УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "16" липня 2009 р.Справа № 8/37-НМ
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Давидюка В.К.
судді
за участю представників сторін
від позивача Самойленко Л.М. - дов. №9/1599 від 12.05.09р.
від відповідача не з'явився
від третьої особи: не з'явився
прокурор: Бугайов С.В. - посв. №86
Розглянув справу за позовом Новоград-Волинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Новоград-Волинської міської ради (м. Новоград-Волинський)
до Приватного підприємця ОСОБА_2 (м. Новоград-Волинський)
за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача: Відділ держкомзему в м. Новоград-Волинському (м. Новоград-Волинський)
про зобов'язання вчинити певні дії
Спір розглядається в більш тривалий термін, ніж передбачено ч.1 ст. 69 ГПК України за погодженням сторін у відповідності до ч.4 ст. 69 ГПК України.
Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом про зобов'язання відповідача привести у придатний стан земельну ділянку площею 20 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Новоград-Волинський, АДРЕСА_2 та повернути її за належністю Новоград-Волинській міській раді.
Представник позивача та прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представники відповідача та третьої особи в засідання суду не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені вчасно і належним чином.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Під час проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства 08.12.2008 року інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області було встановлено, що приватний підприємець ОСОБА_2 самовільно зайняв та використовує земельну ділянку площею 20 кв. м. по АДРЕСА_2 в м. Новоград-Волинський із земель громадської та житлової забудови, де почав будівництво тимчасового торгівельного павільйону - кіоску, без правовстановлюючих документів. За наслідками перевірки було складено акт від 08.12.08р. (а.с.6).
Відповідно до статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать:
а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання; розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель; виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям; дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель; дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків; додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю;
б) внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо: приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель; обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог земельного законодавства України; припинення будівництва та експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків; припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону;
в) одержання в установленому законодавством порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань;
г) видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів;
ґ) участь у розробці нормативно-правових актів з питань державного контролю за використанням та охороною земель;
д) вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам;
е) вирішення інших питань відповідно до закону.
Статтею 10 вищезазначеного закону передбачено, що повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель. Зокрема, частина 1 цієї статті передбачає, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до міліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
У відповідності до ст.ст. 6, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області 08.12.08р. приватному підприємцю ОСОБА_2 приписано в термін до 08.01.2009 року звільнити самовільно зайняту земельну ділянку або виготовити правовстановлюючі документи. Даний припис належить до обов'язкового виконання (а.с.7).
Відповідно до ч.1 ст. 144 Земельного кодексу України, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор по використанню та охороні земель складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор по використанню та охороні земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.
09.01.09р. проведено повторну перевірку дотримання вимог земельного законодавства, під час якої встановлено, що вимоги винесеного припису від 08.12.2008 року не виконані, про що складено акт перевірки від 09.01.09р. (а.с.8).
На підставі даного акту управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області винесено новий припис №040/182 від 09.01.2009 року, яким зобов'язано ПП ОСОБА_2 в термін до 09.02.2009 року звільнити самовільно зайняту земельну ділянку (а.с.9).
Статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів, ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації, вчинення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі ст.ст. 53-1, 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 125 Земельного кодексу України, управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області 09.01.09р. складено протокол про адміністративне правопорушення (а.с.10), а на його основі - 10.01.09р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель винесено постанову №040/1 про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн. (а.с.11).
Новоград-Волинською міжрайонною прокуратурою встановлено факт самовільного зайняття підприємцем ОСОБА_2 земельної ділянки площею 20 кв. м. по АДРЕСА_2 в м. Новоград-Волинський із земель громадської та житлової забудови, де почав будівництво тимчасового торгівельного павільйону - кіоску без правовстановлюючих документів.
Відповідач не виконав вимоги управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Житомирській області, а саме: оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку або її звільнити.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації; приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст.126 ЗК України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
Згідно ст. 96 Земельного кодексу та ст. 35 Закону України "Про охорону земель" землекористувачі, в тому числі орендарі земельних ділянок, при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства України, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та на родючість грунтів, забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні, не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.
14.11.2007 року рішенням № 396 виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради дозволено ПП ОСОБА_2 встановити тимчасовий торгівельний павільйон - тимчасовий торгівельний кіоск з продажу продовольчих товарів по вул. Вокзальна, № 17-Ж після оформлення права користування земельною ділянкою, у відповідності до виготовленої та погодженої у встановленому порядку проектної документації з отриманням дозволу на виконання будівельних робіт у міській інспекції ДАБК (а.с. 5).
Проте, правовстановлюючі документи на зазначену вище земельну ділянку у відповідача відсутні, що свідчить про самовільне зайняття вказаної земельної ділянки.
Згідно ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
Враховуючи те, що відповідач використовує земельну ділянку без належним чином оформлених правовстановлюючих документів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача, оскільки він спонукав прокурора звернутись з позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Приватному підприємцю ОСОБА_2 (11700, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) привести у придатний стан земельну ділянку площею 20 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Новоград-Волинський, АДРЕСА_2 та повернути її за належністю Новоград-Волинській міській раді (11700, Житомирська область, м.Новоград-Волинський, вул. Шевченка, 16, код 22060617).
3. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_2, 11700, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1:
- в доход Державного бюджету України - 85,00 грн. державного мита;
- в доход Державного бюджету України - 118,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31218259703002 в УДК в м.Житомирі, код ЄДРПОУ 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050000).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та оформлення у відповідності з вимогами ст. 84 ГПК України.
СуддяДавидюк В.К.
Дата підписання:______
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу
3 - відповідачу
4 - третій особі
5,6 - прокурору