ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2016 р. Справа № 645/1822/16-аХарківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя: Яковенко М.М.
судді: Лях О.П., Старосуд М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргуОСОБА_2 на постанову Фрунзенського районного судум.Харковавід26 квітня 2016 року по справі № 645/1822/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районім.Харковапро визнання неправомірними дій, рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до УПФ Україні в Фрунзенському районі м. Харкова, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла станом на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-248 від 01 квітня 2016 року про заробітну плату; скасувати вказане рішення відповідача; зобов'язати УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплатити призначену йому пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) з розрахунку 90% місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-248 від 01 квітня 2016 року про заробітну плату, починаючи з січня 2016, без обмеження її максимального розміру.
ПостановоюФрунзенського районного суду м.Харкова від 26 квітня 2016 року позов задоволено частково (а.с.58, 59-62).
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-248 від 01 квітня 2016 року.
Скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова № 202 від 05 квітня 2016 року щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.01.2002 р.) у розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-248 від 01 квітня 2016 року, починаючи з 01 квітня 2016 року без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
Позивач не погодившись з постановою суду подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити постанову суду першої інстанції в частині дати, з якої підлягає перерахунок пенсії, а саме з 01.01.2016 року.Апелянт наголошує на застосуванні ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла в редакції на час нарахування пенсії, а тому з огляду на положення Постанови КМ України від 31.05.2012 року №505 із змінами та доповненнями, перерахунок його пенсії підлягає з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016 року, а не з 01.04.2016 року, як помилково зазначено судом (а.с.80-82).
Колегія суддів зазначає, що відповідачем також подавалась апеляційна скарга, але ж з огляду на не усунуті недоліки, до такої скарги відповідно до ч.3 ст.189 КАС України, були застосовані правила статті 108 КАС України.
Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України. В апеляційній скарзі позивач просив розгляд справи здійснити у його відсутність. На апеляційну скаргу позивача, відповідачем були подані письмові заперечення, в яких просили відмовити у задоволенні апеляційної скарги. Вказано про вірне застосування судом до спірних правовідносин положень ст.45 Закону №1058.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_2 з 03.07.2002 року є отримувачем пенсії за вислугу років, призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% від заробітку.
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати відповідно до Постанови КМ України від 31.05.2012 року №505 із змінами та доповненнями в редакції від 09.12.2015 року №1013, позивач 04.04.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі виданої 01.04.2016 р. прокуратурою Луганської області довідки (а.с.7-8, 16). В заяві просив здійснити перерахунок пенсії із розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру з грудня 2015 року.
Рішенням УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова від 05.04.2016 р. №202позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку з втратою чинності Закону № 1789-ХІІ та у відповідності до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, згідно якого з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії перерахунку не підлягають, в зв'язку з відсутністю порядку перерахунку пенсій по даній категорії осіб.
Зазначені обставини в межах справи не є спірними між сторонами.
Здійснюючи апеляційний перегляд постанови, колегія суддів виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч. 13 вищевказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Так, частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Така редакція положень ч.18 ст.50-1 Закону існувала до набуття чинності Закону України від 28.12.2014 р. N 76-VIII. З 01.01.2015 року редакція цієї частини була змінена, та діяла в слідуючій редакції - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1ст. 58 Конституції Українипередбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесеніЗаконом № 3668-VІ зміни до статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року не зазнали.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу за вислугою років виходячи із 90 відсотків від заробітної плати, яка діяла на момент призначення пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 р. (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), відповідач грубо порушує соціальні права і свободи позивача.
Вирішуючи питання щодо строку проведення перерахунку пенсії, колегія суддів зазначає, що як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії 04.04.2016 року, надавши при цьому довідку з прокуратури Луганської області від 01.04.2016 року про складові заробітної плати відповідно до рівня його займаної посади в органах прокуратури.
Пунктом 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 передбачено такі строки проведення перерахунків призначених пенсій: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву було подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву було подано після 15 числа.
Оскільки ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії 04.04.2016 року, то суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням приписів ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", саме з 01.04.2016 року.
Колегія суддів вважає безпідставними доводи позивача - апелянта щодо необхідності застосування положень ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла в редакції на час нарахування пенсії, тобто про те, що перерахунок його пенсії підлягає з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016 року, а не з 01.04.2016 року.
В даному випадку, як вже зазначалось вище, положення частини 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (позивачем помилково зазначено як частина 17 цієї статті) в редакції на яку посилається позивач, існувала до набуття чинності Закону України від 28.12.2014 р. N 76-VIII, тобто до 01.01.2015 року, після цього редакція цієї частини була змінена, та діяла в іншій редакції, а саме - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
В той же час такого порядку для перерахунку визначений КМ України на даний час не визначений, що в свою чергу вказує на необхідність застосування положень ст.45 Закону №1058, який регулює порядок перерахунку пенсій. Застосовувати положення неіснуючої частини 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» для визначення дати, з якої підлягає такий перерахунок, є безпідставною вимогою. Якщо, визначений відсотковий розмір (90 % від заробітку) впливає на розмір обчислення пенсії при його перерахунку та фактично поки що є законодавчо не змінним, при чому іншого відсотку для перерахунку пенсії не встановлено, окрім нового законодавчо визначеного розміру відсотку лише при призначенні пенсії, то питання щодо порядку визначення часу з якого проводиться такий перерахунок пенсії, законодавчо був врегульований положеннями ч.18 ст.50-1 Закону, а після її зміни, відповідно до правил ч.ст.45 Закону №1058, та з урахуванням ч.13 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, відповідно до вимог якої встановлено, що перерахунок пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. Таким чином, позовні вимоги за період з 01.01.2016 року по 31.03.2016 року включно є такими, що задоволенню не підлягають.
В зв'язку з чим, апеляційна скарга позивача в цій частині задоволенню не підлягає.
В той же час, під час апеляційного провадження, колегія суддіввстановила допущення порушень норм матеріального судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи в частині задоволених вимог, що стосується проведення перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2016 року без обмеження її максимального розміру. Встановлення такого порушення, відповідно до ч.1 ст.195 КАС України, є підставою суду апеляційної інстанції вийти за межі доводів апеляційної скарги.
Так, щодо зобов'язання судом перерахувати пенсію без обмеження максимального розміру колегія суддів зазначає, що з 1 січня 2016 року набрали чинності закони України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 року № 928 (далі - Закон № 928), «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 року № 909 (далі - Закон № 909), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911 (далі - Закон № 911), якими врегульовано питання пенсійного забезпечення у 2016 році.
Так, п. 25 Закону № 911 частину першу статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до «…, «Про прокуратуру», …», не може перевищувати 10 740 гривень».
Також абз. 5 п.15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» зазначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, якімають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
З огляду на системний аналіз положень наведеного законодавства, колегія суддів вважає, що з 01.01.2016 року законодавцем врегульоване питання щодо максимального розміру виплати пенсії, при чому, визначення такого максимального розміру не пов'язано та не має впливу, чи то здійснюється обчислення та виплата пенсії при її призначенні, чи при проведеному перерахунку. Тобто, законодавцем чітко врегульовано питання, що розмір пенсії, який підлягає виплаті має свої максимальні показники, не більше 10740 гривен.
Станом на 01.04.2016 року наведенні положення норм, неконституційними не визнавались, а тому є такими, що підлягають застосуванню в межах спірних правовідносин.
При вирішенні спору по суті заявлених вимог, суд першої інстанції виходячи із змісту постанови суду, взагалі не надав жодної правової оцінки в частині задоволених вимог про перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру, безпідставно та необґрунтовано їх задовольнив, хоча в цій частині вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, колегія суддів, з урахуванням приписів ст.202 КАС України, приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, та необхідності скасування постанови суду в частині задоволених вимог щодо зобов'язання УПФ України в Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії без обмеження її максимального розміру. В іншій частині постанова підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. 2, 11, 159 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 209, 211-212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Фрунзенського районного суду м.Харкова від 26 квітня 2016 року по справі № 645/1822/16-а скасувати, в частині задоволених вимог щодо зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії без обмеження її максимального розміру.
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Яковенко М.М.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Старосуд М.І.