Справа № 344/5542/16-а
Провадження № 2-а/344/275/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2016 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Бородовський С.О., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дії неправомірною та зобов'язання вчинити дію, -
В С Т А Н О В И В:
в позові вказано, що позивачка з 21.05.2007 року отримує пенсію за віком на підставі Закону України ,,Про державну службу", пенсію призначено у розмірі 90% від суми заробітної плати. У квітні 2016 року позивачка звернулась до відповідача та просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням суми допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби. 15.04.2016 р. відповідач відмовив позивачці в зарахуванні до заробітної плати сум допомог на оздоровлення та на соціально-побутові потреби. Позивачка вважає відмову неправомірною та просила суд про визнання вказаної дії відповідача неправомірною та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії.
Судом встановлено наступні обставини.
31.05.2016 року відповідач подав заперечення на адміністративний позов та просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
05.04.2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з тим, що при виході на пенсію не було включено в розрахунок отриману матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби та надала довідку від 30.03.2016 року про нараховану та виплачену за останні 24 місяці роботи матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, з яких було утримано та перераховано внески до Пенсійного фонду.
Відповідач надав позивачу відповідь на її звернення, в якій відмовив у врахуванні матеріальної допомоги при обчисленні пенсії.
Згідно вимог ст.37 Закону № 3723-XII (в редакції на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Позивачка з 21.05.2007 року та отримує пенсію за віком на підставі Закону України ,,Про державну службу", пенсію призначено у розмірі 90% від суми заробітної плати.
Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу її заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ч. 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 ст.33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 ст.35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
У ч.1 ст.1 ЗУ «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Ст. 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Таким чином матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України « Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'якове державне пенсійне страхування. Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
В постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року вказано, що неправильними є висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.
Разом з цим, відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Оскільки позивачка звернулася до суду 28.04.2016 року, шестимісячний строк для звернення до суду їй визначається з 28.10.2015 року, тому адміністративний позов за період з 21.05.2007 року по 27.10.2015 року слід залишити без розгляду, так як причин пропуску процесуального строку позивачка не зазначила та не вказала їх поважність, відповідного клопотання до суду не подавала, тому підстав для поновлення строку звернення до суду не вбачається.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 87 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6-12, 72, 183-2, 244-2 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167, 256 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
позов задовольнити частково;
позов в частині прохання позивача про визнання відмови неправомірною, зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплати її з 21.05.2007 року, залишити без розгляду;
визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до сум, з яких нараховано розмір пенсії, виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби з 28.10.2015 року;
зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 28.10.2015 року в розмірі 90%, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії, суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням фактично отриманих нею сум.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Бородовський С.О.