
Справа № 750/4057/16-а
Провадження № 2-а/750/272/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
судді Рахманкулової І.П.,
із секретарем Разумейко К.М.,
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Козлова Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
третя особа - Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України,-
в с т а н о в и в :
22.04.2016 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій відповідача з приводу відмови видати йому довідку про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день її призначення, та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 в редакції, чинній на день призначення пенсії, а також про зобов'язання відповідача видати йому зазначену довідку. Крім того, позивач просив стягнути з відповідача на його користь 1000 грн. на відшкодування моральної шкоди.
Згідно заяви від 29.06.2016 року позивач свої вимоги уточнив, просив визнати неправомірною відмову відповідача щодо видачі йому довідки для перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача видати довідку про заробітну плату, у зв'язку із встановленням нових розмірів посадових окладів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1, прирівнявши посаду заступника начальника відділу Чернігівського міського центру зайнятості, з якої він вийшов на пенсію, за посадовим окладом до посади керівних працівників чи спеціалістів у межах відповідної категорії у відповідному державному органі станом на 01.12.2015 року (пункт 5 постанови КМУ від 31.05.2000 року №865), врахувавши в довідці складові заробітної плати, а саме: посадовий оклад, надбавку за ранг державного службовця, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премію за грудень 2015 року, премію (1/12 від середнього розміру премій за 2015 рік), інші виплати (нагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових проблем, індексація).
Крім того, в уточненій позовній заяві позивач виключив вимогу щодо стягнення з відповідача моральної шкоди.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у відповідача не було законних підстав для відмови у видачі довідки про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав, окрім вимоги про стягнення з відповідача моральної шкоди.
Представник відповідача з позовом не погодився з тих підстав, що чинне пенсійне законодавство України не передбачає можливості перерахунку пенсії позивача, що, в свою чергу, позбавляє відповідача права видачі позивачеві довідки про розмір його заробітної плати для перерахунку пенсії.
Таку ж позицію у своєму запереченні зайняв представник третьої особи - Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач працював на посаді заступника начальника відділу Чернігівського міського центру зайнятості і згідно даних Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з 03.08.2011 року він отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Так як Чернігівський міський центр зайнятості зазнав реорганізації, позивач 08.04.2016 року звернувся до відповідача із заявою про видачу йому довідки про заробітну плату для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Проте, у задоволенні заяви позивачу було відмовлено, про що його проінформовано листом від 15.04.2016. Як випливає з тексту листа, підставою для відмови у видачі довідки є відсутність у позивача права на перерахунок пенсії через зміни у законодавстві.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Прийняте відповідачем рішення про відмову у видачі позивачеві довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії зазначеним вище критеріям не відповідає, оскільки приймаючи вказане рішення відповідач фактично перебрав на себе повноваження органу Пенсійного фонду України щодо призначення та перерахунку пенсій, чим порушив головні засади діяльності органів державної влади, закріплені в статті 19 Конституції України, та відмовив у видачі довідки лише на підставі того, що, на думку відповідача, позивач не має права на перерахунок розміру пенсії.
Суд констатує, що спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про інформацію», який гарантує позивачу можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів (ч. 1 ст. 5).
Отримання довідки про розмір заробітної плати необхідно позивачу для реалізації права на перерахунок пенсії в порядку статті 371 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII в органах Пенсійного фонду України, які й наділені законодавством України компетенцією на ухвалення відповідних рішень.
Враховуючи те, що відмовляючи позивачу у видачі довідки відповідач вийшов за межі своєї компетенції, при цьому порушив право позивача на отримання інформації про розмір заробітної плати, заявлений позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання дій відповідача з приводу відмови видати довідку про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії та зобов'язання відповідача видати позивачу довідку про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII в редакції, чинній на день її призначення, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Проте, суд не вбачає підстав для зазначення у резолютивній частині рішення складових доходу, що мають бути зазначені у довідці, оскільки відомості, які мають бути вказані у довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, перелічені у формі довідки, що затверджена Постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1 і додаткового переліку у рішенні суду не потребують.
Керуючись статтями 2, 3, 94, 158 - 163, 186 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації з приводу відмови ОСОБА_1 видати довідку про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до статті 371Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII в редакції, чинній на день її призначення.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII в редакції, чинній на день її призначення, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Стягнути з Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації на користь держави судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя