КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2016 року 810/1782/16
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу
за позовомСпільного Українсько-Естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД"доКиївської митниці ДФСпровизнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
Спільне Українсько-Естонське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Київської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару від 15.04.2016 №КТ-125000014-0031-2016.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12 березня 2016 року СП у формі ТОВ "Оптіма-Фарм, ЛТД" заявлено до митного оформлення лікарський засіб "Стодаль®: сироп" по 200 мл у флаконі із зазначенням коду товару згідно УКТ ЗЕД 3004 40 00 00 - Розділ VІ "Продукція хімічної та пов'язаної з нею галузей промисловості", група 30 "Фармацевтична продукція", товарна позиція "лікарські засоби (ліки)".
За результатами здійснення митних формальностей відповідачем було відмовлено у митному оформленні товару лікарського засобу "Стодаль®: сироп" за кодом 3004 40 00 00 у зв'язку з винесенням відділом класифікації товарів Київської митниці ДФС рішення №КТ-125000014-0031-2016, яким заявлений позивачем товар класифіковано відповідачем за кодом 2106 90 98 90 Розділ ІV "Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники", група 21 "Різні харчові продукти", товарна позиція "Харчовi продукти, в іншому місці не зазначені:" як "інші".
Позивач стверджує, що імпортований товар відповідає товарній позиції "лікарські засоби (ліки) ", оскільки у встановленому порядку зареєстрований як лікарський засіб та внесений до Державного реєстру лікарських засобів України.
Крім того, інструкція для медичного застосування препарату "Стодаль®: сироп" повністю відповідає додатковим приміткам до Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, а саме містить вказівку на специфічні хвороби, для лікування яких застосовується препарат, концентрацію активних речовин, дозування та спосіб застосування.
Таким чином, позивач вважає, що присутні всі ознаки, які дають підстави для віднесення препарату "Стодаль®: сироп" до лікарських засобів за кодом УКТ ЗЕД 3004 40 00 00.
Відповідач позов не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких просив суд у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що характеристики та призначення задекларованого позивачем товару не відповідають товарній позиції за кодом УКТ ЗЕД 3004 40 00 00. Зокрема, зауважував, що фармакологічні дії препарату "Стодаль®: сироп" мають комбіновану різноманітну дію на організм людини, що дає підстави стверджувати, що він полегшує нездужання, поліпшує самопочуття людини, але не призначений для лікування конкретної хвороби.
За викладених обставин митний орган вважає, що препарат "Стодаль®: сироп" не відповідає пункту "(а)" Додаткової примітки до товарної групи 30 УКТ ЗЕД Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, тому митний орган обґрунтовано відмовив позивачу у митному оформленні товару за кодом 3004 40 00 00.
У судове засідання, призначене на 13.06.2016, з'явився представник позивача та до початку розгляду справи по суті звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи за його відсутністю в порядку письмового провадження.
Відповідач, належно повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, явку свого представника до судового засідання не забезпечив, із клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
Відповідно до приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Судом встановлено, що для розгляду і вирішення даної справи відсутня потреба у заслуховуванні свідків чи експертів, також немає інших перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, зазначених у статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, суд вважає за можливим розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Спільне Українсько-Естонське підприємство у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" зареєстроване 26 вересня 1994 року як юридична особа, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
07 жовтня 2015 року між Спільного Українсько-Естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" та Pablic stock company Boiron укладено контракт №07102015/01, відповідно до якого позивачем придбано товар - лікарський засіб "Стодаль®: сироп по 200 мл".
Для проведення митного оформлення зазначеного товару 12 березня 2016 року до Київської митниці ДФС подано митну декларацію №125110008/2016/110278, згідно з якою задекларовано товар - ліки для людей, розфасовані для роздрібної торгівлі, що містять алкалоїди. Серія М5110613: "Стодаль®: сироп по 200 мл" у флаконі; по 1 флакону з мірною чашкою в пачці - 50 уп. (діюча речовина - Pulsatilla 6СН, Rumex crispus 6СН, Bryonia dioica 3СН, Ipeca 3СН, Spongia tosta 3СН, Sticta pulmonaria 3СН, Antimonium tartaricum 6СН, Myocardium 6СН, Coccus cacti 3СН, Drosera МТ), Виробник Буарон, FR.
У графі 33 митної декларації товар був задекларований позивачем за кодом 30044000 згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності Розділ VІ "Продукція хімічної та пов'язаної з нею галузей промисловості", група 30 "Фармацевтична продукція", товарна позиція "Лікарські засоби (ліки)".
Розглянувши подані позивачем до митного оформлення документи та врахувавши висновок Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС від 08.04.2016 №142005803-0061, Київською митницею ДФС прийнято рішення про визначення коду товару від 15 квітня 2016 року №КТ-125000014-0031-2016, відповідно до якого заявлений до митного оформлення товар класифіковано відповідачем за іншим кодом - 2106 90 98 90 Розділ IV "Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники", група 21 "Різні харчові продукти", товарна позиція "Харчовi продукти, в іншому місці не зазначені:" як "інші".
Мотивом зазначеного рішення було визначено те, що виходячи з фармакологічної дії препарату "Стодаль®: сироп", він не призначений для лікування специфічних недугів, хвороб, у зв'язку з чим не виконуються умови пункту "(а)" Додаткової примітки 1 до товарної групи 30 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД.
15 квітня 2016 року відповідачем прийнято картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №125110008/2016/00004, відповідно до якої позивачу відмовлено у митному оформленні (випуску) товарів по митній декларації №125110008/2016/110278 від 12.03.2016 з причин прийняття митним органом рішення про визначення коду товару від 15.04.2016 №КТ-125000014-0031-2016.
Однак, не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 1 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.
У силу вимог статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.
Згідно статті 67 Митного кодексу України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
Законом України "Про митний тариф України" від 19.09.2013 №584-VII встановлено, що митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.
Класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, які встановлені додатком до Закону України "Про митний тариф України".
Згідно Основних правил інтерпретації УКТЗЕД для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно правил, викладених у пунктах 2-6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД.
За правилом 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
Правилом 2 (b) Основних правил інтерпретації УКТЗЕД встановлено, що класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.
Згідно правила 3 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД у разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
Отже, віднесення товару до тієї чи іншої товарної позиції здійснюється у результаті співставлення наведеного в УКТЗЕД опису товару та характеристик і опису товару, що декларується. При цьому, перевага надається тій товарній позиції, де характеристика товару розкривається найбільш повно і конкретно.
Тобто, у випадках, коли задекларований товар має декілька визначальних ознак, що дозволяють класифікувати товар за різними групами, вирішення питання щодо визначення коду товару повинно здійснюватись з урахуванням усіх істотних ознак у сукупності з урахуванням приміток. При визначенні коду товару також враховується склад та матеріали, з яких складається товар та які визначають основні властивості товару.
При цьому, віднесення товару до тієї чи іншої групи виключно на підставі однієї з ряду ознак чи на основі одного із компонентів, що міститься у складі товару, не відповідає вимогам Основних правил інтерпретації УКТЗЕД.
Згідно опису товару, наведеного у митній декларації, позивач до митного оформлення заявив: ліки для людей розфасовані для роздрібної торгівлі, що містять алкалоїди. Серія М5110613: "Стодаль®: сироп по 200 мл" у флаконі; по 1 флакону з мірною чашкою в пачці - 50 уп. (діюча речовина - Pulsatilla 6СН, Rumex crispus 6СН, Bryonia dioica 3СН, Ipeca 3СН, Spongia tosta 3СН, Sticta pulmonaria 3СН, Antimonium tartaricum 6СН, Myocardium 6СН, Coccus cacti 3СН, Drosera МТ), Виробник Буарон, FR, за кодом УКТЗЕД 3004 40 00 00.
Згідно з УКТЗЕД код 3004 40 00 00, за яким позивач задекларував препарат "Стодаль®: сироп по 200 мл", включає лiкарськi засоби (ліки) (за винятком товарів, включених до товарних позицiй 3002, 3005 або 3006), що складаються із змiшаних або незмiшаних продуктiв для терапевтичного або профiлактичного застосування, у дозованому вигляді (включаючи лікарські засоби у вигляді трансдермальних систем) або розфасовані для роздрібної торгівлі, що мiстять алкалоїди або їх похiднi, але без вмiсту гормонiв, iнших сполук товарної позицiї 2937 або антибіотиків.
Відповідно до додаткових приміток до товарної групи 30 "Фармацевтична продукція" товарна позиція 3004 включає лікарські засоби, виготовлені на основі рослинної сировини, та препарати, виготовлені на основі таких активних речовин, як вітаміни, мінеральні речовини, незамінні амінокислоти або жирні кислоти, в упаковках для роздрібної торгівлі. Ці препарати класифікують у товарній позиції 3004, якщо вони мають на етикетці, упаковці або в інструкції для користувачів відповідні вказівки:
(a) специфічні недуги, хвороби або їх ознаки, для лікування яких цей продукт повинен використовуватися;
(b) концентрація активної речовини або речовин;
(c) дозування; та
(d) спосіб застосування.
Отже, до лікарських засобів згідно з УКТЗЕД відносяться також препарати, виготовлені на основі рослинної сировини, включаючи рослинні екстракти.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про лікарські засоби" №123/96-ВР від 04.04.1996 лікарський засіб - це будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), що має властивості та призначена для лікування або профілактики захворювань у людей, чи будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), яка може бути призначена для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу.
Статтею 9 Закону України "Про лікарські засоби" визначено, що лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації, крім випадків, передбачених цим Законом. На зареєстрований лікарський засіб заявнику видається посвідчення, в якому зазначається строк дії, протягом якого лікарський засіб дозволяється до застосування в Україні.
Слід зауважити, що реєстрації певного препарату передує низка досліджень, доклінічних та клінічних випробувань, що покликані встановити наявність терапевтичного ефекту, його ефективність, безпечність лікарського засобу що не є компетенцією відповідача.
Зокрема, доклінічним вивченням лікарського засобу є комплекс хімічних, фізичних, біологічних, мікробіологічних, фармакологічних, токсикологічних та інших наукових досліджень, які проводяться перед початком клінічних випробувань. Доклінічне вивчення лікарського засобу включає доклінічні дослідження в лабораторних умовах та/або досліди на лабораторних тваринах з метою визначення специфічної активності та безпечності лікарського засобу (Наказ МОЗ України від 14.12.2009 №944 "Про затвердження Порядку проведення доклінічного вивчення лікарських засобів та експертизи матеріалів доклінічного вивчення лікарських засобів").
Клінічним випробуванням (дослідженням) лікарського засобу є науково-дослідницька робота, метою якої є будь-яке дослідження за участю людини як суб'єкта дослідження, призначене для виявлення або підтвердження клінічних, фармакокінетичних, фармакодинамічних та/або інших ефектів, у тому числі для вивчення усмоктування, розподілу, метаболізму та виведення одного або кількох лікарських засобів та/або виявлення побічних реакцій на один або декілька досліджуваних лікарських засобів з метою оцінки його (їх) безпечності та/або ефективності (наказ МОЗ України від 23.09.2009 №690 "Про затвердження Порядку проведення клінічних випробувань лікарських засобів та експертизи матеріалів клінічних випробувань і Типового положення про комісії з питань етики").
Безпека лікарського засобу - характеристика лікарського засобу, яка базується на порівняльній оцінці користі від його застосування та потенційної шкоди, яка може бути завдана пацієнту при застосуванні ним цього лікарського засобу (наказ МОЗ України від 26.08.2005 №426 "Про затвердження Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), а також експертизи матеріалів про внесення змін до реєстраційних матеріалів протягом дії реєстраційного посвідчення").
Ефективність лікарського засобу - сприятлива діагностична, лікувальна чи профілактична дія лікарського засобу на встановлення характеру захворювання, його перебіг, тривалість або корекцію стану чи фізіологічних функцій організму людини відповідно до показань до застосування, зазначених в інструкції для медичного застосування (наказ МОЗ України від 26.08.2005 №426 "Про затвердження Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), а також експертизи матеріалів про внесення змін до реєстраційних матеріалів протягом дії реєстраційного посвідчення").
Судом встановлено, що на підставі проведених випробувань та досліджень, хід та результати яких зазначені у реєстраційному досьє, "Стодаль®: сироп" на підставі наказу від 28.03.2014 №226 зареєстрований Міністерством охорони здоров'я України як лікарський засіб та має реєстраційне посвідчення № UA/9346/01/01 від 31.03.2014.
Таким чином, реєструючи лікарський засіб та дозволяючи його застосування на території України МОЗ України пересвідчилось в його безпечності, якості та ефективності саме як лікарського засобу.
Згідно висновку про якісний та кількісний склад лікарського засобу 100 мл розчину сиропу містять такі діючі речовини: пульсатили (Pulsatilla) 6СН - 0.95 г, румексу криспус (Rumex crispus) 6СН - 0.95 г, бріонії (Bryonia) 3СН - 0.95 г, іпека (Ipeca) 3СН - 0.95 г, спонгія тоста (Spongia tosta) 3СН - 0.95 г, стикта пульмонарія (Sticta pulmonaria) 3СН - 0.95 г, антимоніуму тартарикум (Antimonium tartaricum) 6СН - 0.95 г, міокардіуму (Myocardium) 6СН - 0.95 г, коккусу какті (Coccus cacti) 3СН - 0.95 г, дрозера МТ (Drosera МТ) - 0.95 г.
Відповідно до Інструкції для медичного застосування лікарського засобу "Стодаль®: сироп", затвердженої наказом МОЗ України від 28.03.2014 №226, "Стодаль®: сироп" є комплексним гомеопатичним препаратом, який має протизапальну та протикашльову дію.
Фармакологічні властивості препарату зумовлені комплексною дією активних компонентів, які проявляють бронхолітичну, відхаркувальну, муколітичну дію. Стодаль® зменшує в'язкість мокротиння, полегшує відкашлювання. Також проявляє зволожуючу дію при сухому кашлі та зменшує потяг до кашлю при спастичному та вологому кашлі.
Стодаль® призначений для комплексного симптоматичного лікування продуктивного та непродуктивного кашлю у дорослих та дітей.
Згідно з Десятим переглядом Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я (МКХ-10), який в Україні введено в дію у закладах охорони здоров'я з 1 січня 1999 року наказом МОЗ України №297 від 8 жовтня 1998 року, діагноз "кашель" відповідає код «R05».
Наказом МОЗ України від 08.06.2015 №327 "Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при кашлі" затверджені: Уніфікований клінічний протокол первинної медичної допомоги "Кашель у дітей віком від шести років"; Уніфікований клінічний протокол первинної медичної допомоги "Кашель у дорослих".
В додатку №1 до Уніфікованого клінічного протоколу первинної медичної допомоги "Кашель у дорослих", зокрема, зазначено, що кашель - це захисний рефлекс організму, що забезпечує "чистоту" слизової дихальних шляхів. Коли в дихальні шляхи потрапляють сторонні тіла (пил, дрібні речі, вода, їжа тощо) або коли в бронхах накопичується слиз, кашльовий рефлекс активується, що сприяє очищенню дихальних шляхів. Причиною кашлю можуть бути як інфекційні агенти (віруси, бактерії, грибки, гельмінти), так і неінфекційні (вади розвитку, обмінні порушення, застійна серцева недостатність). Переважна кількість випадків кашлю пов'язана з інфекційними агентами. Серед інфекційних агентів, що є причиною кашлю, переважають віруси. В більшості випадків кашель пов'язаний з гострими респіраторними інфекціями (застудою). Симптоми застуди можуть включати кашель, нежить, чхання, головний біль, загальне нездужання, сльозотечу, біль в горлі, гарячку. Застуда, в свою чергу, в більшості випадків пов'язана з вірусами.
В п.1.8. Уніфікованого клінічного протоколу первинної медичної допомоги "Кашель у дітей віком від шести років" вказано, що причинами кашлю серед дитячого населення є: гострі респіраторні інфекції, алергія, бронхіальна астма, анатомічні порушення (наприклад трахеобронхомаляція), туберкульоз, інтерстиційні (колагенові) хвороби легень, паління та пасивне паління, аспірація сторонніх тіл тощо.
Наведене прямо вказує на те, що кашель підпадає під категорію специфічні недуги, хвороби або їх ознаки, для лікування яких цей продукт повинен використовуватися в розумінні пункту (а) додаткової примітки до товарної групи 30 "Фармацевтична продукція".
Стодаль® призначений для перорального застосування. Дорослі: Разова доза 15 мл (використовуючи мірну чашку) 3-5 разів на добу. Діти віком від 2 років: разова доза 5 мл (використовуючи мірну чашку) 3-5 разів на добу. Тривалість лікування визначає лікар індивідуально.
В інструкції також зазначені побічні реакції лікарського засобу, зокрема у осіб з підвищеною чутливістю до компонентів препарату можливі алергічні реакції, включаючи шкірні висипання.
Інструкція також містить інформацію про склад лікарського засобу, що є тотожним висновку про якісний та кількісний склад лікарського засобу.
Таким чином, Інструкція для медичного застосування препарату "Стодаль®" містить всі передбачені додатковою приміткою до товарної групи 30 "Фармацевтична продукція" ознаки, що дозволяють класифікувати "Стодаль®" як лікарський засіб у товарній позиції 3004.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про лікарські засоби" на територію України можуть ввозитися лікарські засоби, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості серії лікарського засобу, що видається виробником, та ліцензії на імпорт лікарських засобів (крім АФІ), що видається імпортеру (виробнику або особі, що представляє виробника лікарських засобів на території України), у порядку, встановленому законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, на препарат "Стодаль®" лабораторією виробника видано Аналітичний сертифікат якості №214323 від 05.01.2016, що підтверджує те що це лікарський засіб.
Також позивачем отримано висновок про якість ввезеного в Україну лікарського засобу №20960/16/10 від 22.04.2016, в якому зазначено, що за результатами державного контролю встановлено, що лікарський засіб ввезено в Україну з дотриманням вимог законодавства щодо забезпечення якості лікарських засобів.
Крім цього, позивачем при класифікації товару також було враховано класифікацію даного препарату в країні виробника - Франція, оскільки згідно експортної декларації виробника/постачальника BOIRON від 03.03.2016 №53195601 вказаний лікарський у країні виробника класифікований в товарній групі 3004 "як лікарський засіб".
Більше того, даний препарат зареєстрований у Франції як лікарський засіб з 1944 року, що підтверджується Списком країн, в яких зареєстрований продукт як Гомеопатичний лікарський, який був наданий відповідачем до письмових заперечень.
Крім того, судом встановлено, що у 2012 році лікарський засіб "Стодаль®" вже ввозився позивачем на митну територію України та був розмитнений відповідачем як лікарський засіб за кодом УКТЗЕД 3004 401000, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією митної декларації №100210000/2012/645238.
При цьому, суд враховує, що відповідач, заперечуючи проти лікувального ефекту препарату стосовно конкретних хвороб, будь-яких досліджень, що могли б підтвердити або спростувати такий висновок, не проводив.
Суд не бере до уваги наявний у матеріалах справи Висновок спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС від 08.04.2016 №142005803-0061, оскільки зазначений висновок відтворює інформацію, що міститься в інструкції для медичного застосування препарату "Стодаль®" та не містить жодної однозначної відповіді на поставлені експерту питання, зокрема, щодо відповідності задекларованого позивачем товару коду УКТЗЕД 30044000, належності зазначеного препарату до лікарських засобів.
Щодо обраного відповідачем коду товару 2106909890 відповідно до УКТЗЕД, слід зазначити наступне.
Товарна позиція 2106 відповідно включає - Харчовi продукти, в іншому місці не зазначені.
В той же час, суд вважає, що лікарський засіб "Стодаль®", який призначений для лікування кашлю по своїй суті, характеристикам та призначенню не може бути харчовим продуктом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" харчовий продукт - речовина або продукт (неперероблений, частково перероблений або перероблений), призначені для споживання людиною. До харчових продуктів належать напої (в тому числі вода питна), жувальна гумка та будь-яка інша речовина, що спеціально включена до харчового продукту під час виробництва, підготовки або обробки. Термін "харчовий продукт" не включає: корми; живих тварин, якщо вони не призначені для розміщення на ринку для споживання людиною; рослини (до збору врожаю); лікарські засоби; косметичні продукти; тютюн і тютюнові вироби; наркотичні і психотропні речовини у межах визначень Єдиної Конвенції ООН про наркотики 1961 року і Конвенції ООН про психотропні речовини 1971 року; залишки та забруднюючі речовини.
Також, відповідачем було невірно застосовані Основні правила інтерпретації УКТЗЕД, зокрема, не було враховано інформацію наведену в Примітках до Групи 21, що призвело до невірної класифікації товару, оскільки відповідно до Примітки 1 Групи 21 підпункт (f) ця група не включає в себе: дріжджі, використовувані як лікарські засоби, або інші продукти товарної позиції 3003 або 3004;.
Також згідно Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом ДФС від 9 червня 2015 року №401, до товарної позиції 2106 не включаються продукти, з вмістом настою у кількості, що складає терапевтичну чи профілактичну дозу активного інгредієнта, властивого для конкретного продукту (товарна позиція 3003 або 3004).
Намагання відповідача виключно з огляду на рослинне походження препарату, підвести лікарський засіб до класифікатора в товарній підкатегорії 2106909890, суд вважає безпідставним.
Отже, виходячи з відомостей, наведених в інструкції для медичного застосування, у реєстраційному посвідченні, суд дійшов висновку, що товар, який ввозився позивачем, за своїми характеристиками, складом, призначенням та описом, найбільш відповідає опису товарів та належить до підкатегорії товарів за кодом 3004 40 10 00.
На підставі викладеного, рішення Київської митниці ДФС про визначення коду товару від 15.04.2016 №КТ-125000014-0031-2016 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 цього Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, належних і достатніх доказів, які б свідчили про правомірність віднесення лікарського засобу "Стодаль®" до категорії харчові продукти, не надав.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір. Доказів понесення інших судових витрат позивач суду не надав. Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 94, 128, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Спільного Українсько-Естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Київської митниці ДФС про визначення коду товару від 15.04.2016 №КТ-125000014-0031-2016.
Стягнути на користь Спільного Українсько-Естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" (код ЄДРПОУ 21642228) судові витрати у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39470947).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Балаклицький А. І.