Постанова № 58732093, 28.12.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2015
Номер справи
804/12131/15
Номер документу
58732093
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2015 р. Справа № 804/12131/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Павловського Д.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

28.08.2015 року Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» та просить:

- тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється експлуатація наступних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря бекз дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (джерела викидів №52- Автоваги, сито; №72 - Авто ваги, вузол завантаження №1, №73- Автоваги, вузол завантаження №2; у приміщені дільниці помелу 3-х цементних млинів, а саме: на 3-х бункерах 6 труб для аварійного очищення бункерів від сировини) ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» структурний підрозділ «Дніпродзержинський завод» (код ЄДРПОУ 00292923, що знаходиться за адресою; 51921, Дніпропетровська область, м.Дніпродзержинськ, вул.. Петровського,37; юридична адреса: вул. Барикадна,15А, м.Дніпропетровськ,49044), про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області;

- тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється скидання зливових та талих вод без дозволу на спеціальне водокористування ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» структурний підрозділ «Дніпродзержинський завод» (код ЄДРПОУ 00292923, що знаходиться за адресою; 51921, Дніпропетровська область, м.Дніпродзержинськ, вул. Петровського,37; юридична адреса: вул. Барикадна,15А, м. Дніпропетровськ, 49044), про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області;

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 27.07.2015 року по 14.08.2015 року відповідно до плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області завдань на IІІ квартал 2015 року, на підставі наказу № 298-П від 07.07.2015 року, направлення № 4-2566-8-3 від 07.07.2015 року, повідомлення №4-2562-8-3 від 07.07.2015 року було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна». За результатами перевірки було складено акт та встановлено порушення відповідачем вимог ст.ст.10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме:

- виявлені невраховані в матеріалах інвентаризації джерела утворення забруднюючих речовин в атмосферне повітря: у приміщені дільниці помелу від 3-х бункерів передбачено 6 труб для аварійного очищення бункерів від сировини;

- чисельні порушення Правил технічної експлуатації установок очистки газу.

У зв'язку з тим, що виявлені факти є грубим порушенням природоохоронного законодавства, то позивач вважає, що така діяльність відповідача забороняється законом та підлягає тимчасовому зупиненню у відповідності до вимог ст.18, п.5 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, а також згідно до вимог ч.5 ст.4, ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

За приписами ч.3 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач у десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Так, 28.12.2015 р. на адресу суду від відповідача надійшли письмові заперечення на позов на докази в обґрунтування заперечень у яких відповідач проти позову заперечував та просив залишити позов без задоволення.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» здійснює свою діяльність на підставі статуту, зареєстрованого Виконавчим комітетом Дніпропропетровської міської ради 16.12.2011 року, витяг з ЕДР серії АД № 656223 від 22.04.2014 року, види діяльності за КВЕД-2010;

08.11 Добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю;

23.51 Виробництво цементу;

85.32 Професійно-технічна освіта;

46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням;

49.41 Вантажний автомобільний транспорт;

08.11 Добування декоративного та будівельного каменю, вапна, крейди, гіпсу та глинистого сланцю.

Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 27.07.2015 року по 14.08.2015 року відповідно до плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області завдань на IІІ квартал 2015 року, на підставі наказу № 298-П від 07.07.2015 року, направлення № 4-2566-8-3 від 07.07.2015 року, повідомлення №4-2562-8-3 від 07.07.2015 року було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна». За результатами перевірки було складено акт

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права,обовязки та відповідальність субєктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-У від 05.04.2007р. (далі Закон №877).

Відповідно до ст. 1 вищевказаного Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади,їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Щодо висновків позивача про порушення відповідачем вимог ст.ст.10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» суд виходить з наступного.

Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачені зобов'язання підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зокрема: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Згідно частини 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

У зв'язку з тим, що виявлені факти є грубим порушенням природоохоронного законодавства Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» (код ЄДРПОУ 00292923, що знаходиться за адресою; 51921, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Петровського,37; юридична адреса: вул. Барикадна,15А, м. Дніпропетровськ,49044), забороняється законом і підлягає тимчасовому зупиненню.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України встановлені Законом України «Про відходи».

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про відходи» суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації всіх форм власності, діяльність яких повязана із поводженням з відходами.

За приписами ст. 1 Закону України «Про відходи» поводження з відходами дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.

Відповідно до п. а ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» заборонено провадити будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Згідно п. в, г ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини; на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку.

Статтею 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.7 ст. 7 Закону№877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та у строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом пяти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до субєкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідних розпорядчим документом.

З огляду на викладені вище обставини та вимоги чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про застосування заходів реагування та необхідність їх задоволення.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «ХайдельбергЦемент Україна» про застосування заходів реагування - задовольнити.

Тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється експлуатація наступних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря бекз дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (джерела викидів №52- Автоваги, сито; №72 - Авто ваги, вузол завантаження №1, №73- Автоваги, вузол завантаження №2; у приміщені дільниці помелу 3-х цементних млинів, а саме: на 3-х бункерах 6 труб для аварійного очищення бункерів від сировини) ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» структурний підрозділ «Дніпродзержинський завод» (код ЄДРПОУ 00292923, що знаходиться за адресою; 51921, Дніпропетровська область, м.Дніпродзержинськ, вул.. Петровського,37; юридична адреса: вул. Барикадна,15А, м.Дніпропетровськ,49044).

Тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється скидання зливових та талих вод без дозволу на спеціальне водокористування ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» структурний підрозділ «Дніпродзержинський завод» (код ЄДРПОУ 00292923, що знаходиться за адресою; 51921, Дніпропетровська область, м.Дніпродзержинськ, вул.. Петровського,37; юридична адреса: вул. Барикадна,15А, м.Дніпропетровськ,49044).

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Д.П. Павловський