Справа №295/7611/16-а
Категорія 87
2-а/295/280/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.06.2016 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду міста Житомира Перекупка І.Г. розглянувши одноособово у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним вище позовом у порядку адміністративного судочинства в якому просить визнати відмову с у здійсненні перерахунку призначеної пенсії державного службовця та зобов'язати Житомирське об'єднане Пенсійного фонду України в Житомирській здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 90 відсотків заробітної плати за останнім місцем роботи, виходячи з розміру заробітної плати керівника апарату апеляційного суду Житомирської області, визначеної в довідці апеляційного суду Житомирської області за № 3-304/497/16 від 17.05.2016 року, а також стягнути з відповідача витрати, пов'язані із розглядом справи.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач подав заперечення проти позову, у яких просив відмовити в задоволенні позову.
Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.
Суддею встановлено, що гр. ОСОБА_1 перебуває на обліку відповідача та отримує із серпня 2003 року пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітку.
Позивач 18.05.2016 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів згідно Постанови КМУ № 644 від 02.09.2015 року, додавши довідку апеляційного суду Житомирської області за № 3-304/497/16 від 17.05.2016 року.
Із листа відповідача від 24.05.2016 вих. № 99/Д-8 вбачається, що позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.
Також, відповідачем повідомлено, що відповідно до п. 5 розділу III «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У звязку із цим, із 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються:
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Статтею 33 вказаного вище Закону "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Також, державним службовцям надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, яка відповідно до статей 1 та 2 Закону України " Про оплату праці" входить до системи оплати праці, а тому має бути враховано при призначенні пенсії чи її перерахунку.
Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Таким чином, на переконання судді, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.
Окрім цього, суддя вважає помилковим посилання відповідача як на одну з підстав відмови, що «відповідно до п.5 «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування»», а тому, з 01 червня 2015 року забороняється здійснювати перерахунок пенсій, що були призначені відповідно до зазначених Законів.
Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, положення п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону № 213 від 02.03.2015 року стосуються порядку призначення пенсії прокурорам, слідчим, державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім цього, в тексті вказаного Закону чітко визначено «з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України».
Отже суддя вважає безпідставним посилання відповідача у рішенні про відмову в перерахунку пенсії на те, що в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213 з 01.06.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються, оскільки в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло ще при призначенні пенсії.
На підставі викладеного вище, керуючись 41, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8, 9,11, 17, 18, 55, 71, 94, 161-163, 183-2 КАС України суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2016 року, виходячи з 90% суми заробітної плати державного службовця за останнім місцем роботи, виходячи з розміру заробітної плати керівника апеляційного суду Житомирської області, визначеної у довідці апеляційного суду Житомирської області за № 3-304/497/16 від 17.05.2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя І.Г. Перекупка