Ухвала суду № 58408220, 14.06.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
14.06.2016
Номер справи
821/1033/15-а
Номер документу
58408220
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2016 року м. Київ К/800/43854/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Калашнікової О.В.,

Суддів: Васильченко Н.В.,

Леонтович К.Г.

секретар судового засідання - Коцюрба В.М.

за участю

представника позивача - Пилипенко Ю.С.

представника відповідача - Нагая І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2015 року у справі №821/1033/15-а за позовом Державної служби геології та надр України до публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Берислав" про анулювання спеціального дозволу, -

в с т а н о в и л а :

У квітні 2015 року Державна служба геології та надр України звернулася в суд з позовом до публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Берислав", в якому просила: припинити право користування надрами публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Берислав" шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4654 від 28.12.2007 р. з метою видобування вапняків, придатних для виробництва вапна будівельного Осокорівського родовища Херсонської області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками планової перевірки діяльності відповідача Азово-Чорноморським міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю та Державної організації "Чорноморська ТІДГК", виявлений ряд порушень законодавства про надра, що зафіксовано у відповідному акті, на підставі якого Азово-Чорноморським міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю складений припис та встановлений строк для усунення порушень законодавства у сфері надрокористування. Виявлені порушення відповідачем усунуті не були. Згідно ч.2 ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2015 року, відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Державна служба геології та надр України звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ці рішення та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення судом, вивчивши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 28.12.2007 року ПАТ "АрселорМіттал Берислав" надано спеціальний дозвіл на користування надрами Осокорівського родовища для видобування вапняків, придатних для виробництва вапна будівельного.

Між Державною службою геології та надр України та ПАТ "АрселорМіттал Берислав" 12.04.2012 року укладена угода № 4654 про умови користування надрами з метою видобування вапняків Осокорівського родовища.

На підставі наказу Державної служби геології та надр України №330 від 18.06.2013 року та направлення на проведення перевірки № 184 від 31.07.2013 року посадовою особою Азово-Чорноморського міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України та провідним геологом ДО "Чорноморська ТІДГК" проведена планова перевірка ПАТ "АрселорМіттал Берислав" щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), за результатами якої складений акт від 16.08.2013 року № 132-4654.

Перевіркою виявлені порушення ПАТ "АрселорМіттал Берислав" вимог законодавства у сфері надрокористування, зокрема, ст.ст.17, 21, 23, 24, 51 Кодексу України про надра, ст.24 Гірничого Закону України, постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами", постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року № 59 "Про затвердження Положення про порядок гірничих відводів".

За висновком контролюючого органу, суть порушень полягала у тому, що Товариством не внесені зміни до спеціального дозволу на користування надрами у разі виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів, не виконуються вимоги угоди про умови користування надрами щодо проведення та фінансування робіт у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт, відсутній проект розробки родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку, не виконується програма робіт щодо складання робочого проекту на розробку та рекультивацію родовища, відсутній Акт про надання гірничого відводу, не виконується програма робіт щодо підготовки матеріалів для переоформлення акту надання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку, не виконуються вимоги угоди про умови користування надрами щодо дотримання вимог законодавства, чинних стандартів, правил, норм, пов'язаних з користуванням надрами, дотримання вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами від 28.12.2007 року.

На підставі акту перевірки Азово-Чорноморським міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складений припис від 16.08.2013 року № 132-4654 та наданий строк до 16.10.2013 року для усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування та зобов'язано ПАТ "АрселорМіттал Берислав" подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

Оскільки в установлений строк ПАТ "АрселорМіттал Берислав" не виконало вимоги припису від 16.08.2013 року, начальником Азово-Чорноморського міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України до Державної служби геології та надр України 08.11.2013 року внесене подання щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, що виданий ПАТ "АрселорМіттал Берислав" на видобування вапняків Осокорівського родовища.

Позивачем 30.12.2013 року винесений наказ № 662, відповідно до додатку 4 якого ПАТ "АрселорМіттал Берислав" надано 30 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень, про що відповідача повідомлено листом від 14.01.2014 року №241/01/14-14.

Згідно службової записки головного спеціаліста Департаменту Держгеолконтролю станом на 11.02.2014 року ПАТ "АрселорМіттал Берислав" не вжито в установлений строк заходи для усунення порушень, у зв'язку з чим Державною службою геології та надр України винесений наказ від 21.02.2014 року № 49, згідно додатку 4 якого ПАТ "АрселорМіттал Берислав" надано 60 календарних днів для усунення порушень.

До Державної служби геології та надр України 18.06.2014 року надійшов лист ПАТ "АрселорМіттал Берислав", згідно якого Товариство просило надати двохмісячний строк для усунення порушень, оскільки підприємство звернулось до Херсонської обласної ради з проханням надати погодження, у зв'язку з геолого-економічною переоцінкою.

Позивачем 15.08.2014 року винесений наказ № 266, яким на підставі підпунктів 1, 5, 8 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМ України № 615 від 30.05.2011 року, зупинена дію спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2007 року № 4654, виданого ПАТ "АрселорМіттал Берислав", та надано 30 календарних днів для усунення порушень. Повідомлення про прийняте рішення направлено на адресу: вул. Кірова, 52, м. Берислав, Херсонська область, 74300.

Листом від 17.10.2014 року начальник Азово-Чорноморського міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю повідомив Департамент державного геологічного контролю, що після надання додаткового терміну на усунення порушень станом на 15.10.2014 року ПАТ "АрселорМіттал Берислав" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Згідно листа позивача від 07.11.2014 року ПАТ "АрселорМіттал Берислав" запропоновано надати у 30-денний строк позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами Осокорівського родовища, згідно спеціального дозволу № 4654 від 28.12.2007 р., попереджено про звернення до суду щодо анулювання спеціального дозволу.

У зв'язку із тим, що вжиті заходи не призвели до усунення ПАТ "АрселорМіттал Берислав" порушень законодавства у сфері надрокористування, Державна служба геології та надр України звернулась до суду із позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2007 р. № 4654.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано доказів на підтвердження направлення відповідачу повідомлень про зупинення дозволу та встановлення строків для усунення порушень, надання згоди/не згоди на припинення права користування надрами, обізнаності позивача про факт видання наказу від 15.08.2014 р. № 266, а, отже, і доказів на підтвердження факту перебігу строків на вжиття заходів для усунення причин зупинення дії дозволу, встановленого наказом від 15.08.2014 р. № 266, що свідчить про відсутність у Державної служби геології та надр України підстав для звернення до суду з даним позовом.

Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, апеляційний суд погодився із висновком суду першої інстанції, щодо недотримання позивачем передбаченого законодавством порядку анулювання спеціального дозволу на користування надрами та зазначив про відсутність у відповідача обов'язку отримувати погодження обласної Ради на користування надрами.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.

Предметом спору в даній справі є законність вимоги Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Берислав" шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4654 від 28.12.2007 р. з метою видобування вапняків, придатних для виробництва вапна будівельного Осокорівського родовища Херсонської області.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 5 Закону України "Про державну геологічну службу України" Державну геологічну службу України складають: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; державні підприємства, установи та організації, які входять до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.

Згідно п.22 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, зокрема, у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; 4) наявності заборгованості з плати за користування надрами; 5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; 6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; 7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; 8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; 9) непереоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.

Відповідно до ч.1 ст.26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Згідно ч.2 ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Частиною 3 ст.26 Кодексу України про надра визначено, що законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Згідно п.23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: 1) відсутності потреби у подальшому користуванні надрами; 2) відмови надрокористувача від права користування надрами; 3) ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу; 4) встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів; 5) використання надр не за призначенням; 6) визнання дозволу недійсним у судовому порядку; 7) визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл; 8) вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр; 9) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк; 10) припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів; 11) коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами; 12) припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).

Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу, а Радою міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження про анулювання дозволу.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. Державна служба геології та надр України має право у випадках, передбачених п.п.1, 2, 3, 7 ч.1 ст.26 Кодексу України про надра, самостійно припинити права користування надрами шляхом видачі наказу про анулювання дозволу, а у випадках, передбачених п.п.4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється виключно у судовому порядку.

При цьому, як вірно зазначили суди попередніх інстанцій, зверненню до суду із вимогою про припинення права користування надрами повинні передувати такі обов'язкові умови: 1) винесення наказу про зупинення дії спеціального дозволу та встановлення строку для вжиття заходів щодо усунення порушень, зміст якого повинен бути доведений до надрокористувача; 2) невжиття надрокористувачем в установлений наказом про зупинення дії спеціального дозволу строк заходів для усунення причин його зупинення; 3) отримання від надрокористувача незгоди на припинення права користування надрами.

Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що повідомлення від 29.08.2014 року про зупинення дії дозволу та надання 30 календарних днів для усунення порушень згідно наказу від 15.08.2014 р. № 266, повідомлення від 07.11.2014 року про надання у 30 денний термін згоди/не згоди на припинення права користування надрами Осокорівського родовища були направлені Державною службою геології та надр України за адресою: 74300, Херсонська область, м. Берислав, вул. Кірова, 52.

Разом з тим, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, юридичною адресою ПАТ "АрселорМіттал Берислав" є: 74022, Херсонська область, Високопільський район, смт. Архангельське, вул. Суворова, 45.

У матеріалах справи відсутні належні докази отримання відповідачем зазначених повідомлень.

Таким чином, враховуючи не обізнаність відповідача про встановлений йому строк для вжиття заходів щодо усунення порушень, відсутні підстави вважати, що надрокористувачем невжитті заходи для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.

З огляду на наведене колегія суддів погоджується із висновком судів попередніх інстанцій, щодо не дотримання Державною службою геології та надр України встановленої чинним законодавством процедури, яка має передувати зверненню до суду з позовом про припинення права користування надрами.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів погоджується із висновками судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 220, 221, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: