Постанова № 58717403, 30.05.2016, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.05.2016
Номер справи
759/3753/16-а
Номер документу
58717403
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/3753/16-а

пр. № 2-а/759/113/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2016 року м. Київ

Суддя Святошинського районного суду м. Києва Сенько М.Ф., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (далі УПФУ) і отримує пенсію за віком, що призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».

25.11.2015 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (реорганізоване в Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві ) із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням «інших виплат» відповідно до довідок про складові заробітної плати (матеріальні допомоги, компенсація за невикористану відпустку), що не були враховані при призначенні пенсії.

Проте, отримала відмову, мотивовану тим, що дані виплати не входять до заробітної плати, яка враховується при призначенні пенсії.

Не погодившись з цим, ОСОБА_1 заявила позов до УПФУ, за яким просила: визнати дії відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії сум «інших виплат», та щодо відмови в перерахунку пенсії; зобов?язати відповідача здійснити перерахунок пенсії включивши в розрахунок розміру пенсії суми «інших виплат», у розмірі 80%, які були визначені відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з дати призначення пенсії.

Відповідачем заперечень до позову не надано.

Дослідивши матеріали справи приходжу до висновку, що позов підлягає задоволенню частково виходячи з такого.

Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 37 ЗУ «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 2 статті 37-1 цього ж Закону закріплено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Заробітна плата, згідно з частиною 1 статті 1 Закону «Про оплату праці», це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В статті 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наведено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що отримувані державним службовцем суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток ( дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Такі ж висновки були викладені Верховним Судом України в рішенні від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14.

Таким чином, оскільки єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування був нарахований на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, у тому числі і суму індексації заробітної плати, що підтверджується наявною у матеріалах справи довідками (а.с. 6-9), то, в даному випадку, є достатні та необхідні правові підстави для врахування відповідачем сум зазначених виплат при обчисленні пенсії ОСОБА_1

Доводи відповідача про те, що до заробітної плати, яка враховується при розрахунку пенсії включаються лише виплати які мають систематичний (постійний) характер засновані на хибному тлумаченні законодавства.

Тому, приходжу до висновку, що відмова УПФУ в перерахунку пенсії позивача є незаконною.

При цьому, погоджуюсь, що права позивача мають бути відновлені шляхом зобов?язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням зазначених видів доходу.

Разом з тим, не підлягають задоволенню вимоги позову про визнання неправомірними дій відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії сум індексації заробітної плати при її призначенні, оскільки позивач при призначенні пенсії не оспорювала її розмір до моменту звернення за перерахунком,і відповідно вимоги про перерахунок пенсії можуть бути задоволені з місяця наступного за зверненням за перерахунком відповідно до ст. 45 Закону, тобто з 01.12.2015р. При цьому, виходячи з того, що спірні виплати не були враховані при призначенні пенсії, то при здійсненні перерахунку мають бути застосовані вимоги Закону та ЗУ «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

На підставі наведених в рішенні норм закону, керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 100, 122, 160-163, 167 КАС України, суддя

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням «інших виплат», згідно з довідками НКРЕ України №07-18-515 від 30.11.2012р. та №07-18-393 від 04.04.2013р.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат», згідно з довідками НКРЕ України №07-18-515 від 30.11.2012р. та №07-18-393 від 04.04.2013р., з 01.12.2015 року, із застосуванням відповідних вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії.

В задоволенні решти вимог позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Сенько М.Ф.