Постанова № 58427779, 25.02.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2016
Номер справи
805/5009/15-а
Номер документу
58427779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2016 р. Справа №805/5009/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12 година 30 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.

при секретарі судового засідання Карпенко А.В.

за участю

представника позивача не зявився

представника відповідача 1 не зявився

відповідача 2 не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Нива» до Реєстраційної служби Володарського районного управління юстиції Донецької області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Володарського районного управління юстиції Донецької області ОСОБА_1 про визнання рішень недійсними та зобовязання вчинити певні дії, -

встановив:

03 грудня 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Нива» (далі позивач або ТОВ «Нова Нива») до Реєстраційної служби Володарського районного управління юстиції Донецької області (далі відповідач 1 або Реєстраційна служба), в якому позивач просив:

- визнати недійними рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №№ 24915313, 24915892, 29916236, видані 30 вересня 2015 року державним реєстратором ОСОБА_1;

- зобовязати Реєстраційну службу провести державну реєстрацію права оренди ТОВ «Нова Нива» земельних ділянок з кадастровими номерами 1421785000:05:000:1241; 1421785000:05:000:1242; 1421785000:05:000:1243.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.

24 вересня 2015 року ТОВ «Нова Нива» звернулося до Реєстраційної служби з заявами про державну реєстрацію іншого речового права права оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 1421785000:05:000:1241; 1421785000:05:000:1242; 1421785000:05:000:1243, розташованих на території Новокраснівської сільської ради Володарського району Донецької області.

Підставою для такого звернення слугував договір оренди землі, укладений 01 жовтня 2014 року між Володарською районною державною адміністрацією та ТОВ «Нова Нива» на підставі розпоряджень голови Володарської районної державної адміністрації від 14 липня 2014 року № 208 та від 22 вересня 2014 року № 261.

30 вересня 2015 року за результатами розгляду поданих позивачем заяв державний реєстратор ОСОБА_1 прийняла рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №№ 24915313, 24915892, 29916236.

Рішення мотивовані тим, що невитребувані земельні ділянки є приватною власністю власників земельних часток (паїв) та не є землями державної чи комунальної власності; невідомий «власник» цих ділянок не реалізував права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), передбачені сертифікатом на право на земельну частку (пай), а тому право власності на зазначені ділянки не може бути зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Позивач вважав оспорювані рішення неправомірними з наступних підстав.

По-перше, ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05 червня 2003 року № 899-IV (далі Закон № 899) визначено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.

Відповідно до п. 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 року № 122 (далі Порядок № 122), нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

По-друге, ТОВ «Нова Нива» звернулося до Реєстраційної служби з метою реєстрації договору оренди землі від 01 жовтня 2014 року, укладеного на законних підставах. Разом з цим у реєстрації відмовлено з посиланням на те, що не може бути зареєстроване право власності на земельні ділянки, що, за висновком позивача, суперечить суті поданих ним заяв.

По-третє, до заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень були додані витяги з Державного земельного кадастру на земельні ділянки, згідно з якими право власності на ці землі належало державі. Однак ці документи залишилися поза увагою державного реєстратора (том 1 а.с. 3).

В судовому засіданні 27 січня 2016 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, надав пояснення, аналогічні тим, що наведені у позовній заяві, просив задовольнити позов.

Посилаючись на п. 44 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 (далі Порядок № 868), представник позивача доводив, що для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку державної або комунальної власності заявник подає витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку; держана реєстрація права власності держави чи територіальної громади на земельні ділянки, які сформовані із земель державної чи комунальної власності, проводиться одночасно з державною реєстрацією речового права на таку земельну ділянку, що є похідним від права власності, на підставі рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування; таке рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування може бути подане правонабувачем (користувачем, орендарем), який у такому випадку є уповноваженою особою власника земельної ділянки, одночасно із заявою про державну реєстрацію речового права, що є похідним від права власності.

На цих підставах представник позивача стверджував, що при зверненні ТОВ «Нова Нива» до Реєстраційної служби з заявами про державну реєстрацію похідного права (права оренди) і поданні відповідних документів, державний реєстратор ОСОБА_1 повинна була зареєструвати права власності та задовольнити заяви позивача (том 1 а.с. 75, 170).

Відповідач 1 позов не визнав, надав письмові заперечення, сутність яких полягала у наступному.

Відповідач 1 відзначав, що на відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай) є умовною часткою земель, які належали колективним сільськогосподарським акціонерним товариствам, розмір якої визначений в умовних кадастрових гектарах. Місцезнаходження та межі такої земельної частки (паю) не визначені.

Згідно з Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08 серпня 1995 року № 720/95 (далі Указ № 720/95) при паюванні земель передбачено визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Відповідно до абз. 1 розділу ІХ «Перехідні положення» Закону України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV (далі Закон № 161) громадяни власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього Закону.

П. 2 Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 року № 119 (далі Порядок № 119), встановлено, що реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

Ст. 13 Закону № 899 визначено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням та строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.

Відповідно до п. 12 Порядку № 122, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Відповідач 1 наголошував, що невитребувані земельні ділянки є приватною власністю власників земельних часток (паїв) та не є землями державної чи комунальної власності, а тому відповідні районні державні адміністрації чи органи місцевого самоврядування можуть надавати їх в оренду в порядку ст. 13 Закону № 899 без проведення аукціону на строк до моменту отримання власниками таких ділянок документів, що посвідчують право власності них.

Доводив, що право оренди земельної ділянки, яке виникає на підставі договору, укладеного в установленому законодавством порядку, підлягає державній реєстрації після проведення державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку за її власником.

Відзначав, що оскільки нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки не є землями державної чи комунальної власності, а їх невідомий «власник» не реалізував права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), передбачене сертифікатом на право на земельну частку (пай), то й відповідно право власності на зазначені ділянки не може бути зареєстроване в Державному реєстрі прав.

Стверджував, що відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року № 1952-IV (далі Закон № 1952), в редакції, яка діяла до 01 січня 2016 року, тільки власник земельної ділянки особисто або уповноважена ним особа могли звернутися до органу державної реєстрації прав з документами, необхідними для проведення державної реєстрації права власності на ділянку.

Враховуючи викладене, рішення №№ 24915313, 24915892, 29916236 від 30 вересня 2015 року про відмову в державній реєстрації речових прав на нерухоме майно прийняті державним реєстратором в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.

Відповідач 1 відзначав, що ст. 30 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 26 листопада 2015 року № 834-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2016 року, визначено, що право оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, надані в оренду органами державної влади, органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному ст. 13 Закону № 899, здійснюється без державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки в Державному реєстрі прав.

Наголошував, що у звязку зі змінами в законодавстві позивач має право звернутися до органу державної реєстрації прав для реєстрації договорів оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, починаючи з 01 січня 2016 року, а тому просив відмовити в позові (том 1 а.с. 54-57, 175-178, том 2 а.с. 1-6).

Ухвалою від 11 січня 2016 року до участі у справі у якості другого відповідача залучений державний реєстратор речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Володарського районного управління юстиції Донецької області ОСОБА_1 (далі відповідач 2) (том 1 а.с. 40, 48).

Про дату, час і місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином з дотриманням вимог ст.ст. 33-36, 38 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

Сторони явку своїх представників до судового засідання не забезпечили, надали заяви про розгляд справи за відсутності їх представників (том 1 а.с. 171, том 2 а.с. 10-11).

На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України справа розглянута за відсутності представників сторін.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач товариство з обмеженою відповідальністю «Нова Нива» (ідентифікаційний код 00694824) зареєстроване як юридична особа, про що 28 лютого 2000 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис за номером 1 240 120 0000 000197.

Основним видом економічної діяльності ТОВ «Нова Нива» є код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Ці обставини підтверджені свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 512152 та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АБ № 089876 (том 1 а.с. 5-8).

Стосовно правового статусу земельних ділянок, право оренди на які мав намір зареєструвати позивач, встановлено наступне.

Як свідчить витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1401657202015 від 13 серпня 2015 року, земельна ділянка кадастровий номер: 1421785000:05:000:1241; місце розташування: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада; цільове призначення: А 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; категорії земель: землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності: державна; площа земельної ділянки: 7,5451 га; інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, 30 жовтня 2013 року, ТОВ «Земельно-кадастровий відділ»; орган, який зареєстрував земельну ділянку: Відділ Держземагентства у Володарському районі; дата державної реєстрації земельної ділянки: 25 червня 2014 року (том 1 а.с. 22, 25-27).

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1401296032014 від 13 серпня 2015 року, земельна ділянка кадастровий номер: 1421785000:05:000:1242; місце розташування: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада; цільове призначення: А 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; категорії земель: землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності: державна; площа земельної ділянки: 7,5881 га; інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, 30 жовтня 2013 року, ТОВ «Земельно-кадастровий відділ»; орган, який зареєстрував земельну ділянку: Відділ Держземагентства у Володарському районі; дата державної реєстрації земельної ділянки: 25 червня 2014 року (том 1 а.с. 23, 28-30).

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1401657312015 від 13 серпня 2015 року, земельна ділянка кадастровий номер: 1421785000:05:000:1241; місце розташування: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада; цільове призначення: А 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; категорії земель: землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; форма власності: державна; площа земельної ділянки: 8,3575 га; інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, 30 жовтня 2013 року, ТОВ «Земельно-кадастровий відділ»; орган, який зареєстрував земельну ділянку: Відділ Держземагентства у Володарському районі; дата державної реєстрації земельної ділянки: 25 червня 2014 року (том 1 а.с. 23, 31-33).

Отже, 25 червня 2014 року в Державному земельному кадастрі зареєстроване право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 1421785000:05:000:1241, 1421785000:05:000:1242, 1421785000:05:000:1243. При цьому у Державному земельному кадастрі ці ділянки обліковуються як землі державної форми власності.

14 липня 2014 року головою Володарської районної державної адміністрації видане розпорядження № 208 «Про затвердження проекту землеустрою та передачу в оренду ТОВ «Нова Нива» земельних ділянок невитребуваних часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».

Цим розпорядженням затверджений «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок невитребуваних часток (паїв) ТОВ «Нова Нива» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Новокраснівської сільської ради Володарського району Донецької області» в частині залишеної загальної площі 23,4907 га, у звязку з реєстрацією земельних часток (паїв) власником та спадкоємцями до моменту затвердження проекту землеустрою, площа яких складає 24,230 га.

Вирішено передати ТОВ «Нова Нива» в оренду земельні ділянки, невитребувані частки (паї), які належать громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, загальною площею 23,4907 га, в тому числі рілля 8,3575 га (1421785000:05:000:1243), рілля 7,5881 га (1421785000:05:000:1242), рілля 7,5451 га (1421785000:05:000:1241), із земель сільськогосподарського призначення, які знаходяться за межами населених пунктів на території Новокраснівської сільської ради Володарського району Донецької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком до отримання їх власниками свідоцтва про право власності на нерухоме майно (земельні ділянки), але не більше 5 років (том 1 а.с. 14).

Згідно з Відомостями з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою від 01 серпня 2014 року за №№ 3559, 3560, 3561 відповідно до Проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) власників сертифікатів на право на земельну частку (пай) із земель КСП «Нива» Володарського району Донецької області, розробленого у 2004 році, ОСОБА_5 належить 1 невитребувана частка (пай) рілля загальною площею 8,3575 га; ОСОБА_3 1 невитребувана частка (пай) рілля загальною площею 7,5881 га; ОСОБА_4 1 невитребувана частка (пай) рілля загальною площею 7,5451 га із земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (том 1 а.с. 19-21).

22 вересня 2014 року головою Володарської районної державної адміністрації видане розпорядження № 261 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 14 липня 2014 року № 208».

Цим розпорядженням назва розпорядження від 14 липня 2014 року № 206 та його пункти 2-4 викладені у новій редакції.

Зокрема, п. 2 розпорядження передбачав передачу ТОВ «Нова Нива» в оренду земельних ділянок загальною площею 23,4907 га, в тому числі рілля 8,3575 га (1421785000:05:000:1243), рілля 7,5881 га (1421785000:05:000:1242), рілля 7,5451 га (1412785000:05:000:1241) із земель сільськогосподарського призначення, які знаходяться за межами населених пунктів на території Новокраснівської сільської ради Володарського району Донецької області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, строком до отримання їх власниками свідоцтва про права власності на нерухоме майно (земельні ділянки), але не більше 5 років (том 1 а.с. 15).

01 жовтня 2014 року між Володарською районною державною адміністрацію як орендодавцем та ТОВ «Нова Нива» як орендарем укладений договір оренди землі.

Згідно з п. 1 договору орендодавець на підставі розпоряджень голови Володарської райдержадміністрацій від 14 липня 2014 року № 208 та від 22 вересня 2014 року № 261 надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельні ділянки загальною площею 23,4907 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Новокраснівської сільської ради Володарського району Донецької області, кадастрові номери 1421785000:05:000:1241, 1421785000:05:000:1242, 1421785000:05:000:1243.

Відповідно до п. 2 договору в оренду передані земельні ділянки загальною площею 23,4907 га (рілля), а саме: земельна ділянка площею 8,3575 га (1421785000:05:000:1243), земельна ділянка площею 7,5881 га (1421785000:05:000:1242), земельна ділянка площею 7,5451 га (1421785000:05:000:1241), із земель сільськогосподарського призначення, які знаходяться за межами населених пунктів на території Новокраснівської сільської ради Володарського району Донецької області.

Згідно з п. 8 договору він укладений на строк до отримання власниками земельних ділянок свідоцтва про право власності на нерухоме майно, але не більше 5 років (том 1 а.с. 16-18).

24 вересня 2015 року ТОВ «Нова Нива» звернулося до Реєстраційної служби з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права), в якій просило зареєструвати виникнення права оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада, кадастровий номер 1421785000:05:000:1242, за субєктом ТОВ «Нова Нива» (том 1 а.с. 218).

Заява зареєстрована 24 вересня 2015 року 15:34:09 за реєстраційним № 13471175.

Разом з заявою подані платіжні доручення про сплату адміністративного збору за проведення державної реєстрації та внесення плати за надання витягу з ДРПНМ, договір оренди землі від 01 жовтня 2014 року, відомості з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою, та план (схема) меж земельної ділянки (том 1 а.с. 219, 225-229).

Заява та документи подані ОСОБА_6, особа якого встановлена на підставі паспорту громадянина України серії СВ 762137 та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, який діяв на підставі довіреності від 30 березня 2015 року № 167 (том 1 а.с. 220-222).

Будь-які інші документи разом з заявою про державної реєстрації прав заявником не подавались, про що свідчить картка прийому заяви № 24727609 (том 1 а.с. 230).

Державним реєстратором ОСОБА_1 отримані відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо ТОВ «Нова Нива» (том 1 а.с. 231).

30 вересня 2015 року державним реєстратором ОСОБА_1 здійснений пошук відомостей в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрів заборон відчуження обєктів нерухомого майна за параметрами запиту: «Пошук в Державному реєстрі речових прав записів про: права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження, безхазяйне нерухоме майно; кадастровий номер обєкта нерухомого майна: 1421785000:05:000:1242».

Як свідчить Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрів заборон відчуження обєктів нерухомого майна індексний номер документа: 44845711, дата, час формування: 30 вересня 2015 року 17:04:16, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, в Державному реєстрі іпотек, в Єдиному державному реєстрі заборон відчуження обєктів нерухомого майна будь-які відомості про обєкт нерухомого майна кадастровий номер 1421785000:05:000:1242 відсутні (том 1 а.с. 232-233).

30 вересня 2015 року, розглянувши заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 24 вересня 2015 року 15:34:09 за реєстраційним номером 13471175, яку подав ОСОБА_6, який діяв від імені ТОВ «Нова Нива», для проведення державної реєстрації іншого речового права, права оренди земельної ділянки, що розташована за адресою: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада, кадастровий номер 1421785000:05:000:1242, та документи, подані для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор ОСОБА_1 встановила, що заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності реєстрації права власності.

У звязку з цим нею прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 30 вересня 2015 року № 24915313.

Рішення мотивовано тим, що земельна частка (пай) не є земельною ділянкою та не належить до обєктів нерухомого майна, речові права щодо яких підлягають державній реєстрації у порядку, визначному законом.

Відповідно до абз. 1 розділу ІХ «Перехідні положення» Закону № 161 громадяни власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їх у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього закону.

У звязку з цим п. 2 Порядку № 119, встановлено, що реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

Ст. 13 Закону № 899 визначено, що нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки.

Відповідно до п. 12 Порядку № 122 нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Враховуючи, що невитребувані земельні ділянки є приватною власністю власників земельних часток (паїв) та не є землями державної чи комунальної власності, відповідні районні державні адміністрації чи органи місцевого самоврядування можуть надавати їх в оренду у відповідності до вимог ст. 13 Закону № 899 без проведення аукціону на строк до моменту отримання власниками таких земельних ділянок документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки згідно з положеннями, передбаченими Законом № 161.

Оскільки нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки не є землями державної чи комунальної власності, невідомий «власник» яких не реалізував права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), передбачені сертифікатом на право на земельну частку (пай), відповідно право власності на зазначені земельні ділянки не може бути зареєстроване в Державному реєстрі речових прав не нерухоме майно.

Ураховуючи викладене та керуючись ст. 24 Закону № 1952 та п.п. 20, 28 Порядку № 868, державний реєстратор ОСОБА_1 прийняла рішення відмовити у державній реєстрації іншого речового права права оренди на земельну ділянку, що розташована за адресою: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада, кадастровий номер 1421785000:05:000:1242, за субєктом ТОВ «Нова Нива» (том 1 а.с. 11, 234).

Рішення про відмову у державній реєстрації права та їх обтяжень від 30 вересня 2015 року № 24915313 отримане 06 жовтня 2015 року уповноваженою особою ТОВ «Нова Нива» ОСОБА_7, про що свідчить картка прийому заяви № 24727609 (том 1 а.с. 235).

Особа ОСОБА_7 була встановлена на підставі паспорту громадянина України серії ВТ 118569 та картки платника податків. Вона діяла від імені ТОВ «Нова Нива» на підставі довіреності від 30 березня 2015 року № 166 (том 1 а.с. 223-224).

24 вересня 2015 року ТОВ «Нова Нива» звернулося до Реєстраційної служби з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права), в якій просило зареєструвати виникнення права оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада, кадастровий номер 1421785000:05:000:1243, за субєктом ТОВ «Нова Нива» (а.с. 199).

Заява зареєстрована 24 вересня 2015 року 15:18:14 за реєстраційним № 13470352.

Разом з заявою були подані платіжні доручення про сплату адміністративного збору за проведення державної реєстрації права оренди та внесення плати за надання витягу з ДРПНМ, договір оренди землі від 01 жовтня 2014 року, відомості з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою, та план (схема) меж земельної ділянки (том 1 а.с. 200, 206-210).

Заява та документи подані ОСОБА_6, особа якого встановлена на підставі паспорту громадянина України серії СВ 762137 та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, який діяв на підставі довіреності від 30 березня 2015 року № 167 (том 1 а.с. 201-203).

Будь-які інші документи разом з заявою про державної реєстрації прав заявником не подавались, про що свідчить картка прийому заяви № 24726310 (том 1 а.с. 211).

Державним реєстратором ОСОБА_1 отримані відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо ТОВ «Нова Нива» (том 1 а.с. 212).

30 вересня 2015 року державним реєстратором ОСОБА_1 здійснений пошук відомостей в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрів заборон відчуження обєктів нерухомого майна за параметрами запиту: «Пошук в Державному реєстрі речових прав записів про: права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження, безхазяйне нерухоме майно; кадастровий номер обєкта нерухомого майна: 1421785000:05:000:1243».

Як свідчить Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрів заборон відчуження обєктів нерухомого майна індексний номер документа: 44838359, дата, час формування: 30 вересня 2015 року 16:16:47, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, в Державному реєстрі іпотек, в Єдиному державному реєстрі заборон відчуження обєктів нерухомого майна будь-які відомості про обєкт нерухомого майна кадастровий номер 1421785000:05:000:1243 відсутні (том 1 а.с. 213-215).

30 вересня 2015 року, розглянувши заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 24 вересня 2015 року 15:18:14 за реєстраційним номером 13470352, яку подав ОСОБА_6, який діяв від імені ТОВ «Нова Нива», для проведення державної реєстрації іншого речового права, права оренди земельної ділянки, що розташована за адресою: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада, кадастровий номер 1421785000:05:000:1243, та документи, подані для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор ОСОБА_1 встановила, що заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності реєстрації права власності.

У звязку з цим нею прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 30 вересня 2015 року № 24915892.

Рішення № 24915892 містить обґрунтування, аналогічне тому, що наведене у рішенні № 24915313.

Ураховуючи викладене та керуючись ст. 24 Закону № 1952 та п.п. 20, 28 Порядку № 868, державний реєстратор ОСОБА_1 прийняла рішення відмовити у державній реєстрації іншого речового права права оренди земельної ділянки на земельну ділянку, що розташована за адресою: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада, кадастровий номер 1421785000:05:000:1243, за субєктом ТОВ «Нова Нива» (том 1 а.с. 12, 216).

Рішення про відмову у державній реєстрації права та їх обтяжень від 30 вересня 2015 року № 24915892 отримане 06 жовтня 2015 року уповноваженою особою ТОВ «Нова Нива» ОСОБА_7, про що свідчить картка прийому заяви № 24726310 (том 1 а.с. 217).

Особа ОСОБА_7 була встановлена на підставі паспорту громадянина України серії ВТ 118569 та картки платника податків. Вона діяла від імені ТОВ «Нова Нива» на підставі довіреності від 30 березня 2015 року № 166 (том 1 а.с. 204-205).

24 вересня 2015 року ТОВ «Нова Нива» звернулося до Реєстраційної служби з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права), в якій просило зареєструвати виникнення права оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада, кадастровий номер 1421785000:05:000:1241, за субєктом ТОВ «Нова Нива» (том 1 а.с. 180).

Заява зареєстрована 24 вересня 2015 року 15:26:11 за реєстраційним № 13470771.

Разом з заявою були подані платіжні доручення про сплату адміністративного збору за проведення державної реєстрації права оренди та внесення плати за надання витягу з ДРПНМ, договір оренди землі від 01 жовтня 2014 року, відомості з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою, та план (схема) меж земельної ділянки (том 1 а.с. 181, 187-191).

Заява та документи подані ОСОБА_6, особа якого встановлена на підставі паспорту громадянина України серії СВ 762137 та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, і який діяв на підставі довіреності від 30 березня 2015 року № 167 (том 1 а.с. 182-184).

Будь-які інші документи разом з заявою про державної реєстрації прав заявником не подавались, про що свідчить картка прийому заяви № 24726996 (том 1 а.с. 192).

Державним реєстратором ОСОБА_1 отримані відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо ТОВ «Нова Нива» (том 1 а.с. 193).

30 вересня 2015 року державним реєстратором ОСОБА_1 здійснений пошук відомостей в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрів заборон відчуження обєктів нерухомого майна за параметрами запиту: «Пошук в Державному реєстрі речових прав записів про: права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження, безхазяйне нерухоме майно; кадастровий номер обєкта нерухомого майна: 1421785000:05:000:1241».

Як свідчить Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрів заборон відчуження обєктів нерухомого майна індексний номер документа: 44844587, дата, час формування: 30 вересня 2015 року 16:56:37, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, в Державному реєстрі іпотек, в Єдиному державному реєстрі заборон відчуження обєктів нерухомого майна будь-які відомості про обєкт нерухомого майна кадастровий номер 1421785000:05:000:1241 відсутні (том 1 а.с. 194-196).

30 вересня 2015 року, розглянувши заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 24 вересня 2015 року 15:26:11 за реєстраційним номером 13470771, яку подав ОСОБА_6, який діяв від імені ТОВ «Нова Нива», для проведення державної реєстрації іншого речового права, права оренди земельної ділянки, що розташована за адресою: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада, кадастровий номер 1421785000:05:000:1241, та документи, подані для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор ОСОБА_1 встановила, що заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності реєстрації права власності.

У звязку з цим нею прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 30 вересня 2015 року № 24916236.

Рішення № 24916236 містить обґрунтування, аналогічне тому, що наведене у рішенні № 24915313.

Ураховуючи викладене та керуючись ст. 24 Закону № 1952 та п.п. 20, 28 Порядку № 868, державний реєстратор ОСОБА_1 прийняла рішення відмовити у державній реєстрації іншого речового права права оренди на земельну ділянку, що розташована за адресою: Донецька обл., Володарський р-н, Новокраснівська сільська рада, кадастровий номер 1421785000:05:000:1241, за субєктом ТОВ «Нова Нива» (том 1 а.с. 13, 197).

Рішення про відмову у державній реєстрації права та їх обтяжень від 30 вересня 2015 року № 24976236 отримане 06 жовтня 2015 року уповноваженою особою ТОВ «Нова Нива» ОСОБА_7, про що свідчить картка прийому заяви № 24726996 (том 1 а.с. 198).

Особа ОСОБА_7 була встановлена на підставі паспорту громадянина України серії ВТ 118569 та картки платника податків. Вона діяла від імені ТОВ «Нова Нива» на підставі довіреності від 30 березня 2015 року № 166 (том 1 а.с. 185-186).

Також встановлено, що листом від 24 лютого 2016 року № 3.3.-8-20 Реєстраційна служба повідомила ТОВ «Нова Нива» про можливість звернення до органу державної реєстрації прав для реєстрації договорів оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки у звязку із змінами в законодавстві (том 2 а.с. 9).

Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені норми права.

Відповідно до ч. 2 ст. 182 Цивільного кодексу України порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Спеціальним законом, що визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень є Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року № 1952-IV (далі Закон № 1952). На час виникнення спірних правовідносин Закон № 1952 діяв у редакції від 12 серпня 2015 року.

На час виникнення спірних правовідносин процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав визначав Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 (далі Порядок № 868), який діяв у редакції від 05 квітня 2015 року.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 1952 систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, компетенція яких визначена ст.ст. 7-8 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1952 державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Міністерством юстиції України. Державний реєстратор є державним службовцем, крім випадку, коли державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт.

П.п. 1, 2, 3, 9 ч. 2 ст. 9 Закону № 1952 визначено, що державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

За приписами ч. 4 ст. 9 Закону № 1952 державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Отже у спірних правовідносинах відповідач 2 діяв як субєкт владних повноважень, а тому прийняті ним рішення мають бути перевірені судом на відповідність критеріям, наведеним у ч. 3 ст. 2 КАС України.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), який являє собою єдину державну інформаційну систему, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав (абз. 2-3 ч. 1 ст. 2 Закону № 1952).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1952 записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Таким чином, державна реєстрація прав полягає у внесенні відповідного запису до Державного реєстру прав на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Згідно з положеннями ч. ч. 1-3 ст. 3 Закону № 1952 державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1952 у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд, що передбачено ст. 79 Земельного кодексу України.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Згідно з ч. 2 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у ч. ч. 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування, що передбачено ч. ч. 3-5, 7 ст. 79-1 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч. 10 ст. 79-1 Земельного кодексу України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, в тому числі право власності на нерухоме майно та право оренди земельної ділянки, що передбачено п.п. 1-2 ч. 1 ст. 4 Закону № 1952.

При цьому відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 1952 речові права на нерухоме майно, зазначені в п.п. 2 і 3 ч. 1 цієї статті, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно, крім випадків, передбачених ст.ст. 4-1, 4-2 цього Закону.

Ст. 4-1 Закону № 1952 визначає особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності.

Ст. 4-2 Закону № 1952 визначає особливості державної реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, право власності на які виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року.

Разом з цим правові норми, що містяться у ст.ст. 4-1, 4-2 Закону № 1952, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Відповідно до абз. 6 п. 4 Порядку № 868 державна реєстраціє речових прав на нерухоме майно, що є похідними від права власності, проводиться після державної реєстрації права власності на таке майно відповідно до вимог цього Порядку, крім випадків, коли державна реєстрація речового права, що є похідним від права власності, проводиться одночасно з державною реєстрацією права власності, а також коли державна реєстрація проведена до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення.

Абз. 5 п. 4 Порядку № 868 визначено, що державна реєстрація речових прав на земельні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Аналіз наведених норм права зумовлює висновок, що право оренди земельної ділянки підлягає обовязковій державній реєстрації. Це речове право є похідним, а тому може бути зареєстроване лише після державної реєстрації права власності на земельну ділянку. Винятки з цього правила передбачені ст.ст. 4-1, 4-2 Закону № 1952 і стосуються державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності, а також похідних речових права на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, право власності на які виникло до 01 січня 2013 року. Реєстрації речових прав на земельну ділянку має передувати її реєстрація у Державному земельному кадастрі.

Винятків із загального правила, відповідно до якого державна реєстрація права власності є передумовою для реєстрації інших речових прав, для земельних ділянок нерозподілених (невитребуваних) часток (паїв) ні Законом № 1952, ні Порядком № 868 не було передбачено.

Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин право оренди земельних ділянок (1421785000:05:000:1243, 1421785000:05:000:1242, 1412785000:05:000:1241) могло бути зареєстроване у Державному реєстрі прав виключно після державної реєстрації права власності на ці ділянки у цьому реєстрі.

Суд зауважує, що державній реєстрації речових прав на земельну ділянку має передувати її реєстрація в Державному земельному кадастрі. Тобто в Державному земельному кадастрі реєструється земельна ділянка, а речові права на неї в Державному реєстрі прав. При цьому відображення в Державному земельному кадастрі форми власності земельної ділянки не є тотожним реєстрації права власності на неї в Державному реєстрі прав.

На час виникнення спірних правовідносин право власності на земельні ділянки (1421785000:05:000:1243, 1421785000:05:000:1242, 1412785000:05:000:1241) в Державному реєстрі прав зареєстроване не було.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону № 1952 державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених ст. 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права.

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам, що встановлено ч. 4 ст. 15 Закону № 1952.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 16 Закону № 1952 заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом.

Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку, що визначено абз. 1 ч. 3 ст. 16 Закону № 1952.

Відповідно до абз. 1-2 п. 6 Порядку № 868 документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами. Відповідальність за достовірність відомостей, які містяться у документах, поданих для проведення державної реєстрації прав, несе заявник.

Згідно з ч. 4 ст. 16 Закону № 1952 заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не приймається у разі відсутності документа, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону № 1952 державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.

Абз. 1 п. 35 Порядку № 868 визначено, що під час проведення державної реєстрації прав заінтересованою особою є власник, інший правонабувач або сторона правочину, відповідно до якого виникли речові права.

Згідно з абз. 1-2 п. 8 Порядку № 868 для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мінюст. Заява подається окремо щодо кожного обєкта нерухомого майна.

Форма заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права) затверджена наказом Міністерства юстиції України від 17 квітня 2012 року № 595/5 «Про впорядкування відносин, повязаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 квітня 2012 року № 590/20903.

Згідно з абз. 1 ч. 11 ст. 16 Закону № 1952 під час подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а у разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи також - документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб.

Відповідно до абз. 1 п. 10 Порядку № 868 заявник під час подання заяви особисто предявляє органові державної реєстрації прав документ, що підтверджує його особу.

У разі подання заяви уповноваженою особою органові державної реєстрації прав, крім документа, що зазначений в абз. 2-4 цього пункту, предявляється документ, що підтверджує її повноваження, та подається його копія, засвідчена у встановленому порядку (абз. 6 п. 10 Порядку № 868).

У разі подання заяви від імені юридичної особи державний реєстратор, який є користувачем Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, одержує інформацію із зазначеного Реєстру щодо такої особи (п. 12 Порядку № 868).

При отриманні заяви та документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, проводиться реєстрація заяви у базі даних про реєстрацію заяв та запитів із зазначенням дати і часу реєстрації, що встановлено ч. 5 ст. 16 Закону № 1952.

П. 9 Порядку № 868 визначено, що орган державної реєстрації прав приймає заяви в порядку черговості їх надходження шляхом реєстрації у базі даних про реєстрацію заяв і запитів з автоматичним присвоєнням їм реєстраційного номера, фіксацією дати та часу реєстрації.

Моментом прийняття заяви вважається дата та час її реєстрації у базі даних про реєстрацію заяв і запитів.

Орган державної реєстрації прав у разі подання заяви особисто заявником видає йому картку прийому заяви, форму та вимоги до оформлення якої встановлює Мінюст.

Відповідно до абз. 1 п. 13 Порядку № 868 заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав необхідні для проведення державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату адміністративного збору.

Підстави для державної реєстрації прав та їх обтяжень визначені ст. 19 Закону № 1952.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону № 1952 державна реєстрація прав проводиться на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом.

Відповідно до абз. 1 п. 36 Порядку № 868 для проведення державної реєстрації прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, що визначені цим Порядком.

Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових права на нерухоме майно, визначені п. 37 Порядку № 868.

Згідно з пп. 1 п. 37 Порядку № 868 до таких документів належить укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат.

Відповідно до абз. 1 п. 43 Порядку № 868 для проведення державної реєстрації речових прав на земельну ділянку в разі, коли в документах, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку.

Судом встановлено, що 24 вересня 2015 року з метою державної реєстрації права оренди земельних ділянок кадастрові 1421785000:05:000:1241, 1421785000:05:000:1242, 1421785000:05:000:1243 ТОВ «Нова Нива» звернулося до Реєстраційної служби з завами про державу реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права).

У якості підстави для реєстрації права оренди цих земельних ділянок позивачем наданий договір оренди землі від 01 жовтня 2014 року, також заявником подані відомості з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою та план (схема) меж земельних ділянок.

Будь-які інші документи, в тому числі проекти землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок, розпорядження голови Володарської райдержадміністрації та витяги з Державного земельного кадастру, ТОВ «Нова Нива» до Реєстраційної служби не подавало, як наслідок, ці документи не були предметом розгляду державного реєстратора ОСОБА_1

З цієї причини, а також з огляду на те, що завданням суду є перевірка правомірності рішення державного реєстратора, а не підміна його повноважень, суд не приймає посилання позивача на згадані документи.

П. 15 Порядку № 868 визначено, що під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обовязкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) повязує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Абз. 1 п. 20 Порядку № 868 визначено, що за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1952 за наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Згідно з п. 28 Порядку № 868 державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом № 1952. У рішенні про відмову в державній реєстрації прав зазначаються всі підстави прийняття такого рішення.

Вичерпний перелік підстав, за наявності яких у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено, наведений у ч. 1 ст. 24 Закону № 1952.

До таких підстав зокрема належить випадок, коли заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених ч. 9 ст. 15 цього Закону (п. 5-2 ч. 1 ст. 24 Закону № 1952).

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону № 1952 відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

За результатами розгляду заяв, поданих ТОВ «Нова Нива», державний реєстратор ОСОБА_1 встановила, що право власності на земельні ділянки (1421785000:05:000:1243, 1421785000:05:000:1242, 1412785000:05:000:1241) в Державному реєстрі прав не зареєстроване.

Таким чином, приймаючи рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 30 вересня 2015 року №№ 24915313, 24915892, 29916236, державний реєстратор ОСОБА_1 діяла у повній відповідності з вимогами Закону № 1952 та Порядку № 868.

Позивачу відмовлено у державній реєстрації права оренди цих земельних ділянок на підставі п. 5-2 ч. 1 ст. 24 Закону № 1952.

Відповідно до абз. 1, 4-7 п. 29 Порядку № 868 орган державної реєстрації прав не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову в державній реєстрації прав видає особисто заявникові або надсилає поштою з описом вкладення таке рішення разом з документами, що подавалися заявником для проведення державної реєстрації прав.

Якщо заявник особисто отримує документи, він предявляє документ, що посвідчує його особу. На примірнику рішення, що залишається для формування облікової справи, проставляються дата його отримання та підпис заявника.

Після отримання документів особисто заявник у разі видачі йому картки прийому заяви повертає таку картку з відміткою про отримання відповідних документів, яка підписується заявником із зазначення дати отримання.

Заява і документ про сплату адміністративного збору заявнику не повертаються.

Заява, копії поданих заявником для проведення державної реєстрації прав документів, документ про сплату адміністративного збору, а також інші документи, що видані, оформлені або отримані державним реєстратором під час проведення державної реєстрації прав, долучаються ним до облікової справи відповідно до законодавства.

Застосувавши до спірних правовідносин положення Закону № 1952 та Порядку № 868, суд дійшов висновку, що в процесі розгляду заяв ТОВ «Нова Нива» про державну реєстрацію права оренди земельних ділянок від 24 вересня 2015 року державний реєстратор ОСОБА_1 діяла в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Відповідачі 1 і 2 довели належними та допустими доказами правомірність рішень про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 30 вересня 2015 року №№ 24915313, 24915892, 29916236 та їх відповідність критеріям, наведеним у ч. 3 ст. 2 КАС України.

Як наслідок, позовні вимоги ТОВ «Нова Нива» про визнання недійсними цих рішень не підлягають задоволенню.

Вимога позивача про зобовязання Реєстраційної служби провести державну реєстрацію права оренди ТОВ «Нова Нива» на земельні ділянки з кадастровими номерами 1421785000:05:000:1241; 1421785000:05:000:1242; 1421785000:05:000:1243 по суті є обраним ним способом захисту порушеного права та похідною від вимоги про визнання недійсними рішень про відмову у державні реєстрації прав та їх обтяжень від 30 вересня 2015 року №№ 24915313, 24915892, 29916236, а тому також не підлягає задоволенню.

Посилання сторін на Указ Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08 серпня 1995 року № 720/95, Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05 червня 2003 року № 899-VI, Порядок організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 року № 122 висновку суду по суті позовних вимог не спростовує, оскільки ці законодавчі та підзаконні акти не регламентують питання державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, зокрема на земельні ділянки нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв).

Не підлягає застосуванню до спірних правовідносин і п. 44 Порядку № 868, на який посилався позивач, оскільки він регулює питання державної реєстрації права власності на земельну ділянку державної або комунальної власності, а не земельних ділянок нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв).

Суд звертає увагу позивача на те, що ст. 30 Закону № 1952 в редакції від 01 січня 2016 року визначені особливості державної реєстрації права оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки. Ці особливості полягають у можливості державної реєстрації права оренди без державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки в Державному реєстрі прав.

Таким чином, чинне законодавство дозволяє позивачу зареєструвати право оренди земельних ділянок 1421785000:05:000:1241; 1421785000:05:000:1242; 1421785000:05:000:1243 без державної реєстрації права власності на них в Державному реєстрі прав.

Для цього позивач має право звернутися до органів держаної реєстрації прав в порядку, визначеному Законом № 1952 в редакції від 01 січня 2016 року та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно з ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Відповідачами субєктами владних повноважень, на користь яких ухвалене рішення, витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, понесені не були, як наслідок, судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись Конституцією України, ст.ст. 2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

1. У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова Нива» до Реєстраційної служби Володарського районного управління юстиції Донецької області, Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Володарського районного управління юстиції Донецької області ОСОБА_1 про визнання рішень недійсними та зобовязання вчинити певні дії відмовити повністю.

2. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частина проголошені в судовому засіданні.

3. Повний текст постанови 01 березня 2016 року.

4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

5. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

6. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кравченко Т.О.