Постанова № 58549290, 21.06.2016, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
21.06.2016
Номер справи
348/990/16-а
Номер документу
58549290
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 348/990/16-а

21 червня 2016 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого судді: Безбородько В.А. ,

секретаря: Дмитрук С.І.,

позивача : ОСОБА_1 ,

представника відповідача : Гринюк Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Причиною звернення до суду послужило те, що 10 вересня 2002 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 5 листопада 1991 року №1789-XII Управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Після звільнення з посади заступника прокурора Донецької області за власним бажанням 15.03.2007 позивачу зроблено перерахунок пенсії за даною посадою.

Згідно з наказом Генерального прокурора України від 23.10.2014

№ 2503ц ОСОБА_1 звільнено з посади начальника управління з питань захисту прав громадян та інтересів України на тимчасово окупованій території півострова Крим Генеральної прокуратури України.

07 квітня 2016 року позивач звернувся до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії без обмежень максимального розміру відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі та відсотках відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Донецької області від 17.03.2016 № 18-57-635, долученої до заяви, про що отримав розписку-повідомлення спеціаліста консультативно-диспетчерського центру контакт центру ПФУ за № 176.

11 квітня 2016 року за номером № 272/03 рішенням першого заступника начальника Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області йому відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 5 листопада 1991 року.

Вважає дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про відмову в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року за № 213-VII незаконними і такими, що порушують його Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить постановити рішення, яким задоволити позов в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнала, заперечила обставини на які посилається позивач, зазначивши, що згідно із законом України «Про внесенння змін до деяких актів України України щодо пенсійного забезпечення « ( від 02.03.2015р за № 213- VII1) з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до законів України «Про прокуратуру» та ін. Виплата призначених пенсій здійснююється у попередніх розмірах. Порядок обчисленнння заробітку, що враховуються при призначенні, перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000року № 865(із змінами ) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії. Зазначає, що п. 4 про перерахунок пенсії виключено на підставі Постанови Кабінету міністрів України 1013 від 09.12.2015р.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсій була ч.18 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, яка зазнала змін з 01.01.2015 року.

Тому проводити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року чинним законодавством не передбачено. Просить відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що 10 вересня 2002 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 5 листопада 1991 року №1789-XII Управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Після звільнення з посади заступника прокурора Донецької області за власним бажанням 15.03.2007 позивачу зроблено перерахунок пенсії за даною посадою.

Згідно з наказом Генерального прокурора України від 23.10.2014

№ 2503ц ОСОБА_1 звільнено з посади начальника управління з питань захисту прав громадян та інтересів України на тимчасово окупованій території півострова Крим Генеральної прокуратури України.

07 квітня 2016 року позивач звернувся до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії без обмежень максимального розміру відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі та відсотках відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Донецької області від 17.03.2016 № 18-57-635, долученої до заяви, про що отримав розписку-повідомлення спеціаліста консультативно-диспетчерського центру контакт центру ПФУ за № 176.

11 квітня 2016 року за номером № 272/03 рішенням першого заступника начальника Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області йому відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 5 листопада 1991 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від

5 листопада 1991 року прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно із ч. 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частина 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає перерахунок пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників прокуратури. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично утримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

У подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносилися певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011р. до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок,підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 % місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюється частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України від 5.11.1991 р. № 1789-XII, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI змін не зазнали.

Таким чином, внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності вказаним Законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до підпункту 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України№ 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 1 грудня 2015 року у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (Офіційний вісник України, 2006 р., № 10, ст. 632).

Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до нових законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював позицію, згідно з якою Конституція України виділяє певні категорії громадян України, котрі потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/1999 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба в Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічну правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та 17 грудня 2013 року (справа 21-44а13).

Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За таких обставин, застосоване щодо ОСОБА_1 Надвірнянським об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області положення

п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за № 213-VII погіршує його права, а тому суперечить Конституції України. Більше того, внесені до Закону України «Про прокуратуру» зміни стосуються виключно тих працівників органів прокуратури, які набули право на пенсійне забезпечення з часу вступу його в силу. ОСОБА_1 ж пенсію призначено до набрання чинності Закону України від 27 березня 2014 року і ним ставиться питання не про її призначення, а про проведення перерахунку на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру в редакції на час призначення пенсії.

Таким чином, до спірних правовідносин відноситься застосування саме норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за № 213-VII, що суперечить ст. 58 Конституції України, яка зазначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відтак, керуючись ст.ст.22 і 58 Конституції України та ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991року № 1789-XII, відповідач був зобов'язаний з 01 січня 2016 року перерахувати пенсію ОСОБА_1 , встановивши її у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку без обмеження її максимального розміру.

Так стверджувати дає підстави і правова позиція Конституційного Суду України, яка зазначена, зокрема, у його рішеннях від 06.07.1999 року №8рп-99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 року №5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11.10.2005 року №8рп/2005 у справі №1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання, в яких викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників органів прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Вказані рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів про вирішення спірних пенсійних правовідносин.

Правову позицію з даного питання на користь позивача висловив також і Вищий Адміністративний суд України, зокрема, в ухвалі від 20.06.2013 року у справі №К/800/11225/3 та в ухвалі від 22.07.2014 року у справі №К/9991/25629/11.

Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, в постанові від 17.12.2013 року у справі №21-445а13, в постанові від 06.10.2016 у справі №21-2432а15, в постанові від 15.12.2015 року у справі № 21-4289а15 та в постанові від 06.10.2016 року у справі № 21-2432а15.

Таким чином, суди різних інстанцій правомірно дійшли висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам органів прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до місячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

При розгляді спорів щодо виплати пенсій необхідно врахувати також позицію Верховного Суду України від 15.12.2016 у справі №21-4289а15.Тут зазначено, що якщо позивач набуває право на підвищення пенсії, виплата має бути здійснена за 12 місяців до дня його звернення до органу ПФУ за перерахунком пенсії.

Пенсію ОСОБА_1 необхідно перерахувати з 01.01.2016 року та виплатити цю різницю.

Таким чином, суд дослідивши всі зібрані по справі докази прийшов до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі.

На підставі викладеного, ст.ст.19,22,58 Конституції України, ст.50-1 (в редакції від 05.11.1991 року), Закону України "Про прокуратуру", постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99, Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 94, 104, 158-163, 183-2, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при прийнятті рішення про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Донецької області від 17.03.2016 року № 18-57-635 протиправними.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з 01 січня 2016 року здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років без обмежень її максимального розміру відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 17.03.2016 № 18-57-635.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Безбородько В.А.

Повний текст постанови виготовлено 24.06.2016 року