ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2016 року м. Київ К/800/11072/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Сороки М.О.,
розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 8 лютого 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2016 року у справі № 826/22180/15 за позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві до товариства з обмеженою відповідальністю „Аркада-Будівництво" про застосування заходів реагування, -
в с т а н о в и л а :
У вересні 2015 року Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві звернулося в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Аркада-Будівництво", в якому просило застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю „Аркада-Будівництво", заходи реагування у вигляді часткового зупинення будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами торговельно-офісно-розважального та соціально-побутового призначення між вул. Б.Гмирі та вул. Колекторною, а саме: першої черги будівництва та Ж/Б №14 другої черги будівництва та визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2014 р. №130 „Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів" шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері приміщень будівництва, а саме: першої черги будівництва та ЖБ №14 другої черги будівництва.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення перевірки були виявлені порушення правил техногенної і пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Виявлені порушення, свідчать про необхідність часткового зупинення будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами торговельно-офісно-розважального та соціально-побутового призначення, з метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті відповідача порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 8 лютого 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2016 року, відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання вимог Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Кодексу цивільного захисту України, розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 травня 476-р „Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік" та з метою виконання плану-графіка перевірок стану протипожежного захисту та техногенної безпеки об'єктів, що належать суб'єктам господарювання з високим ступенем розвитку від провадження господарської діяльності на серпень 2015 року Дарницьким районним управлінням ГУ ДСНС України у м.Києві був прийнятий наказ від 20 липня 2015 року №14 про проведення перевірки, з додержання (виконання) законодавства з питань пожежної безпеки, у тому числі, будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами торгівельно-офісно-розважального та соціально-побутового призначення (ТОВ „Будеволюція"), що розташований за адресою: між вул. Б. Гмирі та вул. Колекторною у період з 15 серпня 2015 по 31 серпня 2015 року, про що направлене повідомлення від 27 липня 2015 року № 22/1827, отримане ТОВ „Будеволюція" 21.07.2015 та видане посвідчення на проведення перевірки від 14.08.2015 №209.
За результатами перевірки, Управлінням з надзвичайних ситуацій у Дарницькому районі ГУ ДСНС України у м. Києві складений акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 31 серпня 2015 року № 190.
З акту вбачається, що контролюючий орган дійшов висновку про те, що будівництво багатоповерхових житлових будинків з об'єктами торгівельно-офісно-розважального та соціально-побутового призначення між Б.Гмирі та вул.Колекторною у Дарницькому районі м.Києва здійснюється товариством з обмеженою відповідальністю „Аркада-Будівництво" з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Управлінням з надзвичайних ситуацій у Дарницькому районі ГУ ДСНС України у м. Києві 3 вересня 2015 року винесений припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, яким з метою усунення недоліків запропоновано ТОВ „Будеволюція" та ТОВ „Аркада-Будівництво" у строк до 15 вересня 2015 року вжити наведені у приписі заходи.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві звернулося до окружного адміністративного суду м.Києва з даним позовом 14 вересня 2015 року.
Листом від 26 листопада 2015 року №814 відповідач повідомив Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві про виконання протипожежних заходів на об'єкті, та надав пакет документів на підтвердження усунення порушень зазначених в акті від 31.08.2015 № 190, на яку отримав відповідь від 14.12.2015 № 65/1/9880 про те, що в наданих на розгляд матеріалах не знайдено підтвердження виконання пунктів №№ 3, 7-11, 36, 37, 40, 41, 43-46 акту, а фотоматеріали та копії документів на підтвердження виконання решти пунктів акту, надані не в повному обсязі, що не дає змоги надати оцінку стосовно їх виконання.
Листом від 21 грудня 2015 року №884, з метою підтвердження відсутності порушень правил протипожежної безпеки на об'єкті будівництва та вжиття ТОВ „Аркада-Будівництво" всіх необхідних протипожежних заходів, зазначених у пунктах №№ 3, 7-11, 36, 37, 40, 41, 43-46 акту перевірки № 190 від 31.08.2015, відповідачем надано Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м.Києві додаткові матеріали.
Суди першої і апеляційної інстанцій, відмовляючи в задоволенні позовних вимог виходили з того, що позивачем не надано суду доказів існування порушень віднесених до категорії таких, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що для застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки звертається до адміністративного суду з відповідним позовом.
Захід реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємства до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
У відповідності до положень ст.12 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
У разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.
Згідно ч.8 ст.7 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання.
Як вірно встановлено судами, приписом Управління з надзвичайних ситуацій у Дарницькому районі ГУ ДСНС України у м.Києві про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 3 вересня 2015 року для усунення виявлених під час перевірки порушень, позивачу був наданий строк до 15 вересня 2015 року, разом з цим, не дочекавшись спливу цього строку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
В матеріалах справи наявні надані відповідачем документи, які підтверджують усунення порушень, встановлених на об'єкті будівництва під час проведення перевірки, а також сертифікати Державної архітектурно-будівельної інспекції України Серії ІV №165152741144, №165152741191, №165152741226, що засвідчують відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджують його готовність до експлуатації.
Разом з тим, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві не спростоване виконання відповідачем виявлених порушень в повному обсязі, через неможливість встановлення такого без виходу на місце, при цьому, позивачем не наведено обставин, які перешкоджали контролюючому органу з'явитися на об'єкт для перевірки факту виконання відповідачем виявлених під час перевірки порушень в повному обсязі.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 8 лютого 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
(підписи)
З оригіналом згідно
по