Постанова № 58459881, 25.05.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2016
Номер справи
806/5374/15
Номер документу
58459881
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2016 року м.Житомир справа № 806/5374/15

категорія 3.1.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шимоновича Р.М.,

секретар судового засідання Бойко Т.О., Талько А.М., Степанов П.В.,

за участю: позивача, її представника та представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просить, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.69-71):

- визнати протиправним та скасувати висновок начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області від 16.12.2015 про відмову у внесенні змін до актів цивільного стану;

- зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області в особі його керівника внести зміни в актовий запис про укладення шлюбу від 27.12.1975 (актовий запис № 2344) між ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, складеного відділом записів актів цивільного стану виконкому міської ради народних депутатів Житомирської області - в графі наречений національність змінити з "українець" на "єврей";

- зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області в особі його керівника внести зміни в актовий запис про народження №1679 від 23.05.1979, складеного відділом записів актів цивільного стану Житомирської міської ради народних депутатів на ОСОБА_1, в графі "національність батька" змінити запис з "українець" на "єврей", в актовому записі про народження № 2353 від 04.09.2008, складеного відділом актів цивільного стану реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області в графі "національність матері" змінити запис з "українка" на "єврейка".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при зверненні до відповідача із заявою про внесення змін в актові записи щодо національності її батька - ОСОБА_2, було надано всі необхідні документи, що підтверджують його єврейську національність. Проте, відділ державної реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області, з підстав відсутності підтверджуючих документів, відповідними висновками відмовив у внесенні змін до актового запису про народження позивача №1679 від 23.05.1979 у графі національність батька з "українець" на "єврей" та до актового запису про укладення шлюбу № 2344 від 27.12.1975 між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо зміни в графі наречений національності з "українець" на "єврей". Вважає, такі відмови протиправними, такими що порушують її право на вільний вибір національності, тому звернулась до суду із даним позовом.

Позивач та її представник в судовому засіданні підтримали позов з підстав, зазначених у ньому, просили його задовольнити.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з мотивів, викладених у письмових запереченнях. Пояснив, що відповідно до актового запису про шлюб батьків позивача № 2344 від 27.12.1975, що передує актовому запису про народження ОСОБА_1, національність нареченого значиться як українець. В актовому записі про шлюб громадяни, що одружуються, ставлять свої підписи, а отже погоджуються з усіма відомостями, що вносяться до нього. Крім того, з витребуваної копії актового запису про народження батька позивача- Собовой О.З. № 137 від 06.06.1946, також не вбачається приналежності його батьків до єврейської національності. Таким чином, відповідачем винесено обґрунтовані висновки про відмову у внесенні змін до актових записів №1679 та №2344.

Вислухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Встановлено, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису про народження №1679 від 23.05.1979, складеного відділом записів актів цивільного стану Житомирської міської ради народних депутатів на ОСОБА_1, щодо виправлення національності батька з "українець" на "єврей", - відповідачем складено висновок від 16.12.2015 про відмову у внесенні таких змін з мотивів відсутності підтверджуючих документів та відсутності допущеної помилки при державній реєстрації народження заявника (а.с.8).

Також, відповідачем було розглянуто заяву ОСОБА_1 про внесення змін до актового запису про шлюб №2344 від 27.12.1975 громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3, складеному відділом ДРАЦС Житомирського МУЮ, в частині виправлення національності нареченого з "українець" на "єврей". Висновком від 08.04.2016 у внесенні зазначених змін відмовлено через відсутність підтверджуючих документів.

Досліджуючи правомірність відмови у внесенні змін до актових записів, суд зазначає наступне.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Згідно з частиною першою статті 9 цього Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Статтею 22 вказаного Закону передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Відповідно пункту 1.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793 (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних. міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до пункту 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Пунктом 2.12 зазначених Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Пунктом 2.13 Правил визначено перелік документів, які є підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану. Зокрема, підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 передбачено, що підставою для внесення змін до актового запису є постанова адміністративного суду.

Згідно свідоцтва 1-ТП № 352565 (а.с.11) та запису акта про укладення шлюбу (а.с.47), ОСОБА_2 уклав шлюб з громадянкою ОСОБА_3, про що 27.12.1975 вчинено актовий запис № 2344, в графі якого, національність нареченого вказана як "українець".

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1, актовий запис № 1679 від 23.05.1979, в графі національність батька - ОСОБА_2 - зазначено "українець" (а.с.10,42).

У свою чергу, батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що підтверджується записом акта про народження № 137 від 06.06.1946 (а.с.54) та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження (а.с.55-57).

У свідоцтві про народження ОСОБА_2 національність батьків не зазначена (а.с.41).

Як вбачається із довідки відділу реєстрації актів цивільного стану Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції від 10.11.2005 (а.с.9), 11.11.1937 зареєстровано шлюб ОСОБА_4 за національністю "поляк" та ОСОБА_5 за національністю "єврейка"». Прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_2.

У заяві ОСОБА_6 від 15.12.1977 форми Ф-1 про обмін паспорта в зв'язку із паспортизацією (а.с.65) її національність визначена як "єврейка".

Отже, суд приходить до висновку, що мати ОСОБА_2 та бабуся позивача - ОСОБА_5 (після шлюбу - ОСОБА_2) за національністю єврейка, а, відтак, є доведеним єврейське походження батька позивача.

Отже, досліджені документи спростовують твердження відповідача про відсутність приналежності батьків ОСОБА_2 до єврейської національності.

Слід відзначити, що відповідно до статті 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" передбачено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.

Згідно зі частиною другою статті 300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Право на належність особи до певної національності або національної меншини, зокрема захищається і Міжнародною Рамковою Конвенцією "Про захист національних меншин" від 01.02.1995 (ратифіковано Україною 09.12.1997, чинна з 01.05.1998), зі змісту статті 3 якої слідує, що кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

У зв'язку з тим, що позивач має право на збереження своєї національної самобутності та бажає встановити свою національну приналежність шляхом внесення відповідних змін у актові записи про народження №1679 від 23.05.1979 та укладення шлюбу № 2344 від 27.12.1975 на підставі судового рішення, суд вважає, що обраний нею спосіб не порушуватиме прав інших осіб та є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини, а тому позов в цій частині підлягає до задоволення.

Що стосується позовної вимоги зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області внести зміни в актовий запис про народження № 2353 від 04.09.2008, а саме: в графі "національність матері" змінити запис з "українка" на "єврейка", то суд відмовляє у задоволенні позову у цій частині, оскільки позивач не зверталась із відповідною заявою до відділу РАЦС Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області, а відтак її права не порушені, а сама вимога є передчасною.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищенаведене та доведеність в частині позивачем свої вимог належними доказами, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати висновок начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції у Житомирській області від 16.12.2015 про відмову у внесенні змін до актів цивільного стану.

Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції внести зміни в актовий запис про укладення шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 № 2344 від 27.12.1975 та зазначити у графі "наречений" національність "єврей".

Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області внести зміни в актовий запис про народження №1679 від 23.05.1979 та зазначити в графі "національність батька" "єврей".

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Р.М.Шимонович

Повний текст постанови виготовлено: 01 червня 2016 р.