене платнику податків, а 16.06.2016 контролюючим органом на адресу платника податків направлено лист про надання Миргородській ОДПІ переліку ліквідного майна в податкову заставу, однак вимоги Миргородської ОДПІ відповідачем не виконані, перелік ліквідованого майна, яке належить ТОВ фірма «ХАС» для опису майна в податкову заставу не надано.
Також податковим керуючим ОСОБА_2 22.06.2016 здійснено виїзд за місцезнаходженням платника податків до м. Миронівка, вул. Леніна, буд. 48 для організації опису майна платника податків, що має податковий борг у податкову заставу, однак відповідачем не було надано необхідних документів для опису майна у податкову заставу, про що складено акт перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим.
Заявник стверджує, що вищевказані обставини зумовили звернення позивача до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Відповідачем письмових заперечень проти подання до суду не було надано.
В судовому засіданні 29.06.2016 представники Миргородської ОДПІ подання підтримали та просили його задовольнити у повному обсязі.
Представник ТОВ фірма «ХАС» у судове засідання по справі 29.06.2016 не зявився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, а саме копію ухвали про відкриття провадження у справі від 24.06.2016 разом з електронною повісткою про виклик у судове засідання по справі на 29.06.2016 о 9:00 год. було направлено на електронні адреси відповідача firmakhassd@gmail.com, has_tatiana@ukr.net (адреса електронної пошти ТОВ фірма «ХАС», що зазначена В ЄДР), 21237338@ukr.net (електронна адреса відповідача, з якої направлялась податкова звітність відповідача до Миргородської ОДПІ).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, заслухавши представників Миргородської ОДПІ, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «ХАС» (ідентифікаційний код 21237338, місцезнаходження 08800, Київська область, Миронівський район, місто Миронівка, вулиця Леніна, будинок 48) зареєстровано в якості юридичної особи 02.11.1993, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань від 24.06.2016 (а.с. 159-161) та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань №1001060734 від 20.05.2016 (а.с.9-12)
ТОВ Фірма ХАС є Оператором Спільної діяльності за договором №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004 р. Сторонами Спільної діяльності за договором №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004р. є ТОВ Фірма ХАС (Сторона-1) та ГПУ Полтавагазвидобування Дочірньої компанії Укргазвидобування НАК Нафтогаз України (Сторона-2) (а.с. 192-211).
Згідно з пп. 5.3, 5.10 п. 5 договору №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004 ТОВ фірма «ХАС» як оператору спільної діяльності надані повноваження ведення справ спільної діяльності, представництва інтересів сторін, повязаних зі спільною діяльністю, у взаємовідносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, фізичними особами, сплати передбачених чинним законодавством податків, обовязкових зборів (платежів).
Відповідно до пп. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.
Згідно з пунктом 64.6 ст. 64 ПК України на обліку в органах державної податкової служби повинні перебувати, зокрема, договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами, визначені цим Кодексом. Взяття на облік договору здійснюється шляхом додаткового взяття на облік учасника договору про спільну діяльність як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору.
Так, ТОВ Фірма «ХАС» з 11.02.2004 перебуває на додатковому обліку в податкових органах як учасник договору №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004, відповідальний за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність (код ТРДПАУ 455860305), що підтверджується роздруківкою з АІС «Податковий блок» в розділі Ідентифікаційні та реєстраційні дані платника податків (а.с. 185-191).
Договір про спільну діяльність від 04.02.2004 №60 - уповноважена особа ТОВ Фірма ХАС (21237338) взято на податковий облік в органах державної податкової служби 11.02.2004 року за №2, станом на 23.06.2016 - перебуває на обліку в Миргородській ОДПІ Головного управління ДФС у Полтавській області - як платник податків за неосновним місцем обліку та має стан-17 (а.с. 190 зворотній бік).
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ фірма «ХАС» як уповноваженою особою Договору про спільну діяльність від 04.02.2004 року №60 самостійно визначено податкові зобовязання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу у загальному розмірі 8699643,61 грн., шляхом подачі податкової звітності, а саме:
податкової декларації з рентної плати за 4 квартал 2015 року №9275409727 від 08.02.2016, якою визначено податкове зобовязання з рентної плати за звітний період всього 2152384,08 грн. (а.с.61-62);
розрахунку №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за 4 квартал 2015 року №9275409992 від 08.02.2016 (додаток №2 до податкової декларації №9275409727 від 08.02.2016), яким визначено податкове зобовязання за податковий (звітний) період у сумі 2152384,08 грн. (а.с.63-64);
податкової декларації з рентної плати за січень 2016 року №9022248529 від 22.02.2016, якою визначено податкове зобовязання з рентної плати за звітний період всього у сумі 591304,16 грн. (а.с.65-66);
розрахунку №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за січень 2016 року №9022248547 від 22.02.2016 (додаток №2 до податкової декларації №9022248529 від 22.02.2016), яким визначено податкове зобовязання за податковий (звітний період) у сумі 591304,16 грн. (а.с.67-68);
податкової декларації з рентної плати за лютий 2016 року №9039427797 від 21.03.2016, якою визначено податкове зобовязання з рентної плати за звітний період всього у сумі 479706,73 грн. (а.с.69-70);
розрахунку №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за лютий 2016 року №9039427840 від 21.03.2016 (додаток №2 до податкової декларації №9039427797 від 21.03.2016), яким визначено податкове зобовязання за податковий (звітний період) у сумі 479706,73 грн. (а.с.71-72);
податкової декларації з рентної плати за квітень 2016 року №9081881071 від 20.05.2016, якою визначено податкове зобовязання з рентної плати за звітний період всього у сумі 412790,98 грн. (а.с.73-74);
розрахунку №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за квітень 2016 року №9081881102 від 20.05.2016 (додаток №2 до податкової декларації №9081881071 від 20.05.2016), яким визначено податкове зобовязання за податковий (звітний період) у сумі 412790,98 грн. (а.с.75-76);
податкової декларації з рентної плати за березень 2016 року №9061070322 від 20.04.2016, якою визначено податкове зобовязання з рентної плати за звітний період всього у сумі 471564,12 грн. (а.с.77-78);
розрахунку №1 з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за березень 2016 року №9061070350 від 20.04.2016 (додаток №2 до податкової декларації №9061070322 від 20.04.2016), яким визначено податкове зобовязання за податковий (звітний період) у сумі 471564,12 грн. (а.с.79-80);
податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2015 року №9100801585 від 19.05.2015, яким визначено податкове зобовязання за звітний період всього 1592810,46 грн. (а.с.81-82);
розрахунку №1 податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) за 1 квартал 2015 року №9100801534 від 19.05.2015 (додаток №2 до податкової декларації №9100801585 від 19.05.2015), яким визначено податкове зобовязання за звітний період у сумі 455070,54 грн. (а.с.83);
розрахунку №2 податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) за 1 квартал 2015 року №9100801568 від 19.05.2015 (додаток №2 до податкової декларації №9100801585 від 19.05.2015), яким визначено податкове зобовязання за звітний період у сумі 393792,48 грн. (а.с.84);
розрахунку №3 податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) за 1 квартал 2015 року №9100801572 від 19.05.2015 (додаток №2 до податкової декларації №9100801585 від 19.05.2015), яким визначено податкове зобовязання за звітний період у сумі 743947,44 грн. (а.с.85);
податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за грудень 2014 року №9078732870 від 20.01.2015, яким визначено податкове зобовязання за звітний період усього 217702,21 грн. (а.с.86-87);
розрахунку №1 податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) за грудень 2014 року №9078732730 від 20.01.2015 (додаток №2 до податкової декларації №9078732870 від 20.01.2015), яким визначено податкове зобовязання за звітний період у сумі 217702,21 грн. (а.с.88);
податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2015 року №9166004350 від 06.08.2015, яким визначено податкове зобовязання за звітний період усього 2002520,60 грн. (а.с.89-90);
розрахунку №1 податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) за 2 квартал 2015 року №9166004361 від 06.08.2015 (додаток №2 до податкової декларації №916604350 від 06.08.2015), яким визначено податкове зобовязання за звітний період у сумі 693730,44 грн. (а.с.91);
розрахунку №2 податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) за 2 квартал 2015 року №9166004375 від 06.08.2015 (додаток №2 до податкової декларації №916604350 від 06.08.2015), яким визначено податкове зобовязання за звітний період у сумі 675182,90 грн. (а.с.92);
розрахунку №3 податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) за 2 квартал 2015 року №9166004376 від 06.08.2015 (додаток №2 до податкової декларації №916604350 від 06.08.2015), яким визначено податкове зобовязання за звітний період у сумі 633607,26 грн. (а.с.93);
податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2015 року №9228741677 від 09.11.2015, яким визначено податкове зобовязання за звітний період усього 1919466,78 грн. (а.с.94-95);
розрахунку №1 податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) за 3 квартал 2015 року №9228741503 від 09.11.2015 (додаток №2 до податкового розрахунку №9228741677 від 09.11.2015), яким визначено податкове зобовязання за звітний період у сумі 1919466,78 грн. (а.с.96);
уточнюючого податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2015 року №9264051869 від 29.12.2015, яким виправлено помилку у податковому розрахунку за 3 квартал 2015 року та зменшено податкове зобовязання на суму 639823,80 грн. (а.с.97-98);
уточнюючого розрахунку №1 податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках) за 3 квартал 2015 року №926451867 від 29.12.2015 (додаток №2 до уточнюючого податкового розрахунку №9264051869 від 29.12.2015), яким збільшено податкове зобовязання за 3 квартал 2015 року на суму 639823,80 грн. (а.с.99);
уточнюючого податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №9266239993 від 04.01.2016 за 3 квартал 2015 року, яким збільшено податкове зобовязання за 3 квартал 2015 року на суму 639823,80 грн. та визначено штраф у розмірі 19194,71 грн. (а.с.58-59);
уточнюючого розрахунку №1 податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показних) №9266239851 від 04.01.2016 (додаток №2 до уточнюючої податкової декларації №9266239993 від 04.01.2016 за 3 квартал 2015 року), яким збільшено податкове зобовязання за 3 квартал 2015 року на суму 639823,80 грн. та визначено штраф у розмірі 19194,71 грн. (а.с.60).
Судом встановлено, що ТОВ фірма «ХАС», як уповноваженій особі Договору про спільну діяльність від 04.02.2004 року №60 надавалось розстрочення грошових зобовязань, про що свідчать такі документи:
договір про розстрочення грошового зобовязання від 26.02.2015 №9, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 137320,71 грн. під проценти строком з 30.01.2015 по 30.12.2015 (а.с.100-101);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 29.09.2015 №30, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 409710,14 грн. під проценти строком з 19.08.2015 по 30.11.2015 (а.с.102-103);
рішення Державної фіскальної служби України №279/36 від 19.08.2015,яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 409710,14 грн. строком з 19.08.2015 по 30.11.2015 (а.с.104);
рішення Державної фіскальної служби України №281/6 від 20.08.2015, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 530936,82 грн. строком з 20.08.2015 по 30.11.2015 (а.с.105);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 20.08.2015 №33, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 530936,82 грн. під проценти строком з 20.08.2015 по 30.11.2015 (а.с.106);
рішення Державної фіскальної служби України №281/25 від 20.08.2015, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1583603,82 грн. строком з 20.08.2015 по 30.11.2015 (а.с.107);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 20.08.2015 №32, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 1583603,82 грн. під проценти строком з 20.08.2015 по 30.11.2015 (а.с.108-109);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 29.09.2015 №31, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 667506,87 грн. під проценти строком з 30.08.2015 по 30.11.2015 (а.с.110-111);
рішення Державної фіскальної служби України №312/10 від 28.08.2015, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 667506,87 грн. строком з 30.08.2015 по 30.11.2015 (а.с.112);
рішення Державної фіскальної служби України №345 від 30.09.2015, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 667506,87 грн. строком з 30.09.2015 по 30.11.2015 (а.с.113);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 30.09.2015 №34, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 667506,87 грн. під проценти строком з 30.09.2015 по 30.11.2015 (а.с.114-115);
рішення Державної фіскальної служби України №381 від 30.09.2015, яким надано розстрочення податкового боргу під проценти за податковим боргом з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 66569,49 грн. строком з 30.09.2015 по 30.11.2015 (а.с.116);
договір про розстрочення податкового боргу від 30.09.2015 №36, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення податкового боргу на загальну суму 66569,49 грн. під проценти строком з 30.09.2015 по 30.11.2015 (а.с.117-118);
рішення Державної фіскальної служби України №438 від 30.10.2015, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 667506,87 грн. строком з 30.10.2015 по 30.12.2015 (а.с.119);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 30.10.2015 №40, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 667506,87 грн. під проценти строком з 30.10.2015 по 30.12.2015 (а.с.120-121);
рішення Державної фіскальної служби України №472 від 30.11.2015, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 556768,43 грн. строком з 30.11.2015 по 30.12.2015 (а.с.122);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 30.11.2015 №41, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 556768,43 грн. під проценти строком з 30.11.2015 по 30.12.2015 (а.с.123-124);
рішення Державної фіскальної служби України №590 від 31.12.2015, яким надано розстрочення податкового боргу під проценти за податковим боргом з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1650173,31 грн. строком з 01.01.2016 по 30.03.2016 (а.с.125);
договір про розстрочення податкового боргу від 04.01.2016 №1, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення податкового боргу на загальну суму 1650173,31 грн. під проценти строком з 01.01.2016 по 30.03.2016 (а.с.126-127);
рішення Державної фіскальної служби України №591 від 31.12.2015, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 3562354,54 грн. строком з 01.01.2016 по 30.03.2016 (а.с.128);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 04.01.2016 №2, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 3562354,54 грн. під проценти строком з 01.01.2016 по 30.03.2016 (а.с.129-130);
рішення Державної фіскальної служби України №12 від 04.01.2016, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 659018,51 грн. строком з 04.01.2016 по 30.03.2016 (а.с.131);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 04.01.2016 №3, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 659018,51 грн. під проценти строком з 04.01.2016 по 30.03.2016 (а.с.132-133);
рішення Державної фіскальної служби України №64/21 від 30.03.2016, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 659018,51 грн. строком з 30.03.2016 по 31.05.2016 (а.с.134);
рішення Державної фіскальної служби України №46/0/4 від 19.02.2016, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 872739,56 грн. строком з 19.02.2016 по 31.05.2016 (а.с.135);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 19.02.2016 №7, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 872739,56 грн. під проценти строком з 19.02.2016 по 31.05.2016 (а.с.136-137);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 30.03.2016 №16, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 659018,51 грн. під проценти строком з 30.03.2016 по 31.05.2016 (а.с.138-139);
рішення Державної фіскальної служби України №64/20 від 30.03.2016, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 3562354,54 грн. зі строком сплати 29.04.2016, 31.05.2016 по 1781177,27 грн. (а.с.140);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 30.03.2016 №18, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 1650173,31 грн. під проценти строком з 30.03.2016 по 31.05.2016 (а.с.141-142);
рішення Державної фіскальної служби України №64/19 від 30.03.2016, яким надано розстрочення сплати податкового боргу під проценти за податковим боргом з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1650173,31 грн. зі строком сплати 29.04.2016 825087,31 грн., 31.05.2016 - 825086,00 грн. (а.с.143);
рішення Державної фіскальної служби України №74 від 31.03.2016, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 479706,73 грн. строком з 31.03.2016 по 31.05.2016 (а.с.146);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 31.03.2016 №15, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 479706,73 грн. під проценти строком з 31.03.2016 по 31.05.2016 (а.с.147-148);
рішення Державної фіскальної служби України №46/5 від 03.03.2016, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязань під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 591304,16 грн. строком з 03.03.2016 по 31.05.2016 (а.с.149);
договір про розстрочення грошових зобовязань від 03.03.2016 №14, яким Миргородська ОДПІ надала платнику розстрочення грошових зобовязань на загальну суму 591304,16 грн. під проценти строком з 03.03.2016 по 31.05.2016 (а.с.150-151);
рішення Миргородської ОДПІ №9 від 30.01.2015, яким надано розстрочення сплати грошових зобовязання під проценти за грошовими зобовязаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 137320,74 грн. строком з 27.02.2015 по 30.12.2015 (а.с.152).
Крім того, судом встановлено, що 25.05.2015 Миргородською ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області було проведено камеральну перевірку податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за результати якої складено акт перевірки №16-20-15-02-49/60/455860305/50 від 25.05.2015 (а.с.231-233).
У висновках вказаного акту перевірки зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасне подання податкового розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин за І квартал 2015 року №9100801585 від 19.05.2015.
Вказаний акт перевірки було направлено на адресу відповідача та отримано останнім, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.234).
Висновки акту перевірки №16-20-15-02-49/60/455860305/50 від 25.05.2015 були покладені Миргородською ОДПІ в основу прийнятого податкового повідомлення-рішення №0006591502 від 15.06.2015 (а.с. 236).
Вказане податкове повідомлення було відправлене рекомендованою поштою на адресу відповідача та вручено останньому, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.238).
Також суд зазначає, що зі зворотного боку облікової картки платника податків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу ТОВ фірма «ХАС» як уповноваженої особи по Договору про спільну діяльність від 04.02.2004 року №60 останньому 31.05.2016 було нараховано пеню (проценти) за розстрочення грошових зобовязань / податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу згідно рішень ДФС України та договорів про розстрочення грошових зобовязань / податкового боргу у загальному розмірі 68370,00 грн. (а.с.212-224).
Таким чином суд зазначає, що зі зворотного боку облікової картки платника податків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу вбачається, що станом на 31.05.2016 загальна сума податкового боргу ТОВ фірма «ХАС» як уповноваженої особи по Договору про спільну діяльність від 04.02.2004 року №60 складає 8699643,61 грн. (а.с.212-224).
15.06.2016 року Миргородська ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області з метою погашення податкового боргу винесено податкову вимогу № 19702-17 (а.с.15).
Вказану податкову вимогу було направлено відповідачу рекомендованою кореспонденцією, що підтверджується фіскальним чеком про оплату поштового відправлення.
Судом встановлено, що 15.06.2016 Миргородською ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області прийнято рішення №6 про опис майна у податкову заставу (а.с.16).
Відповідно до виписки з наказу Миргородської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області від 15.03.2016 №42 «Про призначення податкових керуючих» головного державного інспектора відділу погашення боргу Миргородської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області ОСОБА_2 призначено податковим керуючим за Договором про спільну діяльність від 04.02.2004 №60 уповноважена особа ТОВ фірма «ХАС» і надано повноваження з метою погашення податкового боргу (а.с.18).
Листом №1577/10/15.1-33 від 15.06.2016 ТОВ фірма «Хас» запропоновано виділити ліквідне майно, балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу, для включення його до акту опису, та повідомлено, що у разі не виділення або виділення неліквідного майна податковий керуючий здійснить опис будь-якого майна, що належить підприємству, за даними бухгалтерського обліку або за даними органів державної реєстрації прав власності (а.с.17).
Вказаний лист направлений рекомендованою кореспонденцією разом з податковою вимогою № 19702-17 від 15.06.2016 за адресою місцезнаходження відповідача (штрихкодовий ідентифікатор 3760005378163).
Відповідно до роздрукування з офіційного веб-сайту Укрпошти в розділі «Відстеження пересилання поштових відправлень» за штрихкодовим ідентифікатором 3760005378163 вищевказане поштове відправлення надійшло 25.06.2016 до відділення поштового звязку Миронівка та станом на 29.05.2016 адресату не вручене (а.с.183).
22.06.2016 податковим керуючим ОСОБА_2 було здійснено виїзд за місцезнаходженням ТОВ фірма «ХАС» - 08800, Київська область, Миронівський район, місто Миронівка, вулиця Леніна, будинок 48 для організації проведення опису майна платника податків, що має податковий борг в податкову заставу.
Відповідно до службової записки головного державного інспектора відділу погашення боргу Миргородської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області ОСОБА_2 останній з метою проведення опису майна у податкову заставу боржника ТОВ фірма «ХАС» як уповноваженої особи по договору про спільну діяльність від 04.02.2004 №60 здійснив виїзд за місцезнаходженням вказаного підприємства о 15:55 год. 22.06.2016 (а.с.52).
Відповідно до звіту про відрядження, складеного начальником відділу погашення боргу ОСОБА_3, затвердженого начальником Миргородської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області начальник відділу погашення боргу ОСОБА_3 підтверджує факт перебування головного державного інспектора відділу погашення боргу Миргородської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області ОСОБА_2 о 15:55 год. 22.0.2015 за адресою 08800, Київська область, Миронівський район, місто Миронівка, вулиця Леніна, будинок 48 для проведення опису майна у податкову заставу боржника ТОВ фірма «ХАС» як уповноваженої особи по договору про спільну діяльність від 04.02.2004 №60 (а.с.53).
В той же час, в ході здійснення повноважень податкового керуючого ОСОБА_2 не було допущено до приміщення ТОВ фірма «ХАС», про що складено акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим №2 від 22.06.2016 (а.с.20), акт про відсутність посадових осіб за місцезнаходженням від 22.06.2016 (а.с.21) та акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу № 2 від 22.06.2016 (а.с. 21 зворотній бік).
Суд зазначає, що вищевказаний акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу № 2 від 22.06.2016 став підставою звернення позивача до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Таким чином, обставини, що зумовили звернення заявника до суду, виникли 22.06.2016 о 15:55 год.
Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законами.
Згідно із підпунктом 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в установлені строки.
Як вбачається з матеріалів справи у ТОВ фірма «ХАС» як уповноваженої особи по договору про спільну діяльність від 04.02.2004 №60 наявний податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу в сумі 8699643,61 грн. за період з грудня 2014 року по квітень 2016 року.
Слід зазначити, що ТОВ фірма «ХАС», як уповноваженою особою по договору про спільну діяльність від 04.02.2004 №60 щодо наявного податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу в сумі 8699643,61 грн. жодних пояснень не надало, як і не надано до суду доказів його погашення.
При цьому, дана сума податкового боргу підтверджується відомостями зворотного боку інтегрованої карки платника податків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу (а.с.54-57).
Крім того, суд звертає увагу, що будь-яких доказів щодо того, що між сторонами існує спір про право за даним податковим боргом підприємством суду не надано.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно із пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно із пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до пункту 59.4 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вищевказаних вимог відповідачу надіслано податкову вимогу від 15.06.2016 № 19702-17 на загальну суму 8699643,61 грн.
Відповідно до п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Згідно із пп. 89.1.1 п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
Право податкової застави виникає також у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу (пп. 89.1.2 п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Як було зазначено судом, Миргородською ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області прийнято рішення про опис майна у податкову заставу №6 від 15.06.2016, що перебуває у власності платника податків ТОВ фірма «Хас» - як уповноваженої особи за Договором про спільну діяльність від 04.02.2004 №60.
Листом №1577/10/15.1-33 від 15.06.2016 ТОВ фірма «Хас» запропоновано виділити ліквідне майно, балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу, для включення його до акту опису, та повідомлено, що у разі не виділення або виділення неліквідного майна податковий керуючий здійснить опис будь-якого майна, що належить підприємству, за даними бухгалтерського обліку або за даними органів державної реєстрації прав власності (а.с.17).
Згідно із пунктом 89.4 статті 89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.
Враховуючи, що відповідач не допустив податкового керуючого для здійснення опису майна, що передається у податкову заставу, податковим керуючим на виконання вимог пункту 89.4 статті 89 Податкового кодексу України складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу № 2 від 22.06.2016 о 15:55 год.
Суд зазначає, що ненадання документів, необхідних для здійснення опису майна платника податків у податкову заставу як і не допуск податкового керуючого для здійснення опису майна платника податків у податкову заставу є самостійними підставами для складання акту відмови платника податків від опису майна в податкову заставу.
Відповідно до пункту 91.4 статті 91 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Так, судом встановлено, що на виконання вимог вищевказаної статті Податкового кодексу України та у звязку з перешкоджанням ТОВ фірма «ХАС», як уповноваженої особи по Договору про спільну діяльність від 04.02.2004 №60 виконанню повноважень податковим керуючим ОСОБА_2, що виразились у недопущенні вказаної посадової особи до приміщення відповідача, податковим керуючим ОСОБА_2 було складено відповідний акт № 2 від 22.06.2016 про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців (абз.2 п.91.4 ст.94 ПКУ).
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду (абз. 3 п. 91.4 ст. 94 ПКУ).
Таким чином, Податковим кодексом України визначено загальне правило, відповідно до якого строк зупинення видаткових операцій визначається судом та не може перевищувати двох місяців.
В той же час, положеннями абз. 3 п. 89.4 ст. 89 Податкового кодексу України встановлено, що зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що спеціальною нормою, яка визначає правові наслідки у разі недопуску податкового керуючого для здійснення опису майна у податкову заставу та ненадання документів для такого опису, є саме підпункт 89.4 статті 89 ПК України.
Таким чином, враховуючи, що фактично податкового керуючого ОСОБА_2 не було допущено до приміщення відповідача для здійснення опису майна у податкову заставу, про що складено відповідний акт № 2 від 22.06.2016, в даному випадку до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення п. 89.4 ст. 89 Податкового кодексу України, а зупинення видаткових операцій на рахунках відповідача має діяти до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.
Суд зазначає, що згідно з приписами пп. 20.1.31 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), у тому числі при недопущенні посадових осіб контролюючих органів до обстеження територій та приміщень.
Відповідно до підпункту 20.1.32 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.
Враховуючи положення пп. 20.1.31, 20.1.32 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України суд зазначає, що не підлягають зупиненню видаткові операції на рахунках платника податків щодо операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків та погашення податкового боргу.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до п. 87.12 ст. 87 Податкового кодексу України у разі якщо податковий борг виник за операціями, що виконувалися в межах договорів про спільну діяльність, джерелом погашення такого податкового боргу є майно платників податків, що є учасниками такого договору.
Таким чином з урахуванням вищевказаних положень Податкового кодексу України джерелом погашення податкового боргу, що виник за операціями в межах спільної діяльності, є все майно платників податків, що є учасниками такого договору, в тому числі банківські рахунки ТОВ фірма «ХАС», як уповноваженої особи за Договором про спільну діяльність від 04.02.2004 року №60 та власні банківські рахунки ТОВ фірма «ХАС».
Будь-яких доказів на спростування доводів контролюючого органу відповідачем до суду не надано.
Враховуючи наведене та наявність підстав для задоволення подання, при визначенні строку зупинення видаткових операцій, суд, беручи до уваги обставини справи, суму податкового боргу, вважає за необхідне зупинити видаткові операції на рахунках відповідача (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) до часу його погашення або складання опису майна податковим керуючим задля такого погашення.
З приводу вимог щодо зупинення видаткових операцій на електронних рахунках у системі електронного адміністрування податку на додану вартість відповідача №37517000198485 та №37519000021828, відкритих в Державному казначействі України, суд зазначає, що вказані рахунки відкриті платнику податку в казначействі для перерахування останнім коштів з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, а тому такі рахунки використовується виключно для сплати податку на додану вартість і в силу обмежень, передбачених пунктів 20.1.31, 20.1.32 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України зупинення видаткових операцій по вказаному рахунку не може бути застосоване.
З приводу позовних вимог щодо зупинення видаткових операцій на рахунках, які будуть відкриті в майбутньому, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Отже, відповідні порушення мають існувати чи існували до моменту звернення з поданням до суду.
З огляду на вищевказане подання в частині зупинення видаткових операцій на рахунках, які будуть відкриті в майбутньому не можуть бути задоволені судом, оскільки є передчасними, а тому суд вважає за необхідне в задоволенні подання в цій частині відмовити.
Щодо способу захисту порушеного права за поданням суд зазначає таке.
Податковим кодексом України вживаються два поняття, які позначають арешт коштів на рахунках платника податків - власне арешт коштів, а також зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Аналіз норм Податкового кодексу України, а також чинного законодавства, що регулює банківську діяльність і порядок здійснення безготівкових розрахунків, дає підстави для висновку про тотожність зазначених понять для цілей регулювання податкових правовідносин.
Так, відповідно до частини другої статті 59 Закону України від 7 грудня 2000 року N2121-III "Про банки і банківську діяльність" зупинення власних видаткових операцій банку за його рахунками, а також видаткових операцій за рахунками юридичних або фізичних осіб здійснюється лише в разі накладення арешту відповідно до частини першої цієї статті, крім випадків, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму". Зупинення видаткових операцій здійснюється в межах суми, на яку накладено арешт, крім випадків, коли арешт накладено без встановлення такої суми.
Отже, накладення арешту на кошти на рахунках платника податків є необхідною передумовою для зупинення видаткових операцій на таких рахунках в усіх випадках, крім тих, які випливають з норм Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму".
Таким чином, з урахуванням змісту статті 59 Закону України від 7 грудня 2000 року N 2121-III "Про банки і банківську діяльність" зупинити видаткові операції з підстав, передбачених Податковим кодексом України, можна не інакше, як шляхом накладення арешту на кошти, що знаходяться на рахунках платника податків.
За таких обставин повноваження податкових органів щодо звернення до суду з вимогами як про накладення арешту на кошти платника податків, так і про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків варто розуміти як право на звернення з вимогою про накладення адміністративного арешту на кошти платника податків, що перебувають на його рахунках у банку.
При цьому в усіх випадках суд ухвалює рішення про зупинення видаткових операцій платника податків шляхом накладення арешту на кошти платника податків у відповідній сумі, або про накладення арешту на кошти платника податків у відповідній сумі. Зазначені варіанти змісту резолютивної частини судового рішення є еквівалентними за своїми правовими наслідками. Ці наслідки полягають у виникненні арешту коштів і зупиненні через цю обставину видаткових операцій.
Аналогічна правова позиція викладена в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України №642/12/13-13 від 29.04.2013.
Відповідно до частини восьмої статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч. 11 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України На обчислення строків, установлених цією статтею, не поширюються правила статті 103 цього Кодексу. Строки, встановлені цією статтею, обчислюються годинами і закінчуються із закінченням години, на яку припадає таке закінчення. Строки, визначені цим підпунктом, не включають добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
В судовому засіданні 29.06.2016 були проголошені вступна та резолютивна частини постанови. Повний текст постанови складений та підписаний 04.07.2016.
Керуючись статтями 158-163, 167, 183-3, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Подання Миргородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області задовольнити частково.
2. Зупинити здійснення видаткових операцій на банківських рахунках ТОВ Фірми "ХАС" (ідентифікаційний код 21237338, місцезнаходження 08800, Київська область, Миронівський район, місто Миронівка, вулиця Леніна, будинок 48) як уповноваженої особи за Договором про спільну діяльність від 04.02.2004 року №60 шляхом накладення арешту на кошти у сумі 8 699 643,61 грн. (вісім мільйонів шістсот девяносто девять тисяч шістсот сорок три грн. 61 коп.), що знаходяться на наступних рахунках у банках:
№260053011737 в АТ «Ощадбанк», МФО 300465 (840-ДОЛАР США, 978-ЄВРО, 980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ);
№26001300003599 в ПАТ "ДIАМАНТБАНК", МФО 320854 (840-ДОЛАР США, 978-ЄВРО, 980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ);
№37127455860305 в ГУ ДКСУ У КИЇВСЬКIЙ ОБЛАСТI, МФО 821018 (980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ);
№26009212000954 в АБ "УКРГАЗБАНК", МФО 320478 (840-ДОЛАР США, 978-ЄВРО, 980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ).
3. Зупинити здійснення видаткових операцій на банківських рахунках ТОВ Фірми "ХАС" (ідентифікаційний код 21237338, місцезнаходження 08800, Київська область, Миронівський район, місто Миронівка, вулиця Леніна, будинок 48) шляхом накладення арешту на кошти у сумі 8 699 643,61 грн. (вісім мільйонів шістсот девяносто девять тисяч шістсот сорок три грн. 61 коп.), що знаходяться на наступних рахунках у банках:
№26009013007564 в ПАТ "СБЕРБАНК", МФО 320627 (840-ДОЛАР США, 980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ);
№26043013007564 в ПАТ "СБЕРБАНК", МФО 320627 (УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ);
№26001300003351 в ПАТ "ДIАМАНТБАНК", МФО 320854 (840-ДОЛАР США, 978-ЄВРО, 980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ);
№26000323805000 в АТ "УкрСиббанк", МФО 351005 (840-ДОЛАР США, 980- ГРИВНЯ);
№26009323805001 в АТ "УкрСиббанк", МФО 351005 (840-ДОЛАР США);
№26044323805000 в АТ "УкрСиббанк", МФО 351005 (980- ГРИВНЯ);
№260053011656 в АТ "ОЩАДБАНК", МФО 300465 (840-ДОЛАР США, 978-ЄВРО, 980-УКРАЇНСЬКА ГРИВНЯ);
4. У задоволенні решти вимог подання відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кушнова А.О.