Справа № 686/10116/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2016 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Козак О.В.,
при секретарі - Слободянюк А.Ю.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідачів - Магльона О.В., Лебедюка М.В.,
представника третьої особи - Іовенко В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Державної пенітенціарної служби України, третя особа - Хмельницьке училище підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України про перерахунок пенсії, визнання протиправними рішення та бездіяльності,
встановив:
ОСОБА_5 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Державної пенітенціарної служби України, третя особа - Хмельницьке училище підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України про перерахунок пенсії, визнання протиправними рішення та бездіяльності. В обгрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він одержує довічну державну пенсію за вислугою років на підставі Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», призначену йому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. В разі виникнення відповідних підстав Закон України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» передбачає проведення перерахунку пенсій призначених згідно цього закону. Однак, відповідачем за його зверненням з викладенням законних підстав для перерахунку раніше встановленої йому пенсії відмовлено у проведенні такого перерахунку. Він вважає таку відмову відповідача в проведенні перерахунку, встановленні і виплаті йому підвищеного розміру пенсії незаконною, та такою, що порушує його право на таке підвищення, що передбачено ст.63 Закону № 2262-ХІІ, та гарантовано ч.2 ст.3, ст.8, ч.2 ст.19, ст.92 Конституції України.
Підставою для його звернення до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відновлення порушеного права на належне пенсійне забезпечення стали наступні обставини. Кабінетом Міністрів України 23 квітня 2012 року прийнято постанову за №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено виплату збільшених розмірів таких пенсій починаючи з 01.07.2012 року.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Хмельницьким училищем підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі Училище), з якого він був звільнений зі служби, через уповноважений орган - управління Державної пенітенціарної служби України в Хмельницькій області надано відповідачу довідку встановленої форми за №389 від 19.06.2012 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Внаслідок надання училищем у складі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії невірної інформації про розмір окладу за відповідною посадою, проведення відповідачем на підставі цієї довідки відповідного обчислення встановлено, що розмір призначеної йому раніше пенсії підвищенню не підлягає.
В грудні 2012 року позивач звернувся до училища за отриманням копій первинних документів для розрахунку такого підвищення. Як стало відомо з отриманої щодо цього відповіді та копії довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у його структурі змінено тільки один показник - розмір премії збільшено до 117 %. Розмір посадового окладу за відповідною посадою визначено у розмірі 1200 грн., тобто залишено без змін з моменту останнього перерахунку його пенсії у 2008 році. Для отримання відомостей про фактичний розмір посадового окладу за відповідною посадою начальника училища в грудні 2012 року його представник звернувся із запитами від 07.12.2012 р. та 14.12.2012р. до Державної пенітенціарної служби України щодо надання витягів з відомчих нормативно-правових актів, якими встановлено розмір такого окладу. Згідно отриманих витягів з наказів ДПтСУ від 03.03.2011 року №49 «Про затвердження штату Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України» та від 30.06.2011 року №58 о/с «По особовому складу» стало відомо, що на дату настання права на перерахунок раніше призначеної пенсії посадовий оклад за відповідною посадою начальника училища становить 1500 грн.. Враховуючи дати відправлення з ДПтСУ з м.Києва запитаних матеріалів звичайним поштовим відправленням згідно штемпелів на поштових конвертах відповідно 18 та 25 грудня 2012 року, та терміну їх доставки, термін для звернення до суду від дати коли позивачу стало відомо про порушення його права у сфері публічно-правових відносин не пройшов.
10.04.2013 року представник позивача у відповідності до положень ст.63 Закону № 2262-ХІІ звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з клопотанням про проведення перерахунку пенсії та надав копії нормативно-правових актів ДПтСУ, на підставі яких може бути проведений такий перерахунок. Листом від 19 квітня 2013 року за №386/3-8 відповідач повідомив його про прийняте рішення щодо відмови у клопотанні про проведення перерахунку. Проте, відповідач на свій розсуд тлумачить вимоги законів України, грубо порушив вимоги відомчих нормативно-правових актів ПФУ та не дослідив надані накази ДПтСУ, на які він посилався, як на підставу своїх вимог, мотивуючи тим, що визначення розміру грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії не належить до компетенції органів Пенсійного фонду. Відповідно до підпункту 4 п.2.4 розділу II Положення про головне управління ПФУ в області відповідач має право проводити планові, а у випадках, передбачених законом, - позапланові перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою єдиного внеску, страхових внесків, призначенням пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок. Такої перевірки відповідачем проведено не було, з відповідним письмовим зверненням до уповноважених органів ДПтСУ щодо правильності встановлення позивачу посадового окладу у розрахунку грошового забезпечення відповідач не звертався, що у сукупності становить склад протиправної бездіяльності відповідача як державного органа для забезпечення реалізації його конституційного права на належне пенсійне забезпечення.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Цією постановою затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу відповідних Міністерств та відомств. У тому числі у додатках 20-23 до вказаної Постанови КМУ №1294 доведено схеми посадових окладів осіб нальницького складу органів і установ Державної пенітенціарної служби України. Однак, Постановою КМУ №1294 не визначено розмір посадового окладу за посадою начальника Училища. Тому, у застереженні викладеному у підпункті 1 п.5 цієї постанови керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами. Тому, у 2009 році у відповідності до Постанови КМУ №1294 наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 25.05.2009р. №103 у додатку 15 встановлено посадовий оклад начальника училища в сумі 1200 грн. У 2011 році оклад за цією посадою було змінено у зв'язку з призначенням наказом ДПтСУ від 30.06.2011 р. №58 о/с на цю посаду ОСОБА_7 Це призначення проведено відповідно до наказу ДПтСУ від 03.03.2011р. №49 «Про затвердження штату Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України», яким передбачено оклад за цією посадою у сумі 1500 грн. В тексті цього наказу про призначення не встановлено посилання на наказ Державного департаменту України з питань виконання покарань від 25.05.2009р. №103, як на підставу визначення умов грошового забезпечення за цим призначенням. Підставою введення у дію наказу ДПтСУ від 03.03.2011р. №49 є положення ч.4 ст.6 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу» згідно якої структура, штати територіальних органів управління, підрозділів кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я та положення про них затверджуються центральним органом виконавчої влади з питань виконання покарань.
Листом від 27.06.2007р. №162/06/187-07 «Щодо штатного розпису» Міністерством
праці та соціальної політики України надано роз'яснення, що штатний розпис містить назви посад, чисельність персоналу та оклади за кожною посадою. Таким чином, умови грошового забезпечення за штатною посадою можуть встановлюватися також нормативно-правовими документами, якими затверджуються штати органу, установи.
У відповідності до п.5 до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених
відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової
служби, та деяких інших осіб" уведеного у дію Постановою КМУ №45 для перерахунку
раніше встановлених пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), при цьому такий вид грошового забезпечення як посадовий оклад - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою.
На момент виникнення права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії розмір окладу за відповідною посадою начальника училища визначався не схемами
посадових окладів осіб рядового і начальницького складу згідно Постанови КМУ №1294, а діючими відомчими наказами: наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 25.05.2009р. №103, яким розмір окладу за посадою начальника училища визначено у сумі 1200 грн.; наказами Державної пенітенціарної служби України від 03.03.2011р. №49 та від 30.06.2011 р. № 58 о/с, якими розмір окладу за посадою начальника училища визначено в сумі 1500 грн..
Враховуючи вищевикладене, норма про встановлення окладу за посадою начальника училища оголошена наказом ДПтСУ 03.03.2011р. №49 прийнята пізніше та лишається діючою на момент протікання правовідносин, вона має приорітет у застосуванні щодо однопредметної норми встановленої наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 25.05.2009р. №103. Тому, розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше встановленої йому пенсії повинен становити: посадовий оклад - 1500,00; оклад за спеціальним званням - полковник вн.сл. 135,00; надбавка за вислугу років (40%) - 654,00; надбавка за виконання ОВЗ (50%) - 1144,50; премія (посадовий оклад+спец.звання+надбавка за вислугу років) (117%) - 2678,13, всього 6111,63 грн. Отже, основний розмір пенсії після перерахунку (80 % грошового забезпечення за нормами чинними з 01.10.2011 року) повинен становити - 4889,30 грн.. Враховуючи те, що розмір його пенсії до перерахунку становить 4336,85 грн грн., а перерахунок раніше встановленої пенсії провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, сума недооплаченої пенсії становить - (4889, З0 грн. - 4336,85 грн.) х 12 місяців = 6629,4 грн..
Тому, позивач з урахуванням уточнених вимог просить суд: визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України від 19.04.2013 року щодо відмови у перерахунку раніше призначеної йому пенсії; визнати протиправною бездіяльність Державної пенітенціарної служби України щодо ненадання станом на 01.07.2012 року у встановленому порядку до Пенсійного фонду України відомостей про підстави для перерахунку йому пенсії в частині фактичного розміру посадового окладу за відповідною посадою у розмірі 1500 грн., встановленого наказом Державної пенітанціарної служби України від 03.03.2011 року №49; зобов'язати Державну пенітенціарну службу України надати до Пенсійного фонду України відомості про підстави перерахунку його пенсії в частині фактичного розміру посадового окладу за відповідною посадою у розмірі 1500 грн., встановленого наказом Державної пенітенціарної служби України від 03.03.2011 року №49 та провести розрахунок нового розміру грошового забезпечення, з урахуванням розміру премії 117%; зобов'язати Державну пенітенціарну службу України в особі Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, як підпорядкованого органу, внести у графу «Посадовий оклад - 1500 грн.» до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, надати довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, згідно Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року та негайно скерувати нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок раніше встановленої йому пенсії з 01.07.2012 року на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 1500 грн., та премії в розмірі 117%, з виплатою перерахованих сум.
В судовому засіданні представник позивача уточненні позовні вимоги підтримав, просить їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві. В заявах про уточнення позовних вимог та поясненнях в судовому засіданні зазначив, що зі змісту п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 вбачається, що у разі прийняття Урядом відповідного рішення на Державну пенітаціарну службу України покладається обов'язок повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії конкретної особи. Відповідач протиправно не надав до Пенсійного фонду України відомості про підстави для перерахунку пенсії позивача в частині збільшення за відповідною посадою, згідно наказу ДпТСУ №49, розміру посадового окладу з 1200грн. до 1500грн, та протиправно відмовив позивачу у вчиненні таких дій, що унеможливило перерахунок його пенсії. Премія на момент перерахунку пенсії позивача, виплачувались працівникам, які обіймали посаду начальника училища, в розмірі 117%, а тому підстави для її неврахування в довідці на перерахунок пенсії для позивача відсутні. Таким чином, з 2008 року збільшився розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, в т.ч. і за рахунок збільшення розміру премії до 117%, що є підставою для перерахунку його пенсії.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, оскільки пенсія позивачу обчислена відповідно до матеріалів пенсійної справи та вимог чинного законодавства. В наданих суду письмових запереченнях та поясненнях в судовому засіданні представник відповідача вказав, що за правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Кабінет Міністрів України постановою № 355 від 23.04.2012 року не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_5 за нормами чинними на 01.01.2008 року (день з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову чи іншу службу) посадовий оклад останнього становить 1200грн. Інших довідок про змінений розмір посадового окладу ОСОБА_5 від Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України до головного управління ПФУ не надходило.
Також, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №129 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" керівникам державних органів дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особового вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Така премія носить індивідуальних характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюдженні на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки, а отже встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії. З врахуванням наведеного, позов задоволенню не підлягає.
Представник відповідача Державної пенітенціарної служби України та представник третьої особи, в судовому засіданні заперечили проти задоволення позову, оскільки Кабінетом Міністрів України не було прийнято рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, а премії носять індивідуальний характер, у зв'язку з чим, не було підстав для направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 з 03.02.2005 року одержує пенсію за вислугою років на підставі Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначену йому ГУПФУ в Хмельницькій області.
Вказані обставини підтверджуються: копією пенсійного посвідчення ОСОБА_5 НОМЕР_1; копією пенсійної справи ОСОБА_5.
На ГУПФУ покладено обов'язки призначення (перерахунок) пенсії військовослужбовцям, особам рядового, начальницького складу та іншим особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.04.2013 року №386/3-8 представнику позивача на його звернення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_5 повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №355 повідомлено, що основний розмір пенсії ОСОБА_5 (4336,85грн) є більшим ніж розмір пенсії обчислений з грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року (3992,18грн.) пенсія його не підвищилась та залишилась без змін. Одночасно повідомлено, що визначення розміру грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії не належить до компетенції органів Пенсійного фонду. Всі перерахунки пенсій, які пов'язані з уточненням розміру грошового забезпечення або його окремих видів (в тому числі посадовий оклад), здійснюється винятково на підставі документів, наданий в його випадку управлінням Державної пенітаціарної служби України в Хмельницькій області. Крім того, в його пенсійній справ знаходиться довіка про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №355 з Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, згідно якої розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року складає 4990,23грн., в т.ч. посадовий оклад 1200грн. Тому пенсія йому перерахована та виплачується згідно вимог діючого законодавства.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч.2 ст. 51 цього Закону. Зазначена стаття Закону не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведеною на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктами 1,2 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами.
Наказом Державного Департаменту України з виконання покарань №103 від 25.05.2009 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294, затверджено Схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, в т.ч. згідно з додатком №15 встановлено посадовий оклад начальника училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби в розмірі 1200грн.
Як встановлено судом, на час звернення до суду пенсія позивача обраховується від посадового окладу у розмірі 1200 грн., тобто розміру встановленого Наказом Державного Департаменту України з виконання покарань №103 від 25.05.2009 року, що підтверджується копією пенсійної справи позивача.
Наказом Державної пенітаціарної служби України № 49 від 03.03.2011 року з метою забезпечення органів, установ виконання покарань та слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України кваліфікованим персооналом та підвищення рівня його професійної підготовки, затверджено штат Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби, згідно якого посадовий оклад начальника училища встановлено в розмірі 1500грн.
Наказ Державного Департаменту України з виконання покарань №103 від 25.05.2009 року, виданий на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 та наказ Державної пенітаціарної служби України № 49 від 03.03.2011 року не було оскаржено та їх не було визнано незаконними і не було скасовано.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Голові Державної пенітенціарної служби України, визначати розміри посадових окладів. Тому наказ Державної пенітенціарної служби України від 03.03.2011р. №49 «Про затвердження штату Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України», яким у тому числі встановлено нові розміри посадових окладів начальницького та викладацького складу Училища, є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки він змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Крім того, згідно листа Міністерства юстиції України від 26.04.2016 року №14537/10389-0-32-16/6 вбачається, що у відповідно до п.1 Положення про Державну пенітеціарну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №394, ДПтС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямована і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері виконання кримінальних покарань. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року №1222 внесено зміни до постанови, а саме: слова "Державний департамент з питань виконання покарань" замінено словами "Державна пенітенціарна служба".
У зв'язку з чим, наказом Міністерства юстиції України від 28.09.2012 року №1438/5 "Про затвердження Схем посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України", затверджено Схему посадових окладів осіб начальницького складу навчальних закладів Державної кримінально-виконавчої служби України, згідно якої розмір посадового окладу начальника училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, становить 1500грн. Пунктом 2 вказаного наказу визнано таким, що втратив чинність, наказ Державного Департаменту України з виконання покарань №103 від 25.05.2009 року, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18.06.2009 року №532/16548.
Відповідно до ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачами не надано доказів того, що перерахунок розміру раніше встановленої позивачу пенсії повинен бути проведений виключно за умови наявності відповідного урядового акту, не надано доказів щодо правомірності застосування того з однопредметних нормативних документів Державної пенітенціарної служби України, який на думку відповідачів повинен бути застосований для вирішення даного спору по суті.
Отже, заперечення відповідачів, а саме, що рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб рядового і начальницького складу Кабінетом Міністрів України не приймалося, а тому відомчі накази Державної пенітенціарної служби України, якими змінювалися розміри грошового забезпечення осіб, які мають права на пенсію за Законом №2262-ХІІ, не є належною правовою підставою для перерахунку пенсії цим особам, не підтверджено належними та допустимими доказами.
Позивачу про порушення його права на перерахунок пенсії стало відомо в грудні 2012 року, тому строки звернення до суду, передбачені ст. 99 КАС України ним не пропущені.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що наказ ДПтС України від 03.03.2011р. №49 надає позивачу право на перерахунок раніше встановленої пенсії з 01.07.2012 року, а рішення Головного управління Пенсійного фонду України від 19.04.2013 року щодо відмови у перерахунку раніше призначеної ОСОБА_5 пенсії та бездіяльність Державної пенітенціарної служби України щодо ненадання станом на 01.07.2012 року у встановленому порядку до Пенсійного фонду України відомостей про підстави для перерахунку його пенсії в частині фактичного розміру посадового окладу за відповідною посадою у розмірі 1500 грн., встановленого наказом Державної пенітанціарної служби України від 03.03.2011 року №49, слід визнати протиправними. У зв'язку з чим, підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо: зобов'язання Державної пенітенціарної служби України надати Пенсійному фонду України відомості про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_5 в частині фактичного розміру посадового окладу за відповідною посадою у розмірі 1500 грн., встановленого наказом Державної пенітенціарної служби України від 03.03.2011 року №49 та провести розрахунок нового розміру грошового забезпечення; зобов'язання Державної пенітенціарної служби України в особі Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, як підпорядкованого органу, внести у графу «Посадовий оклад - 1500 грн.» до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_5, надати довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, згідно Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року та негайно скерувати нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок раніше встановленої пенсії ОСОБА_5 з 01.07.2012 року на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 1500 грн., з виплатою перерахованих сум.
Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання ДПС України провести розрахунок нового розміру грошового утримання з урахуванням розміру премії 117%, а також зобов'язання Головного управління ПФУ в Хмельницькій області провести перерахунок раніше встановленої пенсії з урахуванням премії 117%, то суд вважає, що вказані вимоги задоволенню не підлягають враховуючи наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 р. керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 зазначеної постанови).
Як вбачається з довідки №389 від 19.06.2012 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_5 Хмельницьким училищем підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, про те, що відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012 року за посадою начальника училища становить 4990,23грн., в т.ч. премія 117% в сумі 2186,73грн. Що вказує на те, що її розмір з 2008 року збільшився, оскільки згідно довідки №464 від 08.04.2008 року її розмір становив 100%.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено за посадою начальника училища носить індивідуальний та тимчасовий характер, і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково, у зв'язку з чим , судові витрати підлягають стягненню на користь позивача з Державного бюджету України пропорційно до задоволених вимог в сумі 57,35 грн.
Керуючись ст.ст.2,8,9,71,94,105,160-162,256 КАС України, Законом України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», суд -
постановив:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України від 19.04.2013 року щодо відмови у перерахунку раніше призначеної ОСОБА_5 пенсії.
Визнати протиправною бездіяльність Державної пенітенціарної служби України щодо ненадання станом на 01.07.2012 року у встановленому порядку до Пенсійного фонду України відомостей про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_5 в частині фактичного розміру посадового окладу за відповідною посадою у розмірі 1500 грн., встановленого наказом Державної пенітанціарної служби України від 03.03.2011 року №49.
Зобов'язати Державну пенітенціарну службу України надати Пенсійному фонду України відомості про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_5 в частині фактичного розміру посадового окладу за відповідною посадою у розмірі 1500 грн., встановленого наказом Державної пенітенціарної служби України від 03.03.2011 року №49 та провести розрахунок нового розміру грошового забезпечення.
Зобов'язати Державну пенітенціарну службу України в особі Хмельницького училища підвищення кваліфікації та перепідготовки персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, як підпорядкованого органу, внести у графу «Посадовий оклад - 1500 грн.» до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_5, надати довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, згідно Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року та негайно скерувати нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок раніше встановленої пенсії ОСОБА_5 з 01.07.2012 року на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 1500 грн., з виплатою перерахованих сум.
В задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Судові витрати в сумі 57,35 грн. стягнути на користь ОСОБА_5 з Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: