Постанова № 58426044, 13.06.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
522/5405/16-а
Номер документу
58426044
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/5405/16-а

Провадження номер 2-а/522/430/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Шенцевої О.П.,

при секретарі Соболевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності противоправною та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок його пенсії у зв'язку з збільшенням грошового забезпечення за нормами чинними на 1 квітня 2012 року особам, що проходять службу за посадою начальника відділу Управління військової контррозвідки СБУ в Одеській області, яку він займав на день звільнення зі служби - противоправною; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок його пенсії на підставі Довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області від 23.02.2016 року № 2020 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 1 квітня 2012 року та здійснити відповідні виплати за весь період з дати виникнення права на нього, тобто починаючи з 01.04.2012 року без обмеження строком відповідно до ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також стягнути судові витрати.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав до суду заперечення згідно яких позовні вимоги позивача не визнає та просить у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 був звільнений зі служби, яку проходив в Службі безпеки України, перебуває на пенсійному обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ОСОБА_1 звернувся з заявою на ім'я Начальника ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області з вимогою провести йому перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з 01.04.2012 року наданої фінансово-економічним відділом УСБУ в Одеській області та здійснити відповідні виплати.

Листом від 24.03.2016 року за вих. №320/М-11 ГУ ПФУ в Одеській області позивачу було повідомлено, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до якої з 01 липня 2012 року до пенсій, призначених до зазначеної дати (крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей), нараховується підвищення у розмірі 11 відсотків, яке з 01 вересня 2012 року збільшено до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків. Пенсія обчислена та виплачується відповідно до діючого законодавства України.

Згідно пункту 24 постанови Правління пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 р. (зареєстрованої в Міністерстві юстиції 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 та узгодженої з керівниками силових відомств) «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 23 лютого 2016 року уповноважений структурний підрозділ а саме, Управління СБУ в Одеській області надало ОСОБА_1 для надання управлінню ПФ України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням, що підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади військовослужбовця.

Правова природа довідки УСБУ в Одеській області від 23.02.2016 р. безпосередньо випливає із положень Постанови Кабінету Міністрів України № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб».

Довідка видана на виконання вказаної постанови саме для проведення перерахунку пенсії, про що вказано в назві довідки «Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії».

В той же час довідка є документом персоніфікованим, в ній конкретно зазначене прізвище ім'я та по батькові позивача з зазначенням посади, яку він обіймав перед звільненням, що підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади.

Таким чином, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідно до довідки Управління Служби Безпеки України в Одеській області.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Порядок) затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок лише з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 Постанови №1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.

Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Голові Служби безпеки України, визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

За таких підстав відмова Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу є протиправною.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права па перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Аналогічна правова позиція викладена й у постанові Верховного Суду України від 24.04.2012 року по справі № 21-84а12, № К/800/53985/13.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових видів та розмірів премій, установлених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 збільшено розмір пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При перерахунку пенсії позивача, відповідач врахував новий розмір посадового окладу, проте виключив із розрахунку інші складові грошового забезпечення.

Дії відповідача з припинення виплати позивачу складових грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії суперечать ст.ст. 19, 22 Конституції України та є противоправними, і зв'язку з чим, позовні вимоги підлягають задовольнити.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії, оскільки вони суперечать вимогам діючого законодавства.

Таким чином, підлягають задоволенню вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача зробити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат.

На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 99, 100, 104, 161-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності противоправною та зобов'язання провести перерахунок пенсії -задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з збільшенням грошового забезпечення за нормами чинними на 1 квітня 2012 року особам, що проходять службу за посадою начальника відділу Управління військової контррозвідки СБУ в Одеській області, яку він займав на день звільнення зі служби - противоправною.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області від 23.02.2016 року № 2020 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 1 квітня 2012 року та здійснити відповідні виплати за весь період з дати виникнення права на нього, тобто починаючи з 01.04.2012 року без обмеження строком відповідно до ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.

Суддя

13.06.2016