ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21 червня 2016 р. Справа № 903/392/16
За позовом Першого заступника Луцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Луцької міської ради та виконавчого комітету Луцької міської ради
до відповідача-1: ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради
відповідача-2: Комбінату шкільного та студентського харчування
про стягнення 30 104,81 грн. та визнання недійсним п. 3.2.1 договору від 12.03.2015 року №150/03
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 Державної казначейської служби у м. Луцьку
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача: ОСОБА_2, дов. від 15.02.2016 року
від відповідача 1: ОСОБА_3, дов. №16-1-12/1533 від 16.06.2016 року
від відповідача 2: ОСОБА_4, дов. №16 від 21.06.2016 року
від 3 особи: н/з
Права та обовязки учасникам судового процесу розяснено відповідно до ст. ст. 20,22 ГПК України.
Відводу судді не заявлено.
Клопотання про здійснення фіксації судового процесу технічними засобами не поступило.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Суть: Прокурор звернувся з позовом, уточненим заявою від 14.06.2016 року №36-18 48 вих. 16, в інтересах держави в особі Луцької міської ради до відповідачів ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради, Комбінату шкільного та студентського харчування та просить визнати недійсним договір №150/03 від 12.03.2015 (зі змінами згідно додаткових угод №1 від 14.12.2015, №2 від 31.12.2015) між ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради та Комбінатом шкільного та студентського харчування про закупівлю за кошти місцевого бюджету м. Луцька послуги з організації j шкільного харчування учнів 5 - 11 класів (дітей, батьки яких перебувають в АТО) в частині сплати податку на додану вартість згідно п. 3.1.2. договору; стягнути з Комбінату шкільного та студентського на користь місцевого бюджету міста Луцька фактично сплачену за договором суму податку на додану вартість - 30104,81 грн.
При обґрунтуванні позовних вимог вказує, що договір №150/03 від 12.03.2015 року (зі змінами згідно додаткових угод) про закупівлю послуг за державні кошти в частині обов'язку сплатити ПДВ по лоту №2 суперечить законодавству, яким передбачено звільнення від оподаткування податком на додану вартість операції з харчування дітей у дошкільних закладах, а тому підлягає визнанню недійсним згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України, як такий, що суперечить цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (ч. 1 ст. 203 ЦК України).
Вимогу про стягнення ПДВ в сумі 30 104,81 грн. обґрунтовує з посиланням на ч. 2 ст. 208 ЦК України.
Відповідач - ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради (відповідач 1) в поданому суду запереченні вказує, що вимога в частині визнання частково недійсним договору №150/03 від 12.03.2015 року із змінами внесеними у частині закупівлі Лоту 2 послуги з організації шкільного харчування учнів 5-11 класів (дітей, батьки яких перебувають в АТО), законодавчо необґрунтована, а тому просить в позові відмовити. При цьому зазначає, що спірний договір укладено за результатами проведених переговорів із-за відсутності конкуренції на відповідному ринку, оскільки Комбінат шкільного та студентського харчування був єдиним учасником, який надав пропозиції конкурсних торгів, тому враховуючи положення ч. 5 ст. 40 ЗУ "Про здійснення державних закупівель", умови договору про закупівлю не можуть відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (в т.ч. ціни за одиницю товару) передбачених процедурою закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, вичерпний перелік яких надано в цій нормі.
В підтвердження зазначеного в запереченні долучає пропозиції конкурсних торгів, в яких загальна вартість пропозиції по лоту 2 в сумі 265 216 грн. вказана з врахуванням ПДВ.
Відповідач Комбінат шкільного та студентського харчування (відповідач 2) в наданому суду поясненні вказує, що при виконанні договору у 2015 році керувався діючими нормативно-правовими документами і сплатив ПДВ з організації по харчуванню дітей 5-11 класів, батьки яких беруть участь в АТО, до державного бюджету за рахунок власних коштів.
Представник позивача подав заяву про затвердження мирової угоди від 21.06.2016 року укладеної між Луцькою міською радою та Виконавчим комітетом Луцької міської ради, ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради та Луцьким комбінатом шкільного та студентського харчування.
Дана мирова угода стосується позовної вимоги щодо стягнення ПДВ в сумі 30 104,81 грн.
Заяву позивача про затвердження мирової угоди розглянуто в судовому засіданні, сторонам роз'яснено наслідки затвердження мирової угоди та враховуючи їх думки суд затверджує мирову угоду, в зв'язку з чим припиняє провадження у справі на підставі п. 7 ст. 80 ГПК України в частині стягнення з відповідача 2 сплачену суму ПДВ в розмірі 30 104,81 грн.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 ЗУ "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у звязку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Враховуючи подану прокурором заяву №36-1909 вих.-16 від 21.06.2016 року, судовий збір в сумі 1 378,00 грн. сплачений прокуратурою Волинської області (платіжне доручення №810 від 30.05.2016 на суму 2 756,00 грн.) за вимогу про стягнення з відповідача-2 ПДВ в сумі 30 104,81 грн. підлягає поверненню з державного бюджету України.
Щодо вимоги про визнання недійним п. 3.1.2 договору №150/03 від 12.03.2015 (зі змінами згідно додаткових угод №1 від 14.12.2015, №2 від 31.12.2015) то дана вимога на думку суду є обґрунтованою і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, Луцькою міською радою з метою підтримки учасників антитерористичної операції та членів їх сімей рішенням від 27.08.2014 №63/9 (з наступними змінами згідно рішень міської ради від 24.09.2014 №64/1, від 20.03.2016 №5/23) затверджено Комплексну програму підтримки учасників антитерористичної операції та членів їх сімей - мешканців м. Луцька. Пунктом 2.2 Основних заходів Програми у частині надання соціально - гуманітарної допомоги (таблиця 1 до Комплексної програми) передбачено забезпечити безкоштовним харчуванням учнів загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів з числа дітей учасників бойових дій АТО, а відповідальним виконавцем визначено управління освіти Луцької міської ради.
Рішенням Луцької міської ради № 69/10 від 28.01.2015 "Про бюджет міста Луцька на 2015 рік" (з наступними змінами та доповненнями згідно рішень від №71/10 від 28.02.2015, №72/3 від 25.03.2015, №73/7 від 29.04.2015, №74/7 від 27.05.2015, №75/7 від 24.06.2015, №76/6 від 29.07.2015, №77/4 від 27.08.2015, №78/111 від 30.09.2-15, №79/1 від 06.10.2015, №80/2 від 28.10.2015, №1/7 від 03.12.2015, №2/34 від 24.12.2015) передбачено фінансування загальноосвітніх навчальних закладів для виконання заходів по ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради згідно Комплексної програми підтримки учасників антитерористичної операції та членів їх сімей - мешканців м. Луцька на 2015 рік в сумі 1246148,00 грн.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради №3-1 від 21.01.2015 "Про організацію та норми видатків на харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів міста на 2 семестр 2014 - 2015 навчального року" та №498-1 від 03.09.2015 "Про організацію та норми видатків на харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів міста на 1 семестр 2015 - 2016 навчального року" затверджено грошові норми видатків на організацію безкоштовного харчування учнів, в тому числі учнів з числа дітей учасників бойових дій АТО.
Отже, усі видатки на забезпечення безкоштовним харчуванням учнів загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів з числа дітей учасників у бойових дій АТО здійснюється за рахунок бюджету міста Луцька. Вказане також підтверджується інформацією Департаменту фінансів та бюджету Луцької міської ради №13.2-18/416 від 19.05.2016.
ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради з Комбінатом шкільного та студентського харчування 12.03.2015 укладено договір №150/03 (зі змінами згідно додаткових угод №1 від 14.12.2015, №2 від 31.12.2015) про закупівлю послуг Лот 2 - послуги з організації шкільного харчування учнів 5-11 класів (дітей, батьки яких перебувають в АТО) на загальну 265216 грн., в тому числі ПДВ на суму 44202,66 грн. (пункти 1.1., 3.1.2.). Загальна сума закупівлі згідно п. 3.1. угоди становить 2507934, 00 грн.
У відповідності до вимог підпункту 6.4.1. пункту 6.4. договору замовник має право здійснювати коригування суми лотів відповідно до відвідування учнями закладів у межах загальної суми договору.
Відповідно до платіжних доручень №1426 від 26.03.2015, №1483 від 08.04.2015,№1701 від 27.04.2015, №1948 від 13.05.2015, №1950 від 13.05.2015, №2326 від 27.05.2015, №2487 від 10.06.2015, №2380 від 25.06.2015, №3816 від 04.09.2015, №4026 від 23.09.2015, №4225 від 06.10.2015, №4644 від 28.10.2015, №5160 від 25.11.2015, №5535 від 23.12.2015, №5537 від 29.12.2015, №300 від 26.01.2016, №406 від 02.02.2016, №823 від 26.02.2016, №867 від 04.03.2016 ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради на виконання договору №150/03 від 12.03.2015 (зі змінами згідно додаткових угод №1 від 14.12.2015, №2 від) 31.12.2015) про закупівлю послуг Комбінату шкільного та студентського харчування перераховано кошти (код платежу КФК 07201, КЕКВ 2230) за послуги організації харчування в шкільних їдальнях для учнів 5-11 класів (дітей, батьки яких перебувають в АТО) в т.ч. податку на додану вартість у сумі 30 104,81 грн.
Перерахування коштів за Договором ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради підтверджується Луцьким міським управлінням державної казначейської служби України у місті Луцьку ГУ ДКС України у Волинській області (лист від 19.05.2016 №03-31/1001).
Згідно підпункту V підпункту 197.1.7 пункту 197.1., І статті 197 Податкового кодексу України (в редакції згідно з Законом №3609-VIІ від 07.07.2011) та п. 3 Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних Закладах, операції з надання звільняються від оподаткувння податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1161 від 02.02.2011 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №1 від 11.01.2012), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх та професійно - технічних навчальних закладах.
Пунктом 5 даного Порядку передбачено, що у загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання за рахунок бюджетних коштів здійснюється харчування учнів, яким згідно із Законом України "Про статус і соціальний захисті громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" гарантується пільгове харчування.
Згідно ч. 1 ст. 14, ст. 25 Закону України "Про освіту", ст. 21 Закону України "Про загальну середню освіту" органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції встановлюють, не нижче визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти мінімальних нормативів, обсяги бюджетного фінансування навчальних закладів системи освіти, що є комунальною власністю, та забезпечують фінансування витрат на їх утримання, здійснюють соціальний захист дітей, учнівської молоді, створюють умови для їх виховання, навчання і роботи відповідно до нормативів матеріально-технічного та фінансового забезпечення. Організація та відповідальність за харчування у навчальних закладах комунальної форми власності покладається на органи місцевого самоврядування, керівників навчальних закладів.
Учням (вихованцям) загальноосвітніх навчальних закладів може подаватися додатково соціальна допомога за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Утримання та розвиток матеріально-технічної бази загальноосвітніх навчальних закладів фінансуються за рахунок коштів засновників (власників) цих закладів (ч. 2 ст. 43 Закону України "Про загальну середню освіту", ч. 1 ст. 61 Закону України "Про освіту").
Аналізуючизазначені нормативно-правові акти слідує, що органи місцевого самоврядування вправі, здійснюючи фінансування загальноосвітніх навчальних закладів, самостійно забезпечувати харчування учнів інших категорій та передбачати на зазначену мету відповідні видатки з місцевих бюджетів.
У відповідності до п. 11 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетні кошти це належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету.
Таким чином, договір №150/03 від 12.03.2015 (зі змінами згідної додаткових угод №1 від 14.12.2015, №2 від 31.12.2015) про закупівлю послуг за державні кошти, а саме і послуги з організації шкільного харчування учнів 5 - 11 класів (дітей, батьки яких перебувають в АТО), в частині визначення суми податку на додану вартість укладений з порушенням вищевказаних норм Податкового кодексу України та Порядку надання послуг з харчування дітей.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересах держави і суспільства, його моральним засадам.
Статтею 217 ЦК України передбачено, що недійсність окремої частини правочину не має наслідків недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.
Виходячи із зазначеного, договір №150/03 від 12.03.2015 (зі змінами згідно додаткових угод №1 від 14.12.2015, №2 від 31.12.2015) про закупівлю послуг за Державні кошти, укладений між ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради та Комбінатом шкільного та студентського харчування, підлягає визнанню недійсним в частині п. 3.1.2, що стосується сплати ПДВ.
В пункті 5 мирової угоди сторони визначили, що будь-які витрати пов'язані із судовим розглядом справи № 02/903/392/16, що існують, виникатимуть чи можуть виникнути після затвердження судом умов ОСОБА_5 угоди, покладаються на Позивача.
Виходячи із зазначеного витрати по сплаті судового збору по вимозі про визнаннінедійсним п. 3.1.2 договору №150/03 від 12.03.2015 (зі змінами згідно додаткових угод №1 від 14.12.2015, №2 від 31.12.2015), суд покладає на позивача Луцьку міську раду та Виконавчий комітет Луцької міської ради.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 22, 44, 49, 82 - 85, п. 7 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Визнати недійсним п. 3.1.2 договору №150/03 від 12.03.2015 (зі змінами згідно додаткових угод №1 від 14.12.2015, №2 від 31.12.2015) укладений між ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради та Комбінатом шкільного та студентського харчування про закупівлю послуг в частині сплати податку на додану вартість в частині лоту - 2 (265 216 грн.)
2. Стягнути з Луцької міської ради та Виконавчого комітету Луцької міської ради (вул. Б. Хмельницького, 19, м. Луцьк, Волинська область 43000, код ЄДРПОУ 34745204, 04051327) в користь прокуратури Волинської області (Винниченка, 15, м. Луцьк, Волинська область, 43000, код ЄДРПОУ 02909915) судовий збір в сумі 1 378,00 грн.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Припинити провадження у справі в частині стягнення з Комбінату шкільного та студентського харчування на користь місцевого бюджету м. Луцька сплачену суму ПДВ у розмірі 30 104,81 грн., у зв'язку з затвердженням мирової угоди від 21.06.2016 року.
5. Затвердити мирову угоду укладену між Луцькою міською радою та Виконавчим комітетом Луцької міської ради, в особі першого заступника Луцького міського голови ОСОБА_6, ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_7, Луцьким комбінатом шкільного та студентського харчування, в особі заступника головного бухгалтера ОСОБА_8, в слідуючій редакції:
" Ми, Луцька міська рада та виконавчий комітет Луцької міської ради, в особі першого заступника Луцького міського голови ОСОБА_6, який діє на підставі ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні (далі - "Позивачі") та ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_7, що діє на підставі Положення про управління освіти (надалі - "Відповідач 1) та Луцький комбінат шкільного та студентського харчування, в особі заступника головного бухгалтера ОСОБА_8, що діє на підставі Статуту (надалі іменується "Відповідач 2"), що є сторонами у справі № 02/903/392/16 за позовом Першого заступника Луцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Луцької міської ради та виконавчого комітету Луцької міської ради до ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради та Комбінату шкільного та студентського харчування про стягнення 30104.81 грн., домовились про укладення мирової угоди та закінчення провадження у справі на зазначених умовах:
1. Відповідачі визнають, що їх заборгованість перед Позивачами на момент укладення цієї ОСОБА_5 угоди становить 30104, 81 грн. та відповідає відомостям, які викладені в матеріалах справи № 02/903/392/16 за позовом Першого заступника Луцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Луцької міської ради та виконавчого комітету Луцької міської ради до ОСОБА_1 освіти Луцької міської ради та Комбінату шкільного та студентського харчування про стягнення 30104,81 грн.
2. Відповідач 2 гарантує, що в термін до 31 грудня 2016 р., з моменту затвердження цієї ОСОБА_5 судом, визнана Відповідачами заборгованість в сумі 30104,81 грн. буде в повному обсязі виплачена в користь Позивачів, шляхом перерахування в користь місцевого бюджету м. Луцька.
4. Позивачі заявляють, що з моменту підписання цієї ОСОБА_5 угоди та у випадку належного її виконання не матимуть жодних майнових претензій до Відповідача 2 з приводу заборгованості, погашення якої є предметом цієї ОСОБА_5.
5. Позивачі і Відповідачі домовилися, що будь-які витрати, пов'язані із судовим розглядом справи № 02/903/392/16, що існують, виникатимуть чи можуть виникнути після затвердження судом умов цієї ОСОБА_5 угоди, покладаються на Позивача.
6. Позивачі та Відповідачі заявляють, що ні в процесі укладення цієї ОСОБА_5 угоди, ні в процесі виконання її умов не були, не будуть і не можуть бути порушені права будь-який третіх осіб, в тому числі держави.
7. Провадження у справі підлягає закриттю, сторони ознайомлені із процесуальними наслідками вчинюваної дії, діють свідомо."
Повний текст рішення складено
24.06.2016
СуддяС. В. Костюк