ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2016 року м. Київ К/800/36706/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г. Зайця В.С. Шведа Е.Ю.
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
на постанову Зарічного районного суду м.Суми від 25 червня 2015 року
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2015 року
у справі №591/2989/15-а
за позовом ОСОБА_4
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії та провести
перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У квітні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії та провести перерахунок пенсії.
Позивач просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області по відмові в перерахунку пенсії на підставі наказу МО України №814 від 27.11.2013 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати список на його ім'я до Сумського ОВК для складення довідки про розмір його грошового забезпечення згідно наказу МО України №814 від 27.11.2013 року для перерахунку пенсії з 04.10.2014 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії з 04.10.2014 року згідно довідки про розмір його грошового забезпечення, наданої Сумським ОВК в повному обсязі, не порушуючи процедури порядку подання та підготовки документів для перерахунку пенсії, та процедури порядку проведення перерахунку пенсії;
- зобов'язати виплатити неотримані кошти згідно статтей 51, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», починаючи з 04.10.2014 року.
Постановою Зарічного районного суду м.Суми від 25 червня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2015 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з приводу непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_4.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області підготувати та направити на адресу Сумського обласного військового комісаріату список осіб на ім'я ОСОБА_4 з зазначенням необхідності проведення перерахунку грошового забезпечення виходячи з розміру посадового окладу у відповідності до Наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814 за посадою старшого викладача кафедри стрільби та управління вогнем Сумського вищого артилерійського командного училища.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 28 жовтня 2014 року, згідно довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням збільшення розміру посадового окладу, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі Наказу міністра оборони України від 27.11.2013 року за №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Виплатити ОСОБА_4 неотримані кошти згідно п. 5 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», починаючи з 28 жовтня 2014 року.
Задоволюючи позов частково суди першої та апеляційної інстанції виходили з того, що наказ Міністра оборони України №814 від 27.11.2013 року є підставою для перерахунку пенсії позивача, тому дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку пенсії є протиправними.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить повністю скасувати судові рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
ОСОБА_4 направив на адресу Вищого адміністративного суду України письмові заперечення на касаційну скаргу, в яких просив залишити касаційну скаргу без задоволення, судові рішення - без змін.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, встановленого пунктом 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України.
Позивач перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
03 квітня 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі наказу МО України №814 від 27.11.2013 року, яким змінено посадові оклади військовослужбовців (а.с.27).
Листом від 20.04.2015 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку на підставі даного звернення, зазначивши, що відсутні будь-які підстави для нового перерахунку пенсії (а.с.6)
Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року №1294 затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Згідно з абзацом другим підпункту 1 пункту 5 зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами.
Наказом Міністра оборони України від 27 листопада 2013 року №814, на виконання зазначених положень Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294, затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
Згідно частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Скаржник свою касаційну скаргу обґрунтовує тим, що не має правових підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі наказу МО України №814 від 27.11.2013 року оскільки цим наказом врегульовано виключно розміри посадових окладів, а не всього грошового забезпечення. Вказав, що судами попередніх інстанцій невірно застосовано норми частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Скаржник зазначив, що Сумський обласний військовий комісаріат не надсилав до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення на виконання наказу Міністра оборони України №814.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає за необхідне зазначити наступне.
Положення частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
На підставі вищевказаних нормативних актів, змінився посадовий оклад за посадою, яку обіймав позивач та розмір премії, що вбачається з даних Сумського обласного військового комісаріату.
Оскільки Кабінет Міністрів України постановою №1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 16 березня 2016 року №554/19053/14-а.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає посилання скаржника на ненадання Сумським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення позивача є безпідставним, оскільки в даному випадку право позивача на належне пенсійне забезпечення не може бути поставлене в залежність від належного або не належного виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли до обґрунтованих висновків про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - залишити без задоволення.
Постанову Зарічного районного суду м.Суми від 25 червня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2015 року у справі №591/2989/15-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді