Рішення № 58432677, 21.06.2016, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
21.06.2016
Номер справи
927/32/16
Номер документу
58432677
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

=====

Іменем України

Р І Ш Е Н Н Я

« 15 » червня 2016 року Справа №927/32/16

За ПОЗОВОМ: Заступника прокурора Чернігівської області

вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000,

в інтересах держави

в особі: Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області

пр-т Миру, 14, м. Чернігів, 14000

ТРЕТЯ ОСОБА, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Позивача: Ріпкинська районна державна адміністрація

вул. Святомиколаївська, 85, смт. Ріпки, Ріпкинський район, Чернігівська область,

15000

До ВІДПОВІДАЧА: Фермерського господарства "Наша Ясна"

вул. Жовтнева, 4-Е, с. Брусилів, Чернігівський район, Чернігівська область, 15531

Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя І.В. Кушнір

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

Від Позивача: ОСОБА_1 начальник юрид. відділу, доруч. №31-25-0.6-2227/19-15 від 08.07.2015.

Від Відповідача: не зявився.

Від Третьої особи: не зявився.

У судовому засіданні прийняв участь старший прокурор відділу прокуратури Чернігівської області ОСОБА_2, службове посвідчення № 005729 від 25.09.2012.

СУТЬ СПОРУ:

Заступником прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області заявлено позов до Фермерського господарства "Наша Ясна" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області 07.07.2012 за № 742448804000984, а саме:

- замінити у тексті договору найменування орендодавця: з "Ріпкинська районна державна адміністрація" на "ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Чернігівській області" (пр. Миру, 14, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 38777072);

- п. 4.1 викласти в наступній редакції - "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі".

Ухвалою суду про порушення провадження у справі від 06.01.2016 до участі у справі в якості Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Позивача залучено Ріпкинську районну державну адміністрацію.

14.01.2016 Фермерським господарством "Наша Ясна" подано апеляційну скаргу від 13.01.2016 на ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 06.01.2016, якою порушено провадження у справі №927/32/16 за позовом заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області до Фермерського господарства "Наша Ясна" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області 07.07.2012 за № 742448804000984.

Ухвалою суду від 16.01.2016 апеляційну скаргу повернуто Заявнику - Фермерському господарству "Наша Ясна", оскільки вона подана на ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

До початку судового засідання 20.01.2016 представником Позивача через відділ документального забезпечення (канцелярію) суду подані письмові пояснення, у яких зазначено, що ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Чернігівській області просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

До початку судового засідання 20.01.2016 від Відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, оскільки Відповідач не має змоги направити в судове засідання 20.01.2016 повноважного представника, який би був обізнаний з матеріалами справи та міг представляти його інтереси під час розгляду справи.

Ухвалою суду від 20.01.2016 розгляд справи було відкладено та призначено не 02.02.2016.

20.01.2016, фактично після закінчення судового засідання, від Третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи без участі її представника, а також зазначено, що Третя особа визнає позовні вимоги в повному обсязі.

До початку судового засідання 02.02.2016 через відділ документального забезпечення (канцелярію суду) представником Позивача подані письмові пояснення, які суд долучив до матеріалів справи.

У судовому засіданні 02.02.2016 Прокурор надав письмові пояснення, в яких наведено обґрунтування наявності передбачених ч.3 ст.23 Закону України Про прокуратуру підстав для звернення з даним позовом до суду, а також зазначено, що у п.2. прохальної частини позовної заяви щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012 допущено технічну описку, а саме: замість п.9. вказано п.4.1.

Представник Відповідача надав письмове клопотання про зупинення розгляду справи №927/32/16 до вирішення по суті справи №825/195/16 за позовом Фермерського господарства "Наша Ясна" до Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання незаконним та скасування наказу №25-2537/14-15-сг від 31.03.2015, яка розглядається Чернігівським окружним адміністративним судом. До клопотання додана копія ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.01.2016 у справі №825/195/16, якою відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 02.02.2016 задоволено вищевказане клопотання Відповідача та зупинено провадження у справі №927/32/16 до набрання законної сили судовим рішенням, прийнятим Чернігівським окружним адміністративним судом за результатами розгляду справи №825/195/16.

16.02.2016 через відділ документального забезпечення (канцелярію) суду Прокурором подана заява про уточнення позовних вимог та виправлення технічної описки, у якій зазначено, що у п.2 прохальної частини позовної заяви щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012 допущено технічну описку, а саме замість п.9 вказано п.4.1.

При цьому, Прокурором уточнено позовні вимоги в частині внесення змін до п.9 договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012, щодо викладення його в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем згідно укладеного договору в грошовій формі та розмірі 4% від нормативно грошової оцінки землі, яка станом на 01.01.2016 складає 1297041,44 грн., що становить 51881,66 грн. на 2016 рік на р/р 33212812700450 в ГУДК Чернігівської області, одержувач платежу місцевий бюджет Пушкарівської сільської ради, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38046020".

Разом з тим, Прокурор просить п.5 вищевказаного договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1297041,44 грн."

06.06.2016 від Фермерського господарства "Наша Ясна" до суду надійшла заява про поновлення провадження у справі №927/32/16. До заяви додана копія ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2016 у справі №825/195/16, відповідно до якої постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.03.2016 скасовано, провадження в адміністративній справі за позовом Фермерського господарства "Наша Ясна" до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання незаконним та скасування наказу закрито.

Ухвалою суду від 07.06.2016 провадження у справі поновлено, розгляд справи призначено на 15.06.2016.

У судовому засіданні 15.06.2016 Прокурором та представником Позивача подана спільна заява про уточнення позовних вимог та виправлення технічної описки, у якій зазначено, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району, площею 76,2424 га, нормативна грошова оцінка земельної становить 1297075,93грн., у звязку з чим уточнено позовні вимоги в частині внесення змін до п.9 договору оренди земельної ділянки, а саме п.9. договору просять викласти в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем згідно укладеного договору в грошовій формі у розмірі 4% нормативно грошової оцінки землі, яка станом на 01.01.2016 складає 1297075,93грн., що становить 51883,04 грн. на 2016 рік на р/р 33212812700450 в ГУДК Чернігівської області, одержувач платежу місцевий бюджет Пушкарівської сільської ради, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38046020".

Одночасно, Прокурор та Позивач просять п.5 договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1297075,93 грн."

Згідно з ч.4 ст.22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови отримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Відповідно до ч.4 ст.29 Господарського процесуального кодексу України:

"Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди."

У пункті 3.11. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції (із змінами) зазначено, що ГПК, зокрема статтею 22 цього Кодексу, не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:

- подання іншого (ще одного) позову, чи

- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи

- об'єднання позовних вимог, чи

- зміну предмета або підстав позову.

У будь-якому з таких випадків позивачем має бути додержано правил вчинення відповідної процесуальної дії, а недотримання ним таких правил тягне за собою процесуальні наслідки, передбачені ГПК та зазначені в цій постанові.

Як зазначено у п. 3.12. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції (із змінами) під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.

Як вбачається з вищевказаних заяв, Прокурором та Позивачем фактично змінено предмет позову.

Враховуючи, що зміна предмета позову є правом Прокурора та Позивача, передбаченим ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, заяви подані до початку розгляду справи по суті, суд приймає вищевказані заяву Прокурора та спільну заяву Прокурора та Позивача як заяви про зміну предмета позову, згідно яких Прокурор та Позивач остаточно просять:

·замінити у тексті Договору найменування орендодавця: з "Ріпкинська районна державна адміністрація" на "ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Чернігівській області" (пр. Миру, 14, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 38777072);

·викласти пункт 5 Договору в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1297075,93 грн.";

·викласти п.9. Договору в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем згідно укладеного договору в грошовій формі у розмірі 4% нормативно грошової оцінки землі, яка станом на 01.01.2016 складає 1297075,93 грн., що становить 51883,04 грн. на 2016 рік на р/р 33212812700450 в ГУДК Чернігівської області, одержувач платежу місцевий бюджет Пушкарівської сільської ради, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38046020".

Прокурор та представник Позивача підтримали позовні вимоги з урахуванням вищезазначених заяв.

Третя особа явки повноважного представника у судове засідання 15.06.2016 не забезпечила, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (ухвали суду від 07.06.2016), наявне в матеріалах справи.

Як було зазначено вище, від Третьої особи надходило клопотання про розгляд справи без участі її представника, в якому також було зазначено, що Третя особа визнає позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач письмового відзиву на позов не надав, явки представника у судове засідання 15.06.2016 не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (ухвали суду від 07.06.2016), наявне в матеріалах справи.

До початку судового засідання 15.06.2016 від Відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представників Відповідача.

При цьому, у вищевказаній заяві зазначена адреса Відповідача: вул.Жовтнева, 4-Е, с. Брусилів, Чернігівський район, Чернігівська область, 15531.

Враховуючи, що Відповідач не скористався своїм правом брати участь у судових засіданнях, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, надав заяву про розгляд справи за відсутності представників Відповідача, суд доходить висновку про розгляд справи за наявними матеріалами та без участі представника Відповідача.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення Прокурора, представника Позивача, суд,

В С Т А Н О В И В:

07 липня 2012 року між Ріпкинською районною державною адміністрацією в особі голови районної державної адміністрації ОСОБА_3, що діє на підставі Закону України "Про місцеві державні адміністрації" (Орендодавець) та громадянином ОСОБА_4 (Орендар) було укладено договір оренди землі кадастровий номер земельної ділянки 7424488000:07:001:0088 (далі - Договір).

Згідно з п.1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області.

Відповідно до п.2 Договору в оренду передаються землі запасу загальною площею 76,2424 га, в тому числі 76,2424 га ріллі.

Згідно з п.5. Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1242421,75грн.

За умовами п.8 Договору, його укладено на 10 років.

Відповідно до п.9 Договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 12 земельних податків, у грошовій формі у розмірі 14909,04 на рік на р/р 33212812700450 в ГУДК Чернігівської області, одержувач платежу місцевий бюджет Пушкарівської сільської ради, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38046020.

Згідно з п.36 Договору він набирає чинності після підписання сторонами та його реєстрації згідно чинного законодавства.

Договір зареєстрований в відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07 липня 2012 року за №142448804000984.

Земельна ділянка передана за актом приймання-передачі земельної ділянки в оренду від 07.07.2012.

14 грудня 2012 року між Ріпкинською районною державною адміністрацією в особі голови районної державної адміністрації ОСОБА_3, що діє на підставі Закону України "Про місцеві державні адміністрації" (орендодавець) та громадянином ОСОБА_4 (орендар) була укладена додаткова угода до договору оренди землі кадастровий номер земельної ділянки 7424488000:07:001:0088, відповідно до якої сторони домовились внести зміни до договору оренди, замінивши слова орендар громадянин ОСОБА_4 на Фермерське господарство "Наша Ясна" в звязку з реєстрацією фермерського господарства.

Дана додаткова угода зареєстрована у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14 грудня 2012 року за № 742448804001897.

У матеріалах справи міститься копія листа Відділу Держземагентства у Ріпкинському районі Чернігівської області №1797 від 26.06.2014 на адресу Фермерського господарства "Наша Ясна" про необхідність укладення додаткової угоди до існуючих договорів земельних ділянок, оскільки в результаті інвентаризації виявлено, що Фермерським господарством "Наша Ясна" укладені договори оренди на землі державної власності, в тому числі на території Пушкарівської сільської ради, з орендною платою менше 3% від нормативної грошової оцінки.

Листом №05-02 від 27.02.2015 Фермерське господарство "Наша Ясна" зверталося до Головного управління Держземагентства у Чернігівській області щодо оформлення додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок, в тому числі на території Пушкарівської сільської ради, з орендною платою 3% від нормативної грошової оцінки.

Наказом Головного управління Держземагенства у Чернігівській області Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою від 31.03.2015 №25-2537/14-15-СГ встановлено річну орендну плату ФГ Наша Ясна за користування земельною ділянкою загальною площею 76,2424 га, розташованої на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки, яка передана йому на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення державної власності згідно договору оренди землі, укладеного Ріпкинською райдержадміністрацією та ФГ Наша Ясна зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області від 07.07.2012.

З метою внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012 Відділом Держгеокадастру в Ріпкинському районі Чернігівської області на адресу Фермерського господарства "Наша Ясна" направлено повідомлення від 25.06.2015 №1956/2-15 про збільшення розміру орендної плати до 4% від нормативно-грошової оцінки землі та необхідності укладення додаткової угоди.

Оскільки між сторонами не було досягнуто згоди щодо внесення вищевказаних змін до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012, Прокурор звернувся до суду з відповідним позовом.

В обґрунтування позовних вимог Прокурором зазначено, що Законом України від 27.03.2014 №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до ст.288.5.1. Податкового кодексу України (набрали чинності з 01.04.2014), згідно якої розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Розмір орендної плати з моменту укладення Договору не переглядався і становить лише 1,19 % від нормативної грошової оцінки землі.

Головним управлінням Держземагентства у Чернігівській області на виконання Земельного (ст.ст. 15-1, 122) та Податкового (ст. 288) кодексів України, Законів України "Про оренду землі" та "Про оцінку земель" 31.01.2015 прийнято накази "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою", які є чинними на даний час. ФГ "Наша Ясна" встановлено річну орендну плату за користування земельною ділянкою площею 76,2424 га (кадастровий номер 7424488000:07:001:0088) в розмірі 4% від їх нормативно-грошової оцінки.

Крім того, розпорядником орендованої Відповідачем земельної ділянки внаслідок законодавчих змін на даний час є не Ріпкинська районна державна адміністрація, а ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Чернігівській області, оскільки 01.01.2013 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VІ, яким внесено зміни до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України.

Досліджуючи позовні вимоги, суд відмічає наступне.

Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно з ч.3 ст.122 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення Договору) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, для сільськогосподарського використання.

Як вбачається з Договору, Орендодавцем є Ріпкинська районна державна адміністрація, яка, на час укладення Договору 07.07.2012, діяла в межах повноважень, встановлених ст. 122 Земельного кодексу України.

Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності від 6 вересня 2012 року №5308-VI, який набрав чинності 01.01.2013, внесені зміни до Земельного кодексу України і статтю 122 викладено в новій редакції, де у частині 4 зазначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Наказом Державного агентства земельних ресурсів України №14 від 29.04.2015 Про реорганізацію Головного управління Держземагентства у Чернігівській області ОСОБА_3 управління Держземагентства у Чернігівській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Відповідно до Положення про ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Чернігівській області, затвердженим наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №12, ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.

З урахуванням викладеного, саме ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Чернігівській області є тим повноважним територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який на даний час передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходяться к межах Чернігівської області, у власність або у користування для всіх потреб.

На підставі зазначеного, суд доходить висновку, що позов в частині внесення змін до договору оренди землі від 07.07.2012 щодо заміни у тексті договору найменування Орендодавця: з "Ріпкинська районна державна адміністрація" на "ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Чернігівській області" є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Згідно зі ст.1 Закону України „Про оренду землі від 6 жовтня 1998 року N161-XIV оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону України „Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі, згідно ч.1 ст.15 цього Закону є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату та умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.21 Закону України „Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі ст.288 Податкового кодексу України:

« 288.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

288.2. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

288.3. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;

288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

288.5.3. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Відповідно ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до ч.5 ст.5, п.2 ч.1 ст.13 Закону України „Про оцінку земель нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений ст. 18 Закону України „Про оцінку земель.

Згідно зі ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Наказом Головного управління Держземагенства у Чернігівській області Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою від 31.03.2015 №25-2537/14-15-СГ встановлено річну орендну плату ФГ Наша Ясна за користування земельною ділянкою загальною площею 76,2424 га, розташованої на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки, яка передана йому на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення державної власності згідно договору оренди землі, укладеного Ріпкинською райдержадміністрацією та ФГ Наша Ясна зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області від 07.07.2012.

Згідно п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин (із змінами) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідачем було подано позов до Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання незаконним та скасування наказу №25-2537/14-15-сг від 31.03.2015.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.01.2016 у справі №825/195/16 відкрито провадження у справі за вищевказаним позовом.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2016 у справі №825/195/16, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.03.2016, якою було відмовлено у задоволенні позову, скасовано, провадження в адміністративній справі за позовом Фермерського господарства "Наша Ясна" до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання незаконним та скасування наказу закрито.

Копія ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2016 у справі №825/195/16 надана Відповідачем.

Інших доказів скасування чи визнання недійсним наказу Головного управління Держземагенства у Чернігівській області Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою від 31.03.2015 №25-2530/14-15-СГ Відповідачем не надано.

Відповідно до представленого Позивачем витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1297075,93 грн.

Згідно з розрахунком розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 01 січня 2016 року, розмір орендної плати за спірну земельну ділянку становить 51883,04 грн.

Відповідно до ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України „Про оренду землі визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Як встановлено в п.12 Договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік в обовязковому порядку. Результати виробничої діяльності (обробіток земель) є підставою для зміни орендної плати. А також у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до п.30. Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.

За таких обставин, оскільки нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а також те, що в матеріалах справи відсутні докази скасування чи визнання недійсним наказу Головного управління Держземагенства у Чернігівській області Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою від 31.03.2015 №25-2530/14-15-СГ, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині внесення змін до Договору щодо зміни розміру орендної плати та розміру нормативно-грошової оцінки є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Дані висновки суду відповідають висновкам, викладеним в Постановах Верховного Суду України по справах №922/538/14 (3-476гс15.doc ) від 02 березня 2016 року, №922/3871/14 (3-481гс15.doc ) від 7 жовтня 2015 року, №5017/781/2012 від 20 серпня 2013 року, №28/5005/640/2012 від 20 листопада 2012 року.

Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідач доказів, які б спростовували вищевикладені обставини, не надав.

Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

14.01.2016 Фермерським господарством "Наша Ясна" було подано апеляційну скаргу від 13.01.2016 на ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 06.01.2016, якою порушено провадження у справі №927/32/16 за позовом заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області до Фермерського господарства "Наша Ясна" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області 07.07.2012 за № 742448804000984.

В обґрунтування скарги Відповідачем зазначено, що відповідно до ст.29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.

Так, в позовній заяві Прокурор зазначає, що підставами для звернення до суду із вказаним позовом стали факти порушення вимог Земельного та Податкового кодексів України, про які стало відомо після надходження інформації від Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Проте, в матеріалах, доданих до позовної заяви, не додано жодного документу, який би підтверджував факт надання Позивачу такої інформації; відсутня будь-яка переписка Позивача з Головним управлінням Держгеокадастру, з якої б вбачалося про повідомлення Позивача про порушення чинного законодавства в Україні законодавства.

Отже, на думку Відповідача, твердження Позивача щодо отримання інформацій від Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, яка стала підставою для подачі вказаного позову не відповідають фактичним обставинам справи.

За таких обставин у Відповідача є підстави стверджувати, що у Прокурора взагалі були відсутні підстави для звернення до Господарського суду із вказаним позовом, оскільки жодних повідомлень про порушення Земельного та Податкового кодексів України від Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Позивач не отримував.

Крім того, на думку Відповідача, позовна заява підписана особою, яка не мала права її підписувати, оскільки Позивач зазначає, що він є заступником прокурора (не прокурором) Чернігівської області, який діє в інтересах держави, проте до позовної заяви не додано жодного документа, як то наказ про призначення на посаду, службове посвідчення та інші документи, які підтверджують той факт, що позовна заява підписана повноважним представником.

Згідно з абз.4 ч.1, ч.2 ст.2 Господарського процесуального кодексу України, в редакції, чинній на момент подання позову:

«Господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави;

Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, передбачених частиною третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви в порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.»

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.29 Господарського процесуального кодексу України, в редакції, чинній на момент подання позову:

«Прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Для представництва інтересів громадянина в господарському суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, та письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення представництва. Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.

У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача. З метою вирішення питання щодо наявності підстав для ініціювання перегляду судових рішень у справі, розглянутій без участі прокурора, вступу в розгляд справи за позовом іншої особи прокурор має право знайомитися з матеріалами справи в суді, робити виписки з неї, отримувати копії документів, що знаходяться у справі.

Згідно з ч.ч.3.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній на момент подання позову:

« 3. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, повязаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських обєднань. Представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Національного банку України може здійснюватися прокурором Генеральної прокуратури України або регіональної прокуратури виключно за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора України або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції.

4. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.»

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній на момент подання позову:

«Право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.»

Як зазначено Прокурором у поясненнях, Прокурор звертається з даним позовом до суду з вимогою внесення змін до договору оренди землі здійснюючи надані законом функції, реалізує покладені на нього повноваження, визначені ст.121 Конституції України, ст.29 Господарського процесуального кодексу України, ст.23 Закону України "Про прокуратуру". Підставою для представництва в суді інтересів держави стали факти порушень Земельного та Податкового кодексів України при використанні землі в частині розміру орендної плати, про що Прокурору стало відомо в 2015 році у ході вивчення стану законності у земельній сфері та опрацювання даних щодо невідповідності діючих договорів оренди землі Податковому кодексу України. Дана позовна заява, як захід прокурорського реагування вжита на захист порушених економічних інтересів держави у земельній сфері в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, яке виступає уповноваженим органом щодо даного земельного спору, однак заходів щодо усунення порушень при використанні земель сільськогосподарського призначення належним чином не здійснює.

В матеріалах справи міститься наказ Генеральної прокуратури України №661к від 26.11.2015 про призначення старшого радника юстиції ОСОБА_5 заступником прокурора Чернігівської області.

Також, в матеріалах справи містяться лист Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 14.08.2015 №10-25-7777.3-3879/19-15 на адресу Прокуратури Чернігівської області про надання інформації, у якому повідомляється, що Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області були прийняті накази про встановлення орендної плати за користування земельними ділянками сільскогосподарського призначення державної власності, відсоток орендної плати по яких не відповідав вимогам чинного законодавства. До листа додана інформація з переліком договорів оренди земельних ділянок на території Чернігівської області, відсоткова ставка по яких не відповідає ст. 288 Податкового кодексу України.

У вказаному переліку також є спірна земельна ділянка, яка знаходиться на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області загальною площею 76,2424 га.

Як встановлено судом вище, саме ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Чернігівській області є тим повноважним територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який на даний час передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходяться к межах Чернігівської області, у власність або у користування для всіх потреб, а тому дане ОСОБА_3 управління є належним Позивачем по справі.

Враховуючи, що Позивачем по справі не вживалися всі належні заходи по внесенню змін в спірний договір земельної ділянки, зокрема, судовим шляхом, Прокурор обґрунтовано звернувся з даним позовом відповідно до вимог ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру».

Позовна заява підписана заступником прокурора Чернігівської області в межах повноважень, визначених ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній на момент подання позову.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За змістом ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у за ставкою - 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Позовна заява датована 29.12.2015, відповідно до штампу реєстрації вхідної кореспонденції та довідки Господарського суду Чернігівської області від 02.02.2016, надійшла до суду 05.01.2016. Разом з тим, як вбачається з відбитку календарного штемпеля відділення поштового звязку на конверті, копія якого долучена судом до матеріалів справи (аркуш справи 88), позовна заява була відправлена до суду поштою 30.12.2015.

Станом на 01.01.2015 розмір мінімальної заробітної плати становив 1218 грн.

Прокурором за подання даного позову сплачено 1218,76 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями №3567 від 24.12.2015 на суму 867,87 грн., №66 від 25.12.2015 на суму 319,89 грн., квитанцією №36 від 30.12.2015 на суму 31,00 грн.

Згідно з ч.ч.1-2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України:

"Судовий збір покладається:

·у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін;

·у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору."

З урахуванням викладеного, враховуючи повне задоволення позову, з Відповідача підлягає стягненню 1218,00 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 22, 29, 33, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести наступні зміни до договору оренди землі кадастровий номер земельної ділянки 7424488000:07:001:0088, укладеного 07.07.2012 між Ріпкинською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Наша Ясна", зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області 07.07.2012 за №742448804000984:

·замінити у тексті Договору найменування орендодавця: з "Ріпкинська районна державна адміністрація" на "ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Чернігівській області" (пр. Миру, 14, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 38777072);

·викласти пункт 5 Договору в наступній редакції:

"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 1297075,93 грн.";

·викласти п.9. Договору в наступній редакції:

"Орендна плата вноситься орендарем згідно укладеного договору в грошовій формі у розмірі 4% нормативно грошової оцінки землі, яка станом на 01.01.2016 складає 1297075,93 грн., що становить 51883,04 грн. на 2016 рік на р/р 33212812700450 в ГУДК Чернігівської області, одержувач платежу місцевий бюджет Пушкарівської сільської ради, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38046020".

3. Стягнути з Фермерського господарства "Наша Ясна" (вул. Жовтнева, 4-Е, с.Брусилів, Чернігівський район, Чернігівська область, 15531, ідентифікаційний код 38046015) на користь Прокуратури Чернігівської області (вул. Князя Чорного, 9, м.Чернігів, 14000, ідентифікаційний код 02910114, р/р 35215093006008 ДКСУ м. Київ, МФО 820172) 1218 грн. 00 коп. на відшкодування судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 21 червня 2016 року.

Суддя І.В. Кушнір