РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" червня 2016 р. Справа №924/181/16
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Демидюк О.О.
судді Павлюк І. Ю. ,
судді Мамченко Ю.А.
при секретарі Головченко Д.М.
За участю представників:
позивача - ОСОБА_1 (довіреність №02-15-1683 від 27.11.2015)
прокурор - Олійник І.О. (посвідчення №031297 від 12.01.2015), ОСОБА_2 (посвідчення №031264 від 12.01.2015)
відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4 (довіреність від 20.04.2016)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу приватного підприємства "Ультрасервіс" на рішення господарського суду Хмельницької області від 25.04.2016 у справі №924/181/16
Позивач: Хмельницька міська рада
Відповідач: Приватне підприємство "Ультрасервіс"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державна архітектурно-будівельна інспекція України
Подільське екологічне товариство
про знесення самочинно побудованого незавершеного будівництва бази відпочинку із поліпшеними апартаментами та кімнатами гуртожиткового типу по вул.Нижній Береговій, 2/4Б у м.Хмельницькому за рахунок приватного підприємства "Ультрасервіс"
Судом розяснено права та обовязки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 25.04.2016 (суддя Музика М.В.) позов Хмельницької міської ради задоволено. Зобов'язано приватне підприємство "Ультрасервіс" знести самочинно побудоване незавершене будівництво бази відпочинку із поліпшеними апартаментами та кімнатами гуртожиткового типу по вул.Нижній Береговій, 2/4Б у м.Хмельницькому за рахунок приватного підприємства "Ультрасервіс". Стягнуто з приватного підприємства "Ультрасервіс" на користь Хмельницької міської ради 1378,00 грн. витрат по оплаті судового збору.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач приватне підприємство "Ультрасервіс" звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить суд скасувати оскаржене рішення та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 19.05.2016 прийнято до розгляду апеляційну скаргу приватного підприємства "Ультрасервіс" на рішення господарського суду Хмельницької області від 25.04.2016 у справі №924/181/16.
Хмельницькою міською радою подано суду відзив на апеляційну скаргу в якому позивач просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржене рішення залишити без змін.
Державною архітектурною-будівельною інспекцією України подано суду клопотання про розгляд апеляційної скарги без участі уповноваженого представника. Окрім того, в поданому клопотанні заперечує проти апеляційної скарги та просить суд залишити її без задоволення.
Приватним підприємством "Ультрасервіс" подано суду додаткові пояснення по справі та клопотання про долучення до матеріалів справи ряду документів.
Відповідно до статті 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Неможливість подання доказів суду першої інстанції обґрунтовує тим, що представник відповідача не мав змоги бути присутнім в судовому засіданні, за результатами якого господарським судом першої інстанції було винесено оскаржену постанову. Клопотання про відкладення розгляду справи місцевим господарським судом задоволено не було.
Судова колегія апеляційного господарського суду розглянула подане клопотання та дійшла висновку про поважність причин неможливості подання доказів господарському суду першої інстанції, в зв'язку з чим клопотання підлягає задоволенню.
Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду заслухала присутніх в судовому засіданні прокурорів та представників позивача і відповідача, вивчила та дослідила матеріали справи та наявні в ній докази, розглянула матеріали апеляційної скарги, додані до неї документи та додаткові пояснення, відзив на апеляційну скаргу, перевірила правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, та прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Виконавчий комітет Хмельницької міської ради народних депутатів рішенням №325 від 23.03.1995 "Про надання дозволу на право проведення проектно-розвідувальних робіт, установам, організаціям, відомствам під різні види будівництва" дозволив, зокрема, колективному підприємству "Хмельницький міський молочний завод" провести проектно-розвідувальні роботи під будівництво бази відпочинку для працівників заводу і обладнання літнього торгівельного майданчика на березі міського водосховища.
Рішенням виконкому Хмельницької міської ради народних депутатів №510 від 27.07.1995 "Про надання дозволу на право проведення проектно-розвідувальних робіт установам, організаціям, підприємствам та фізичним особам під різні види будівництва" у звязку з закінченням проектно-розвідувальних робіт дозволено колективному підприємству "Хмельницький міський молочний завод" будівництво бази відпочинку для працівників заводу та літнього торгівельного майданчика на березі міського водосховища.
Рішенням виконкому Хмельницької міської Ради від 14.03.1996 №820 "Про відведення земельних ділянок підприємствам, організаціям, установам та товариствам в користування" відведено колективному підприємству "Хмельницький міський молочний завод" під будівництво бази відпочинку земельну ділянку площею 0,38 га із земель міськземфонду.
На підставі рішення виконкому Хмельницької міської ради народних депутатів №820 від 14.03.1996 Хмельницька міська рада уклала Договір №15 на право тимчасового користування землею від 03.04.1996.
ОСОБА_5 п.1.1. Договору №15 на право тимчасового користування землею від 03.04.1996 Хмельницька міська рада народних депутатів надає, а колективне підприємство "Хмельницький міський молочний завод" приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 0,38 га, згідно з планом землекористування.
Відповідно до п.1.2. земельна ділянка надається на умовах тимчасового короткострокового користування строком на 5 років для будівництва бази відпочинку по вул.Зарічанській.
Виконавчий комітет Хмельницької міської ради народних депутатів рішенням №881 від 11.04.1996 "Про затвердження прибережних захисних смуг р.Південний Буг, р.Кудрянка, р.Плоска та водоймищ, розташованих по руслу річок" встановив в межах міста прибережну захисну смугу по обидва береги р.Південний Буг та водоймищ, розташованих по руслу річки, і прибережні смуги р.Кудрянки та р.Плоскої згідно додатку. Пунктом 2 рішення заборонено використання прибережних захисних смуг р.Південний Буг, р.Кудрянка, р.Плоска та водоймищ, розташованих по руслах річок, всілякої господарської діяльності.
У додатку до рішення виконкому міської ради від 11.04.1996 №881 встановлено прибережні захисні смуги річки Південний Буг, р.Кудрянка, р.Плоска та водоймищ, розташованих по руслу річки в межах міста Хмельницького. Зокрема, визначено ширину прибережної захисної смуги річки Південний Буг від Західно-обїзної до морської школи (місцевість, де розташована земельна ділянка по вул.Нижня Берегова, 2/4Б) у 100 метрів.
Відповідно до ст.16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" саме до компетенції міської ради віднесено встановлення меж прибережних захисних смуг, якщо такі є в населених пунктах.
З вищевикладеного слідує, що Хмельницька міська рада у 1996 році прийняла рішення про відведення земельної ділянки саме під будівництво бази відпочинку на березі міського водосховища, а тому посилання на прийняті пізніше рішення про затвердження прибережних захисних смуг р.Південний Буг, р.Кудрянка, р.Плоска та водоймищ, розташованих по руслу річок не можуть бути взяті до уваги судом.
Окрім того, ХРФДП "Укрспецзем" виконано, а ПП "Ультрасервіс" 30.08.2011 затверджено завдання на виконання робіт по виготовленню технічної документації із землеустрою щодо складання документу, що посвідчує право на земельну ділянку під незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торгівельного майданчику в м.Хмельницькому по вул.Н.Береговій, 2/4Б.
Управлінням Держкомзему в м.Хмельницькому Хмельницької області надано висновок №1515/01-15 від 17.05.2012 про погодження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку загальною площею 0,38 га по вул.Н.Береговій, 2/4Б. У висновку зазначено, що категорія земель згідно технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку: землі водного фонду - під незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торговельного майданчику. В висновку зазначено, що землі у 2012 році вже були зайняті поточним будівництвом.
Право на землі водного фонду визначено статтею 59 ЗК України, згідно якої землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Частиною четвертою зазначеної статті визначено, що громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування обєктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації обєктів портової інфраструктури та інших обєктів водного транспорту.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду передбачений статтею 124 ЗК України, відповідно до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частиною другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
З положень статті 93 ЗК України вбачається, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, повязані з орендою землі, регулюються законом.
Законом України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 125 ЗК України визначено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Так, за змістом ч.1 ст.116 Земельного кодексу України, громадянами та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
ОСОБА_5 ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Крім того, як вбачається з ч.1 ст.24 Закону України "Про планування і забудову територій", фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво обєктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво обєкта містобудування.
Відповідно до ч.4 зазначеного Закону, у разі прийняття сільською, селищною чи міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення обєкта містобудування і порядку, визначеному земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього обєкта.
Законом України "Про землеустрій" визначено, що документація із землеустрою - це затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів і т.д.
ОСОБА_5 із ст.25 зазначеного Закону документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. До видів документації із землеустрою належать:
загальнодержавні й регіональні (республіканські) програми використання та охорони земель; схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорона земель адміністративно-територіальних утворень; проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;
проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь;
проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів;
технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку та інші.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
У той же час, статтею 123 Земельного кодексу України та пунктом 2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою КМУ від 26 травня 2004 р. №677, визначено випадки, при яких розробка проекту відведення не потрібно. Так, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, якщо:
земельна ділянка, межі якої визначено у натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення;
земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, або передається в користування за договором оренди, сервітуту, суперфіцію, емфітевзісу без зміни її меж та цільового призначення;
земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатом земельних торгів).
У таких випадках достатньо розробляти технічну документацію із землеустрою.
Відповідно до ЗУ "Про землеустрій", виділяють наступні види технічної документації:
технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
В даному випадку із матеріалів справи вбачається, що ПП "Ультрасервіс" звернулося для розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою ПП "Ультрасервіс" під незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торгівельного майданчику, по вул.Нижній Береговій, 2/4Б у м.Хмельницькому у 2011 році.
Тобто, враховуючи чинне на той час законодавство, було достатньо приватному підприємству "Ультрасервіс" розробити технічну документацію із землеустрою і на підставі неї отримати у платне користування дану земельну ділянку.
Хмельницькою міської радою рішенням №25 від 30.03.2011 "Про затвердження плану зонування території м.Хмельницького" затверджено план зонування території м.Хмельницького.
Рішенням двадцятої сесії Хмельницької міської ради №46 від 31.10.2012 "Про надаи ми земельних ділянок в оренду за технічною документацією юридичним особам" вирішено надати приватному підприємству "Ультрасервіс" земельну ділянку за адресою: м.Хмельницький, вул.Нижня Берегова, 2/4Б, із цільовим використанням, підставою та категорією земельної ділянки: під незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торгівельного майданчику (біржова угода від 12.05.2011 р/н 0034); категорія земель - землі водного фонду. Площа земельної ділянки - 3800 м2, термін оренди - 3 роки.
Хмельницьким бюро технічної інвентаризації 27.03.2013 видано ПП "Ультрасервіс" довідку №127/01-15 про те, що готовність незавершеного будівництва обєкта нерухомого майна бази відпочинку та літнього торгівельного майданчику, що знаходиться в місті Хмельницькому по вул.Нижній Береговій, 2/4Б складає 5%.
2 серпня 2013 року Хмельницька міська рада (орендодавець) та приватне підприємство "Ультрасервіс" (орендар) уклали договір оренди землі №96-01-2013/1994210 (далі - договір), згідно п.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення двадцятої сесії міської ради від 31.10.2012 №46 із земель водного фонду, яка знаходиться в м.Хмельницькому по вул.Нижня Берегова, 2/4Б.
ОСОБА_5 п.2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 3800 м2.
ОСОБА_5 п.15 договору, земельна ділянка передається в оренду під незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торгівельного майданчика.
Відповідно до п.16 договору, цільове призначення земельної ділянки - землі водного фонду.
ОСОБА_5 п.18 договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням технічної документації. Підставою розроблення технічної документації щодо відведення земельної ділянки є біржова угода від 12.05.2011 р/н 0034. Організація розроблення технічної документації щодо відведення земельної ділянки і витрати, повязані з цим, покладаються на орендаря.
ОСОБА_5 п.26 договору, на орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) використовувати земельну ділянку згідно цільового призначення, зміну цільового призначення земельної ділянки проводити на підставі рішення органу місцевого самоврядування відповідно до проекту її відведення, будівництво на ділянці здійснювати після отримання відповідного дозволу, надавати доступ відповідним службам для ремонту лінійних інженерних мереж та ліній електропередач, ділянку використовувати за умови дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до п.30 договору, передбачено права орендаря самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності; за письмовою згодою орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження.
ОСОБА_5 п.43 договору, договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Невідємними частинами договору є: план або схема земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі земельної ділянки; технічна документація, витяг з рішення Хмельницької міської ради; витяг (довідка) нормативної грошової оцінки земельної ділянки; розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Договір оренди землі №96-01-2013/1994210 від 02.08.2013 підписаний сторонами, скріплений їхніми печатками та погоджений начальником управління земельних ресурсів та земельної реформи.
Акт приймання-передачі земельної ділянки підписано орендарем та орендодавцем та скріплено їхніми печатками, а також погоджено начальником управління земельних ресурсів та земельної реформи.
Управлінням архітектури та містобудування Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради надано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №56/ГП-25.1-04 від 27 лютого 2015 року на земельну ділянку за адресою: м.Хмельницький, вул.Нижня Берегова, 2/4Б, які є чинними на сьогодні.
У п.5 містобудівних умов та обмежень вказано, що планувальних обмежень та вимог (зони охорони памяток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, санітарно-захисні та інші охоронювані зони) немає.
21 травня 2015 року Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на замовлення приватного підприємства "Ультрасервіс" зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт - будівництво бази відпочинку із поліпшеними апартаментами та кімнатами гуртожиткового типу за адресою: м.Хмельницький, вул.Нижня Берегова, 2/4Б за №ХМ083151420262.
Рішенням №577 від 13.08.2015 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №56/ГП-25.1-04 від 27.02.2015 року" виконавчий комітет Хмельницької міської ради скасував містобудівні умови та обмеження земельної ділянки №56/ГП-25.1-04 від 27.02.2015 з мотивів фактичної протиправної зміни Управлінням архітектури та містобудування цільового призначення земельної ділянки.
Однак, скасування рішення, на підставі якого між сторонами вже виникли певні правовідносини, також суперечить принципу правової визначеності, що у своїй практиці використовує Європейський Суд з прав людини (наприклад, справа "Рисовський проти України" від 20.10.2011, заява №29979/04). ОСОБА_5 з цією практикою принцип правової визначеності проявляється у стабільності політичних і правових рішень, тобто стабільність та цілісний характер законодавства, здійснення адміністративної і судової практики на основі закону відповідно до принципу верховенства права.
Окрім того, постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.01.2016 року у справі № 822/6105/15 відмовлено в позові Хмельницької міської ради до державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа на стороні відповідача - приватне підприємство "Ультрасервіс", про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт від 21.05.2015 року №ХМ083151420262.
У своїй постанові апеляційний адміністративний суд дійшов висновку, що в ході судового розгляду сторонами не було надано доказів на підтвердження існування обставин, які є підставами для скасування реєстрації декларації про початок будівельних робіт згідно вищезазначених норм законодавства. Також адміністративним судом встановлено, що управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на виконання п.17 Порядку №466 було перевірено повноту зазначених у декларації про початок виконання будівельних робіт даних та не встановлено будь-яких порушень. Таким чином, управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області при реєстрації декларації про початок будівельних робіт діяло на підставі, в межах та в спосіб, визначений законодавством України, а тому законно та обґрунтовано зареєструвало вищевказану декларацію. Приватним підприємством "Ультрасервіс" на час подання декларації в повній мірі було виконано відповідні вимоги чинного законодавства, що також свідчить про правомірність та законність дій управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області при реєстрації вказаної декларації.
Також, згідно з абз.6 п.4 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)" №6 від 30.03.2012 встановлено, що під метою надання земельної ділянки слід розуміти вид використання земельної ділянки (стаття 19 ЗК. Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року №548) зазначений у рішенні відповідного компетентного органу державної влади чи місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у користування або передачу у власність з урахуванням цільового призначення земельної ділянки. В договорі оренди земельної ділянки чітко прописано мету надання земельної ділянки, - дана земельна ділянка передається в оренду під незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торгівельного майданчика (п. 15 договору).
ОСОБА_5 з абз.7 п.4 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)" №6 від 30.03.2012 встановлено що, під належним дозволом слід розуміти передбачений Законом України №3038-УІ дозвільний документ (статті 35-37), що дає право виконувати підготовчі та будівельні роботи саме того обєкту і на тій земельній ділянці, яка передана з цією метою певній особі.
Хмельницька міська рада рішенням четвертої сесії №44 від 27.01.2016 "Про непоновлення договору оренди землі юридичній особі" не поновила договір оренди землі №96-01-2013/1994210 від 02.08.2013, який був укладений між Хмельницькою міською радою та приватним підприємством "Ультрасервіс" по вул.Нижній Береговій, 2/4 Б площею 3800 м2 під незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торгівельного майданчику; вирішила надіслати лист-заперечення на адресу приватного підприємства "Ультрасервіс" про прийняте міською радою рішення щодо непоновлення договору оренди землі №96-01-2013/1994210 від 02.08.2013, який був укладений між Хмельницькою міською радою та приватним підприємством "Ультрасервіс" по вул.Нижній Береговій, 2/4Б площею 3800 м2 під незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торгівельного майданчику, а також надіслати ПП "Ультрасервіс" для підписання акт приймання-передачі земельної ділянки по вул. Нижній Береговій, 2/4Б площею 3800 м2.
ОСОБА_5 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.03.2016, земельна ділянка площею 0,3800 га за адресою: м. Хмельницький, вул. Нижня Берегова, 2/4Б відноситься до земель водного фонду із цільовим призначенням: 10.08. для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей. Вид використання земельної ділянки: під незавершене будівництво бази відпочинку та літнього торгівельного майданчику.
Господарський суд першої інстанції безпідставно не прийняв до уваги той факт, що паспорт водного обєкта - водосховища площею 140,4048 га в межах населеного пункту м.Хмельницького на території Хмельницької міської ради Хмельницької області, погодженого Державним агентством водних ресурсів України 05.04.2016, водосховище площею 140,4048 га знаходиться в межах населеного пункту на території Хмельницької міської ради Хмельницької області на річці Південний Буг. ОСОБА_5 р.VII технічного паспорту, проектна документація прибережної захисної смуги не розроблялась, а її розмір (ширина) встановлено рішенням виконкому міської ради від 11.04.1996 №881, яке було прийняте вже після надання даної земельної ділянки в оренду приватному підприємству "Ультрасервіс".
Частина 1 ст.376 ЦК України містить чотири підстави для визнання будівництва самочинним. Правовою підставою для прийняття рішення про знесення може бути лише частина 7 ст.376 ЦК України, яка містить лише дві підстави для знесення самочинного будівництва: істотне відхилення від проекту та істотне порушення будівельних норм та правил.
А отже, рішення про знесення може бути прийнято лише за умов, що обєкт будівництва є самочинним будівництвом (існують підстави зазначені у ч.1 ст. 376 ЦК України) та є істотне відхилення від проекту або істотне порушення будівельних норм та правил. За відсутності істотного відхилення від проекту або істотного порушення будівельних норм та правил, правові підстави для знесення - відсутні.
За таких обставин, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, судова колегія апеляційного господарського суду не вбачає підстав для задоволення позову, в зв'язку з чим в позові слід відмовити.
З урахуванням вищезазначеного, Рівненський апеляційний господарський суд вважає, що вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд першої інстанції не дослідив в повній мірі всі обставини справи, та не надав їм належної правової оцінки, дійшов хибних висновків щодо прав та обов'язків сторін, а тому, наявні підстави для скасування оскаржуваного рішення.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103-105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу приватного підприємства "Ультрасервіс" - задовольнити.
2. Рішення господарського суду Хмельницької області від 25.04.2016 у справі №924/181/16 - скасувати.
Прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
3. Стягнути з Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, код 33332218) на користь приватного підприємства "Ультрасервіс" (м. Хмельницький, вул. Камянецька, 74, код 32679926) 1515 грн. 80 коп. витрат на оплату судового збору за подання апеляційної скарги.
4. Видачу наказу доручити господарському суду Хмельницької області.
5. Справу №924/181/16 повернути до господарського суду Хмельницької області.
6. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя Демидюк О.О.
Суддя Павлюк І. Ю.
Суддя Мамченко Ю.А.