КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/3184/16-а
Провадження № 2-а/552/112/16
ПОСТАНОВА
іменем України
02 липня 2016 року Суддя Київського районного суду м. Полтави Яковенко Н.Л.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_1 16 червня 2016 року звернувся в суд з позовом до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Посилався на те, що 06 червня 2016 року звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про перерахунок пенсії, призначеної згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Вказував, що 13 червня 2016 року відповідачем за вихідним номером 115/А-17 відмовлено в задоволенні заяви про перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Зазначене рішення відповідача вважає необґрунтованим та незаконним.
В своїй позовній заяві просив суд визнати неправомірними дії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в перерахунку його пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 15 грудня 2015 року виходячи з розрахунку 88 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 27 травня 2016 року та здійснити відповідні виплати.
Суддя, розглянувши справу в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 08 травня 2008 року перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області (до реорганізації - Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві) як одержувач пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру», при цьому пенсія позивачу була призначена в розмірі 88 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на посаді прокурора району прокуратури Полтавської області відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 р. N 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. N 505» затверджено схеми посадових окладів працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, в тому числі і за посадою помічника військового прокурора Полтавського гарнізону, яку займав на день звільнення позивач.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції станом на 01 березня 2010 року (час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Також норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» як в редакції станом на час призначення позивачу пенсії, так і станом на час вирішення справи судом, передбачають, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Позивач ОСОБА_1, реалізуючи своє право на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру робітної плати за відповідною посадою, 06 червня 2016 року звернувся з заявою про перерахунок пенсії з наданням відповідної довідки від 27 травня 2016 року про розмір грошового забезпечення.
Відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку, відповідач посилається на норми п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», вказуючи, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Разом з тим, ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції станом на час вирішення справи передбачено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії / щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується; у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на інших посадах/роботах пенсії, призначені відповідно до цієї статті, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Також передбачено, що з 1 січня 2016 року пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 є особою, якій призначена пенсія відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», при цьому станом на час звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії позивач не працює (звернувся не в період роботи) на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", тому в силу норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсія позивача має виплачуватися та перераховуватися не відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а в силу норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з п. 5 Розділу III. Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Разом з тим, чинна редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Будь-які зміни до даної норми права станом на час вирішення справи не внесені.
З цих підстав суд приходить до висновку, що відповідач, будучи суб'єктом власних повноважень, діючи на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, мав при надходженні звернення позивача про перерахунок пенсії діяти відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо здійснення перерахунку пенсії за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню та вважає за необхідне визнати протиправними дії Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 15 грудня 2015 року виходячи з розрахунку 88 % від суми середнього місячного грошового забезпечення на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-764зп від 27 травня 2016 року згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Ч. 1 ст. 94 КАС України передбачає, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
У зв'язку з задоволенням позовних вимог, підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 158, 159, 163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області (до реорганізації - Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві) щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Полтавське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 15 грудня 2015 року виходячи з розрахунку 88 % від суми середнього місячного грошового забезпечення на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-764зп від 27 травня 2016 року згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 551грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя /підпис/ Н.Л.Яковенко
Суддя Н.Л.Яковенко
02.07.2016