ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2016 року Справа № 161/3427/16а
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,
за участю представника позивача Войтовича В.А.,
представника відповідача Остапкович Н.С.,
представника третьої особи Ральця О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Луцьке автотранспортне підприємство 10701» до Департаменту інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Волинська обласна державна адміністрація, про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Луцьке автотранспортне підприємство 10701» (далі -ПрАТ «Луцьке АТП 10701») звернулося з адміністративним позовом до Департаменту інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування протоколу №125 засідання конкурсного комітету від 22 лютого 2016 року в частині недопущення ПрАТ «Луцьке АТП 10701» до участі в конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, який відбувся 22 лютого 2016 року.
Представником позивача 24 червня 2016 року подано заяву про збільшення позовних вимог, у якій просив: визнати протиправним та скасувати протокол №125 засідання конкурсного комітету від 22 лютого 2016 року в частині недопущення ПрАТ «Луцьке АТП 10701» до участі в конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, який відбувся 22 лютого 2016 року; визнати протиправними дії конкурсного комітету в частині недопущення ПрАТ «Луцьке АТП 10701» до участі в конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, який відбувся 22 лютого 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081, а тому протокол №125 засідання конкурсного комітету від 22 лютого 2016 року в частині недопущення ПрАТ «Луцьке АТП 10701» до участі в конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, який відбувся 22 лютого 2016 року суперечить вимогам чинного законодавства та є протиправним.
Ухвалою суду від 20 травня 2016 року залучено до участі у справі третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Волинську обласну державну адміністрацію (далі - Волинська ОДА).
В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач в поданому письмовому запереченні від 19 травня 2016 року №731/4.1/2-16 та представник відповідача в судовому засіданні позов не визнали, посилаються на правомірність своїх дій при прийнятті оскаржуваного рішення, оскільки позивач по п'ятьох об'єктах подав документи на участь у конкурсах, що містять недостовірну інформацію. Просили в задоволенні позову відмовити повністю.
Представник третьої особи Волинської ОДА в судовому засіданні проти позову заперечив, посилаючись на правомірність прийнятого оскаржуваного рішення. Просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов частково з таких підстав.
Судом встановлено, що 21 січня 2016 року Департаментом інфраструктури та туризму Волинської ОДА було оголошено конкурси груп оборотних рейсів на міжміських та приміських внутрішньо обласних маршрутах загального користування.
З метою участі у конкурсі по кількох об'єктах конкурсу ПрАТ «Луцьке АТП 10701» було подано документи, у визначені в оголошенні строки.
На засіданні конкурсного комітету 22 лютого 2016 року, серед іншого, вирішено: відповідно до підпункту 1 пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» претендента ПрАТ «Луцьке АТП 10701» по п'ятьох об'єктах не допустити до участі в конкурсі, так як претендентом подано до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.
Зокрема, на засіданні конкурсного комітету встановлено, що претендент ПрАТ «Луцьке АТП 10701» по п'ятьох об'єктах подав документи на участь у конкурсі, що містять недостовірну інформацію, а саме:
- у анкеті зазначена середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку 150 осіб, а згідно з інформацією головного управління ДФС у Волинській області від 9 лютого 2016 року №31/9/03-20-17-02-08 середньооблікова кількість працівників 132 особи;
- у переліку транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті та у переліку усіх ліцензованих транспортних засобів (не нижче ЄВРО-2) претендента у характеристиці транспортного засобу БАЗ А079.23 (АО 1108 ВК) зазначена категорія МЗ та клас II, а відповідно до наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 12 квітня 2007 року №285 «Про затвердження Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимам^ руху» клас II - це автобуси, призначені для перевезення головним чином сидячих пасажирів, а також стоячих пасажирів у проході проміж рядами та (або) на площадці для стоячих пасажирів. Згідно із характеристикою транспортного засобу БАЗ А079.23 число місць для сидіння (без водія) 28, а пасажиромісткість автобуса 29 місць, тобто даний транспортний засіб має клас III - це автобуси, призначені для перевезення виключно сидячих пасажирів;
- у переліках транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті та у переліку усіх ліцензованих транспортних засобів (не нижче ЄВРО-2) претендента у характеристиці транспортного засобу І-VАН А07А-22 (АС 6405 ВТ) та характеристиці транспортного засобу І-VАМ А07А-22 (АА 5134 ТС) зазначені категорія МЗ та клас II. Даний транспортний засіб відповідно до модифікації є міським автобусом. Відповідно до наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 12 квітня 2007 року №285 «Про затвердження Порядку визначення класу комфортності автобусів, сфери їхнього використання за видами сполучень та режимами руху» клас І - це автобуси, призначені для перевезення сидячих і стоячих пасажирів, конструкція яких дає змогу пасажирам безперешкодно переміщуватись по салону. Згідно із характеристиками транспортного засобу І-VАП А07А-22 число місць для сидіння (без водія) 28, а у пасажиромісткість автобуса не враховані стоячі місця.
Результати засідання конкурсного комітету оформлені протоколом №125 від 22 лютого 2016 року.
Наказом Департаменту інфраструктури та туризму Волинської ОДА від 25 лютого 2016 року №8 введено в дію рішення конкурсного комітету з визначення переможця на приміських та міжміських внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Волинської області від 22 лютого 2016 року (протокол засідання конкурсного комітету №125), надано право перевезення пасажирів на об'єктах конкурсів перевізникам-переможцям конкурсу, зобов'язано забезпечити укладення договорів на перевезення пасажирів з перевізниками-переможцями конкурсу та видати їм дозволи.
Статтею 45 Закону України від 5 квітня 2001 року №2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон №2344-III) визначено вимоги до автомобільних перевізників, які допускаються до участі в конкурсі. Зокрема, у конкурсі можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
При цьому до участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які, зокрема, подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію.
До того ж, змістом пункту 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 (далі - Порядок) розширено перелік умов, коли Конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника. А саме, коли автомобільний перевізник: подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію, тощо.
Разом з тим достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу (пункт 37 Порядку).
Отже, не допуск до участі у конкурсі претендента на стадії прийняття рішення й за результатами голосування членів конкурсного комітету суперечить Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії конкурсного комітету в частині, що стосуються не допуску позивача до участі у конкурсі є протиправними, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
Водночас, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог ПрАТ «Луцьке АТП 10701» в частині визнання протиправним та скасування протоколу №125 засідання конкурсного комітету від 22 лютого 2016 року в частині недопущення ПрАТ «Луцьке АТП 10701» до участі в конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, який відбувся 22 лютого 2016 року, оскільки суд враховує, що протокол №125 засідання конкурсного комітету від 22 лютого 2016 року реалізовано, укладено договори на перевезення пасажирів з перевізниками-переможцями конкурсу та видано їм дозволи.
Протокол №125 засідання конкурсного комітету від 22 лютого 2016 року за своєю правовою природою є індивідуальним актом застосування норм права (правозастосовним актом індивідуальної дії), який після його виконання є таким, що вичерпав свою дію.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з наданих суду статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України повноважень, адміністративний позов підлягає до задоволення частково шляхом прийняття постанови про визнання протиправними дій конкурсного комітету в частині недопущення ПрАТ «Луцьке АТП 10701» до участі в конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, який відбувся 22 лютого 2016 року, в задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії конкурсного комітету в частині недопущення Приватного акціонерного товариства «Луцьке автотранспортне підприємство 10701» до участі в конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, який відбувся 22 лютого 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Луцьке автотранспортне підприємство 10701» (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Зв'язківців, будинок 1, код ЄДРПОУ 05482297) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 9, код ЄДРПОУ 13362615) судовий збір у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк
Постанова в повному обсязі складена 29 червня 2016 року.