ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2011 р.Справа № 2-а-10890/08/1570
Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Глуханчук О.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача -ОСОБА_1суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 травня 2009 року за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРА»до державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси, Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2008 року позивач звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом та просив: визнати незаконними дії службових осіб державної податкової адміністрації головного державного податкового ревізора-інспектора Тернопільської ОДПІ, інспектора податкової служби ІІ рангу ОСОБА_4 та державного податкового інспектора Тернопільської ОДПІ, інспектора податкової служби ІІІ рангу ОСОБА_5 при здійсненні ними 10.07.2008 року перевірки господарської діяльності залу ігрових автоматів ТОВ «ІГРА»розташованого за адресою: м.Тернопіль, вул. Живова, 9 та складанні акту перевірки №8394/1918/2303/34800118; визнати нечинним рішення ДПІ у Суворовському районі м.Одеси від 21.07.2008 року №0002352370 про застосування до ТОВ «ІГРА»штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1950 грн.
23 січня 2009 року позивач подав зміни до адміністративного позову та просив визнати нечинним акт індивідуальної дії - рішення ДПІ у Суворовському районі м.Одеси від 21.07.2008 року №0002352370 про застосування до ТОВ «ІГРА»штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1950 грн.
17 лютого 2009 року позивач подав зміни до позову та просив визнати протиправними дії Тернопільської ОДПІ по складанню акта перевірки від 10 липня 2008 року щодо перевірки залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м.Тернопіль, вул. Живова,9 та скасувати рішення ДПІ у Суворовському районі м.Одеси від 21.07.2008 року №0002352370 про застосування до ТОВ «ІГРА»штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1950 грн.
28 травня 2009 року Одеський окружний адміністративний суд прийняв постанову, якою задовольнив позовні вимоги частково. Постановою скасовано рішення ДПІ у Суворовському районі м.Одеси від 21.07.2008 року №0002352370 в частині застосування до ТОВ «ІГРА» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1700 грн.
18 червня 2009 року на вказане рішення суду ДПІ у Суворовському районі м.Одеси подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову. Апелянт посилається на неповне зясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; порушення і неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що перевірка ТОВ «ІГРА» була плановою, а тому для її проведення достатнім є зазначення підприємства у плані-графіку та наявність направлення на проведення перевірки, підписаного керівником податкового органу.
Перевіряючи повноту зясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, колегія суддів звертає увагу на таке.
З матеріалів справи вбачається, що проведена Тернопільською ОДПІ перевірка філії позивача була передбачена у плані перевірок (а.с. 37). Згідно направлень, здійснення контролю за додержанням позивачем порядку проведення розрахунків за послуги доручено інспектору податкової служби ІІІ рангу ОСОБА_5 та інспектору податкової служби ІІ рангу ОСОБА_4 в період з 07.07.2008 року по 14.07.2008 року (а.с. 13-14). Як вбачається з оскаржуваного акту, перевірка проведена 10.07.2008 року.
Отже, перевірка ТОВ «ІГРА» була плановою, а тому для її проведення достатнім є зазначення підприємства у плані-графіку та наявність направлення на проведення перевірки, підписаного керівником податкового органу.
З матеріалів справи вбачається, що 10.07.2008 року співробітниками Тернопільської ОДПІ була проведена планова перевірка залу гральних автоматів, що належить ТОВ «ІГРА» та розташований за адресою: м.Тернопіль, вул. Живова, 9, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктів господарювання, наявності торгових патентів та ліцензій.
За результатами перевірки було складено акт №8394/1918/2303/34800118 від 10.07.2008 року. Перевіркою було встановлено порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі вищезазначеного акту перевірки ДПІ у Суворовському районі м.Одеси було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ТОВ «ІГРА»від 21.07.2008 року №0002352370 на суму 1950 грн.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем при проведенні перевірки було встановлено порушення ТОВ «ІГРА»п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Так, відповідно до акту перевірки, в гральному залі РРО відсутній, розрахункова операція по придбанню гральних кредитів на суму 50 грн. проводилась без застосування РРО та без видачі розрахункового документа.
Відповідно до п.1 ст.3 зазначеного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Відповідно до вимог п.1 ст.17 вищезазначеного Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів ДПС України застосовуються фінансові санкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів, на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Таким чином, до позивача правомірно застосована штрафна санкція за проведення ТОВ «ІГРА»розрахункової операції без застосування РРО та без видачі відповідного розрахункового документу на суму 50 грн. та складає 50 грн.*5 = 250 грн.
Також, відповідно до акту перевірки 5 гральних автоматів, які знаходились в залі гральних атоматів, неперведені у фіскальний режим роботи, незареєстровані та неопломбовані у встановленому порядку.
Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - СПД або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Відповідно до ст.2 вказаного Закону автомат з продажу товарів (послуг) це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.
Відповідно до Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджених Наказом Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємства і Міністерством фінансів України №40/374 від 18.04.2006 року, поняття грального автомату визначено як механічного, електричного, електронного обладнання або пристрою, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично.
Вказане поняття грального автомату не виключає вищезазначених положень Закону про те, що гральний автомат з продажу товарів (послуг) це РРО, що підтверджується також наступним.
Згідно ст.11 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України. Кабінетом Міністрів України 07.02.2001 року прийнята постанова №121 «Про терміни переведення СПД на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», в якій передбачене переведення на облік розрахункових операцій до 31.12.2006 року використання саме гральних автоматів. Пунктом 2 Постанови №121 Міністерству економіки доручено забезпечити до 01.07.2001 року розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), а Міністерству промислової політики до 01.02.2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідають зазначеним вимогам, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Проте, Міністерством промислової політики не було організовано розроблення автоматів з продажу товарів (послуг) з відповідними технічними вимогами щодо автоматів грального бізнесу, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Рішенням Голови Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управлінні товарним і грошовим обігом при Кабінеті Міністрів України №5 від 22.06.2004 року затверджені лише Технічні вимоги до спеціалізованих реєстраторів розрахункових операцій для казино та залів гральних автоматів, які встановлюють перелік додаткових вимог щодо реалізації фіскальних функцій спеціалізованими реєстраторами розрахункових операцій електронними контрольно-касовими апаратами, що застосовуються для обліку та реєстрації з купівлі - продажу фішок (жетонів, кредитів) в гральних закладах.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько технологічної та програмній документації виробника.
До Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції, затвердженого Наказом ДПА України №7 від 21.01.2009 року включені декілька моделей електронних контрольно-касових апаратів сфера застосування яких зазначена казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів. Наказом ДПА №430 від 01.07.2008 року до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включений також РРО моделі «ФІСКАЛ», який віднесений до компютерно касової системи та вказана сфера його застосування, крім вищезазначених - казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів, також - фіскалізація гральних автоматів. Але ця компютерно касова система, як і автомат з продажу товарів (послуг) відповідно до ст.2 зазначеного Закону є реєстратором розрахункових операцій.
Між тим, ні одним законодавчим актом не передбачений порядок фіскалізації гральних автоматів - випуск нових як РРО та оснащення старих відповідними пристроями для застосування їх як РРО з відповідним внесенням їх до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Як зазначалось, Міністерством промислової політики не було організовано розроблення автоматів з продажу товарів (послуг) з відповідними технічними вимогами щодо автоматів у сфері грального бізнесу, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють, відповідно до п.2 Постанови №121, тобто для фіскалізації діючих автоматів передбачалося розроблення запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті).
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачене законодавством. Органи державної влади, їх посадови особи зобовязані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією та законами України.
З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у Суворовському районі м. Одеси прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій фактично за нефіскалізацію гральних автоматів, які знаходилися в перевіряємому гральному залі. Між тим частиною 2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачена відповідальність у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій не переведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Однак, відповідачем не надано жодного доказу в обґрунтування того, що позивачем здійснювалися розрахункові операції на гральних автоматах з застосуванням не переведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Враховуючи вище викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем при використанні гральних автоматів, не оснащених фіскальною функцією, не порушено положення п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а тому застосування ДПІ у Суворовському районі м. Одеси штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1700 грн. є безпідставним.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Судом першої інстанції виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, не вбачається.
Керуючись: ст. ст. 185, 195, 199, 200, 205, 206 КАС України, апеляційний суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 травня 2009 року за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРА»до державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси, Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Суддя-доповідач:
Судді: