Постанова № 58551351, 17.06.2016, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
17.06.2016
Номер справи
635/3470/16-а
Номер документу
58551351
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 635/3470/16-а

Провадження по справі № 2-а/635/48/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2016 року Харківський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді - Шинкарчука Я.А.,

при секретарі судових засідань - Шарапато А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Покотилівка Харківського району Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дії неправомірними та зобов'язання провести певні дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського районного суду Харківської області із адміністративним позовом (з урахуванням уточнення), в якому просить:

-визнати протиправним рішення Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 17.12.2015 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 щодо включення до розрахунку при перерахунку пенсії за віком державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсацій за невикористану відпустку;

-зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком як державному службовцю згідно з довідки від 16.12.2015 року №0744/133 виданої Харківською обласною державною адміністрацією та довідки від 16.12.2015 року №8530/03 виданої Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про складові заробітної плати за останні 24 календарні місці роботи в ранзі державного службовця перед зверненням по перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати суми - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку, зазначених у колонці «інші виплати» на суму 11812 грн. 22 коп. ( одинадцять тисяч вісімсот дванадцять гривень двадцять дві копійки) із збереженням 90% з дня проведення перерахунку 16.12.2009 р.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначає про те, що з 20.12.2004 року він перебуває на обліку в Харківському об'єднану управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію як державний службовець. 16 грудня 2015 року позивача звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, так як при призначенні пенсії ці витрати були включені до довідок про заробітну плату позивача. Рішенням Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 17.12.2015 було відмовлено в даному перерахунку з посиланням на норму ст. 33 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державні службі та інших надбавок і відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок здійснюється у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Проте, позивач не погоджується із вказаним рішення, яке і оскаржує у вказаному позові.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 20 квітня 2016 року у вказаній справі у відповідності до ст. 183-2 КАС України відкрито скорочене провадження. У зв'язку із надходженням до суду 10 травня 2016 року заяви від відповідача про заміну сторони в адміністративній справі, ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 16 травня 2016 року призначено справу до судового розгляду за загальними правилами адміністративного судочинства.

Позивач в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав до суду заяву, в якій вказав, що підтримує адміністративний позов (з урахування уточнення) в повному обсязі та просить розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. В матеріалах справи міститься письмове заперечення на адміністративний позов, в якому зазначено, що позовні вимоги управління вважає необґрунтованими з посилання на наступне. Позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 20.12.2004 року. 16 грудня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до управління з письмовою заявою щодо перерахунку пенсії з урахуванням більшого заробітку та інших виплат, та надав до управління довідки від 16.12.2015 року №0744/133 виданої Харківською обласною державною адміністрацією та довідки від 16.12.2015 року №8530/03 виданої Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про складові заробітної плати за останні 24 календарні місці роботи в ранзі державного службовця перед зверненням по перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Управління, розглянувши заяву позивача від 16.12.2015 року, відмовило в проведенні перерахунку пенсії позивача із заробітної плати з урахуванням інших виплат згідно з вказаними вище довідками, виходячи з наступного. Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ч. 6 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. За приписами частини 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія призначається від сум саме заробітної плати, а не будь-яких виплат. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та сума індексації до складу заробітної плати державного службовця не входить, то обчислення пенсії позивача з їх урахуванням суперечить положенням статті 37 Закону України «Про державну службу».

Враховуючи, що розгляд справи відбувся у відсутність сторін, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази у їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративних судів віднесена перевірка, чи вчинені дії суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

У відповідності до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно ч.1ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що позивачу з 16 грудня 2009 року призначена пенсії за віком на умовах Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати державного службовця.

При нарахуванні пенсії позивачу управлінням Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області не була врахована матеріальна допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та компенсація за невикористану відпустку.

16 грудня 2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 16.12.2015 року №8530/03, виданою Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про складові заробітної плати за останні 24 календарні місці роботи в ранзі державного службовця перед зверненням по перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак згідно з рішенням Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 17.12.2015 відповідачу відмовлено в проведені перерахунку пенсії із заробітної плати з урахуванням інших виплат, оскільки такі виплати не входять до суми заробітної плати, з якої призначається пенсія державним службовцям. Згідно зі ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. До числа інших надбавок інші виплати не відносяться.

Як вбачається із довідки від 16.12.2015 року №0744/133, виданої Харківською обласною державною адміністрацією, про складові заробітної плати за останні 24 календарні місці роботи в ранзі державного службовця перед зверненням по перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на всі виплати, що включені в довідку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, при цьому сума заробітної плати становить 19499,00 гривень, а інші виплати, які складають 11812 грн. 22 коп., з яких, матеріальна допомога 4959,52 гривень, індексація 92,29 гривень, компенсація за невикористану відпустку 6760,41гривень.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції закону, який діяв на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону (у редакції закону, який діяв на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 2 ст. 33 зазначеного Закону (у редакції закону, який діяв на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 зазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої зокрема входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано і види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, зокрема ч. 1 зазначеної статті встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких сплачені страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входять до складу заробітку для обчислення пенсії.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997року (в редакції до 08.07.2010 року) об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", а також винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.

Згідно ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, фонд додаткової заробітної плати включає, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, матеріальну допомогу, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), виплати соціального характеру.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, сума індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, з яких сплачувались страхові внески, входять до складу додаткової заробітної плати та враховуються при обчисленні розміру пенсії позивача.

Так, у спірних правовідносинах слід надати перевагу нормам статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які є спеціальними в питаннях призначення та перерахунку пенсії державного службовця, а не положенням Законів України «Про державну службу», який щодо спірних правовідносин є загальним.

Тобто, аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку входили до системи оплати праці державного службовця, які повинні враховуватись при призначенні йому пенсії.

Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України щодо застосування зазначених норм права, викладеними в постанові від 20.02.2012 року по справі № 21-430а11, які в силу ст. 244-2 КАС України мають враховуватися судами при застосуванні таких норм права.

Підставою для проведення перерахунку пенсії позивачці є отримана ним вищевказаної довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зазначений документ дає право для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії.

Враховуючи викладене, посилання відповідача на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки зазначені види виплат не можуть зараховуватись до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії, суд вважає безпідставними з огляду на норми ст.33,37 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо відмови у перерахунку пенсії позивача, оскільки як вбачається із вищевказаної довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку нараховувався збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування, а тому зазначені суми мають бути враховані при обчисленні пенсії.

Враховуючи викладене та відповідно до ч. 2 ст. 11, ч. 2 ст. 162 КАС України, суд визнає відмову Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в перерахунку ОСОБА_2 пенсії державного службовця з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку протиправною.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії з дня проведення перерахунку 16.12.2009 р., то в цій частині позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

За загальним правилом, визначеним ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи викладене, а також те, що предметом оскарження в даній справі є рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, а не рішення про призначення позивачеві пенсії, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії підлягають задоволенню з 01 січня 2016 року, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (16 грудня 2015 року).

При цьому, щодо позовних вимог позивача про здійснення їй перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку, суд зазначає наступне.

Функції призначення, перерахунку доплати до пенсії є виключно компетенцією органів Пенсійного фонду України і за відсутністю спору про неправильність розрахунку розміру пенсії у зв'язку з наявністю помилок в розрахованих відповідачем сумах в результаті арифметичних або логічних помилок в цих розрахунках, суд не має повноважень при вирішенні справи відповідно до вимог ст. 162 КАС України здійснювати такі функції, іншими словами підміняти компетентний орган і визначати конкретний розмір пенсії.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3, 1 , 46 Конституції України, статтями 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 17, 71, 86, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дії неправомірними та зобов'язання провести певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 17.12.2015 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 щодо включення до розрахунку при перерахунку пенсії за віком державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсацій за невикористану відпустку.

Зобов'язати Харківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії за віком як державному службовцю згідно з довідки від 16.12.2015 року №0744/133 виданої Харківською обласною державною адміністрацією та довідки від 16.12.2015 року №8530/03 виданої Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про складові заробітної плати за останні 24 календарні місці роботи в ранзі державного службовця перед зверненням по перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати суми - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку, зазначених у колонці «інші виплати» на суму 11812 грн. 22 коп. ( одинадцять тисяч вісімсот дванадцять гривень двадцять дві копійки) з 01 січня 2016 року.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувать Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у дохід держави судовий збір (розрахунковий рахунок № 31214206700429 ККДБ 22030001 код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37999633, отримувач коштів Управління Державної казначейської служби України у Харківському районі Харківській області, призначення платежу - судовий збір, банк отримувача ГУДКУ у Харківській області, МФО банку отримувача 851011) в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суду Харківської області шляхом подачі скарги в десятиденний строк з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.

Суддя-