Справа № 296/3305/16-а
2-а/296/139/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 травня 2016 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду міста Житомира Шалота К. В. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення виплати пенсії з 01 червня 2015 року, не правомірними; зобов'язати відповідача поновити виплату пенсії з 01 червня 2015 року, та продовжувати виплачувати в подальшому без будь-яких обмежень; зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили та стягнути сплачений судовий збір у сумі 551,20 грн.
В обґрунтування позову вказував, що з 2014 року перебуває на обліку в ГУПФУ в Житомирській області та отримує довічну пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААІ №511711, виданим 08.04.2014 довічно.
У зв'язку з тим, що позивач займає посаду головного спеціаліста по зв'язках з громадкістю та засобами масової інформації УДМС України в Житомирській області, з 01 квітня 2015 року йому припинена виплата пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із змінами, внесеними Законом №213-VІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до яких у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 раку особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата», «;Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», пенсії призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
Як зазначає позивач, в п. 5 прикінцевих положень Закону зазначено, що, в разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій на загальних підставах відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України, в тому числі «Про державну службу». До 1 червня 2015 року такого Закону прийнято не було, а тому з 1 червня 2015 року підстав для припинення виплати пенсії немає, оскільки посада, на якій він працює, не передбачає норму щодо призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».
Тому 25 березня 2016 року він звернувся до ГУПФУ із проханням у поновленні виплати пенсії, на що отримав відповідь заступника начальника ГУПФУ (вих. №525/Ф-11 від 01.04.2016), в якій йому відмовлено в поновленні виплати пенсії з 01 червня 2015 року.
Вважає дії ГУПФУ стосовно відмови у поновленні виплати пенсії з 01 червня 2015 року протиправними, такими, що порушують його конституційні права.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Представник відповідача подала до суду письмові заперечення, в яких зазначила, що позивачу з 01.04.2015 року було правомірно припинено виплату пенсії по інвалідності, відповідно до ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 - VIII від 02.03.2015 року, оскільки він працює на посаді державного службовця, а тому відсутні підстави для нарахування та виплати йому пенсії з 01.06.2015 року. Крім того, з 01.01.2016 року набрав законної сили Закон України №911 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 року, яким внесено наступні зміни до статті 47 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування": тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів"», призначені пенсії не виплачуються.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивач, працюючи на посаді головного спеціаліста по зв'язках з громадкістю та засобами масової інформації УДМС України в Житомирській області, з 01.03.2014 року отримував пенсію за вислугу років призначену відповідно да Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
25 березня 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про відновлення йому виплати раніше призначеної пенсії.
Листом № 525/Ш-11 від 01.04.2016 року відповідач надав позивачу відповідь, якою відмовив у відновленні виплати пенсії у зв"язку з внесенням змін до ст.54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №213-V-III від 02.03.2015року та № 911-VIII від 21.12.2015 року, якими було тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року, та з 01.01.2016 року припинено виплату пенсії у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публiчно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
При вирішенні цієї справи суд, відповідно до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, пенсії, призначені відповідно до цього Закону, виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку) без будь-яких додаткових умов.
Згідно з ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262) в редакції Закону № 213, яка набрала чинності з 1 квітня 2015 року, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", Про державну службу", "Про прокуратуру", Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Відповідач вважає, що, оскільки позивач працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», то в період з 1 квітня по 31 грудня 2015 року пенсія, призначена згідно Закону № 2262, йому виплачуватись не повинна.
Станом на 1 квітня 2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно давала право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відповідачем правомірно виплату пенсії позивачу було припинено.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», Про Кабінет Міністрів України", Про судову експертизу", Про Національний банк України", Про службу в органах місцевого самоврядування", Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
З 1 червня 2015 року особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим передбачені статтею 54 Закону № 2262 підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відпали і з 1 червня 2015 року перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії відсутні.
З огляду на вказане суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону № 2262 підлягає відновленню у зв'язку з відсутністю зазначених у статті 54 вказаного Закону підстав для її невиплати. При цьому суд вважає, що поновити права та інтереси позивача іншим шляхом ніж відновлення виплати цієї пенсії неможливо.
Разом з тим, 01.01.2016 року ч. 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладена в новій редакції, згідно якої тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України«Про державну службу»,«Про прокуратуру»,«Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Таким чином, оскільки після 01.01.2016 року та на час подачі позову до суду ОСОБА_1 продовжує працювати на посаді головного спеціаліста по зв'язках з громадкістю та засобами масової інформації УДМС України в Житомирській області, тобто на посаді, передбаченій Законом України "Про державну службу", виплата раніше призначеної йому пенсії на підставі ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2016 року повинна бути тимчасово припинена.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 22, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року, ст. ст. 8, 9, 11 ч. 2, 17, 71, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.06.2015 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити з 1 червня 2015 року по 31 грудня 2015 року виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирської області Житомирської області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в розмірі 551 (п"ятсот п"ятдесят одну) грн. 20 коп.
У задоволенні решти вимог позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю чи частково за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Cуддя К. В. Шалота