Справа №592/3320/16-а
Провадження №2-а/592/86/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2016 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м.Суми у складі:
головуючого судді Чернобая О.І.,
за участю секретаря судового засідання Дегтяренко В.М.,
сторін, які брали участь у справі:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Свистуна Д.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Ковпаківського районного суду м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, який обґрунтовує тим, що він як пенсіонер з 01.01.2007 року знаходиться на пенсійному обліку у відповідача. Після звільнення у запас йому була призначена пенсія за вислугу рокі, відсотковий розмір якої склав 89 % грошового забезпечення для обчислення загального розміру пенсії за 35 років служби. Рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 06.10.2015 року дії ГУ ПФУ в Сумській області визнані протиправними щодо відмови перерахувати пенсію на підставі чинного наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року та зобов'язано здійснити перерахунок його раніше призначеної пенсії. Однак, відповідач при проведенні перерахунку раніше обчисленої пенсії встановив інший розмір його грошового забезпечення - 70%, чим значно зменшим основний розмір його раніше обчисленої пенсії. ОСОБА_1 звертався до відповідача з проханням перерахувати йому раніше обчислену пенсію з врахуванням 89% розміру грошового забезпечення, але 14.03.2016 року відповідач своїм листом № 130/П-11 йому відмову. За таких обставин просить визнати дії відповідача протиправними, щодо обрання засобу визначення основного розміру пенсії після її перерахунку на 70% грошового забезпечення, замість призначеного в 2005 році розміру 89% грошового забезпечення, такими, що суперечать статтям 22,24,ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 13 Закону України № 2262-XII, що була чинною до 01.05.2014 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше нарахованої у відповідності з вимогами ст. 51 Закону № 2262-ХІІ з 01.01.2016 року та визначити основний її розмір 89% грошового забезпечення при вислузі 35 років, відповідно до вимог ст. 13 Закону 2262-ХІІ, що діяла до 01.05.2013 року, судові витрати покласти на відповідача.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги з підстав зазначених у позові підтримав та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Свистун Д.В. позов не визнав, в задоволенні позову просить відмовити і зазначив, що при перерахунку пенсії позивача, максимальний розмір його грошового забезпечення визначався у відповідності до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с.6).
На момент призначення пенсії позивачу, її розмір був визначений виходячи з основного розміру 89 % грошового забезпечення позивача при вислузі 35 років (а.с.5).
06.10.2015 року постановою Ковпаківського районного суду м.Суми визнано дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» - неправомірними та зобов'язано ГУ ПФУ України в Сумській області скласти та подати список на ім'я ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату для надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням змін, внесених у розміри грошового забезпечення наказом Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», а також зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Сумським обласним військовим комісаріатом Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та провести відповідні виплатити із урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 13.03.2015 року.
Відповідач на виконання постанови Ковпаківського районного суду м.Суми від 06.10.2015 року провів з 13.03.2015 року перерахунок розміру пенсії позивача виходячи з розміру посадового окладу, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року (а.с.24).
Натомість, ГУ ПФУ в Сумській області здійснивши перерахунок пенсії позивача зменшило його розмір грошового забезпечення з 89% на 70% (а.с.24).
У зв'язку з чим, позивач звертався з заявою до відповідача про перерахунок пенсії, однак ГУ ПФУ в Сумській області своїм листом № 130/П-11 від 10.03.2016 року відмовило позивачеві посилаючись на те, що розрахунок основного розміру пенсії позивача проводився у відповідності до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що діяла на момент проведення перерахунку пенсії.
Однак, суд не може погодитись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень щодо зменшення розміру грошового забезпечення позивача, враховуючи наступне.
У відповідності до ч.2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», (в редакції закону, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) - максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
З 01.05.2014 року набрали чинності зміни, внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до яких максимальний розмірі пенсії обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до норм прямої дії ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З аналізу вищевикладеного слідує, що пенсії, які призначаються вперше особам звільнених з військової служби не повинні перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Тобто, зазначені зміни щодо обмеження максимального розміру пенсії передбачені ч.2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» стосуються виключно призначення пенсії, а не перерахунку, а в даному випадку позивачу було призначено пенсію до внесення змін в ч.2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції закону від 01.05.2014 року).
Натомість, відповідач своїм рішенням при перерахунку пенсії ОСОБА_1 всупереч вищезазначеного закону, зменшив основний її розмір з 89 % до 70 % грошового забезпечення позивача.
Згідно ч.1 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до приписів ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, рішення відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 89 % до 70 % грошового забезпечення не відповідає вимогам закону, отже є протиправним, а право позивача на отримання на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 89 % судовому захисту шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області провести ОСОБА_1 з 13.03.2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності з вимогами ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з основного її розміру 89 % грошового забезпечення при вислузі 35 років обрахованої відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ст. 94 КАС України підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відповідача по справі на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ст.ст.7,8,11,19,94,99,159-163, 167 КАС України, ст. 55,58 Конституції України, ст.ст.13,46,51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1- задовольнити.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 89 % до 70 % грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 з 13.03.2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності з вимогами ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з основного її розміру 89 % грошового забезпечення при вислузі 35 років обрахованої відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.І. Чернобай