Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2016 року справа №812/55/16
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.,
Сухарька М.Г.
за участю сторін по справі:
позивач: Лямзіної Т.В. (за довіреністю)
відповідач: Деріглазової М.О. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засідання апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Артемівської міжрайонної виконавчої дирекції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2016 року у справі № 812/55/16 (головуючий І інстанції Смішлива Т.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» до Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Артемівської міжрайонної виконавчої дирекції, Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним дій та стягнення матеріального забезпечення у розмірі 4125,77 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Артемівської міжрайонної виконавчої дирекції про визнання протиправними дій Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Артемівської міжрайонної виконавчої дирекції стосовно відмови у виплаті допомоги з тимчасової втрати працездатності застрахованим особам-співробітникам ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» у сумі 4125,77 грн. та стягнення з Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Артемівської міжрайонної виконавчої дирекції на користь ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» матеріального забезпечення у розмірі 4125,77 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного від 29 лютого 2016 року позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправними дії стосовно відмови у виплаті допомоги з тимчасової втрати працездатності застрахованим особам-співробітникам на суму 3 783,89 грн.; стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» матеріальне забезпечення застрахованих осіб-співробітників на суму 3 783,89 грн. В інший частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі та під час судового засідання відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги положення вимог п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», за приписами якого у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Посилання суду першої інстанції на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.02.2015 року у справі №826/18402/14, відповідач вважає безпідставним, оскільки .2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 239 від 08.04.2015р., є чинною на даний час. Крім того, судом першої інстанції не прийнято до уваги положення п.3 ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV, яким чітко визначено право Фонду перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін по справі, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач з 06.11.2014 знаходиться на обліку в Артемівській міжрайонній виконавчій дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстраційним номером 440135005371.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням юридичної особи ТОВ «ЛЕО» є: 91021, Луганська область, м. Луганськ, квартал Гайового, буд. 35А.
Місто Луганськ згідно додатку №1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085 (у редакції розпорядження КМУ від 05.05.2015 року №428-р) знаходиться у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Позивачем за період з 01.10.2014р. по 01.07.2015р. було направлено до відповідача заяви-розрахунки на здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок коштів Фонду на 163 арк. на загальну суму 1513193,74 грн.
Копіями звітів про нарахування та сплату єдиного соціального внеску та реєстром платіжних доручень за період з вересня 2014 року по червень 2015 року щодо зарахування єдиного соціального внеску підтверджено нараховування та сплату позивачем у спірному періоді внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Згідно п.п. «є» п.3.6 розділу 3 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження від 22.121.2010р. №29 та ухвали суду від 10.12.2015 у справі № 812/1329/15, відповідачем проведено позапланову перевірку достовірності відомостей, поданих позивачем для отримання коштів Фонду у сумі 1521324,70 грн. за період з 01.10.2014р. по 01.07.2015р., за результатами якої складено акт № 07-08 від 21.12.2015, яким встановлено: - сума матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності, яка зазначена у заявах-розрахунках ТОВ «ЛЕО» за період з 01.10.2014 по 01.07.2015 завищена на 14393,76 грн.; - сума по листках непрацездатності, які надані застрахованим особам ТОВ «ЛЕО» з 01.12.2014 закладами охорони здоров'я, розташованих на території ОРЛО складає 325156,59 грн.
Зокрема, перевіркою правильності оформлення бланків листків непрацездатності встановлено, що сума призначення матеріального забезпечення по листкам непрацездатності, оформлених з порушенням, склала 4125,77 грн. (розділ 3 акта № 07-08 від 21.12.2015), а саме:
1) в порушення п. 3.12 Інструцкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України № 532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004, із змінами та доповненнями № 774/438/207-ос/719 від 24.11.2006р., відсутня печатка лікуючого лікаря, яка завіряє термін продовження звільнення від праці: - ОСОБА_6, Лисичанський РЕМ, сума виплати - 355,08 грн., листок непрацездатності виданий в КУ Кремінський РЦПМСД, ЛН №282261 з 12.02.2015 по 20.02.2015; - ОСОБА_7, Сватівський РЕМ, сума виплати - 275,34 грн., листок непрацездатності виданий в КУ Кремінський РЦПМСД, ЛН № 954580 з 22.12.2014 по 31.12.2014; - ОСОБА_8, Сватівський РЕМ, сума виплати - 224,52 грн., листок непрацездатності виданий КУ Кремінський РЦПМСД, ЛН № 885667 з 20.01.2015 до 29.01.2015;
- ОСОБА_9, Сватівський РЕМ, сума виплати - 285,75 грн., листок непрацездатності виданий КУ Кремінський РЦПМСД, ЛН № 885612 з 13.01.2015 до 21.01.2015; - ОСОБА_10, Сватівський РЕМ, сума виплати - 479,52 грн., листок непрацездатності виданий КУ Кремінський РЦПМСД, ЛН №282413 з 10.03.2015 до 20.03.2015; - ОСОБА_13, Сватівський РЕМ, сума виплати - 645,54 грн., листок непрацездатності виданий КУ Кремінський РЦПМСД, ЛН № 885509 з 29.12.2014 до 08.01.2015;
2) в порушення п. 3.1 та п. 3.13 Інструкції № 532 у бланках листків непрацездатності відсутня печатка закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності» при відкритті та закритті бланків: - ОСОБА_12, Біловодський РЕМ, сума виплати - 460,04 грн., бланк виданийвМарківському РТМО, ЛН № 055063 з 26.01.2015 до 08.02.2015; - ОСОБА_13, Східний РЕМ, сума виплати - 1058,10 грн., бланк виданий в Новоайдарському РТМО, ЛН № 795166 з 25.06.2014 до 07.07.2014;
3) у порушення п. 5.3.7 Положення про ЄТН, затвердженого наказом МОЗ України від 09.04.2008, листок непрацездатності за попередній термін видається без дозволу ЛКК: - ОСОБА_14, ТОВ «ЛЕО» Сєвєродонецький район енергетичних мереж, сума виплати - 341,88 грн., виданий в КУ ОЗ ЦПМСД м. Лисичанська, ЛН № 272690 з 01.10.2014 до 08.10.2014 по догляду за хворою дитиною, виданий 06.10.2014.
До наведеного акту перевірки позивачем складено заперечення від 21.12.2015р.№01-31/2/226 згідно до яких на час подання заперечень у листках непрацездатності ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, встановлені перевіркою порушення вже усунуті, лікарняні листки оформлені належним чином.
Факт усунення встановлених порушень підтверджується наданими до матеріалів справи копіями цих листків непрацездатності.
Зазначені обставини відповідачем не заперечуються. Разом з тим, згідно відповіді на заперечення до акта перевірки № 07-08 від 21.12.2015 року, представники відповідача заперечують проти задоволення позовних вимог на суму 3783,89 грн. через те, що недоліки в оформленні листків непрацездатності усунуті вже після перевірки та підписання відповідного акта.
Встановлене порушення п. 5.3.7 Положення про ЄТН, затвердженого наказом МОЗ України від 09.04.2008р., за листом непрацездатності ОСОБА_14 за період з 01.10.2014 по 01.07.2015 р. сума виплати - 341,88 грн. позивачем не оспорюється. Судом першої інстанції у задоволенні позову в цій частині було відмовлено.
Судове рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог позивачем не оскаржується.
Згідно ч. 1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (надалі Закон №1105-XIV) Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб ( п.1 ч.1 ст.11 Закону №1105-XIV).
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону №1105-XIV кошти, що надходять до Фонду від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинні забезпечувати, зокрема, виплату застрахованим особам матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом.
Згідно ст. 18 Закону №1105-XIVстрахуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.
За приписами ст.19 Закону №1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом.
Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, тривалість її виплати, підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності визначені ст.22,23 Закону №1105-XIV.
Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами відсутній спір стосовно суми фінансування матеріальним забезпеченням, характеру тимчасової непрацездатності осіб або неналежному оформленні заявок - розрахунків за спірний період .
Порядок фінансування Фондом соціального страхування України страхувальників визначено ст.34 Закону №1105-XIV, за приписами частини 1 якої фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.
Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані за страхованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.
Відповідно до частини 2 цієї статті страхувальник-роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України.
Для зарахування матеріального забезпечення позивачем відкрито відповідні рахунки в АТ «Райфайзен Банк Аваль» м.Київ.
Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010 N 26, зареестр. в Міністерстві Юстиції України 25 січня 2011 р. за N111/18849, затверджено Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі Порядок №26), згідно п.2 якого фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду (далі - робочі органи Фонду).
Підставою для фінансування страхувальників-роботодавців робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані
застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами (Додаток).
За приписами п.5, п.6 цього Порядку для отримання коштів Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, нарахованого страхувальником, страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним в Державному реєстрі загально обов'язкового державного соціального страхування (для зареєстрованих після 01.01.2011) (далі - місце обліку), із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства.
Заява-розрахунок готується у двох примірниках, один з яких разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника, а другий подається до робочого органу Фонду.
Відповідно до п.7 наведеного Порядку при опрацюванні заяви-розрахунку робочі органи Фонду перевіряють правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Під час опрацювання спірних заяв-розрахунків відповідачем не було встановлено наведених порушень.
За приписами ст.34 Закону №1105-XIV та п.8 зазначеного Порядку робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем протягом встановленого строку не було здійснено фінансування позивача на підставі належним чином оформлених заяв - розрахунків фінансування матеріальним забезпеченням за період з 01.10.2014р. по 01.07.2015р. в сумі 3783,89 грн., що є порушенням вимог ст. ст.34 Закону №1105-XIV та п.8 Порядку №26.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правомірно задоволено позов в цій частині..
Відмовляючи у здійсненні фінансування за спірними заявами-розрахунками відповідач посилався на п.2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595, яким визначено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками та кредитуванням у населених пунктах на тимчасовонеконтрольованійтериторіїздійснюєтьсяпісляповерненнятакоїтериторіїпід контроль органів державної влади.
Однак, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.02.2015року у справі №826/18402/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015р., пункт 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №595, визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.10,2015р. наведені судові рішення залишені без змін.
Виходячи з приписів ч.1 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
За таких обставин, доводи апеляційної скарги з посиланням на п. 2 Тимчасового порядку колегією суддів не прийнято до уваги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 р. № 239 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей", а саме у пункті 2 слова "перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, визначається" замінити словами "перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, визначаються".
Наведені зміни ніяким чином не поновлюють дію самого п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595, а тому висновок відповідача про те, що п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 239 від 08.04.2015р., є чинною на даний час, колегія суддів вважає помилковим.
Положеннями п.3 ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XI визначено право Фонду, зокрема, перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду.
Як вбачається з матеріалів справи, наведене право було використано відповідачем при здійсненні перевірки, за результатами якої складено акт позапланової перевірки достовірності відомостей поданих позивачем для отримання коштів Фонду №07-08 від 21.12.2015р. .Встановлені перевіркою порушення були усунуті позивачем, що підтверджується наданими до матеріалів справи копіями листків непрацездатності та відповідачем не заперечується.
Колегія суддів вважає, що виправлення недоліків в оформленні листків непрацездатності вже після перевірки та підписання відповідного акта, не позбавляє права позивача на отримання фінансування для надання матеріального забезпечення найманим працівникам за цими листами непрацездатності. За таких обставин, доводи апеляційної скарги колегією суддів не прийнято до уваги.
Слід також зазначити, що відмовляючи у здійсненні фінансування за спірними заявами-розрахунками відповідач посилався саме на п..2 Тимчасового порядку № 595, а не недостовірність поданих позивачем відомостей.
З урахуванням вищевикладеного, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Артемівської міжрайонної виконавчої дирекції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2016 року у справі №812/55/16 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2016 року у справі №812/55/16- залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 15 червня 2016 року.
Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 16 червня 2016 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Блохін А.А.
Сухарьок М.Г.