Постанова № 58559051, 15.06.2016, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.06.2016
Номер справи
759/4805/16-а
Номер документу
58559051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/4805/16-а

пр. № 2-а/759/135/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2016 року Святошинський районний суд м. Києва

в складі: головуючого-судді Петренко Н.О.

при секретарі Рагімовій Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об`єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

встановив:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом про визнання дій протиправними, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки Генеральної прокуратури України від 26.02.2016р. № 18-297зп про середню місячну заробітну плату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) з розрахунку 90% від розміру місячної заробітної плати за останні 60 календарних місяців перед звільненням з роботи без обмеження її максимального розміру, починаючи з 26.02.2016р., з урахуванням раніше проведених виплат. Мотивує свої вимоги тим, що він з січня 2002р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва як отримувач пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991р. (в редакції від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ) в розмірі 80% від суми заробітної плати. Листом від 29.02.2016р. відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії мотивуючи тим, що з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» та інших законодавчих актів. Позивач вважає відмову відповідача необґрунтованою та незаконною, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, мотивуючи тим, що позивач перебуває на обліку в Управлінні з 09.01.2002р.та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії розрахований відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991р. та становить 90% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених вищевказаним законом. У зв`язку з підвищенням заробітної плати на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» 26.02.2016р. позивач звернувся з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо перерахунку пенсії в розмірі та відсотках від суми місячної заробітної плати, виходячи з довідки Генеральної прокуратури України № 18-297зп від 26.02.2016р., що була долучена до заяви. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VІІІ у разі неприйняття до 01 червня 2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів, в т.ч. Закону України «Про прокуратуру». Таким чином підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу на даний час немає. Просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до положень Конституції України, найвищою соціальною цінністю України є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави(ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними(ст.21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (ст. 22).

За змістом положень ч.ч.2, 3 ст. 22 Конституції України конституційні права гарантуються, а держава повинна утримуватися від прийняття будь-яких актів, які призводили б до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 позивачу призначений вид пенсії за вислугою років з 09.01.2002р. довічно.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 09.01.2002р.

У відповідь на заяву позивача 26.02.2016р. до управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про перерахунок пенсії за вислугу років відповідач листом від 29.02.2016р. відмовив позивачу в перерахунку пенсії мотивуючи тим, що з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів, в т.ч. Закону України «Про прокуратуру».

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 року № 505 була підвищена заробітна плата працівника прокуратури.

Відповідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" встановлені умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих.

Згідно частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011р., внесені зміни до статті 50-1 Закону "Про прокуратуру" та змінений у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, а саме: "Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків, а з 01.05.2014 року в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".

Не зважаючи на те, що положення щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність, частини 13, 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", якими передбачений перерахунок пенсії, змін не зазнали у зв'язку з Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Приписами частини 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 18 статті 50-1 зазначеного вище Закону України передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Виходячи з наведеного суд вважає, що внесені зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зазнали.

З урахуванням вищезазначеного суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто в даних спірних правовідносинах у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку

Згідно зі ч.ч.1, 2 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, щомісячна пенсія є формою соціального забезпечення громадян. Тобто фактично ця щомісячна пенсія є формою реалізації конституційного права громадян.

Як зазначено в п.3.2 Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Враховуючи вищезазначене, перевіривши наявні докази суд прийшов до висновку що дії, вчинені відповідачем по справі, суперечать зазначеним нормам законодавства, що свідчить про їх протиправність та порушення прав та інтересів позивача.

В задоволенні вимоги про стягнення судового зборгу з державного бюджету на користь позивача суд відмовляє.

На підставі викладеного та керуючись вимогами ст. ст. 7-11,69-71,94,158-163,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Правобережного об`єднаного Управління Пенсійного фонду України в м.. Києві щодо відмови позивачу в перерахунку розміру пенсії за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-297зп від 26.02.2016р.

Зобов`язати Правобережне об`єднане Управління Пенсійного фонду України в м.. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-297зп від 26.02.2016р. про середню місячну заробітну плату з розрахунку 90% від розміру місячної заробітної плати позивача за останні 60 календарних місяців перед звільненням з роботи без обмеження її максимального розміру, починаючи з 26.02.2016р. з урахуванням раніше проведених виплат.

В задоволенні іншої позовної вимоги відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: