Постанова № 58713487, 30.05.2016, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
30.05.2016
Номер справи
296/2698/16-а
Номер документу
58713487
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/2698/16-а

2-а/296/118/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2016 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м.Житомира в складі:

головуючого - судді Адамовича О.Й.,

за участю секретаря судового засідання - Світко Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обєднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Житомирського обєднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить: визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку ОСОБА_1М, пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року за нормами статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року на підставі довідки Національної академії прокуратури України від 05.02.2016 року № 30/1/21; зобовязати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року за нормами статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року на підставі довідки Національної академії прокуратури України від 05.02.2016 року № 30/1/21 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплати на його користь різницю між фактично отриманою на належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року.

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що 03.01.2002 року згідно ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року відповідачем призначена позивачу пенсія за вислугу років в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати.

18.02.2016 року позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії без обмежень максимального розміру відповідно до ч. 13 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Національної академії прокуратури України від 05.02.2016 року № 30/1/21.

Листом відповідача № 66/0-8 від 23.02.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії. Ця відмова спонукала позивача звернутися до суду з вищевказаними вимогами.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила щодо задоволення позову з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов, при цьому пояснила, що відсутнє спеціальне законодавство для перерахунку пенсії окремим категоріям громадян.

Корольовський районний суд м. Житомира в судовому засіданні провів заміну відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області на Житомирське обєднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області як правонаступника.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, оглянувши матеріали пенсійної справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 дійсно знаходиться на обліку в Житомирському обєднаному управлінні пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітної плати на яку нарахований єдиний соціальний внесок.

18.02.2016 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, правонаступником якого є Житомирське обєднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії до якої додав довідку Національної академії прокуратури України від 05.02.2016 року № 30/1/21 (а.с. 15).

Листом відповідача від 23.02.2016 року за № 66/0-8 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, який на даний час відсутній, а тому підстав для проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» немає (а.с. 17).

Відповідно до ч.1 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний суд України у своєму рішенні відзначив, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У постанові Верховного суду України від 10.12.2013 року (справа № 21-348а13) зазначено, що розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Також, Законом України № 3668-VI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, що стосуються призначення пенсій та максимального розміру пенсій.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.

У новій редакції ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (від 05.11.1991) (із змінами, внесеними Законом № 76-VІІІ від 28.12.2014 р. "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України"), пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 28.12.2014 р. № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України") умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, такий порядок на момент звернення з заявою про перерахунок не прийнятий.

Отже, нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.

Згідно ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.ст.22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Таким чином, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії та її максимального розміру, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015, що набрала чинності з 01.12.2015, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.12.2015.

Згідно п. 3 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, повязаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" .

Зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівника прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.17, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на січень 2002 року).

Враховуючи вищевикладене, застосовані стосовно позивача відповідачем положення Закону України № 76-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" погіршують права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, а тому суперечать Конституції України.

Що стосується вимоги викладеній у позовній заяві про перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року слід зазначити наступне.

Згідно з ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, заява позивача була подана 18.02.2016 року, отже, Житомирське обєднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області має здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.03.2016 року.

За таких обставин позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно ст. 94 КАС України, судові витрати позивача зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.

На підставі наведеного, керуючись вимогами Закону України «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення, ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про оплату праці» , ст.ст. 94, 159-163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати незаконною відмову ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років на підставі довідки № 30/1/2 від 05.02.2016 року виданою Національною академією прокуратури України.

Зобовязати відповідача Житомирське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії (січень 2002 року), у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 30/1/2 від 05.02.2016 року виданою Національною академією прокуратури України з 01.03.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

В решті вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати у розмірі 551,20 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О. Й. Адамович