Постанова № 58382644, 06.06.2016, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
759/5759/16-а
Номер документу
58382644
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/5759/16-а

пр. № 2-а/759/158/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2016 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Петренко Н.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії

встановив:

Позивач звернулася до суду з зазначеним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 11.04.2016р. № 43/01/С-234 про відмову у проведенні перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25.03.2016р. № 26-2-7/33, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Зобов"язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 90% від суми заробітної плати у відповідності до Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) з урахуванням всіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, згідно з довідкою Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25.03.2016р. № 26-2-7/33,

Свої позовні вимоги мотивує тим, що 22.09.2005р. вона була звільнена з посади начальника управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи у зв`язку з реорганізацією та достроковим виходом на пенсію державного службовця, яка була призначена з 28.09.2005р. згідно з Законом України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» в розмірі 90% від суми заробітної плати, на яку нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. На заяву позивача про врахування до призначеної пенсії державного службовця нарахувань від «Інших виплат» відповідач відмовив, стверджуючи, що такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Позивач вважає дане рішення протиправним, тому звернулася до суду за захистом своїх прав.

Відповідач направив до суду свої заперечення, в яких просив в задоволенні позову відмовити.

Суддя, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

У відповідь на звернення позивача від 29.03.2016р. про перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) листом від 11.04.2016 року Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу здійснити перерахунок пенсії, оскільки законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат» крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», то і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії за віком відповідно до вищевказаного закону немає.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного суду України від 04.03.2014 року по справі № 21-3а14.

Таким чином, Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві безпідставно відмовило позивачу в проведенні перерахунку та виплат пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Щодо періоду, з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ст.84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.

Враховуючи, що позивач звернувся до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії - 29.03.2016 року, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з першого числа наступного місяця, тобто з 01.04.2016р.

Керуючись Законом України "Про державну службу", Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 9-11,69-71, 86, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суддя-

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 11.04.2016р. № 43/01/С-234 про відмову у проведенні перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25.03.2016р. № 26-2-7/33, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Зобов"язати Правобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 90% від суми заробітної плати у відповідності до Закону України від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) з урахуванням всіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, згідно з довідкою Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25.03.2016р. № 26-2-7/33.

В задоволенні іншої вимоги відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови

Судя: