Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2010 року Справа № 2а-3626/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Притули К.М.
при секретарі: Білоус І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю ВКФ «Образ»про накладення адміністративного арешту коштів на рахунки платника податків,-
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградська обєднана державна податкова інспекція звернулась до суду з позовом в якому просить застосувати адміністративний арешт на рахунках ТОВ ВКФ «Образ» строком на 1440 годин та надати дозвіл Кіровоградській ОДПІ на вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів, що засвідчують взаємовідносини з ПП «Агро-По», з ПП «Агроленд-КР» за період з 01.03.2008 року по 30.06.2010 року та з ПП «Промінком»за період з 01.06.2010 року по 30.06.2010 року, а також оригінали первинних документів, які засвідчують придбання та подальший рух товарів (продукції, послуг).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.09.2010 року уповноважених осіб Кіровоградської ОДПІ не допустили до проведення виїзної позапланової документальної перевірки ТОВ ВКФ «Образ», про що, відповідно до абзацу «г»пп.9.1.2 п.9.1 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»старшим оперуповноваженим ГВПМ Кіровоградської ОДПІ ОСОБА_1, було складено акт від 29.09.2010 року по відмову від допуску до перевірки ТОВ ВКФ «Образ».
Також у відповідності до наказу про призначення позапланової перевірки №454 від 30.09.2010 року було виписано направлення №584 від 30.09.2010 року головному державному податковому ревізору-інспектору відділу перевірок ризикових операцій управління податкового контролю юридичних осіб Кіровоградської ОДПІ ОСОБА_2 на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ ВКФ «Образ»щодо підтвердження відомостей про правові відносини з ПП «Промінь»за період з 01.06.2010 року по 30.06.2010 року з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства. 30.09.2010 року уповноважених осіб Кіровоградської ОДПІ не допустили до проведення виїзної позапланової документальної перевірки ТОВ ВКФ «Образ», про що, було складено акт від 30.09.2010 року про відмову від допуску до перевірки.
05 жовтня 2010 року начальником ГВПМ Кіровоградської ОДПІ майором податкової міліції ОСОБА_3 було подано подання про застосування адміністративного арешту активів платника податку начальнику Кіровоградської ОДПІ ОСОБА_4 05 жовтня 2010 року начальником Кіровоградської ОДПІ на підставі абзацу «г» пп.9.1.2 п.9.1 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»винесено рішення №59 про наявність обставин, які є підставою для застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунку ТОВ ВКФ «Образ».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що працівникам Кіровоградської ОДПІ було відмовлено в проведені перевірки в звязку з відсутністю законних підстав для її проведення, а тому просили в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши інші докази по справі, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Образ»зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 05.05.1993 р., включене до ЄДРПОУ за номером 04055251.
Кіровоградською обєднаною державною податковою інспекцією на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Образ»були направлені листи від 07.09.2010 року за №8831/10/2360 та від 08.09.2010 року за №8877/10/23-60 «Про надання пояснень та їх документального підтвердження», в яких позивач на підставі частини 6 пункту 5 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», просив у 10-денний термін надати письмове пояснення щодо характеру взаємовідносин з ПП «Агро По»за період з 01.03.2008 року по 30.06.2010 року, з ПП «Агроленд КР»за період з 01.03.2008 року по 30.06.2010 року, а також належним чином завірені копії, зазначених в листі, підтверджуючих документів.
Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Образ»13.09.2010 року, на запит Кіровоградської ОДПІ №8644/10/2360 від 06.09.2010 року, було надано пояснення та підтвердження про взаємовідносини з ПП «Промінком»за період з 01.06.2010 року по 30.06.2010 року.
17.09.2010 року Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Образ»було направлено лист на адресу позивача, в якому зазначено, що в запитах за №8831/10/2360 від 07.09.2010 року та від 08.09.2010 року за №8877/10/23-60 Кіровоградської ОДПІ відсутні будь-які відомості про причини витребування згаданих документів та не зазначено в звязку з чим необхідні пояснення та документація, а також повідомлено, що одержання пояснень і документів у запропонованому порядку і обсязі не передбачено чинним законодавством.
Відповідно до наказу Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції від 29 вересня 2010 року №450 «Про призначення позапланової перевірки»та направлення на перевірку №570 від 29 вересня 2010 року посадовим особам позивача на підставі пункту 5 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»було доручено проведення з 29 вересня 2010 року позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю ВКФ «Образ»тривалістю 5 робочих днів з метою дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
29 вересня 2010 року посадовими особами ДПС складено акт відмови платника податків від проведення документальної перевірки, в якому зазначено, що директору ТОВ ВКФ «Образ»предявлено для ознайомлення наказ Кіровоградської ОДПІ №450 від 29.09.2009 року «Про призначення позапланової виїзної перевірки»та направлення №570 від 29.09.2010 року, після ознайомлення з направленням на перевірку, директором ТОВ ВКФ «Образ»було відмовлено в допуску спеціалістів до проведення позапланової документальної перевірки.
Також, відповідно до наказу Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції від 30 вересня 2010 року №454 «Про призначення позапланової перевірки»та направлення на перевірку №584 посадовим особам позивача на підставі пункту 5 частини 6 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» було доручено проведення з 30 вересня 2010 року позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю ВКФ «Образ»тривалістю 2 робочих дня з метою підтвердження відомостей про правові відносини з ПП «Промінком»за період з 01.06.2010 р. по 30.06.2010 р. з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства.
30 вересня 2010 року посадовими особами ДПС складено акт відмови платника податків від проведення документальної перевірки, в якому зазначено, що директору ТОВ ВКФ «Образ»предявлено для ознайомлення наказ Кіровоградської ОДПІ №454 від 30.09.2009 року «Про призначення позапланової виїзної перевірки»та направлення №584 від 30.09.2010 року, після ознайомлення з направленням на перевірку, директором ТОВ ВКФ «Образ»було відмовлено в допуску спеціалістів до проведення позапланової документальної перевірки.
05 жовтня 2010 року начальником Кіровоградської ОДПІ було винесено рішення №59 «Про наявність обставин, які є підставою для застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунку». Відповідно до вказаного рішення, начальник Кіровоградської ОДПІ, розглянувши матеріали подання головного відділу податкової міліції Кіровоградської ОДПІ про підстави для застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунку платника податків товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «Образ», на підставі яких були зясовані обставини передбачені підпунктом «г»п.9.1.2 ст. 9 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: платник податків ТОВ ВКФ «Образ»відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення, було вирішено звернутися до суду із заявою про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «Образ», арешту у вигляді зупинення операцій на рахунках платника, а також отримати дозвіл суду на вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів, що засвідчують взаємовідносини з ПП «Агро По», з ПП «Агроленд КР»за період з 01.03.2008 року по 30.06.2010 року та з ПП «Промінком»за період з 01.06.2010 року по 30.06.2010 року, а також оригінали первинних бухгалтерських документів, які засвідчують придбання та подальший рух товарів (продукції, послуг).
Відповідно до підпункту «г»підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»арешт активів може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Таким чином, для встановлення чи може бути застосовано адміністративний арешт активів, необхідно встановити факт відмови відповідача від проведення документальної перевірки, факт відмови від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень платника податків, а також предмет позапланової документальної перевірки, з метою зясування наявності законних підстав для її проведення.
Частиною 9 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», встановлено, що позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Як вбачається з матеріалів справи, накази начальника Кіровоградської ОДПІ від 29.09.2010 року №450 та від 30.09.2010 року №454 «Про призначення позапланової виїзної перевірки»видані на підставі пункту 5 частини 6 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Отже за змістом наведеної норми, підтвердженням підстав для проведення позапланової перевірки повинно бути виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків. Як вбачається з запитів Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції, відсутні будь-які відомості про причини витребування документів та не зазначено в звязку з чим необхідні пояснення та зазначена в запиті документація.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем, у відповідності до частини 1 статті 71 КАС України, не надано доказів на підтвердження тієї обставини, що позапланова перевірка проводилася на законних підставах, на яких ґрунтуються вимоги позивача, у звязку з чим суд приходить до висновку про відсутність обставин, передбачених підпунктом «г»підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»для застосування адміністративного арешту активів платника податків.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції в частині накладення адміністративного арешту коштів на рахунки платника податків задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про надання дозволу Кіровоградській ОДПІ на вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право при проведенні перевірок вилучати у підприємств, установ та організацій копії фінансово-господарських та бухгалтерських документів, які свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків та зборів (обов'язкових платежів), а при проведенні арешту активів платника податків на підставі рішення суду - вилучати оригінали первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів із складенням опису, який скріплюється підписами представника органу державної податкової служби та платника податків, і залишенням копій таких документів платнику податків. Забороняється вилучення у суб'єктів господарської діяльності документів, що не підтверджують факти порушення законів України про оподаткування.
За наведених обставин, враховуючи, що в судовому засіданні встановлено відсутність підстав для застосування адміністративного арешту активів платника податків, то позовні вимоги про вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів, а також оригіналів первинних документів, які засвідчують придбання та подальший рух товарів (продукції, послуг) задоволенню також не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 162, 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Державної податкової інспекції в м. Кіровограді відмовити.
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 19 квітня 2010 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_5