Справа № 686/7953/16-а
ЄУН 686/7953/16-а
справа 2-а/686/282/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2016 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Колієва С.А.
при секретарі Конопко А.П.
за участю представника відповідача Куркул Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницьку про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся ОСОБА_2 з вказаним позовом в якому зазначив, що він перебуває на обліку в управлінні ПФУ у м. Хмельницькому та з 21.12.1998 року отримує пенсію за вислугою років в розмір 90% середнього заробітку на підставі ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Оскільки посадові оклади працівників прокуратури постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 були змінені, 12.03.2016 року він звернувся до УПФУ у м. Хмельницькому з письмовою заявою про проведення перерахунку його пенсії відповідно до довідки про заробітну плату заступника прокурора м. Стрия станом на 01.12.2015 року, яка становить 13 233 грн. 04 коп. 24.03.2016 року УПФУ у м. Хмельницькому у проведенні перерахунку його пенсії було відмовлено з посиланням на п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та зазначенням, що оскільки 01.06.2015 року пенсі в порядку та на умовах., визначених в тому числі і ЗУ «Про прокуратуру» не призначається, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає такі дії та рішення відповідача суперечать положенням діючого законодавства. За таких обставин просив суд визнати дії УПФУ у м. Хмельницькому щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку, як це передбачено ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії у розмірі 90% заробітку з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Львівської області №18/783 від 02.03.2016 року.
В судове засідання позивач не з'явився. Надав суду письмову заяву, в якій позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити, а справу розглянути за його відсутності.
Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні. Пояснила суду, що дійсно ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому та отримує пенсію за вислугою років у розмірі 90% від розміру середнього заробітку заступника прокурора міста Стрия, відповідно до ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року. Зазначила, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. За таких обставин, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, вищезазначеним законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, згідно п.20 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 року передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак на даний час така постанова КМУ відсутня; положення ст..50-1 ЗУ «Про прокуратур» в частині проведення перерахунку пенсій втратила чинність з 01.01.2015 року. Також просила врахувати, що оскільки довідка про розмір заробітної плати видана 02.03.2016 року, то підстав для проведення позивачу перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року не має.
Вислухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.
В судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому та йому призначена пенсія за вислугою років відповідно до положень ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії від 05.11.1991 року) у розмірі 90% від середнього заробітку заступника прокурора м. Стрия.
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати, 11 березня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до УПФУ у м. Хмельницькому з заявою в якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячного заробітку у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, надавши довідку прокуратури Львівської області №18/783 від 02.03.2016 року про його заробіток.
Листом УПФУ у м. Хмельницькому від 24.03.2016 року № 139/б-12 позивачу було відмовлено у задоволенні вказаної заяви з посиланням на п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», а також ту обставину, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених зокрема ЗУ «Про прокуратуру» не призначається, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частина 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає перерахунок пенсій для прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, станом на дату призначення пенсії порядок перерахунку пенсій визначався частинами 12, 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які передбачали наступний порядок: «Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії переховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею».
Таким чином, положення законодавства України, в редакції, що діяло на час виникнення права на пенсію, так і на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, гарантувало право на одержання пенсії, виходячи з розміру одержуваних доходів на час звільнення.
Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював позицію, згідно з якою Конституція України виділяє певні категорії громадян України, котрі потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року, № 5-рп/2002у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а1) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13), які відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковими для всіх судів України.
Таким чином, посилання відповідача на внесені зміни до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та відмова позивачу в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, є необґрунтованими, адже не підлягають застосуванню нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Більш того, таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви від 11.03.2016 року, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Львівської області від 02.03.2016 року № 18/783 про заробітну плату та частин 13, 18 ст. 50- 1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) з розрахунку 90% від середнього щомісячного (чинного) заробітку відповідної посади робітника прокуратури з 01.03.2016 року.
На підставі викладеного, Законe України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 11, 71, 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_2 пенсії за вислугою років у розмірі 90% від середнього щомісячного заробітку відповідної посади робітника прокуратури, відповідно до ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення йому пенсії).
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити з 01 березня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% середнього заробітку зазначеного у довідці прокуратури Львівської області № 18/783 від 02.03.2016 року, а саме з 01.03.2016 року з урахуванням фактично отриманих сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на користь ОСОБА_2 понесені ним судові витрати у виді сплати судового збору у сумі 551,20 гривень.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: