ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2016 р. справа № 804/15897/15 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Павловський Д.П., одноособово розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за поданням Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО" про підтвердження обгрунтованості повного адміністративного арешту майна, -
ВСТАНОВИВ :
Лівобережна об'єднана державна податкова інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО", в якому просить підтвердити обґрунтованість повного адміністративного арешту майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО".
В обґрунтування подання заявником зазначено, що внаслідок відмови у допуску до перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО" заступником начальника Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області Дверницькою Л.В. 24.11.2015 р. о 12 год. 42 хв. прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО", обґрунтованість якого має бути перевірена судом відповідно до п. 94.10 ст. 94 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Представник заявника у судовому засіданні подання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у поданні.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та заперечував проти його задоволення, надав письмові заперечення та пояснення.
У судовому засіданні представники сторін звернулись до суду з клопотанням про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ухвалою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 10.11.2015 року в рамках кримінального провадження № 42015040000000450 від 05.06.2015 року було призначено позапланову виїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО".
На виконання зазначеної ухвали суду, 19.11.2015 року в.о. начальника Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було винесено наказ № 1376 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО", який було отримано 19.11.2015 року заступником директора підприємства.
23.11.2015 року було складено направлення на перевірку № 658 із зазначенням особи, яка буде здійснювати перевірку, а саме - Брик В.І., головний державний ревізор-інспектор відділу перевірок з окремих питань управління податкового аудиту.
Проте, 23.11.2015 року представнику контролюючого органу було відмовлено в допуску до перевірки, про що складено відповідний акт № 2342/22-05/34245231, у зв'язку з відсутністю підстав для її проведення.
Відповідач обґрунтовує свою відмову відсутністю у представника контролюючого органу службового посвідчення, і, як наслідок, вважає, недійсними і направлення на перевірку.
Судом встановлено, що 24.11.2015 року заступником начальника Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Дверницькою Л.В., розглянувши звернення та подані до нього матеріали управління податкового аудиту Лівобережної ОДПІ, о 12 год. 42 хв. відповідно до ст. 94 ПК України та п.4.1 Наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. №568 «Про затвердження Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків», прийнято рішення про застосування повного адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО". Обставиною застосування арешту у вказаному рішенні зазначено відмову у допуску посадових осіб органу державної податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій заявника щодо застосування адміністративного арешту майна відповідача, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Приписами п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України встановлено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Порядок проведення документальних позапланових перевірок регламентовано ст. 78 ПК України.
Відповідно до пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється у випадку коли отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.
Пунктом 78.4 ст. 78 ПК України передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно п. 78.5 ст. 78 ПК України, допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із ст. 81 цього Кодексу.
В силу п. 81.1 ст. 81 ПК України, посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови (п. 81.2 ст. 81 цього Кодексу).
Відповідно до п. 94.1 ст. 94 ПК України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Згідно п. 94.2 ст. 94 ПК України, арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується, зокрема, що платник податків відмовляється від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у п. 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
Приписами п. 94.10 ст. 94 ПК України зазначено, що арешт на майно може бути накладено рішенням керівника контролюючого органу (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Предметом перевірки є відповідність рішення керівника податкового органу (його заступника) про накладення адміністративного арешту на майно платника податків умовам, за яких таке рішення може бути ухвалено.
Під час розгляду справи встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання дій податкового органу протиправним та скасування наказу про проведення перевірки № 1376 від 19.11.2015 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 27.11.2015 року відкрито адміністративне провадження за вказаним позовом за № 804/15886/15.
Суд вважає, що правомірність прийняття вказаного наказу буде перевірено у межах адміністративної справи № 804/15886/15, оскільки відповідач заперечує законність призначення перевірки та дій податкового органу щодо її проведення відповідно до наказу №1376 від 19.11.2015 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2015 року було зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №804/15886/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальності «ТД Содружество» до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування наказу № 1376 від 19.11.2015 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2016 року провадження у справі поновлено у зв'язку з набранням законної сили судовим рішенням у вказаній справі.
Відповідно до п.п. 94.19.1. п. 94.19 ст. 94 Податкового кодексу України, припинення адміністративного арешту майна платника податків здійснюється у зв'язку з відсутністю протягом строку, зазначеного у пункті 94.10, рішення суду про визнання арешту обґрунтованим.
Частина 2 ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу, а суд згідно зі ст. 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд вважає необґрунтованим застосування Лівобережною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО" адміністративного арешту майна, згідно рішення від 24.11.2015 року., тому, подання податкового органу не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 11, 14, 69 - 71, 86, 94, 122, 128, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні подання Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "СОДРУЖЕСТВО" про підтвердження обгрунтованості повного адміністративного арешту майна - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.П. Павловський