ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" червня 2016 р. м. Київ К/800/41888/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,
Суддів Стародуба О.П.,
Швеця В.В.,
секретаря судового засідання Сороки Л.П.,
за участю:
позивача - ОСОБА_2,
представника позивача - ОСОБА_3,
представника відповідача - Скорик Л.В.,
представника третьої особи - Дмитренка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області, третя особа - Публічне акціонерне товариство "Сумбуд", про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Сумбуд" на постанову Путивльського районного суду Сумської області від 29 квітня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 1 липня 2015 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У березні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправною відмову Управління щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 12 серпня 2014 року; зобов'язати призначити пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постановою Путивльського районного суду Сумської області від 29 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 1 липня 2015 року, позов задоволено в повному обсязі. Визнано протиправною відмову Управління у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зобов'язано Управління призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту «б» частини першої статті 13 Закону України з 12 серпня 2014 року.
У касаційній скарзі третя особа, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанції, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги.
Судами встановлено, що у серпні 2014 року ОСОБА_2 після досягнення 57-річного віку, звернувся до відповідача з заявою про призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Листом Управління від 10 листопада 2014 року №3783/05-12 позивачу відмовлено в призначенні пенсії, оскільки в його трудовій книжці відсутні записи, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а уточнююча довідка надана ПАТ «Сумбуд» без підтверджуючих документів щодо правонаступництва Путивльської госпрозрахункової будівельної дільниці.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що уточнююча довідка від 22 серпня 2012 року, видана ПАТ «Сумбуд» на підставі первинних документів, містить інформацію щодо періодів роботи позивача на відповідній посаді і її достовірність та правильність підтверджена перевіркою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
За правилами частини першої статті 100 Закону №1788-XII особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Статтею 62 вказаного Закону передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, судами встановлено, що відповідно до записів трудової книжки, ОСОБА_2 з 1 лютого 1983 року по 17 січня 2000 року працював на посаді майстра на будівництві у Путивльській госпрозрахунковій будівельній дільниці.
Згідно довідки ПАТ«Сумбуд» від 24 листопада 2014 року, копії наказу ВАТ «Сумбуд» від 8 грудня 1998 року вбачається, що Путивльська госпрозрахункова будівельна дільниця, де працював позивач, входила до складу ВПБП «Сумбуд», яке перетворено у ВАТ «Сумбуд». Згідно наказу від 8 грудня 1998 року №82 дільниця підпорядкована виконавчому апарату ВАТ «Сумбуд», за рішенням загальних зборів акціонерів від 19 квітня 2011 року ВАТ «Сумбуд» змінило назву на - ПАТ «Сумбуд».
Відповідно до пункту 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (далі - Порядок №383) для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).
Пунктом 20 Порядку №637, передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно з пунктами 1 і 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442 (набрала чинності з 21 серпня 1992 року), атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому; основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років (пункт 4 Порядку).
Відповідно до пункту 4.2 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з пунктом 4.4 даного Порядку якщо атестація була вперше проведена після 21 серпня 1997 року, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21 серпня 1992 року, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 4.5 Порядку встановлено, що якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону №1788-XII є виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження несприятливих умов праці за результатами атестації відповідного робочого місця: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Таким чином, до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Отже, судам необхідно встановити, коли вперше після 22 серпня 1992 року проведено атестацію робочого місця за посадою майстра І групи дільниці з випробувань та вимірювань електричного цеху та чи змінились умови праці на цій посаді після звільнення позивача з роботи.
Без встановлення вказаних обставин неможливо зробити висновок про пільговий характер роботи після 22 серпня 1992 року, що можуть підтвердити лише результати атестації робочого місця за умовами праці.
Також, суди зазначають, що довідка видана ПАТ «Сумбуд» від 22 серпня 2012 року відповідає вимогам пункту 20 Порядку №637.
Проте, судами попередніх інстанцій не досліджено та не надано оцінки даній довідці, та тому чи працював позивач у спірний період повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці та чи проводилась атестація.
Оскільки суди попередніх інстанцій не встановили фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, а суд касаційної інстанції відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, то в силу частини четвертої статті 227 цього Кодексу прийняті ними рішення підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сумбуд" задовольнити.
Постанову Путивльського районного суду Сумської області від 29 квітня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 1 липня 2015 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Ю.Й. Рецебуринський
Суддя О.П. Стародуб
В.В. Швець