Постанова № 58592015, 21.06.2016, Сарненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
21.06.2016
Номер справи
572/1925/16-а
Номер документу
58592015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 572/1925/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2016 року

Сарненський районний суд Рівненської області

в складі : головуючого судді ВЕДЯНІНОЇ Т.О.

при секретарі МАРТИНЮК І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в Сарненському районі Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії ,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії УПФ в Сарненському районі Рівненської області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 1 грудня 2015 року - у розмірі 90 % від заробітної плати, згідно довідки про заробіток для обчислення пенсії прокуратури Рівненської області від 13 квітня 2016 року № 18-284, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на момент її призначення), без обмеження максимального розміру пенсії із проведенням відповідних виплат.

Пізніше позивач збільшив позовні вимоги - просить, також, скасувати розпорядження № 142368 від 4 вересня 2012 року в частині здійснення з 1 липня 2012 року розрахунку його пенсії за вислугу років із розміру 80 % від суми заробітної плати та зобов'язати УПФ України в Сарненському районі Рівненської області здійснити з 1 липня 2012 року перерахунок виплати позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 12 липня 2001 року), виходячи із розрахунку 90 % від суми заробітної плати згідно довідки № 18-3а від 27 серпня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області - з урахуванням проведених виплат, поновивши в цій частині строк звернення до суду з адміністративним позовом.

В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав в повному обсязі.

УПФ в Сарненському районі Рівненської області заявлені позивачем вимоги не визнало повністю. Відповідно до пояснень представника відповідача та поданих письмових заперечень - з 1 червня 2015 року перерахунок раніше призначених пенсій працівникам прокуратури управлінням Пенсійного фонду України в Сарненському районі не проводиться, в зв'язку із відсутністю правової норми, яка б регламентувала порядок реалізації таких правовідносин - в зв'язку із набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Також, відповідач вказує на те, що ч.15 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», який втратив чинність 15 липня 2015 року, визначала максимальний розмір пенсії, що не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 з 1 червня 2007 року перебуває на обліку в УПФ України в Сарненському районі та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

13 квітня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати на підставі довідки прокуратури Рівненської області про розмір заробітної плати від 11 квітня 2016 року №18/284 (пізніше, 18 квітня 2016 року позивачем було подано довідку № 18/284 від 13 квітня, оскільки попередню було видано із помилкою).

Вказані обставини доводяться дослідженими судом копіями відповідних заяв позивача та зазначених вище довідок, виданих прокуратурою Рівненської області.

Згідно листа відповідача від 26 квітня 2016 року №1180/03-29, позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки перерахунок призначених пенсій працівникам прокуратури не здійснюється у зв'язку із відсутністю правової норми, яка регламентувала би порядок реалізації таких правовідносин.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Аналогічно правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).

Законом України № 3668-VI від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, що стосуються призначення пенсій та максимального розміру пенсій.

Так, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до нової редакції ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (від 05 листопада 1991 року) (із змінами, внесеними Законом № 76-VІІІ від 28.12.2014 р. "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України"), пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України") умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.

Відповідно до ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно ст.ст.22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії та її максимального розміру, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09 грудня 2015 року, що набрала чинності з 01 грудня 2015 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року.

Пунктом 3 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов"язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" .

Всі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівника прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.17, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05 жовтня 1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-111, що діяла і на момент призначення пенсії ОСОБА_1).

За таких обставин, застосовані стосовно позивача відповідачем положення Закону України Закону України № 76-VIII від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" погіршують права позивача на перерахунок пенсії, а тому суперечать Конституції України.

Таким чином, позивачу пенсію призначено до внесення змін в Закон України "Про прокуратуру", які звужують зміст та обсяг існуючих прав. В даному випадку ставиться питання не про її призначення, а про проведення перерахунку на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення пенсії.

Таким чином, посилання відповідача, як на підставу відмови в перерахунку пенсії позивачу, на зміни в законодавстві, якими погіршено становище позивача, є безпідставним.

З огляду на викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими.

Згідно з ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, відповідач має здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 квітня 2016 року, оскільки із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернувся до відповідача 13 квітня 2016 року.

Крім цього, позивач просив скасувати розпорядження № 142368 від 4 вересня 2012 року в частині здійснення з 1 липня 2012 року розрахунку його пенсії за вислугу років із розміру 80 % від суми заробітної плати та зобов'язати УПФ України в Сарненському районі Рівненської області здійснити з 1 липня 2012 року перерахунок виплати позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 12 липня 2001 року), виходячи із розрахунку 90 % від суми заробітної плати згідно довідки № 18-3а від 27 серпня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області - з урахуванням проведених виплат, поновивши в цій частині строк звернення до суду з адміністративним позовом.

Відповідно до копії повідомлення за підписом начальника УПФ України в Сарненському районі від 1 червня 2016 року № 2253/03-29 - позивачу дійсно з 1 липня 2012 року було проведено перерахунок пенсії відповідно до поданої 4 вересня 2012 року заяви - у розмірі 80 % від суми заробітної плати на момент перерахунку пенсії, що підтверджується, також, копією розпорядження № 142368 від 4 вересня 2012 року.

Однак, відповідно до ст.99 КАС України - адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, враховуючи ті обставини, що про порушення своїх прав позивач повинен був дізнатись після отримання пенсії по проведенню перерахунку - вказану вимогу подано із порушенням строків, встановлених законом для звернення із позовом до адміністративного суду. Підстав для поновлення такого строку не вбачається, оскільки позивачем не обґрунтовано в достатній мірі поважність причин пропуску такого строку.

Керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в Сарненському районі Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в Сарненському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки № 18/284 від 13 квітня 2016 року, виданої прокуратурою Рівненської області у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати.

Зобов"язати УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в Сарненському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 18/284 від 13 квітня 2016 року, виданої прокуратурою Рівненської області, з 1 квітня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань 551 грн. 20 коп. сплаченого судового збору.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом десяти днів з моменту її проголошення.

Суддя підпис

Копія вірно

Суддя Сарненського районного суду

Рівненської області Т.О.Ведяніна