ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/600/16
15 червня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чепенюк О.В.,
при секретарі судового засідання Кухар О.Л.,
за участю прокурора Свачій М.І.,
представника позивача Завацької І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом заступника керівника Тернопільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Декор" про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Тернопільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Декор" (далі - ТОВ ВКФ "Декор", відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 568 703,80 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач ТОВ ВКФ "Декор" зобов'язаний проводити відшкодовування Пенсійному фонду сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів "а", "б" - "з" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 2 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Органами Пенсійного фонду України було визначено розмір щомісячного відшкодування у відповідних розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах пенсіонерам, які перебували в трудових відносинах з відповідачем та вийшли на пенсію на підставі пунктів "а" (по списку № 1), "б" - "з" (по списку № 2) частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з вересня 2015 року по березень 2016 року, які своєчасно направлені відповідачу.
Відповідно до підпункту 6.7 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
В результаті недотримання порядку відшкодування витрат Пенсійному фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, заборгованість ТОВ ВКФ "Декор" по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з 01.09.2015 року по 31.03.2016 року склала 568 703,80 грн. Вказану заборгованість відповідач добровільно не сплатив, що ставить під загрозу своєчасність акумулювання коштів, необхідних для виплати пенсій та інших соціальних допомог, чим спричиняється шкода соціально незахищеній категорії громадян та інтересам держави, на захист яких прокурор звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали із підстав, наведених в адміністративному позові, просили позов задовольнити у повному обсязі. Додатково зазначили, що сума позовних вимог не змінилась, відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідач не проводив. Звернули увагу, що строки звернення до суду із позовними вимогами про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, передбачені статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), не застосовуються, а тому у даній справі такий строк не пропущено.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, про що подав до суду письмові заперечення від 07.06.2016 року (а. с. 89-90), в яких зазначив, що Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України не мало права на збільшення строку відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з листопада 2015 року по лютий 2016 року для ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та ОСОБА_17 до досягнення ними пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Такі особи вийшли на пенсію до прийняття Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", відповідно до якого було здійснено підвищення пенсійного віку для жінок.
Також відповідач зазначив, що шестимісячний строк для звернення до суду щодо відшкодування витрат по виплаті та доставці пенсій за період з вересня 2015 року по жовтень 2015 року, визначений статтею 99 КАС України, сплинув, що є підставою для залишення позовної заяви без розгляду.
Представник відповідача у письмових заперечення просив у позові відмовити.
В судове засідання представник відповідача не прибув повторно, хоча відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, причини неприбуття до суду не повідомив. Таким чином, враховуючи положення частини четвертої статті 128 КАС України судовий розгляд справи проведено за відсутності представника відповідача.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ТОВ ВКФ "Декор" зареєстроване 16.11.1995 року як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 18.04.2014 року (а. с. 74-77). Відповідач взятий на облік в Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області та відповідно до пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зобов'язаний відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області проведено та направлено ТОВ ВКФ "Декор" розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з вересня 2015 року по березень 2016 року по пенсіонерах, які перебували у трудових відносинах з відповідачем та які проживають у місті Тернополі та Тернопільському районі (а. с. 18, 33, 38, 43-45, 55, 63).
Управлінням Пенсійного фонду України у місті Стрию та Стрийському районі Львівської області, Управлінням Пенсійного фонду України у місті Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, Управлінням Пенсійного фонду України у Бережанському районі Тернопільської області, Управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області проведено та направлено ТОВ ВКФ "Декор" через Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з вересня 2015 року по березень 2016 року по пенсіонерах, які перебували у трудових відносинах з відповідачем, та пенсії яким призначені не за місцезнаходженням підприємства (а. с. 20-21, 24, 26-27, 30, 32, 34-35, 37, 39-40, 46-48, 53-54, 56-58, 60-62).
Загальна сума витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з 01.09.2015 року по 31.03.2016 року становить 458 532,15 грн.
Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області проведено та направлено ТОВ ВКФ "Декор" розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з вересня 2015 року по березень 2016 року по пенсіонерах, які перебували у трудових відносинах з відповідачем та які проживають у місті Тернополі та Тернопільському районі (а. с. 22, 31, 41, 50)
Управлінням Пенсійного фонду України у місті Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, Управлінням Пенсійного фонду України у Бережанському районі Тернопільської області, Управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області проведено та направлено ТОВ ВКФ "Декор" через Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з вересня 2015 року по березень 2016 року по пенсіонерах, які перебували у трудових відносинах з відповідачем, та пенсії яким призначені не за місцезнаходженням підприємства (а. с. 19, 23, 25, 28-29, 36, 42, 49, 51-52, 59).
Загальна сума витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з 01.09.2015 року по 31.03.2016 року становить 110 171,65 грн.
Вказані розрахунки (виставлені органами Пенсійного фонду за період з вересня 2015 року по березень 2016 року) відповідачем не оскаржувалися.
Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з вересня 2015 року по березень 2016 року ТОВ ВКФ "Декор" не відшкодовані, в зв'язку з чим виникла заборгованість по цих платежах на загальну суму 568 703,80 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості (а. с. 16-17).
До спірних правовідносин суд застосовує такі правові норми.
Пунктами "а", "б" - "з" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ передбачено перелік професій та посад, а також необхідний стаж роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" питання про відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених, зокрема, відповідно до пунктів "б" - "з" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", було врегульовано Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР, відповідно до положень якого відповідач входить до переліку платників збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 цього ж Закону (в редакції, яка діяла до 27.04.2013 року включно), для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років; жінки - після досягнення 55 років.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску» № 184-VІІ від 04.04.2013 року (який набрав чинності з 28.04.2013 року) в абзаці четвертому пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» слова і цифри «статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» замінено словами і цифрами «статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 28.04.2013 року відповідно до абзацу четвертого пункту першого статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 01.01.2016 року ця норма закону викладена у наступній редакції: «Для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"».
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
У даному випадку спірним є питання відшкодування підприємством пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» колишнім працівникам позивача, які вийшли на пенсію до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011 року внесено зміни до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та збільшено пенсійний вік до 60 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Вказані норми Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» набрали чинності з 01.10.2011 року, тобто до набуття ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та ОСОБА_17 пенсійного віку, а відтак саме норми статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовують питання досягнення такими особами пенсійного віку.
Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, серед іншого, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком. Таким чином, норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є спеціальними для правовідносин, що склались у системі пенсійного забезпечення. Стаття 26 даного Закону визначає умови призначення пенсії за віком. Винятків, які б передбачали зменшення пенсійного віку на підставі інших законодавчих актів, цей закон не містить.
Отже, працівники мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, призначених відповідно до пунктів «а», «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення віку передбаченого законодавством, діючим на час досягнення такого віку, тобто віку, визначеного статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, об'єктом оподаткування якого є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Враховуючи наведене, Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» є спеціальним законом, який регулює порядок справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За таких обставин, слід прийти до висновку, що при визначенні пенсійного віку, до настання якого ТзОВ ВКФ «Декор» повинно відшкодовувати органам Пенсійного фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам, які отримали пенсію за віком на пільгових умовах, слід керуватись нормами статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На даний час колишні працівники відповідача отримують пенсію на пільгових умовах відповідно до пунктів «а», «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у зв'язку з чим відповідач зобов'язаний відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій до досягнення зазначеними особами пенсійного віку, що передбачений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Процедура відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій визначена Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду № 21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (з наступними змінами та доповненнями).
Пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у розмірі 100 відсотків і фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у розмірі 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Згідно з пунктами 6.4, 6.7 даної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства (пункт 6.8 Інструкції).
У спірному випадку за відповідачем рахується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів "а", "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з 01.09.2015 року по 31.03.2016 року в розмірі 568 703,80 грн., яка підтверджується наведеними вище письмовими доказами. Позивачем доведено обов'язок ТОВ ВКФ "Декор" проводити відшкодування таких фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, а тому сума заборгованості підлягає до стягнення.
Також суд зауважує, що в разі звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості (недоїмки), яка виникла через несвоєчасне нарахування та/або сплату суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до відносин щодо стягнення такої заборгованості (недоїмки) застосовуються положення частини п'ятнадцятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Водночас строки звернення до суду із позовом про стягнення цієї заборгованості (недоїмки), передбачені статтею 99 КАС України, не застосовуються.
Відповідна правова позиція викладена у рішеннях Верховного Суду України, зокрема, в постанові від 25.11.2015 року (справі № 803/2199/14), яка в силу статті 244-2 КАС України має враховуватись судом при застосуванні таких норм права.
Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про сплату заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а тому, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Крім того, суд враховує, що відповідно до статті 121 Конституції України, статті 2 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII функцію представництва інтересів держави в суді покладено на органи прокуратури.
Згідно зі статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до статті 60 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У даному випадку підставою для звернення заступника керівника Тернопільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області до суду з цим позовом є порушення економічних і соціальних інтересів держави через невиконання відповідачем обов'язку щодо відшкодування витрат Пенсійному фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у зв'язку з чим виникає загроза своєчасності акумулювання коштів, необхідних для виплати пенсій та інших соціальних допомог соціально незахищеним категоріям громадян.
Судом встановлено, що у зв'язку із відсутністю в Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області коштів на сплату судового збору, останнє не мало можливості реалізувати власні повноваження та самостійно звернутися до суду з даними позовними вимогами
Заступник керівника Тернопільської місцевої прокуратури на виконання вимог статті 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомив позивача про намір звернутися до суду в його інтересах із зазначеним позовом листом від 12.05.2016 року (а. с. 12).
Отже, прокурором дотримано процедуру представництва інтересів держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у суді.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Декор" (47704, Тернопільська область, Тернопільський район, село Плотича, вулиця Нова, будинок 3, код ЄДРПОУ 14030766) на користь Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Руська, будинок 17, код ЄДРПОУ 40377598) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів "а", "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з вересня 2015 року по березень 2016 року в розмірі 568 703 (п'ятсот шістдесят вісім тисяч сімсот три) гривні 80 (вісімдесят) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 17 червня 2016 року.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.