Справа № 686/10450/16-а
ПОСТАНОВА
іменем України
02 червня 2016 року
Хмельницький міськрайонний суд
в складі:головуючого судді - Салоїд Н.М.,
при секретареві - Лоб І.А.,
за участю представника відповідача - Куркули Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницький справу за адміністративним позовом
ОСОБА_2
до
Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
про визнання дій протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
в с т а н о в и в:
У травні місяці 2016 року ОСОБА_2 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, в якому просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому неправомірними щодо зменшення розміру її пенсії, в обґрунтування якого вказала, що відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду від 10.12.2015 року відповідача зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Хмельницькій області за № 507 від 07.10.2015 року. На виконання вказаної постанови, відповідачем здійснено перерахунок пенсії, проте зменшено розмір пенсії з 82 % до 60 %, мотивуючи відсутністю розміру пенсії в постанові суду.
Позивач вважає такі дії неправомірними, оскільки звернулася до відповідача для перерахунку пенсії, а отже розмір пенсії визначається на день її призначення, у зв'язку з чим, просить визнати дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 82% до 60% неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу в розмірі 82% від суми заробітку, з якого визначається розмір пенсії з 09.09.2015 року.
Позивач в судове засідання не з»явилась, повідомлена про час і місце судового розгляду у передбаченому законом порядку, подала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні в судовому засіданні проти заявленого позову заперечила та посилається на те, що відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на час виконання постанови суду, оскільки в постанові суду не зазначено розміру відсотка, який слід застосовувати при обчисленні пенсії позивачеві з урахуванням довідки № 507 від 07.10.2015 року перерахунок пенсії проведено з розміру 60%.
Крім того, позивач пропустила шестимісячний строк, в межах якого особа може звернутися до суду, при цьому підтвердила, що розмір пенсії позивачеві зменшено лише з січня місяця 2016 року.
Суд, вислухавши заперечення представника відповідача, доводи позивача, викладені в матеріалах адміністративного позову, дослідивши матеріали справи доказами, вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Позивач з 15 грудня 2006 року знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 82 відсотка суми її посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом "Про державну службу".
У жовтні 2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1.
Однак, відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивачу згідно поданої ним заяви на тій підставі, що такі види виплат, як матеріальна допомога та індексація, не входять до складових заробітної плати.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10 грудня 2015 року, яка набрала законної сили, визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки за № 143/10/22-01-05 від 15.05.2014 року.
В квітні місяці 2016 року позивач звернулася щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови суду, і отримала відповідь, що їй здійснено перерахунок пенсії з урахуванням виплат зазначених в постанові Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.12.2015 року,котра набрала законної сили згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.03.2016 року, однак вказаний перерахунок здійснено виходячи із 60% місячного заробітку, обрахованого відповідно до зазначеної вище довідки, а не з 82% з якого їй було призначено пенсію.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", №3723-XII (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Саме із зазначених норм закону позивачу, як державного службовця нарахована та виплачувалась пенсія.
Пенсія позивачу була призначена з 15.12.2006 року в розмірі 82 % заробітку.
З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N 3668-VI, яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII, внесено зміни до ст.37 Закону № 3723-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, положення частини третьої статті 37 Закону №3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VII втратили чинність положення статті 37 Закону №3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону №3723-XII, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін.
Згідно з приписами статті 37-1 Закону №3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким, чином, з 09.09.2015 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону №3723-XII, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто статті 37 Закону №3723-XII в редакції до внесення змін Законом N 3668-VI.
В подальшому при перерахунку пенсії відповідачем було застосовано норми Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та ст. 37 "Про державну службу" в редакції, чинній з 01.10.2011 року, тим самим зменшено розрахунковий розмір пенсії з 82 відсотків до 60 відсотків.
Таким чином, зміни, що відбулись в законодавстві, стосуються саме призначення, а не перерахунку пенсії. В даному ж випадку здійснювався саме перерахунок пенсії, а відповідно розмір пенсії повинен розраховуватись відповідно до законодавства чинного на момент її призначення, тобто в розмірі 82 відсотки від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше як 90 відсотків заробітку.
Отже, розмір пенсії визначається у відсотках, що встановлені на момент призначення пенсії, а не на момент здійснення перерахунку.
Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 10.12. 2013 р. у справі № 21-420а13, від 02.12. 2014 року у справі №21-456а14.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідачем безпідставно поширена дія Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та ст. 37 "Про державну службу" в редакції, чинній з 01.10.2011 року, тим самим зменшено розрахунковий розмір пенсії позивача з 82 відсотків до 60 відсотків.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вважає, що позивач не пропустила строку звернення з адміністративним позовом, позаяк представник відповідача посилалась на те, що фактично розмір пенсії позивачеві зменшено лише з січня місяця 2016 року.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому вчинені на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 10.12.2015 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому щодо перерахунку пенсії про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 в розмірі 60% від суми її заробітної плати.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 10.12.2015 року із розрахунку 82% суми заробітної плати з 09 вересня 2015 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на користь держави судовий збір в сумі 551,2 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: