
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.06.2016 Справа №607/6291/16-а
09 год. 30 хв. м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сташків Н.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 10 червня 2016 року пред'явив до суду адміністративний позов до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій, які полягають у відмові в здійсненні перерахунку пенсії, протиправними, та зобов'язання здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату його пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру, зазначеному в довідці прокуратури Тернопільської області №74 від 18 квітня 2016 року. Обґрунтовує позов тим, що з 03 червня 2002 року він перебуває на обліку в Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% суми його місячної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року збільшено посадові оклади працівникам прокуратури, що є підставою для перерахунку його пенсії. 30 травня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру на даний час. Однак листом №174/К-11 від 17 травня 2016 року Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області в задоволенні вказаної заяви відмовлено з тих підстав, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УШ від 02 березня 2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що такі дії відповідача є протиправними та просить зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років, починаючи з 01 січня 2016 року, в зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з 90 % розміру середньомісячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області №74 від 18 квітня 2016 року.
В подальшому позивач ОСОБА_1 подав письмову заяву, згідно з якою уточнив позовні вимоги та просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням зазначених вимог закону, починаючи з 10 січня 2016 року.
Ухвалою судді від 13 червня 2016 року відкрито скорочене провадження у вказаній адміністративній справі.
21 червня 2016 року від Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області надійшло заперечення на позов, за результатами розгляду якого суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, вважає, що позовні вимоги є підставними і підлягають до задоволення, оскільки:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на посаді старшого прокурора прокуратури Тернопільської області.
З 03 червня 2002 року позивач перебуває на обліку в Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% суми його місячної заробітної плати, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року, збільшено заробітну плату працівникам прокуратури за посадою, яку займав позивач. Вказаною постановою Кабінету Міністрів України затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури з урахуванням надбавки за класний чин та вислугу років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року збільшено посадові оклади працівникам прокуратури.
18 квітня 2016 року прокуратурою Тернопільської області ОСОБА_1 видано довідку №74 про збільшений розмір заробітної плати на посаді старшого прокурора прокуратури Тернопільської області, яка станом на 01 грудня 2015 року складається з основного окладу в розмірі 2946 гривень, класний чин - 135 гривень, вислуга років - 1232,40 гривень, щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески - 11578,36 гривень. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за виконання особливо важливої роботи (70%) - 3019,38 гривень, надбавка за таємність (10%) - 294,60 гривень, матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 635,62 гривень, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб (1/12) - 635,62 гривень.
12 травня 2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок йому пенсії виходячи з 90% від суми заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області про збільшення заробітної плати за №74 від 18 квітня 2016 року.
Листом №174/К-11 від 17 травня 2016 року Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02 березня 2016 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку із цим, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Подані представником відповідача заперечення обґрунтовані мотивами, які повністю ідентичні тим, що викладені в листі №174/К-11 від 17 травня 2016 року.
Перевіряючи достовірність доводів представника відповідача про відсутність законних підстав проведення позивачу перерахунку пенсії, виходячи з 90% від суми заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області про збільшення заробітної плати №74 від 18 квітня 2016 року, суд виходить із таких обставин:
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до частини першої статі 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюються частинами тринадцятою та вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону).
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, у постанові від 10 грудня 2013 року в справі № 21-420а13 та у постанові від 06 жовтня 2015 року в справі № 21-2432а15.
Згідно з частиною першою статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Судом установлено, що відповідачем не оспорюється право ОСОБА_1, на час виходу на пенсію за вислугою років, на вирахування розміру пенсії як 90% від заробітку, що відповідало положенням ст. 50 -1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії.
Відповідно до статті 64 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналізуючи в сукупності викладені обставини, суд критично оцінює посилання представника відповідача про неможливість проведення з 01 червня 2015 року перерахунку пенсії позивача у зв'язку з вимогами п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02 березня 2015 року згідно яких у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про прокуратуру", та інших, оскільки на момент призначення пенсії позивач мав право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, а тому відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на положення прийнятого закону №213-УІІІ від 02 березня 2015 року є порушенням прав позивача, закріплених Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, право позивача на вирахування пенсії у розмірі 90% від його заробітної плати після прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, повинно залишатися незмінним.
Аналізуючи в сукупності досліджені докази та встановлені на їх підставі обставини, суд приходить до переконання, що відмова Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру, зазначеного в довідці прокуратури Тернопільської області №74 від 18 квітня 2016 року, не ґрунтується на вимогах закону, такі дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України є протиправними, тому слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, починаючи з 10 січня 2016 року, в зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з 90 % розміру середньомісячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області №74 від 18 квітня 2016 року.
На підставі викладеного, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 94, 99, 159-163, 167, 183-2, 186, ч. ч. 1, 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити.
Визнати дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, які полягають у відмові ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області №74 від 18 квітня 2016 року, протиправними.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити з 10 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% суми заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області №74 від 18 квітня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Суддя