ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2016 р. м. Чернівці Справа № 824/305/16-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левицького В.К.;
за участю секретаря судового засідання Бідней О.В.
сторін:
представника позивача - Буймістер Г.В.
відповідач - не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кам'янець-Подільської об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області
до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці
про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
встановив:
Кам'янець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області (далі - позивач, Кам'янець-Подільська ОДПІ) звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просила стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (далі - відповідач) кошти у рахунок погашення податкового боргу по земельному податку в розмірі 2684763,82 грн. з рахунків відповідача у банках, обслуговуючого такого платника податків та за рахунок готівки, що належить відповідачу.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем рахується податковий борг з плати за землю на загальну суму 2684763,82 грн. Оскільки, борг в добровільному порядку відповідачем не сплачений, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаного боргу в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.
Відповідач в судове засідання призначене на 22.06.2016 р. втретє не з'явився, явку представників не забезпечив, про причини неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення від 10.06.2016 р.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи приписи ст. 128 КАС України, суд вважає, що неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180, вул. Українська, буд.43, м. Чернівці), зареєстрований як юридична особа 28.11.1994 р.
08.02.2016 р. відповідачем подано до Кам'янець - Подільської ОДПІ уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) по Рудській сільській раді за 2015 р. Річна сума, самостійно обчислена відповідачем по даній декларації за земельні ділянки склала: 28030,01 грн., з розбивкою річної суми рівними частками з січня по листопад по 2335,83 грн., за грудень 2335,88 грн. Також відповідачем самостійно визначено розмір штрафу у сумі 840,85 грн. та суму пені 2404,26 грн.
Як слідує з матеріалів справи, сума податкового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб самостійно визначена відповідачем в податковій деклараціях в розмірі 31275,12 грн. (28030,01 грн. + 840,85 грн. + 2404,26 грн.) є узгодженою, проте в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Разом з тим, за відповідачем станом на 31.01.2016 р. обліковувалась переплата по Рудській сільської ради у розмірі 11679,21 грн., що підтверджується інтегрованою карткою платника.
Таким чином, податковий борг, який підлягає сплаті до бюджету Рудської сільської ради становить 19595,91 грн. (31275,12 грн. - 11679,21 грн.)
Щодо орендної плати з юридичних осіб, що сплачується до Слобідко-Кульчиєвецькій сільської ради, суд зазначає наступне.
08.02.2016 р. відповідачем подано до Кам'янець - Подільської ОДПІ уточнюючу податкову декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) по Слобідко-Кульчиєвецькій сільській раді за 2015 р. Річна сума, самостійно обчислена відповідачем по даній декларації за земельні ділянки склала: 368989,95 грн., з розбивкою річної суми рівними частками з січня по листопад по 30749,16 грн. щомісячно, за грудень 30749,19 грн. Також відповідачем самостійно визначено розмір штрафу у сумі 11069,65 грн. та суму пені 31650,84 грн.
Судом встановлено, що станом на 31.01.2016 р. по Слобідко-Кульчиєвецькій сільській раді у відповідача обліковувалась переплата з плати за землю у сумі 153746,64 грн. Вказана обставина підтверджується інтегрованою карткою платника.
Відтак, податковий борг, який підлягає сплаті до бюджету Слобідко-Кульчиєвецької сільської ради становить 257963,80 грн. ((368989,9 грн. + 11069,65 грн. + 31650,84 грн.) - 153746,64 грн.)).
З матеріалів справи також вбачається, що за відповідачем обліковується також податковий борг по земельному податку, який сплачується до міської ради м. Кам'янець - Подільська за 2015 р. та за січень - лютий 2016 р.
Як слідує з матеріалів справи, відповідачем подано до Кам'янець - Подільської ОДПІ наступні податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) до Кам'янець - Подільської міської ради:
- 08.02.2016 р. уточнюючу податкову декларацію за 2015 р. Річна сума, самостійно обчислена відповідачем по даній декларації за земельні ділянки склала: 1744112,25 грн., з розбивкою річної суми рівними частками з січня по листопад по 145342,69 грн. щомісячно, за грудень 145342,66 грн. Також відповідачем самостійно визначено розмір штрафу у сумі 52323,36 грн. та суму пені 263721,95 грн.
- 15.02.2016 р. звітну податкову декларацію за 2016 р. Річна сума, самостійно обчислена відповідачем по даній декларації за земельні ділянки склала: 3065078,48 грн., з розбивкою річної суми рівними частками з січня по листопад по 255423,21 грн. щомісячно, за грудень 255423,17 грн.
Таким чином, відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання по земельному податку з юридичний осіб, який підлягає сплаті до міської ради м. Кам'янець - Подільська за 2015 р. у сумі 2060157,56 грн. (1744112,25 грн. + 52323,36 грн. + 263721,95 грн.) та за січень - лютий 2016 р. у сумі 510846,42 грн. (255423,21 грн. +255423,21 грн.), всього на загальну суму 2571003,98 грн.
Як вбачається із інтегрованої картки платника, станом на 31.01.2016 р. за відповідачем обліковувалась переплата у сумі 162439,87 грн. Крім того, відповідачем протягом лютого-квітня 2016 р. частково сплачено податкове зобов'язання у сумі 1360,00 грн.
Отже, податковий борг по земельному податку з юридичний осіб, що підлягає сплаті до міської ради м. Кам'янець - Подільський становить 2407204,11 грн. (2571003,98 грн. - (162439,87 грн. + 1360,00 грн.).
Враховуючи вищенаведене, за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 2684763,82 грн. (19595,91 грн. + 257963,80 грн. + 2407204,11 грн.) Вказана обставина підтверджується також інтегрованими картками платника (відповідача).
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі ПК України).
Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 14.1.175 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1, 49.3 ст. 49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем не сплачено самостійно визначений ним земельний податок на загальну суму 2684763,82 грн.
Згідно п. 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Підпунктом 14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 286.2 ст. 286 ПК України).
Відповідно до п. 287.1, 287.3 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно п. 60.6 ст. 60 ПК України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).
Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Кам'янець-Подільською ОДПІ сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу № 1376-25 від 15.02.2016 р. Вказана вимога отримана уповноваженою особою відповідача, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення від 22.02.2016 р. З даного періоду податковий борг у відповідача не переривався.
Оскільки, після вручення податкової вимоги сума податкового боргу у відповідача не змінилася, але податковий борг не був погашений відповідачем в повному обсязі, податкова вимога позивачем додатково не надсилалася.
Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.2, п. 95.3, п.95.4 ст.95 ПК України).
Згідно положень Постанови Кабінету Міністрів України № 1244 від 29.12.2010 р. "Про деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України", якою визначено механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками контролюючого органу з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України.
Оскільки поняття "кошти" включає готівку та безготівкові кошти, то судове рішення про стягнення коштів на погашення податкового боргу передбачає стягнення як коштів з рахунків платника, так і вилучення готівки в рахунок погашення податкового боргу. Вирішення ж питання щодо необхідності стягнення готівки або безготівкових коштів належить до компетенції органу державної податкової служби як органу виконання судового рішення про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу.
Не дають підстави для іншого висновку і положення пункту 95.4 статті 95 Податкового кодексу України, згідно з яким орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач не надав належні та допустимі докази відсутності або погашення ним в добровільному порядку податкового боргу в сумі 2684763,82 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог податкового законодавства щодо сплати грошових зобов'язань, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 158, 160 - 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180, вул. Українська, буд.43, м. Чернівці) кошти у рахунок погашення податкового боргу по земельному податку в розмірі 2 684 763,82 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.
Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 254 КАС України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.К. Левицький
Постанова в повному обсязі складена 29 червня 2016 р.