Постанова № 58627686, 29.06.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2016
Номер справи
234/6513/16-а
Номер документу
58627686
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Карпенко О.М.

Суддя-доповідач - Сіваченко Ігор Вікторович

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2016 року справа №234/6513/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Сіваченка І.В., суддів Шишова О.О., Чебанова О.О.,

секретар судового засідання Куленко О.Д.,

за участі позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Яресько К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 20 травня 2016 року у справі № 234/6513/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

19 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області (далі - Управління) про визнання неправомірним рішення про відмову в призначенні пенсії за віком та зобов'язання призначити пенсію у відповідності до вимог закону.

Із позову вбачається, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 народження, після закінчення першого курсу Харківського автомобільно-дорожнього інституту був призваний до лав Радянської армії, служив у військах хімічного захисту, був демобілізований в 1985 році, після чого продовжив навчання в інституті.

В квітні 1986 року його викликали до Київського районного військового комісаріату м. Харкова, вилучили паспорт та військовий квиток і зобов'язали з'явитись на військові збори. Згодом його відправили в Київську область, в район села Ораноє, там військовозобов'язаними, в тому числі і ним, було облаштовано табір де їх і було повідомлено про аварію на ЧАЕС. 07.05.1986 та 09.05.1986 позивач виїздив на ЧАЕС обробляти будівельну техніку де і отримав дозу радіоактивного опромінення.

На підтвердження виконання позивачем робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримання дози радіоактивного опромінення ОСОБА_2 видали посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АБС у 1986 році.

Крім того, позивачу була проведена перереєстрація посвідчення, яке відповідає всім вимогам, встановленим п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Постанова №51). Тобто, при проставлені відповідного штампу «Перереєстровано» на зазначеному посвідченні Донецькою облдержадміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.

Належність позивача до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним.

Відповідно до ст. 55 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII) учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 10 років.

Враховуючи те, що станом на теперішній час позивач працює і має достатній вік і трудовий стаж для призначення пенсії за віком з урахуванням приписів ст. 55 Закону № 796-XII, 26.06.2015 він звернувся до Управління з заявою про призначення пенсії.

Рішенням від 25.09.2015 №18 йому було відмовлено в призначені пенсії за віком з урахуванням приписів ст. 55 Закону № 796-XII.

На підставі викладеного, позивач просив суд скасувати рішення Управління №18 від 25.09.2015 про відмову в призначені ОСОБА_2, пенсії за віком з урахуванням, ст. 55 Закону № 796-XII та зобов'язати Управління призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 народження пенсію за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону № 796-XII, починаючи з часу звернення за призначенням пенсії з 18.05.2015 (а.с.1-5,50).

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 20 травня 2016 року у справі № 234/6513/16-а в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що всі документи, які буди надані до Управління не підтверджують той факт, що саме ОСОБА_2 07.05.1986 та 09.05.1986 приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, оскільки в довідці Київського районного військового комісаріату м. Харкова №4/672 від 15.05.1992 підставою видачі є військовий квиток з іншою серією та номером, відповідно довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №51/1/6170 від 16.09.1998, згідно якої в книзі обліку особистого складу в/ч значиться ОСОБА_2, але не вказані ім'я та по-батькові; в фінансових документах на отримання добових грошей значиться ОСОБА_5 (ім'я та по-батькові не розшифровані) підпис про отримання грошей відсутній; відомості про прибуття ОСОБА_2 до в/ч 15731 по наявним в архіві документам вказаної частин не виявлено. Крім того, посилання позивача на книгу алфавітного обліку особистого складу, як доказ що ОСОБА_2 без розшифрування ім'я та по-батькові проходив службу в військовій частині 15731 та наказом № 8 вибув з даної частини викликають сумнів, оскільки в даній книзі зазначено, що ОСОБА_2 вказано без зазначення ім'я та по-батькові, у графі місце та дата призову, та частина, з якої прибув призовник, зазначено Фрунзенський РВК м. Харків без зазначення військової частини, хоча позивач особисто зазначає, що його було відряджено від Київського районного військового комісаріату м. Харкова.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції та Управлінням не враховано значення картки обліку доз радіоактивного опромінення, в якій вказано, що сержант ОСОБА_2 піддався радіоактивному опроміненню в період часу 07.05.1986 та 09.05.1986. яка засвідчена печаткою військової частини та підписана командиром роти.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-XII, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Крім того, зі змісту пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій слідує, що підставою для призначення пенсії, крім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Таким чином, апелянт є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а поданими ним документами підтверджено період роботи, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому апелянт вважає, що йому безпідставно було відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону № 796-XII.

В письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Зокрема, зазначається, що відповідно до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено шестимісячний строк звернення до суду. Позивач вважає, що його право було порушено з 18 травня 2015 року, але з позовом до суду він звертається з пропуском строку звернення до суду, оскільки дата подачі позову 19 квітня 2016 року, крім того, позивач вже звертався до суду з аналогічним позовом 12.01.2016, ухвалою Краматорського міського суду від 02.03.2016 адміністративний позов позивача було залишено без розгляду, а тому строк звернення до суду сплинув.

Крім того, пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 зазначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством. Пунктом 4.3 цього Порядку передбачено, що після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, орган що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення пенсії або відмови в призначенні пенсії. Позивач звернувся до Управління 26.06.2015 із заявою щодо призначення пенсії. Рішенням № 18 від 25.09.2015 Управлінням було відмовлено в призначенні.

ОСОБА_2 звернувся до Управління 26.06.2015 з питання призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII, яким передбачено призначення пенсій учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Пунктом 2.1 Порядку зазначено, що до заяви про призначення пенсії додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач надав довідку Київського районного військового комісаріату м. Харкова №. 4/672 від 15.05.1992, підставою видачі якої є військовий квиток НОМЕР_1, але даний військовий квиток у позивача відсутній. Також позивач надав лист Київського районного військового комісаріату м. Харкова № 866 від 12.03.2016, де зазначено, що ОСОБА_2 призивався на збори в період з 30.04.1986 по 12.05.1986, але періоди проходження зборів у зоні відчуження він не підтверджує.

Крім того, військовий квиток № НОМЕР_2. який було надано позивачем як доказ перебування на спец.зборах на Чорнобильській АЕС за період з 30.04.1986 по 12.05.1986 містить виправлення, які не завірені підписом та печаткою.

Також позивач надав довідку Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України № 51/1/6170 від 16.09.1998, згідно якої в книзі обліку особистого складу в/ч значиться ОСОБА_2, але не вказані ім'я та по-батькові; в фінансових документах на отримання добових грошей значиться ОСОБА_5 (ім'я та по-батькові не розшифровані) підпис про отримання грошей відсутній; відомості про прибуття ОСОБА_2 до в/ч 15731 по наявним в архіві документам вказаної частини не виявлено. Крім того, посилання позивача на книгу алфавітного обліку особистого складу, як доказ, що ОСОБА_2 без розшифрування ім'я та по-батькові проходив службу в військовій частині 15731 та наказом № 8 вибув з даної частини викликають сумнів, оскільки в даній книзі зазначено, що ОСОБА_2 вказано без зазначення ім'я та по-батькові, у графі місце та дата призову, та частина, з якої прибув призовник, зазначено Фрунзенський РВК м. Харків без зазначення військової частини, хоча позивач особисто зазначає, що його було відряджено від Київського районного військового комісаріату м. Харкова.

Підтвердження періоду роботи також можливо на підставі документів, передбачених постановою КМУ № 51 від 20.01.1997, а саме:

посвідчення про відрядження в зону відчуження;

військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту);

Документом, підтверджуючим періоди роботи у зоні для військовозобов'язаних, які викликались на військові збори, може бути довідка військової частини стосовно кратної оплати, або довідка архіву MO із зазначенням днів роботи у зоні.

Крім того, наказ про відрядження на роботу з ліквідації аварії не є підставою для зниження пенсійного віку - повинен бути документ з підприємства, в складі якого позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження.

Більш того, згідно архівної довідки Харківського національного автомобільно-дорожнього університету № 184/02 від 16.06.2015 ОСОБА_2 було поновлено студентом 2 курсу з 01.09.1985 на підставі наказу № 87/4 від 31.08.1985, відраховано з 23.01.1989 року на підставі наказу № 10/4 від 25.01.1989, документів, підтверджуючих участь у зборах з 30.04.1986 по 12.05.1986 протягом навчального періоду з 01.09.1985 по 23.01.1989 університетом не надано.

Отже, Управління правомірно відмовило у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідних підстав та первинних документів.

В судовому засіданні позивач підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник відповідача.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі - задовольнити, а постанову суду першої інстанції - скасувати, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої та апеляційної інстанції, позивач ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується наявною в справі копією посвідчення серії НОМЕР_3 с від 07.10.2010 (а.с.26).

26 червня 2015 року позивач звернувся до Управління із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років згідно ст. 55 Закону № 796-XII.

Рішенням Управління від 25.09.2015 №18 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, з посиланням на відсутність для цього необхідних документів, в яких би зазначалися періоди роботи, населені пункти чи об'єкти, де позивачем проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.13).

Вказане стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Спершу слід зазначити, що позивачем не пропущений строк звернення до суду з цим позовом.

Так, відповідно до приписів частини другої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване рішення відповідача позивач отримав 20.10.2015 (а.с.43), відтак, останнім днем строку подання цього позову є 20.04.2016. В той же час, ОСОБА_2 звернувся з цим позовом до суду 19.04.2016 (а.с.1), тобто, без порушення положень діючого процесуального законодавства.

Зі змісту адміністративного позову вбачається, що спір стосується призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років згідно ст. 55 Закону № 796-XII.

Згідно статті 9 Закону № 796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 10 цього ж Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Відповідно до п. 2 ст. 14 Закону № 796-XII, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення;

Згідно ст.15 Закону № 796-XII, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і таких, які самостійно переселилися, відповідно до статті 4 є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення.

Підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році (а.с.26)

Статтею 55 Закону № 796-XII визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Згідно ст. 55 Закону № 796-XII, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

Разом з тим, положенням статті 65 Закону № 796-XII встановлено, що посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують саме статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-XII, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до підпункту «г» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону № 796-XII, додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

Водночас, слід зауважити, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи, згідно зі ст. 65 Закону № 796-XII, за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, видаються посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Зазначені посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу була проведена перереєстрація посвідчення (а.с.26), яке відповідає всім вищенаведеним вимогам, зокрема, встановленим п. 5 Постанови №51. Тобто, при проставлені відповідного штампу «Переєстровано» за посвідченні Донецького облдержадміністрацією була здійсненна перевірка всіх необхідних для цього документів. Належність позивача до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії не оспорювалась, тому посвідчення є чинним. Дане посвідчення підтверджує факт набуття позивачем права на пільги і компенсації встановлені Законом № 796-XII.

Крім того, згідно п. 3 постанови КМУ № 501 від 25.08.1992 «Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також п. 3 Постанови № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.86 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 01.07.86 до 31.12.86 - не менше 5, а у 87 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору серія А; при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.

ОСОБА_2, звертаючись до органів Пенсійного фонду України, надав:

довідку Київського районного військового комісаріату м. Харкова №4/672 від 15.05.1992 де вказано, що в період часу з 30.04.1986 по 12.05.1986 позивач приймав участь в роботі по ліквідації аварії на ЧАЕС;

картку обліку доз радіоактивного опромінення, в якій зазначено, що сержант ОСОБА_2 піддався радіоактивному опроміненню в період часу 07.05.1986 та 09.05.1986;

військовий квиток НОМЕР_4 від 16.05.1991 на ім'я ОСОБА_2, особовий НОМЕР_5, в особових відмітках якого зазначено про участь у спец. зборах на Чорнобильській АЕС в період часу з 30.04.1986 по 12.05.1986, військова частина 15731;

книгу алфавітного обліку особистого складу, в якій зазначено що ОСОБА_2 проходив службу в військовій частині 15731 та за наказом №8 вибув з військової частини 15371 внаслідок участі в ліквідації аварії на ЧАЕС з 01.05.1986 по 11.05.1986;

алфавітну картку військовозобов'язаних, що приймали участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, в якій зазначено що ОСОБА_2 призивався на збори в період з 30.04.1986 по 12.05.1986.

Як було вже вище зазначено, Рішенням Управління від 25.09.2015 №18 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком з урахуванням приписів статті 55 Закону № 796-XII оскільки:

1. в довідці Київського районного військового комісаріату м. Харкова №4/672 від 15.05.1992 підставою видачі є військовий квиток з іншою серією та номером (а.с.13-14);

2. в книзі обліку особливого складу в/ч 15731 значиться ОСОБА_2, але не вказані ім'я та по-батькові;

3. в фінансових документах на отримання добових грошей значиться ОСОБА_5, підпис про отримання грошей відсутній;

4. в книзі обліку особистого складу в/ч 15731 відомостей про прибуття ОСОБА_2 у в/ч 15731 по наявним в архіві документам вказаної частини не виявлено.

Відповідно до вищеперелічених документів, судом першої інстанції зроблений такий висновок, що дані документи не підтверджують той факт, що саме громадяни: ОСОБА_2 у зазначений період приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, оскільки в довідці Київського районного військового комісаріату м. Харкова №4/672 від 15.05.1992 підставою видачі є військовий квиток з іншою серією та номером, відповідно довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №51/1/6170 від 16.09.1998, згідно якої в книзі обліку особистого складу в/ч значиться ОСОБА_2, але не вказані ім'я та по-батькові; в фінансових документах на отримання добових грошей значиться ОСОБА_5 (ім'я та по-батькові не розшифровані) підпис про отримання грошей відсутній; відомості про прибуття ОСОБА_2 до в/ч 15731 по наявним в архіві документам вказаної частин не виявлено. Крім того, посилання позивача на книгу алфавітного обліку особистого складу, як доказ що ОСОБА_2 без розшифрування ім'я та по-батькові проходив службу в військовій частині 15731 та наказом № 8 вибув з даної частини викликають сумнів, оскільки в даній книзі зазначено, що ОСОБА_2 вказано без зазначення ім'я та по-батькові, у графі місце та дата призову, та частина, з якої прибув призовник, зазначено Фрунзенський РВК м. Харків без зазначення військової частини, хоча позивач особисто зазначає, що його було відряджено від Київського районного військового комісаріату м. Харкова.

З таким висновком колегія суддів апеляційної інстанції погодитись не може, з огляду на наступне.

По-перше, судом першої інстанції та самим Управлінням не взято до уваги, що відповідно до листа від 30.03.2016 №3/1883 Краматорського військового комісаріату (а.с.23), у зв'язку із присвоєнням офіцерського звання військовий квиток рядового запасу ОСОБА_2 серії НОМЕР_6 знищено протягом місяця після вилучення, у зв'язку із чим не співпадає серія та номер військового квитка у довідці Київського районного військового комісаріату м. Харкова №4/672 від 15.05.1992. Крім того, у військовому квитку (а.с.9-12) в особових відмітках зазначено про участь у спец.зборах на Чорнобильській АЕС в період часу з 30.04.1986 по 12.05.1986, військова частина 15731.

По-друге, дійсно, в книзі алфавітного обліку особливого складу в/ч 15731 значиться ОСОБА_2, але не вказані ім'я та по-батькові, але знову ж таки, судом першої інстанції, а також відповідачем не взято до уваги, що у книзі обліку особливого складу в/ч 15731 (а.с.8) зазначена адреса ОСОБА_2 - АДРЕСА_1. Адже саме в той час, позивач мешкав у гуртожитку Харківського автомобільно-дорожнього інституту за адресою м. Харків, провулок Студентський, крім того ця адреса підтверджується Алфавітною карткою форми 145х105 на ім'я ОСОБА_2, яка міститься в матеріалах справи на сторінці 25. Крім того, в Алфавітній картці військовозобов'язаних, що приймали участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, зазначено, що ОСОБА_2 призивався на збори в період з 30.04.1986 по 12.05.1986.

По-третє, в книзі обліку особистого складу в/ч 15731 відомостей про прибуття ОСОБА_2 у в/ч 15731 по наявним в архіві документам вказаної частини не виявлено, однак вказано, що з 01.05.1986 по 11.05.1986 ОСОБА_2 приймав учать в ліквідації аварії на ЧАЕС та за Наказом №8 вибув.

Слід зазначити, що Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV.

Пунктом 7 вказаного Порядку визначено документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком. При цьому документами, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII.

Вказаний Порядок не висуває вимогу про надання усіх перелічених документів, а передбачає, що заявник, у разі не можливості надати довідку за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, вправі надати інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Апеляційний суд зазначає, що навіть за умови наявності певних неточностей або недоліків в окремих поданих ОСОБА_2 документах, оцінюючи викладені в них відомості в сукупності, не залишається сумнівів в тому, що ОСОБА_2 працював у зоні відчуження з 30.04.1986 по 12.05.1986, отримав там дозу опромінення, внаслідок чого йому встановлений статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році (а.с.26).

Отже, виходячи з вищевикладеного колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що наведені документи повною мірою підтверджують право позивача на призначення пенсії за віком згідно ст. 55 Закону № 796-XII, із зниженням пенсійного віку до 10 років, тому дії Управління щодо відмови у призначені ОСОБА_2 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону № 796-XII є протиправними.

За таких обставин, враховуючи вищенаведені норми законів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, його висновки суперечать обставинам справи, що призвело до неправильного її вирішення, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про задоволення позовних вимог.

В повному обсязі постанову виготовлено 30 червня 2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, 212, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити повністю.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 20 травня 2016 року у справі № 234/6513/16-а - скасувати повністю.

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області № 18 від 25.09.2015 про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком з урахуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з часу звернення за призначенням пенсії з 18.05.2015.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий І.В.Сіваченко

Судді О.О.Шишов

О.О.Чебанов