Справа № 127/8626/16-а
Провадження № 2-а/127/346/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.06.2016 Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Короля О.П.,
секретаря Куйдан Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними, зобовязання до вчинення дій та відшкодування моральної шкоди,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці, в якому просить поновити строк на подачу позову до відповідача за періоди з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року та з 01.01.2016 року, визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку його пенсії за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року та з 01.01.2016 року у розмірах, встановлених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплачувати основну державну пенсію за ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю за ст. 50 цього Закону у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 року та з 01.01.2016 року, стягнути моральну шкоду в розмірі 15000 грн. та зобовязати відповідача подати звіт про виконання рішення.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії і є інвалідом другої групи, захворювання пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач обліковується в управлінні ПФУ в м. Вінниці. Відповідач нараховує та виплачує йому з 01.01.2012 року пенсію, розмір якої встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На думку позивача, розмір даної пенсії значно нижчий, ніж розміри пенсії, встановлені ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року. Так, у періоди з 01.01.2014 року по 03.08.2014 року та з 01.01.2016 року Законами України «Про державний бюджет на 2014 рік», «Про державний бюджет на 2015 рік» дія статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не обмежувалась, однак, відповідач не перераховував позивачеві пенсію згідно з цим законом. Тому позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що отримав відмову від 14.03.2016 року.
Відповідач продовжує виплачувати пенсію у розмірах, встановлених Постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 року, в звязку з чим знижується його життєвий рівень, він позбавлений можливості купувати ліки, в звязку з протиправними діями відповідача в нього болить голова, піднімається артеріальний тиск, що завдає йому значних моральних страждань. А тому моральну шкоду позивач оцінює в розмірі 15000 грн.
У звязку з цим виникла необхідність звернення до суду з відповідним адміністративним позовом.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Також суду подана заява про поновлення строку на звернення до адміністративного суду.
В судовому засідані представник відповідача позов не визнала, посилаючись на письмові заперечення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.
Наведені позивачем причини пропуску строку звернення до адміністративного суду суд визнав поважними, а тому пропущений строк підлягає поновленню.
ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Вінниці та отримує пенсію.
У лютому 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці з письмовою заявою про перерахунок його пенсії відповідно до статей50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року та з 01.01.2016 року. У відповідь на своє звернення позивач отримав письмову відмову від 14.03.2016 року за № 35/Р-2 (а.с. 4-6), яка мотивована тим, що позивач отримує пенсію в повному обсязі відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому немає правових підстав для поновлення нарахування виплати пенсії відповідно до статей50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає таку відмову частково необґрунтованою, виходячи з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначення соціального захисту потерпілого населення визначено вЗаконі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно дост. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до постраждалих першої категорії, що є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Частиною 4 статті 54 вказаного Закону встановлено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Однак, 19.06.2011 року набув чинності Закону України від 14.06.2011 року «Про внесення змін до ЗУ «Про Державний Бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, що в 2011 році положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог вищезазначеного закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої і визначається розмір пенсії позивача. Аналогічні положення були передбачені в Законах України «Про Державний бюджет України» на 2012 рік, на 2013 рік. Тобто, у 2012-2013 роках норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовувалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Згідно з ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 розмір щомісячної компенсації сімям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Проте, починаючи з 01 січня 2014 року Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» в редакції від 16.01.2014 року не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, статей 50, 54 даного закону, якими визначено перерахунок пенсій.
При аналізі норм чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин встановлено, що лише 01.07.2014 року Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» Прикінцеві положення цього Закону доповнені п. 6-7, яким установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Приймаючи до уваги, що Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року №1622-VІІ опубліковано в газеті «Голос України» 02.08.2014 року № 146, він набрав чинності 03.08.2014 року, тобто визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України з 03.08.2014 року.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року включно застосуванню підлягали норми статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів № 1210 від 23.11.2011 року.
За таких обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог із визнанням неправомірними дій управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 28.02.1991 року за період з 01.01.2014 року до 02.08.2014 року та зобовязання відповідача провести перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 та виплачувати основну державну пенсію за ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю за ст. 50 цього Закону у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р., з урахуванням уже проведених виплат.
Вимога щодо перерахунку пенсії на підставі цих норм з 01.01.2016 року задоволенню не підлягає, оскільки 28.12.2014 року на підставі Закону № 76-VII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» статті 50, 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладені в новій редакції. Так, відповідно до ст. 50 Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Статтею 54 Закону визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців . Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Зміни не визнані неконституційними. З огляду на викладене чинним законодавством не передбачено норми щодо обрахунку з 01.01.2016 року пенсій ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком (основна пенсія) та 75% від розміру мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія), а вказані виплати проводяться в порядку та у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України у постанові №1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідачем не було допущено порушень при нарахуванні та виплаті позивачеві пенсії з 01.01.2016 року. Визначаючи розмір пенсії позивача, управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин не підлягають задоволенню вимоги позову в частині щодо визнання протиправною відмови відповідача у перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року та зобов'язання здійснити її перерахунок і виплату.
Обґрунтовуючи позов про відшкодування моральної шкоди в сумі 15000 грн. позивач посилався на ст.ст. 23, 1167 ЦК України і зазначав, що виплачуючи йому пенсію у нижчому розмірі, відповідач спричиняє йому страждання, оскільки пенсія є його єдиним джерелом для існування. Він не має змоги придбати ліки, через перебування в судових установах у нього підвищується артеріальний тиск, болить голова, починається головокружіння. На відновлення нормального стану йому потрібні додаткові кошти.
Відповідно до ч. 1ст. 23 ЦК Україниособа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Разом з тим, позивач не довів позовних вимог щодо моральної шкоди, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання звіту про виконання постанови відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, то суд не вбачає підстав для задоволення цієї вимоги, оскільки причини, які б свідчили про необхідність подання звіту про виконання судового рішення у справі відсутні.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з ч. 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Оскільки від сплати судових витрат позивач був звільнений, вони підлягають стягненню з відповідача на користь держави в розмірі, що передбачений ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 4, 6-12, 71, 159-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду.
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку його пенсії за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року у розмірах, встановлених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та виплачувати основну державну пенсію за ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю за ст. 50 цього Закону у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2014р.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці судовий збір у дохід держави в розмірі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду в повному обсязі.
Суддя