Ухвала суду № 58470765, 16.06.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
16.06.2016
Номер справи
554/4875/16-к
Номер документу
58470765
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 16.06.2016 Справа № 554/4875/16-к

Провадження №1-кс/554/5010/2016

У Х В А Л А

16 червня 2016 року слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави Кулешова Л.В. при секретарі судового засідання Довбенко А.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Полтаві клопотання, винесене слідчим в ОВС слідчого відділу прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 у кримінальному провадженні № 42015170000000146 від 15.04.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.262 КК України, і погоджене прокурором відділу прокуратури Полтавської області ОСОБА_2, про призначення та проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ГУНП України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40108630) та БПСМОП «Полтава» (код ЄДРПОУ 40108630),

ВСТАНОВИВ:

15 червня 2016 року до Октябрського районного суду м. Полтави надійшло клопотання про призначення та проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ГУНП України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40108630) та БПСМОП «Полтава» (код ЄДРПОУ 40108630), посилаючись на те, що прокуратурою Полтавської області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42015170000000146 від 15.04.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.262 КК України.

Слідчий вказує, що в ході досудового розслідування встановлено, що упродовж 2014 та 2015 років працівники батальйону патрульної служби міліції особового призначення «Полтава» УМВС України в Полтавській області зловживаючи своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою групою осіб, привласнили бойові припаси.

Так, під час ротацій в зону проведення АТО заступник командира БСПСМОП «Полтава» УМВС України в Полтавській області ОСОБА_3, командир роти №2 БПСМОП «Полтава» УМВС України в Полтавській області ОСОБА_4 та інші службові особи отримували зброю та боєприпаси із складів УМВС України в Полтавській області.

Працівники БПСМОВ «Полтава» УМВС України в Полтавській області несли службу на блок постах розташовані в м.Артемівськ, смт.Володарське Донецької області та не приймали участь у бойових діях в зоні АТО.

При зміні ротації із зони АТО заступник командира БПСМОП «Полтава» УМВС України в Полтавській області ОСОБА_3, командир роти №2 БПСМОП «Полтава» УМВС в Полтавській області ОСОБА_4 не здали отримані бойові припаси та не надали відповідних документів про їх використання.

31.03.2015 року командир БПСМОП «Полтава» УМВС України в Полтавській області ОСОБА_5 з метою не виявлення недостачі бойових припасів склав рапорт про їх нібито використання та списання.

З посиланням на ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» слідчий вказував, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватись лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланові виїзні ревізії субєктів господарської діяльності незалежно від форм власності, які не віднесені цим законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.

З огляду на викладене, для забезпечення розслідування у кримінальному провадженні та збирання доказів, підтвердження розтрати отриманих матеріальних цінностей, отриманих особовим складом БПСМОП «Полтава» за період з 18.07.2014 року по 22.07.2015 року у слідчого виникла необхідність у проведенні виїзної позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності ГУНП в Полтавській області та БПСМОП «Полтава» в частині встановлення суми розтрати отриманих матеріальних цінностей та суми заподіяних збитків державі. На підставі викладеного, слідчий просив задовольнити клопотання.

Під час розгляду слідчим суддею питань даного клопотання рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів судом не приймалось, клопотань від учасників процесуальної дії про застосування технічних засобів фіксування до суду не надійшло, що відповідає приписам статті 107 КПК України.

У судове засідання слідчий не зявився, його неявка не перешкоджає розгляду клопотання.

Дослідивши матеріали клопотання, повно і всебічно зясувавши викладені у клопотанні обставини, слідчий суддя дійшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання з наступних підстав.

Відповідно до ч.1ст.1 КПК Українивстановлено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

Згідно п.10 ч.1ст.3 КПК Україникримінальне провадження - досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у звязку із вчиненням діяння, передбаченого Законом України про кримінальну відповідальність.

Згідно п.18 ч.1ст. 3 КПК Українислідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належать здійснення у порядку передбаченому,КПК України, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, та у випадку, передбаченомуст. 247 КПК України.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.40 КПК України слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.

Відповідно до п.5 ч.2ст. 40 КПК Українислідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотанням про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

Відповідно до ч. 1, 2ст. 223 КПК Українислідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.

Частиною 2ст. 93 КПК Українипередбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок.

Також у п. 4 ч.2ст. 99 КПК Українивказано, що до документів, які є доказами, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

Відповідно дост.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»передбачено можливість здійснення фінансового контролю щодо дотримання бюджетного законодавства за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Цим же законом встановлюється порядок проведення такого контролю.

Слідчим суддею встановлено, що в провадженні прокуратури Полтавської області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42015170000000146 від 15.04.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.262 КК України.

Так, з метою забезпечення розслідування у даному кримінальному провадженні та збирання доказів, підтвердження розтрати отриманих матеріальних цінностей, отриманих особовим складом БПСМОП «Полтава» за період з 18.07.2014 року по 22.07.2015 року у слідчий прокуратури звернувся із клопотанням про проведення виїзної позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності ГУНП в Полтавській області та БПСМОП «Полтава» в частині встановлення суми розтрати отриманих матеріальних цінностей та суми заподіяних збитків державі.

Однак слідчим при зверненні до суду не враховано наступне.

Згідно п.5 ч.5 ст.11Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться, зокрема у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.

Відповідно до частини восьмоїстатті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Згідно ч.13 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» обмеження у підставах проведення ревізій, визначені цим Законом, не поширюються на ревізії, що проводяться на звернення підконтрольної установи, або ревізії, що проводяться після повідомлення посадовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, про підозру у вчиненні ними кримінального правопорушення відповідно доКримінального процесуального кодексу України.

Згідно п.2 ч.14 ст.11 вищевказаного Закону посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку: копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ, - також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Згідно п.29Постанови Кабінету Міністрів України N 550 від 20.04.2006р. «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним: клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеногоЗакономдо підконтрольних установ).

Згідно п.2.4. Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженогоНаказом Головного контрольно-ревізійне управління України № 346/1025/685/53 від 19.10.2006 р., позапланова виїзна ревізія на об'єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним:

- постанови про призначення ревізії та відповідного рішення суду, яке є дозволом для органу ДКРС на проведення ревізії, у якому зазначаються: підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення, номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу, - для ревізії у суб'єкта господарювання, який не віднесеноЗакономдо підконтрольних установ;

- постанови про призначення ревізії, винесеної після порушення кримінальної справи проти посадових (службових) осіб об'єкта контролю - підконтрольної установи. Якщо справу порушено не проти цих осіб, а за певним фактом, що стосується діяльності підконтрольної установи, до постанови додається дозвіл суду на проведення ревізії;

- інформації про факти, що свідчать про порушення об'єктом контролю - підконтрольною установоюзаконів, та рішеннясуду про дозвіл на проведення ревізії, який надає органам ДКРС право на проведення ревізії, у якому зазначаються підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення.

Всупереч вказаних вимогзаконуслідчим не наведено в клопотанні обґрунтування підстав проведення позапланової виїзної ревізії, а також наявність хоча б однієї з обставин, передбачених ч.7 ст.11 Закону.

Відповідно до ч.13 ст.11 Закону, обмеження у підставах проведення ревізій,визначені цим Законом, не поширюються на ревізії, щопроводяться після повідомлення посадовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, про підозру у вчиненні ними кримінального правопорушення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Вимогами п.2 ч.14ст.11 Законупередбачено необхідність зазначення у рішенні суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, окрім іншого, дати та підстави повідомлення про підозру саме посадовим особам підконтрольних установ, що ревізуються у вчиненні кримінального правопорушення.

Слідчий суддя, бере до уваги те, що під час звернення до суду з відповідним клопотанням, вказані вимоги Закону слідчим не виконані, а саме: всі необхідні відомості не з'ясовані та в клопотанні не вказані, в клопотанні відсутні відомості про те, що будь-якій особі було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення у зазначеному кримінальному провадженні, не додано копії постанови про проведення позапланової документальної ревізії, а клопотання належним чином не мотивоване.

Таким чином, достатніх та обґрунтованих підстав щодо призначення та проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ГУНП України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40108630) та БПСМОП «Полтава» (код ЄДРПОУ 40108630) слідчим у клопотанні не вказано, у судовому засіданні не доведено. Отже, враховуючи вищенаведені обставини, клопотання слідчого задоволенню не підлягає.

Тому, оскільки суд позбавлений можливості самостійно встановлювати вказані обставини, слідчий суддя не знаходить передбачених Закономпідстав для задоволення клопотання.

Крім цього, слідчий в своєму клопотанні посилається на ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», відповідно до якої органи державного фінансового контролю проводять позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора, для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.

Але, згідноч.3 ст. 9 КПК України, закони та інші нормативно-правові акти України, положення яких стосуються кримінального провадження, повинні відповідати цьому Кодексу. При здійсненні кримінального провадження не може застосовуватися закон, який суперечить цьому Кодексу.

За таких обставин, слідчий суддя звертає увагу слідчого слідчого в ОВС слідчого відділу прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 і прокурора відділу прокуратури Полтавської області юриста 1 класу ОСОБА_2, на те, що згідност.131 КПК України, у якій вичерпно зазначені види заходів кримінального провадження, не передбачено як захід забезпечення кримінального провадження призначення та проведення позапланової ревізії, а також законодавець у чинному КПК України не покладає на слідчого суддю права або обовязку щодо призначення позапланової ревізії у вищевказаних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1,3,9, 40, 132, 309,369-372,395 КПК України,ст.ст.8, 11 Закону України «Проосновні засади здійснення державного фінансового контролю України», слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 про призначення та проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ГУНП України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40108630) та БПСМОП «Полтава» (код ЄДРПОУ 40108630) - залишити без задоволення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Л.В. Кулешова