Справа № 405/949/16-а
Провадження №2-а/405/12/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 травня 2016 року Ленінський районний суд м.Кіровограда у складі:
головуючого судді Іванової Л.А.
при секретарі Шумейко Ю.В., Береді Я.І.
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_1 в інтересах позивача звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді, в якому просив визнати протиправною бездіяльність УПФ України в м.Кіровограді при здійсненні позивачу перерахунку пенсії з 01 вересня 2015 року та незаконного зменшення розміру виплачуваної суми індексації; а також просив зобов'язати відповідача негайно поновити з 01 вересня 2015 року виплату індексації в розмірі 179, 36 грн. на місяць, здійснити індексацію за 2015 рік, підвищити загальний розмір пенсії за віком на 13% відсотків та здійснити перерахунок і виплатити підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та судових рішень, з урахуванням виплачених відсотків.
На обгрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач ОСОБА_3 є пенсіонером, ветераном праці та дитиною війни, перебуває на обліку в УПФ України в м.Кіровограді та отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», загальний трудовий стаж становить 42 роки 2 місяці 13 днів. Відповідно до п.1 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначені за цим Законом пенсії індексуються за законодавством про індексацію грошових доходів населення.
Крім того, відповідно до положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» позивач має право на пільги та соціальні гарантії, передбачені зазначеним Законом, зокрема, відповідно до ст.6 Закону дітям війни пенсії підвищуються на 30% відсотків мінімальної пенсії за віком, однак зазначена соціальна гарантія не виконується, не зважаючи на судові рішення, які набрали законної сили, зокрема, постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2011 року та остаточне рішення Європейського суду з прав людини №36762/06 від 31 липня 2014 року у справі «Штефан та інші проти України», а так само, не виконуються і судові рішення, що є порушенням ст.124 Конституції України та ст.46 Конвенції.
Представник позивача також зазначив, що з січня, 2012 року, підвищення до пенсії дітям війни виплачувалося в розмірі 7% відсотків від встановлених розмірів мінімальної пенсії за віком. За озвученою Урядом заявою з 01 вересня 2015 року пенсії мають бути підвищені на 13% відсотків, а розмір мінімальної пенсії встановлений в розмірі 1 074 грн. на місяць. Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту існуючих прав і свобод. З 01 вересня 2015 року УПФ України в м.Кіровограді провело позивачу перерахунок пенсії, при здійсненні якого розмір призначеної пенсії залишився незмінним, крім того, у зв'язку із встановленням нового розміру мінімальної пенсії за віком перерахунку підлягають доплата за понаднормований стаж та підвищення як «дитині війни», яка також залишена без перерахунку. До 01 вересня 2015 року підвищення виплачувалося в розмірі 7% відсотків від мінімальної пенсії за віком, тобто 66,43 грн. З 01 вересня 2015 року підвищення має виплачуватися в розмірі 75,18 грн., а не 66,43 грн.
Відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» пенсія має своєчасно індексуватись, для обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації (101%), підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією має здійснюватися з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому опубліковано індекс споживчих цін. Разом з тим вимоги зазначеного Закону постійно порушуються відповідачем, більше того, після здійснення перерахунку пенсії, розмір виплачуваної індексації з 01 вересня 2015 року було безпідставно зменшено з 179,36 грн. до 150,61 грн.
Ухвалою суду від 10 травня 2016 року залучено до участі в справі в якості правонаступника відповідача УПФ України в м.Кіровограді, - Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області.
Представник позивача під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримав, з підстав, зазначених в позові, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце судового розгляду справи, подав письмові заперечення на адміністративний позов та клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача. На обгрунтування заперечень зазначив, що 17 вересня 2015 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення Змін до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», яким передбачено підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати з 01 вересня поточного року. Зокрема, Законом передбачено підвищення соціальних виплат і пенсій з вересня, зріс розмір прожиткового мінімуму із 949 до 1 074 грн., відповідно підвищилися всі складові тих виплат, що розраховуються від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, при цьому, розмір підвищення для більшості пенсіонерів буде індивідуальним і залежатиме від стажу та обсягу заробітної плати, з якої його розраховували. Щодо пенсійних виплат позивача, то розмір пенсії їй підвищено на 14,3 грн., при цьому, на цю ж суму зменшена сума індексації та встановлена фіксована сума індексації в розмірі 151,86 грн. Розмір пенсії складає 1 987,21 грн. Тим самим, підвищення на 13% стосувалося тільки мінімальної пенсії.
Крім того, Верховна Рада України, доповнивши пунктом 4 Розділ 7 «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету України, та на виконання зазначеного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 від 06 липня 2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року. Пунктом 6 зазначеної Постанови «дітям війни» до пенсії встановлено підвищення в розмірі 49,80 грн. В грудні, 2011 року Постановою Кабінету Міністрів України №1381 « Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» «дітям війни» доплата до пенсії проводиться в розмірі 7% прожиткового мінімуму встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, з 25.03.2014 року встановлена стала сума надбавки «дітям війни», що становить 66,43 грн. В свою чергу, позивач посилається на норму ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за якою передбачено, що пенсії «дітям війни» підвищуються на 30%, та яка вже не діє понад два роки.
Окрім того, представник відповідача зазначив, що відповідно до норм Закону України від 06 лютого 2003 року №491-4 та п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078, проводилась індексація пенсії. Позивачу сума індексації була зменшена до суми 151,86 грн., так як було збільшено основний розмір пенсії на 14,3 грн. складову суми за понаднормований стаж (208,78-194,48 = 14,3 грн.).
Заслухавши представника позивача, враховуючи письмові заперечення проти позову представника відповідача, дослідивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та їх часткове задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Положення ст.6 КАС України є реалізацією ч.1 ст.55 Конституції України, яка визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, у разі, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є пенсіонером, ветераном праці та має статус «дитина війни», перебуває на обліку в Кіровоградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Загальний трудовий стаж становить 42 роки 2 місяці 13 днів.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 17 вересня 2015 року передбачено підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, зокрема, з 01 вересня 2015 року. Так, прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць у розмірі з 01 січня 2015 року для осіб, які втратили працездатність, становить 949 грн., а з 01 вересня 2015 року - 1 074 грн. З 01 січня 2015 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі:з 1 січня - 1218 грн., з 1 вересня - 1378 грн.;у погодинному розмірі: з 1 січня - 7,29 грн., з 1 вересня - 8,29 грн.
Відповідно до повідомлення УПФ України в м.Кіровограді позивачу ОСОБА_2 з 01 вересня 2015 року призначено (перераховано) пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу 42 роки 2 місяці 13 днів, та розмір пенсії з 01 вересня 2015 року становить 1 987 грн. 21 коп.
Згідно з довідкою УПФ України в м.Кіровограді №2789 від 20.10.2015 року та розпорядженням №149857 від 11.01.2016 року ОСОБА_2 значиться на обліку в УПФ України в м.Кіровограді і з 01.09.2015 року одержує пенсію в розмірі 1 987 грн. 21 коп., яка складає: основний розмір пенсії 1 456 грн. 36 коп., доплата за понаднормований стаж - 236 грн. 28 коп., підвищення по ст.42 з 01.03.2011 року - 44,32 грн., з 01.03.2012року - 31,96 грн., розмір пенсії за віком з 20% ростом заробітної плати 1 768 грн. 92 коп., підвищення «дітям війни» - 66,43 грн., фіксована індексація - 151,86 грн.
Відповідно до п.1 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначені за цим Законом пенсії індексуються за законодавством про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про індексації грошових доході населення» в редакції Закону від 6 лютого 2003 року N491-IV, який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно з Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Стаття 4 зазначеного Закону в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, визначає підстави для проведення індексації, за якими, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (ч.1 ст.4 Закону). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Згідно з пунктом 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першою числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
При цьому, відповідно до пункту 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Пунктом 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів ромадян наведений у додатку №2 Порядку.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється новее обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Тобто, пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення регулюються правовідносини у раз іпідвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення. За правилами частини 2 цієї ж статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час судового розгляду справи представник позивача навів розрахунки, які не спростовано відповідачем, та за якими із 01 вересня 2015 року підвищено пенсії, призначені за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 13%, у зв'язку з чим розмір мінімальної пенсії за віком з 01 вересня 2015 року складає 1 074 грн., на підставі чого призначений позивачу розмір пенсії за віком, що становить 1 456 грн. 36 коп., має бути збільшено на 13%, та має становити 1 456, 36 грн. х 13% /100 = 189, 3268 грн., після чого розмір пенсії за віком має складати 1 645, 6868 грн. = 1 456,36 грн. + 189,3268 грн. У зв'язку з підвищенням мінімальної пенсії за віком є необхідним здійснити перерахунок за понаднормативний стаж та підвищення дітям війни, які з 01 вересня 2015 року мають виплачуватися в наступних розмірах: за понаднормативний стаж - 1074 грн. х 22 /100 = 236, 2800 грн., підвищення як дитині війни - 1074 грн. х 7% / 100 = 75,1800 (виплачується в розмірі 7% від мінімальної пенсії за віком). Таким чином загальний розмір пенсії за віком має складати 1645, 6868 грн. + 236, 2800 грн. = 1 881, 9662 грн. з урахуванням підвищень за ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком має бути 1 958, 2468 грн. - (1881, 9668 + 44,32+ 31,96), а не 1 768, 92 грн., як визначив відповідач. З урахуванням індексації та підвищення як «дитині війни» пенсія позивачу з 01.09.2015 року має складати в розмірі 2 212 грн. 79 коп. - 1958, 2468 грн. + 179, 36 (фіксований розмір індексації) + 75,18 грн. = 2 212,7868 грн. Крім того, враховуючи, що позивач, відповідно до положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на пільги та соціальні гарантії, передбачені зазначеним Законом, і, зокрема, ст.6 Закону, за якою її пенсія як «дитині війни» має підвищуватися на 30% відсотків мінімальної пенсії за віком, а також судовим рішенням - постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2011 року, яка набрала законної сили, що становить 1074 х30% /100 = 322, 20 грн. загальний розмір пенсії за розрахунками представника позивача має виплачуватися позивачу з 01 вересня 2015 року в розмірі 2 459, 80 грн. - (1958, 2468 грн. + 179,36 грн. + 322,2 грн.)
З огляду на викладене вище, судом відзначається, що відповідачем не доведена правомірність дій при перерахунку позивачу пенсії з 01.09.2015 року, при цьому, суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, зазначені в письмових запереченнях про те, що розмір пенсії позивачу підвищено на 14,3 грн., та на цю ж суму зменшено розмір індексації та встановлена фіксована сума індексації в розмірі 151,86 грн., та вважає, що зазначені дії відповідача при перерахунку позивачу пенсії порушують конституційні права позивача на збільшений розмір пенсії, передбачені ст.ст. 62, 64 Конституції України, при цьому, також враховує, що представником позивача під час судового розгляду справи в повному обсязі доведено обставини, на яких грунтуються вимоги позивача в частині вимог про поновлення з 01.09.2015 року виплату фіксованого розміру індексації в сумі 179 грн. 36 коп., проведення індексації пенсії позивачу за період 2015 року, та проведення позивачу перерахунку пенсії за віком з урахуванням підвищення до пенсії на 13%, визнавши незаконною бездіяльність відповідача при здійсненні ОСОБА_2 перерахунку пенсії з 01 вересня 2015 року та зобов'язавши відповідача Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 вересня 2015 року, з урахуванням підвищення загального розміру пенсії за віком на 13% відсотків, поновити ОСОБА_2 з 01 вересня 2015 року виплату фіксованого розміру індексації в сумі 179 грн. 36 коп., провести індексацію пенсії за 2015 рік, та провести необхідні виплати з урахуванням виплачених сум пенсії за вказаний період.
Позивачем пред'явлено також вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 01 вересня 2015 року перерахунок та виплатити підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та з урахуванням судових рішень, з приводу чого судом відзначається наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 та є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має відповідний статус «Дитина війни», що підтверджується відповідним посвідченням.
Крім того, встановлено, що постановою колегії суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2011 року (Справа №2а-460/10/1111) визнано протиправною бездіяльність УПФ України в м.Кіровограді щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_2 підвищення пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за періоди з 07 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року в розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком; зобов'язано УПФ України в м.Кіровограді здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 підвищення пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за періоди з 07 грудня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року в розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком, з урахуванням різниці, яка була виплачена в ці періоди.
Відповідно до ст.255 КАС України постанова, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судом також встановлено, що на виконання зазначеного вище судового рішення відповідач прийняв розпорядження від 25.05.2011 року, за яким позивачу ОСОБА_2 було проведено перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги як особі, що має статус дитини війни, в розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 07 грудня 2008 року по 31.12.2008 року та з 01.01.2009 року.
Крім того, встановлено, що відповідно до пункту 7 Закону України Закону «Про до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4 такого змісту: «4. Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ВідомостіВерховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 з наступнимизмінами), статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (ВідомостіВерховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».
На виконання вказаного закону прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», якою, п.6, зокрема, установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 гривні.
Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28 грудня 2011 року №1381 дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 7% відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» від 25 березня 2014 року №112 внесено зміни в п.4 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28 грудня 2011 року №1381 , зокрема, у пункті 4:в абзаці першому цифру і слова "7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність" замінено цифрами і словом "66,43 гривні".
Відповідно до п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» норми і положення статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 4, ст. 94 із наступними змінами),застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Крім того, відповідно до чинної редакції ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зміни в яку внесено згідно з Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з повноважень Верховної Ради України та функцій Кабінету Міністрів України, Конституційний Суд України вказав на те, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема, питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до пункту 24 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України закон про Державний бюджет України - закон, який затверджує Державний бюджет України та містить положення щодо забезпечення його виконання протягом бюджетного періоду.
Згідно зі статтею 3 Бюджетного кодексу України Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Отже, враховуючи офіційне роз'яснення права Кабінету Міністрів України щодо встановлення розмірів соціальних виплат, яке надано Конституційним Судом України, положень Бюджетного кодексу України, якими визначено такі поняття як «закон про Державний бюджет України», «бюджетний період», суд приходить до висновку про те, що таке право як встановлення розмірів соціальних виплат, Кабінету Міністрів України повинно надаватися Верховною Радою України у кожному бюджетному періоді шляхом відображення такого права у Законі України про Державний бюджет України на відповідний рік.
З огляду на викладене вище судом відзначається, що з липня, 2011 року пенсійна справа ОСОБА_2 в частині виплати позивачу підвищення до пенсії як «дитині війни» відповідачем була приведена у відповідність до норм чинного на той час пенсійного законодавства та розрахунок підвищення до пенсії як «дитині війни» проводився відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745„Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" в розмірі 49 грн. 80 коп., в подальшому, на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28 грудня 2011 року №1381 в розмірі 7% відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність, та з 25 березня 2014 року з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» від 25 березня 2014 року №112, в розмірі 66 грн. 43 коп.
При цьому, виходячи також з положень ч.2 ст.11 КАС України, за якими суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до вимог КАС України, і не може виходити за межі позовних вимог, положень ч.2 ст.5 КАС України, за якими провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи, судом також відзначається, що підвищення до пенсії як «дитині війни» позивачу ОСОБА_2 з 01 вересня 2015 року здійснюється відповідачем на підставі визначеної постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28 грудня 2011 року сталої надбавки підвищення до пенсії як «дитині війни» в розмірі 66 грн. 43 коп., при цьому, судом відзначається, що не проводиться перерахунок, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.09.2015року дітям війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за яким надбавка залишається до виплати в розмірі - 66,43 грн.
З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку про відмову позивачу в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу з 01 вересня 2015 року підвищення до пенсії у розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за їх безпідставністю.
Відповідно до ст.94 КАС України, вирішуючи питання щодо судових витрат по справі, враховуючи, що позивача ОСОБА_2 судом було звільнено від сплати судового збору, судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 69, 71, 94, 158-163, 167, 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати незаконною бездіяльність Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області при здійсненні ОСОБА_2 перерахунку пенсії з 01 вересня 2015 року.
Зобов'язати Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 вересня 2015 року, з урахуванням підвищення загального розміру пенсії за віком на 13% відсотків, поновити ОСОБА_2 з 01 вересня 2015 року виплату індексації пенсії в розмірі 179 грн. 36 коп., провести індексацію пенсії за 2015 рік, здійснивши перерахунок та виплату з урахуванням виплачених сум пенсій за вказаний період.
В задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_2, - відмовити.
Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Кіровограда шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду
м. Кіровограда Л.А. Іванова