24.06.16
Справа № 635/4929/16-к
Провадження 1-кс/635/578/2016
У Х В А Л А
І м е н е м У к р а ї н и
24 червня 2016 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
слідчого судді Березовської І.В.
за участю прокурора Климовця М.О.
секретар судового засідання Желізової О.А.,
розглянувши клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014220150000032 від 27 жовтня 2014 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364, ч.2 ст. 367 КК України, -
в с т а н о в и в:
Прокурор Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки КП «Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області» (код ЄДРПОУ 05392163) щодо дотримання вимог природоохоронного, земельного та іншого законодавства під час поводження з відходами будівництва комплексу по управлінню комунальними відходами в м. Люботин Харківського району Харківської області, проведення якої доручити працівникам Державної екологічної інспекції в Харківській області з 29 червня 2016 року впродовж 14 календарних днів.
В обґрунтування клопотання зазначав, що у провадженні Харківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківської області знаходяться матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014220150000032 від 27.10.2014, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 367КК України.
Вказане кримінальне провадження розпочате за фактом службової недбалості посадових осіб КП «Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області» (далі ВУКГ Люботинської міської ради), що виразилось у відсутності належного контролю за експлуатацією полігону відходів та незабезпеченні належної охорони місця видалення відходів, чим державі завдано шкоди на загальну суму 228 332,4 грн.
Так, рішенням ХХХ сесії ІУ скликання Люботинської міської ради Харківської області від 20.06.2006 обовязки по охороні та обслуговування звалища ТПВ в м.Люботині, вул.Леніна, 112 покладено на ВУКГ Люботинської міської ради.
Окрім цього, згідно з п.п. 3.2.5. - 3.2.7. Статуту ВУКГ Люботинської міської ради основними напрямками діяльності підприємства є:
- санітарна очистка території міста, вивіз сміття від населення, підприємств та організацій міста, ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ;
- прийом, розміщення, та облік твердих побутових відходів на місці видалення відходів;
- охорона місця видалення твердих побутових відходів, його упорядкування та підтримання в належному стані підїзних шляхів до нього.
Зазначене звалище експлуатується ВУКГ Люботинської міської ради з порушенням вимог природоохоронного та санітарного законодавства, в звязку з чим через численні скарги місцевих жителів органами державного контролю впродовж 2014-2015 років неодноразово надавались приписи щодо усунення порушень під час його експлуатації та облаштування, вживалися заходи адміністративного впливу, проте останні залишились без належного виконання, як результат порушення не усунуті.
Також встановлено, що розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 25.10.2012 № 613 ВУКГ Люботинської міської ради надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування загальною площею 8 га за межами міста Люботин. У подальшому розпорядженням голови Харківської облдержадміністрації від 03.06.2014 №251 відповідний проект землеустрою затверджено та надано ВУКГ Люботинської міської ради Харківської області у постійне користування земельну ділянку площею 5 га з кадастровим номером 631100000:01:067:0314 для будівництва комплексу по управлінню комунальними відходами в м. Люботин за межами міста.
Однак, у 2014 році представниками Державної екологічної інспекції у Харківській області спільно із фахівцями ДП ХРФ «Центр державного земельного кадастру» з метою встановлення розмірів засміченої земельної ділянки здійснено виїзд на місце та проведено геодезичну зйомку земельної ділянки, внаслідок чого встановлено, що фактично засмічено відходами та використовується ВУКГ Люботинської міської ради під звалище земельна ділянка площею 12,9725 га, отже, відповідно до проведених розрахунків площа несанкціонованого засмічення земельної ділянки складає 7,9725 га.
У звязку з чим, листом Державної екологічної інспекції у Харківській області від 23.10.2014 № 5409/01-26/02-19 до прокуратури надано розрахунок шкоди, заподіяної державі, внаслідок порушення природоохоронного законодавства, зумовленої засмічення земельних ресурсів відходами, на суму 228 332,4 грн.
Вказане, є наслідком неналежного виконання службовими особами ВУКГ Люботинської міської ради своїх службових обовязків, що виразилось у відсутності належного контролю за експлуатацією полігону відходів та незабезпеченні належної охорони місця видалення відходів.
Рішенням Люботинської міської ради від 23.12.2013 № 757 з 01.01.2014 заборонено завезення на територію Люботинської міської ради промислових, побутових та будь-яких інших категорій відходів з населених пунктів, що не входять до складу міськради. Одночасно, вказаним рішенням зобовязано ВУКГ Люботинської міської ради розірвати діючі угоди на захоронення відходів на міському сміттєзвалищі з підприємствами, які розташовані за межами Люботинської міської ради.
Однак, попри заборону ВУКГ Люботинської міської ради і надалі надає вказані послуги, у тому числі субєктам господарювання, що розташовані за межами міської ради.
Під час огляду місця події від 10.03.2016 поблизу земельної ділянки (кадастровий номер 6311200000:01:067:0314), де розташоване сміттєзвалище встановлено, що на цей час триває завезення на полігон твердих бутових відходів, контроль за вїздом вантажних автомобілів із сміттям на територію сміттєзвалища здійснюють працівники ВУКГ Люботинської міської ради.
Таким чином площа несанкціонованого засмічення земельної ділянки сільськогосподарського призначення продовжує збільшуватися.
Водночас, Держекоінспекція у Харківській області на виконання плану роботи на 1 квартал 2016 року щодо проведення планового заходу перевірки ВУКГ Люботинської міської ради з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства, здійснити перевірку зазначеного субєкту господарювання Інспекцією на надалось можливим у звязку з недопущенням на обєкт, про що складено відповідний акт про недопущення на обєкт для здійснення державного нагляду (контрою) дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.03.2016 № 119/01-04/02-09.
Однак, для встановлення наявності порушень вимог природоохоронного, земельного та іншого законодавства, визначення розміру збитків, завданих у результаті експлуатації земельної ділянки (кадастровий номер 6311200000:01:067:0314), де розташоване сміттєзвалище, необхідно провести відповідну перевірку.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав з вищевказаних підстав, просив його задовольнити в повному обсязі.
Вивчивши матеріали клопотання , заслухавши доводи прокурора, суд приходить до висновку про його задоволення у зв'язку з наступним.
Відповідно дост. 93 КПК Українисторона обвинувачення, серед іншого, здійснює збирання доказів, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.
Разом із тим, станом на даний часКПК Українине передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим, виключено п. 6 ч. 2 ст.36та п. 4 ч. 2 ст.40 КПК України, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому, надавались повноваження призначати ревізії та перевірки в порядку, визначеному законом.
Пунктом 2Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами"встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКПК України.
Згідно ізЗаконом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до п. 1 Положення Про Державну екологічну інспекцію України, затвердженогоуказом Президента України №454/2011 від 13.04.2011(далі - Положення) Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр).
Держекоінспекція України входить досистемиорганів виконавчої влади та утворюється для забезпеченняреалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно пп. «б» п. 4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль)задодержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органіввиконавчоївлади,підприємствами,установами та
організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.
Відповідно до п.п. 5 п. 6 Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Задовольняючи клопотання про проведення позапланової перевірки слідчий суддя виходить із того, що для проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, необхідна перевірка дотримання ВУКГ Люботинської міської ради вимог природоохоронного, земельного законодавства. Надані документи та зазначені в них обставини свідчать про наявність передбачених законом обставин, які обґрунтовують необхідність призначення проведення виїзної перевірки.
З огляду на зазначене, керуючись ст.ст.2, 36, 91-94, 110, 369-37 КПК України,Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 2Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами", Положенням "Про Державну екологічну інспекцію України", затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011, слідчий суддя, -
у х в а л и в:
Клопотання прокурора Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення в межах кримінального провадження №42014220150000032 позапланової перевірки - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки КП «Виробниче управління комунального господарства Люботинської міської ради Харківської області» (код ЄДРПОУ 05392163) щодо дотримання вимог природоохоронного, земельного законодавства під час поводження з відходами будівництва комплексу по управлінню комунальними відходами в м. Люботин Харківського району Харківської області за адресою: м. Люботин Харківської області, земельна ділянка (кадастровий номером 631100000:01:067:0314)
Проведення позапланової перевірки доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції у Харківській області з 29 червня 2016 року впродовж 14 календарних днів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя І.В. Березовська