Справа № 815/1384/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гусева О.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Селімової О.В.,
за участю: позивача - ОСОБА_1
представник позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Саломатіної В.В.,
третьої особи - ОСОБА_4,
третьої особи - ОСОБА_5,
третьої особи - Заяць К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, третя особа - ОСОБА_4, ОСОБА_5, Заяць Константин Вікторович про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень,-
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, третя особа - ОСОБА_4, ОСОБА_5, Заяць Константин Вікторович про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, з підстав викладених в адміністративному позові.
В ході судового розгляду справи, позивач та представник позивача підтримали заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідач в судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Третя особа - ОСОБА_5 також заперечував проти задоволення адміністративного позову.
Третя особа Заяць К.В. не заперечував щодо задоволення позову, оскільки рішення було прийнято на підставі підробних документів.
Третя особа ОСОБА_4 підтримала заявлені позовні вимоги.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 до Реєстраційної служби ОМУЮ Одеської області подано заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Разом з заявою, ОСОБА_5, було подано наступні документи: копія паспорту ОСОБА_5, копія картки платника податків ОСОБА_5, копія технічного паспорту, копія розпорядження Київської райадміністрації, копія виписки із рішення Виконкому ОМР депутатів трудящих, копія договору на право будівництва та безстрокового користування земельною ділянкою, копія плану, копія акту визначення меж, копія сертифікату.
26 червня 2015 року Державний реєстратор Реєстраційної служби ОМУЮ Заяць К.В. прийняв рішення про державну реєстрацію права власності, розмір частки: 1/1, на житловий будинок, що розташований : АДРЕСА_1 за ОСОБА_5
Та вніс відповідні записи в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Вказані записи про припинення обтяжень державний реєстратор Заяць К.В. внес на підставі, зокрема, Розпорядження Київської райадміністрації ОМР №299 від 23 червня 2015 року.
Згідно наявного в матеріалах реєстраційної справи №12.7 - 42 (667346551101) Розпорядження Київської райадміністрації ОМР №299 від 23 червня 2015 року, за ОСОБА_5 закріплено житловий будинок (АДРЕСА_1) та присвоєно адресу житловому будинку, загальною площею 63, 7 кв.м., розташованого на земельній ділянці, площею 572 кв.м.: АДРЕСА_1(а.с.116).
Відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор встановлює: відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 15 Закону № 1952, державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Таким, чином, державний реєстратор під час розгляду заяви про реєстрацію речових прав на нерухоме майно повинен встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.
Згідно положень п. 36 Постанови КМ України, від 17.10.2013, № 868 "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Відповідно до положень п. 49 Порядку № 868, 49 у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заінтересованою особою є замовник будівництва, крім випадків, передбачених цим Порядком.
Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна заявник подає:
документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку;
документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 5 серпня 1992 р., є технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
З урахуванням вищевикладеного, державним реєстратором Заяць К.В. було правомірно проведено державну реєстрацію права власності, розмір частки: 1/1, на житловий будинок, що розташований : АДРЕСА_1 за ОСОБА_5, оскільки заявником було дотримано всіх вимог, щодо процедури подання документів для проведення реєстрації права власності, а подані документи відповідали вимогам нормативно-правових актів, що підтверджується матеріалами реєстраційної справи (а.с.98-137).Крім того, державний реєстратор не мав можливості перевірити достовірність інформації в документах наданих разом з заявою про державну реєстрацію, також перевірка відомостей, які зазначені в поданих документах, не передбачена чинним законодавством, тому державний реєстратор Заяць К.В. діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені реєстраційним законодавством України.
Однак судом встановлено, що Розпорядження Київської райадміністрації ОМР №299 від 23 червня 2015 року, відповідно до якого за ОСОБА_5 закріплено житловий будинок (АДРЕСА_1) та присвоєно адресу житловому будинку, загальною площею 63, 7 кв.м., розташованого на земельній ділянці, площею 572 кв.м.: АДРЕСА_1 не виносилось. Даний факт підтверджується листом Київської райадміністрації ОМР від 26.08.2015 року (а.с.88), згідно якого в архіві райадмністрації розпорядження про присвоєння адреси об'єкту за №299 від 23 червня 2015 року відсутнє. За вказаним номером міститься розпорядження райадміністрації з питань діяльності органу опіки та піклування винесене 18.06.2015 року.
Оскільки, Київською районною адміністрацією не виносилось Розпорядження Київської райадміністрації ОМР №299 від 23 червня 2015 року, відповідно до якого за ОСОБА_5 закріплено житловий будинок (АДРЕСА_1) та присвоєно адресу житловому будинку, загальною площею 63, 7 кв.м., розташованого на земельній ділянці, площею 572 кв.м.: АДРЕСА_1, суд приходить висновку щодо безпідставності внесення Державним реєстратором Реєстраційної служби ОМУЮ Заяць К.В. рішення про державну реєстрацію права власності, розмір частки: 1/1, на житловий будинок, що розташований : АДРЕСА_1 за ОСОБА_5, у зв'язку з чим, дане рішення підлягає скасуванню.
Порядок внесення записів до Державного реєстру прав встановлений ст.26 Закону N 1952-IV. Частиною1 ст.26 Закону N 1952-IV передбачено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав (ч.2 ст.26 Закону N 1952-IV). Повноваження державного реєстратора щодо прийняття рішення про скасування реєстрації права власності Законом N 1952-IV не передбачені.
Зазначене означає, що єдиною підставою для внесення до Державного реєстру прав записів про державну реєстрацію прав є прийняте державним реєстратором рішення про державну реєстрацію, а єдиною підставою для внесення до Державного реєстру прав запису про скасування державної реєстрації прав - рішення суду про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав.
Згідно ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, суд вважає доведеними наявність підстав для скасування рішення Державного реєстратора реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Заяць К.В. про реєстрацію права власності, у зв'язку з чим, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 70, 71, 86, 159-163, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, третя особа - ОСОБА_4, ОСОБА_5, Заяць Константин Вікторович про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Скасувати рішення державного реєстратора Заяць Константина Вікторовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 22402492 від 26.06.2015 року щодо реєстрації права власності на будинок за громадянином ОСОБА_5.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.Г. Гусев
.